Контакт

Забава

Партнерот на Винона Рајдер ја помешал со Мила Јовович кога првпат се запознале

Објавено пред

Партнерот на Винона Рајдер мислел дека таа е Мила Јовович кога првпат се запознале.

dobivaj vesti na viber

50-годишната актерка откри дека е неверојатно што модниот дизајнер Скот Мекинлеј Хан – со кој е во врска од 2011 година – не е вклучен во истата индустрија како неа, а неговото недоволно познавање на Холивуд довело до смешна незгода.

Во интервју за британскиот магазин „Харпер базар“ таа рече: „Имаме многу заедничко. Се поврзавме на толку многу нивоа. Но, неверојатно е што тој не е во оваа работа“.

„Мислеше дека сум Мила Јовович. Ми рече дека сум супер во ‘Петтиот елемент’“.

Актерката од Stranger Things неодамна призна дека не водела сметка за себе по разделбата од Џони Деп во 1993 година, но еден добар терапевт ја посоветувал да замисли да биде понежна кон помладата верзија од себе, што ѝ помогнало.

 

Забава

Шварценегер критикуван за пораката што ја остави во книгата за гости во Аушвиц

Објавено пред

Арнолд Шварценегер се најде на удар на критики затоа што употребил една од неговите познати филмски фрази при потпишувањето во книгата за посетители на меморијалниот центар Аушвиц.

dobivaj vesti na viber

Музејот сподели серија твитови за посетата на славниот актер, вклучувајќи ја и неговата порака во книгата за посетители – потпис заедно со позната фраза од „Терминатор“, I’ll be back („ќе се вратам“).

Ова резултираше во голем број критики на социјалните мрежи. Многумина коментираа дека иако не мислел ништо лошо, оваа фраза не е соодветна за ситуацијата и местото каде што се нашол, а неговиот потег е карактеризиран како „невкусен“ и „непримерен“.

Актерот го посети музејот откако прими инаугуративна награда за борба против омраза, којашто му ја додели фондацијата „Еврејски центар Аушвиц“ претходно оваа година.

По лавината реакции на цитирањето на „Терминатор“ во книгата за гости, музејот на Аушвиц на Твитер објави објаснување: „Оваа посета беше планирана да биде релативно кратка. Натписот требаше да биде еден вид ветување дека ќе се врати за уште една и подетална посета“.

Прикажи повеќе...

Забава

Мекензи Скот се разведува од вториот сопруг

Објавено пред

Ниту вториот брак не ѝ донесе среќа на една од најбогатите жени во светот.

dobivaj vesti na viber

Поранешната сопруга на Џеф Безос, милијардерката филантроп Мекензи Скот, поднесе барање за развод од вториот сопруг по помалку од две години брак.

Мекензи минатата година се омажи со професорот по наука Ден Џевет од Сиетел, набргу по разводот од основачот на „Амазон“, Џеф Безос, во 2019 година.

Таа во понеделникот поднесе барање за развод во Врховниот суд на округот Кинг во државата Вашингтон. Според документите, кои новинарите на „Њујорк тајмс“ имаа можност да ги видат, сопругот не го оспорил разводот, а поделбата на имотот веќе била одредена со предбрачен договор.

Мекензи и Ден се венчаа во тајност во март 2021 година, а се шпекулираше дека има проблеми во нивниот брак кога таа престана да го користи неговото презиме во своите потписи. На страницата Giving Pledge, каде милијардерите се обврзуваат да дадат дел од своето богатство на други, неговото презиме повеќе не се појавува покрај нејзиното.

И во нејзината официјална биографија повеќе не се споменува нејзиниот втор сопруг, иако претходно беше наведено дека Мекензи живее во Сиетл со своите четири деца и сопругот Ден.

Да потсетиме, Џеф Безос и Мекензи во 2019 година објавија крај на нивниот брак.

„Решивме да се разведеме и да продолжиме со нашиот живот како пријатели“, беше наведено во објавата, потпишана од двајцата.

Нивниот брак траеше 25 години и тие се родители на четири деца – три сина и една ќерка.

Безос и Мекензи имаа три сина. Но, и двајцата отсекогаш сакаа ќерка. Како и многу други Американци кои во тоа време доаѓаа во Кина да посвојат деца, парот Безос реши да посвои и девојче од Кина.

Прикажи повеќе...

Забава

Ар Кели е веќе зад решетки, ќе мора да им плати оштета на жртвите

Објавено пред

Американскиот аренби пејач, текстописец и продуцент Ар Кели (Роберт Силвестер Кели) осуден двапати оваа година за сексуални злосторства, ќе треба да плати најмалку 300.000 долари оштета на некои од неговите жртви, соопшти федерален судија во средата.

dobivaj vesti na viber

„Со овие пари две жени, Џејн и Стефани, ќе ги покријат трошоците за терапија и третман на херпес“, изјави окружната судијка Ен Донели на сослушувањето во Бруклин.

Таа сума веројатно ќе се зголеми откако обвинителите повторно ќе ги пресметаат трошоците за лековите за Стефани.

Донели ги отфрли барањата на обвинителите да ѝ надомести на Џејн за изгубениот приход и да обезбеди каква било компензација на третата жртва позната како Соња.

Кели, кој моментално е во федералниот затвор во Чикаго, виртуелно присуствуваше на сослушувањето преку апликацијата „Зум“.

