Контакт

Забава

Петра Еклстоун сака да им го смени презимето на своите деца

Објавено пред

Ќерката на милијардерот Берни Еклстоун, Петра, направи драстичен потег.

Таа има три деца – ќерката Лавинија и близнаците Ендрју и Џејмс Роберт – со поранешниот сопруг Џејмс Стант. Бидејќи повеќе не е во брак со Стант, ќерката на првиот човек на Формула 1 реши да им го смени презимето – од Стант во Еклстоун. Притоа таа доби поддршка од татко ѝ, 91-годишниот Берни.

Берни тврди дека Лавинија (8) сакала да го носи презимето на својата мајка кога открила што направил биолошкиот татко.

„Не ја обвинувам Петра, за децата ќе биде подобро да го имаат презимето на мајка им и сметам дека тоа е добро. Лавинија јасно ѝ кажа на мајка си дека повеќе не сака да го носи презимето на татко ѝ и јас целосно ги поддржувам во тоа“, рекол Берни, пренесува ТМЗ.

Петра се разведе од Џејмс Стант во 2017 година по шест години брак. Сега е свршена за Сем Палмер, со кој ја има 18-месечната ќерка Мили. Инаку, Џејмс сѐ уште го чека судење по обвинувањето за перење пари, фалсификување, како и вербален напад врз полицаец на расна основа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Овој куглоф стана хит веднаш штом беше објавен

Објавено пред

Куглоф од портокал и урда стана популарен на интернет веднаш штом беше објавен, а многумина веднаш се фатија за работа и го испекоа.

Засега пристигнуваат само пофалби. Мек е и сочен и вкусен, особено со бело кафе или чај, а вториот ден е уште подобар. Ако користите домашни јајца, тој ќе бидат жолт како на фотографијата.

Подготовка:
Вклучете ја рерната да се загрее на 180 степени. Голем калап за куглоф премачкајте го со масло и посипете брашно да не се залепи при печењето.

Одделете ги белките од жолчките и изматете ги во цврст снег белките.

Растопете го путерот на тивок оган и оставете да се излади. Ванилиниот шеќер и шеќерот во прав изматете ги со жолчките и додадете ја урдата.

Потоа додадете ги кората и сокот од портокал, растопениот и изладен путер и румот, и кратко измиксајте.

Измешајте го брашното со прашокот за пециво и на крајот измешајте ги белките со процесор за храна или гумена шпатула за да не падне смесата (или да изгуби воздух).

Смесата истурете ја во подмачкан и набрашнет калап за куглоф и печете околу 55 минути во загреана рерна на 180 степени.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) „Бејби шарк“ е првото видео со повеќе од 10 милијарди прегледи на „Јутјуб“

Објавено пред

Популарната детска песна за бебето ајкула, Baby Shark, стана првото видео на „Јутјуб“ со 10 милијарди прегледи.

Во ноември 2020 година Baby Shark стана најгледаното видео на популарната платформа за стримување, а сега ја надмина волшебната бројка од 10 милијарди прегледи.

Детската песна што ја осмисли јужнокорејската образовна фирма „Пинкфонг“ ја изведе корејско-американската пејачка Хоуп Сегоин дебитираше во 2016 година и стана вирален хит во Азија, но не влезе во колективната свест на Американците сè до 2019 година.

Оттогаш е претворена во ТВ-емисија, „Житарици“, програма во живо и навивачка песна на бејзбол-играчите од Вашингтон во текот на нивната сезона на освојување на светската серија. Таа дури во еден момент стигна до Топ-40 на Билборд.

Најгледаното видео на „Јутјуб“ покажува две вистински деца кои демонстрираат танц на бебе ајкула, додека анимирана ајкула и нејзиното семејство, вклучувајќи го и дедото со мустаќи на ајкула, мирно пливаат и подоцна се обидуваат да ги фатат децата. Сепак, тие не успеваат и децата ја слават својата безбедност додека ајкулите гледаат од далеку.

Прикажи повеќе...

Забава

Канје Вест со бизарна објава на Инстаграм по инцидентот во Лос Анџелес

Објавено пред

Kанје „Је“ Вест сподели бизарна објава на својот инстаграм-профил по синоќешниот инцидент пред ноќен клуб во Лос Анџелес, каде наводно, удрил фан кој му барал автограм.

„Мојот живот никогаш не беш лесен“, напиша 44-годишниот рапер над фотографија, која изгледа како уметничка интерпретација на животно со одрано лице и тело на црвена позадина.

Вест во објавата го означи колегата музичар Д’ Гејм (42), кој фотографијата ја постави како негова главна слика во четвртокот навечер.

Полицијата го истражува инцидентот што се случи во Лос Анџелес во четвртокот околу 3 часот наутро. Раперот беше обвинет дека удрал фан и го турнал на земја кога барал автограм.