Во јуни Кели беше осуден на 30 години затвор, откако поротата го прогласи за виновен за рекетирање и принудување жени и деца на проституција во раните 90-ти години. Поротата утврди дека пејачот и продуцент ја користел својата медиумска популарност и слава да изложува млади и малолетни женски фанови на систематска сексуална злоупотреба.

Судијката Донели го осуди обвинетиот откако ги слушна сведочењата на неколку преживеани жени кои сведочеа дека злоупотребата на Кели оставила длабоки траги во нивниот живот.

Обвинителите тврдеа дека 55-годишниот Кели ја користел својата слава и богатство во текот на повеќе од две децении за да намами жени и малолетни девојки во својата орбита поради секс.

Кели исто така беше осуден минатиот месец во Чикаго под одделни обвиненија за детска порнографија и намамување малолетни девојчиња за секс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија49 минути

Ковачки до Ковачевски: Македонија не се сака со затворени очи, не се брани под јорган

Пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ бара да се провери дали премиерот Димитар Ковачевски има деловна способност. Остана на ставот дека...

Македонија53 минути

Ковачевски до Ковачки: Не бев во војска поради абдоменален проблем, ти си кодош и дезертер

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека имал абдоменални проблеми и дека поради тоа не служел војска во 2000 година. Тој смета...

Македонија1 час

Македонија ќе добие 4 милиони долари од продажбата на вилата на СФРЈ во Њујорк

Една од најстарите њујоршки вили, која Југославија ја купила во 1946 година, продадена е за 50 милиони долари во готовина,...

Македонија2 часа

Анкета: Општинските инспектори се жалат на недостиг на опрема и кадар за определени области

НВО Инфоцентарот заедно со партнерските организации Спектар од Крива Паланка и Центарот на заедницата на општина Струга, во јуни годинава,...

Регион2 часа

Апсења во Подгорица – со години работеле за руската разузнавачка служба

Неколку црногорски државјани се уапсени во Подгорица под сомнение дека работеле за руската разузнавачка служба, дознава „Вијести“ од повеќе извори....

Свет3 часа

Трамп: Се смееја на моите предупредувања, ама веќе не се смеат

Саботажата што ги оштети гасоводите Северен тек 1 и Северен тек 2 може да доведе до ескалација или дури и...

Европа3 часа

Дали Путин би ризикувал да ги искористи своите подморници во предизвикување експлозии на „Северен тек“?

Три крајбрежни линии на рускиот гасовод Северен тек, кој ја снабдува Германија, претрпеа „невидена“ штета во понеделникот, што резултираше со...

Свет3 часа

Шведска пронајде четврто истекување на гасоводот Северен тек

Шведската крајбрежна стража наводно открила четврто истекување гас на гасоводот Северен тек. Крајбрежната стража соопшти дека го лоцирала истекувањето откако...

Европа4 часа

Ердоган: Го познавам Путин, кога нешто ќе замисли, го прави тоа

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, опишувајќи ги рускиот претседател Владимир Путин и плановите на Русија по референдумот за ослободените територии,...

Економија4 часа

МТСП: Во тек е етапната исплата на септемвриските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на 29.9.2022 година (четврток) почнува етапната исплата на пензиите за септември, кои...

Европа5 часа

Володин: Забрането е Русите да бегаат од мобилизација

Вјачеслав Володин, претседателот на руската Дума, на Телеграм објави дека Русите не треба да бегаат од Русија во обид да...

Економија5 часа

СДСМ: Мерки на Владата и за помали сметки на струја во училиштата

„Економско енергетскиот совет на Владата на синоќешната седница донесе одлуки кои гарантираат непречено снабдување со електрична енергија и енергенси за...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ако Ковачевски има психофизички проблем кој му предизвикал трајна неспособност, може да носи погрешни одлуки

„Дезертерот Ковачевски кукавички бега од одговори и одговорност. Тој треба да каже едноставно дали лажел за да избегне служење воен...

Регион5 часа

(Видео) Поплава во Риека, загина маж во автомобил

Силно невреме вчера ја зафати Риека и предизвика огромни поплави. Сообраќајот во делови од градот, вклучително и поголемиот дел од...

Свет5 часа

Бајден: Не злоупотребувајте го ураганот за да ја зголемите цената на нафтата

Американскиот претседател Џо Бајден ги повика нафтените компании да не ги зголемуваат цените на горивата злоупотребувајќи го ураганот Ијан, кој...

Економија16 часа

(Видео) Вонредна прес-конференција на Ковачевски: Парно ќе има, училиштата ќе бидат на регулираниот пазар

Економско-енергетскиот совет донел одлука дека на 15 октомври почнува грејната сезона во Скопје и парно ќе има бидејќи е почната...

Македонија21 час

Објавени имињата на новите директори на јавните претпријатија во Скопје

Назначени новите в.д. директори на јавните претпријатија во Скопје. Со ЈП „Лајка“ назначена е да раководи Радмила Пешева, а со...

Економија21 час

Андонов: Ако не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите

Доколку не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите, при...

Македонија22 часа

Се засилува потрагата по лицето кое со „голф 4“ падна во реката Вардар кај Желино

Oд раните утрински часови продолжена е потрагата и се засилува по лицето кое со автомобил „голф 4“ падна вчера во...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски нуди план за справување со енергетската криза: Двојно поевтина струја и спречување на инфлацијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со тимот претставници на највисокото раководство на партијата, вклучително и голем дел од градоначалници...