Инцидентот се случил во близина на Сохо Вест, тренди клуб во центарот на Лос Анџелес. Фанот ѝ рекол на полицијата дека сè снимил на својот телефон.

Очевидци изјавија за „ТМЗ“ дека Вест го удрил во главата и во вратот и дека човекот потоа паднал на земја.

Некои американски медиуми веќе објавија дека Вест е именуван како осомничен во истрага за наводен физички напад.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Собранието го изгласа новиот состав на Владата

Со 62 гласаа „за“, 46 „против“ и без возджани Собранието го избра новиот состав на Владата. Нов премиер ќе биде...

Македонија11 час

Петков: Не постои македонско малцинство во Бугарија

Никогаш јас или други членови на бугарската влада немаат разговарано со амбасадата на САД во Бугарија за признавање на т.н....

Македонија11 час

1.348 нови случаи на Ковид-19 и осуммина починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.141 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи на...

Европа12 часа

Во Австрија од февруари задолжителна вакцинација, парични казни за оние што ќе одбијат

Австрија ќе воведе обврска за вакцинирање против коронавирус за возрасните граѓани на почетокот на февруари, а во исто време се...

Регион16 часа

(Видео) Ѓоковиќ ја напушти Австралија

Новак Ѓоковиќ е депортиран од Австралија. Во придружба на австралиската гранична полиција, тој денеска се качи на летот што требаше...

Топ17 часа

Инцидент на инфективно одделение во Охрид, физички нападната вработена

Едно лице физички нападнало вработена во Инфективното одделение во Охрид, информира полицијата. Имено денеска во 09.19 часот, во СВР Охрид...

Свет17 часа

(Видео) Значителни штети по цунамито во Тонга, САД и Нов Зеланд нудат помош

Цунамито предизвикано од вулканската ерупција во островската држава Тонга предизвика значителна штета во главниот град на архипелагот. Како што изјави...

Топ18 часа

Малолетници затекнати на забава во тетовски клуб, четворица биле под дејство на акохол

26 малолетни лица биле затекнати во угостителски објект во Тетово, кај дел од нив според полицијата бил констатиран алкохол во...

Свет19 часа

Премиерот на Австралија ја поздрави одлуката на судот за Ѓоковиќ : Сега е време за тенис

Премиерот на Австралија Скот Морисон изјави дека одлуката за укинување на визата за српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е донесена од...

Македонија20 часа

Продолжува расправата за избор на нова Влада, пратениците до полноќ треба да гласаат

Собранието на Македонија денеска, со почеток во 12 часот, треба да ја продолжи собраниската седница на која единствената точка на...

Регион21 час

Судот одлучи, Ѓоковиќ мора да ја напушти Австралија

Сојузниот суд во Австралија донесе пресуда против Новак Ѓоковиќ. Со ваквата судска одлука Ѓоковиќ ќе остане без настап на турнирот...

Македонија1 ден

Регистрирани 1.635 новозаразени со Ковид-19, починати 9 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа биле направени 7.564 тестови,...

Македонија1 ден

Казна за фирма која превезувала патници без лиценца и без дозвола

Инспекторатот на Град Скопје во текот на денешниот ден изврши вонреден надзор на терен преку контроли на автобусите и комбињата...

Топ2 дена

Невенчаниот сопруг и уште неколку лица извршиле обљуба врз 44-годишна струмичанка

Врз 44-годишна жена од струмичко била извршена обљуба од страна на повеќе лица соопшти полицијата. Вчера околу 13.00 часот, 47-годишна...

Македонија2 дена

(Видео) Ковачевски: Нема разговори за македонскиот идентитет, тој е темел на државата

Разговорите со Република Бугарија ќе продолжат и ќе се интензивираат но никој не смее и нема да преговара за идентитетот...

Свет2 дена

(Видео) Цунами удри на пацифичката држава Тонга: Брановите носат сè пред себе

Пацифичката држава Тонга е погодена од цунами по вулканска ерупција на дното на Тихиот Океан. На социјалните мрежи се појавија...

Македонија2 дена

На паркингот кај Клинички центар има 832 места, а издадени се 2.200 дозволи за паркирање

В.Д. директорот на ЈП Градски паркинг – Скопје, Бојан Христовски, беше во работна посета на Клиничкиот центар каде има долгогодишен...

Свет2 дена

(Видео) Ѓоковиќ вратен во хотелот за мигранти, објавена снимка како го носат во притвор

Откако Австралија повторно му ја одби визата, српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по вчерашното сослушување, одново е вратен во притвор. До...

Македонија2 дена

Собраниска седница за избор на нова влада

Предлогот за составот на новиот владин кабинет кој го достави мандатарот, Димитар Ковачевски, во следните два дена ќе биде пред...

Спорт2 дена

Македонија против Црна Гора во второто коло на ЕП

Македонската ракометна репрезентација, вечерва ќе го одигра вториот натпревар на Европското првенство во Унгарија и Словачка. По воведниот пораз од...

Досие