Контакт

Забава

Петчасовен концерт на македонски музичари во СЦ „Борис Трајковски“

Објавено пред

Со мотото „Заедно сме посилни“ домашната естрада се обединува на заедничкиот целовечерен фестивал „Мозаик 2020“, кој ќе се одржи на 28 февруари во СЦ „Борис Трајковски“.

Концерти во иста вечер ќе имаат Владо Јаневски, Слаткаристика и Ферус Мустафов, Сам, „Елита 5“ и групата „Нокаут“.

Фестивалот „Мозаик 2020“ ќе почне во 20, а ќе трае пет часа. По Скопје, концерти ќе има во Прилеп и Куманово.

Забава

„’Иглс’ во живо 2018“ ќе биде првиот концерт што ќе се емитува на ЕСПН

Објавено пред

Кабелската спортска мрежа ЕСПН ќе емитува музички концерт в недела, 4 јули.

Најголемата спортска ТВ-мрежа во САД ќе го емитува „’Иглс’ во живо од Форумот MMXVIII“ (Live from the Forum MMXVIII), снимен на легендарното место за концерти во Лос Анџелес во 2018 година.

Американскиот поп-рок бенд „Иглс“, познат по култната „Хотел Калифорнија“, имаше три распродадени концерти на ова место на 12, 14 и на 15 септември.

ЕСПН в недела ќе емитува збир на најзначајните содржини од трите настапи компилирани во нов албум со 26 песни и концертен филм, пренесе „Варајати“.

Прикажи повеќе...

Забава

Поранешниот шеф на Формула 1 стана татко по четврти пат

Објавено пред

Милијадерот Берни Еклстоун стана татко по четврти пат, неколку месеци пред неговиот 90-ти роденден. 89-годишниот бизнис-магнат и сопругата Фабијана Флоси (44) го дочекаа нивното прво дете заедно, објавија таблоидите додавајќи дека бебето е машко и дека таа се породила релативно брзо, за 25 минути.

Берни ја потврди веста за Blick, и рече: „Имаме син по име Ас. Јас сум многу горд“.

Името асоцира на првак или прво машко, коментираат таблоидите. Поранешниот шеф на Формула 1 има три ќерки – Дебора (65), Тамара (35), и Петра (31) од претходните врски, а доаѓањето на неговиот прв син доаѓа само неколку месеци пред неговиот 90-ти роденден на 28 октомври.

Берни и Фабијана, кои се венчаа во 2012 година, моментално се во изолација во нивниот дом во Сао Паоло, Бразил, поради пандемијата на коронавирус.

Прикажи повеќе...

Забава

Американските селебрити-личности ги охрабруваат луѓето да носат маска

Објавено пред

Американците сè уште се поделени дали треба да носат заштитна маска за лице, претворајќи ја дилемата во политички став, а познатите личности апелираат до своите следачи на социјалните мрежи да носат маска на јавни места заради нејзината вистинска намена – да се спречи понатамошно ширење на Ковид-19.

Актерите Џенифер Анистон, Рис Вајтерспун и Патрик Демпси неодамна на својот Инстаграм постираа селфиња со маска на лицето, користејќи го хаштагот #wearadamnmask (носи проклета маска).

Вајтертерспун напиша: Носењето маска не е политичка изјава. Тоа значи дека се грижите за здравјето и безбедноста на другите луѓе. Бидете одговорни, ставете маска! #Wearadamnmask

САД бележат рекорден пораст на заболени од Ковид-19. Според неодамнешен извештај, заразени се 2,7 милиони луѓе, а починати 127. 000.

Но, некои Американци носењето маска го сметаат како повреда на индивидуалните права. Дури и претседателот Доналд Трамп сè уште не е фотографиран во јавност со маска.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Затвореникот од „Идризово“ се заразил на викенд, 18 затвореници се во самоизолација

Осумнаесет затвореници од затворот „Идризово“ се во самоизолација поради контакт со осуденик што се заразил со коронавирус. Директорот Боби Мојсовски...

Свет7 часа

СЗО: Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај...

Македонија9 часа

Милошоски со втор негативен тест на Ковид-19

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, објави на социјалните мрежи дека и вториот тест на Ковид-19 му е негативен. „Почитувани пријатели,...

Македонија9 часа

Градоначалникот на Охрид бара поддршка за уривање на дивоградбите на охридското крајбрежје

„Процесот на рушење на дивоградби во Охрид ќе трае и можеби ќе треба да го продолжи некој друг градоначалник по...

Македонија10 часа

15 починати и 173 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на...

Македонија11 час

Утре ќе се разговара за затворање на границите со Србија и Косово

Министерството за здравство информира дека, со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести на...

Спорт13 часа

Ѓоковиќ и сопругата се негативни на Ковид-19

Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена се негативни на вирусот Ковид-19, покажале резултатите од последните ПЦР тестови кои на сопружниците...

Економија13 часа

(Видео) Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

„Она што го почнавме на почетокот на оваа ковид-криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури...

Македонија14 часа

Османи: Процедурите за попис на населението ќе почнат по изборите

Вицепремиерот  Бујар Османи, кој истовремено е висок функционер во ДУИ, најави дека подготовки за спроведување на пописот ќе започнат по...

Македонија15 часа

(Видео) Заев: Се забрзува интеграцијата во ЕУ, да запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за...

Свет15 часа

Пресечена пратка за Европа: Запленети 7,5 тони кокаин, вреден 286 милиони долари

Во заедничка акција на полицијата на Колумбија и САД, запленети се 7,5 тони кокаин во вредност од 286 милиони долари,...

Свет15 часа

Трамп се предомисли: Сите треба да носат маски

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој се противеше на тоа да го покрива лицето во јавноста, рече дека е за тоа...

Македонија16 часа

Со донација на коскена срцевина, македонски дарител му помогна на пациент од Бугарија

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена било спроведено колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен...

Свет16 часа

Вооружен напад на рехабилитациски центар во Мексико – 24 убиени

Најмалку 24 луѓе се убиени, а седум се ранети во вооружен напад во нерегистриран центар за лекување зависности од дрога...

Македонија16 часа

Санкционирани 461 лице за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (1/2.07.2020 година) на територијата на целата држава по однос на мерката за неносење лична заштита...

Свет16 часа

По низа грешки, министерот за здравство на Нов Зеланд поднесе оставка и се нарече идиот

Новозеландскиот министер за здравство, Дејвид Кларк, денеска поднесе оставка по низа лични грешки за време на пандемијата на коронавирусот. Кларк...

Свет16 часа

Голема трагедија во рудник во Мјанмар, загинаа најмалку 50 рудари

Најмалку 50 рудари загинаа во одрони во рудник за жад на северот на Мјанмар, соопштија властите. Се претпоставува дека бројот...

Свет17 часа

По два месеци пауза, коронавирусот се врати во Токио

Во Токио се забележани над 100 новозаболени од коронавирус што е најголем број на нови случаи во последните два месеци....

Свет1 ден

Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата за прекин на сите конфликти поради коронавирусот

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно ja усвои резолуцијата со која се бара прекинување на конфликтите низ целиот свет...

Македонија1 ден

Нови 120 заболени и четворица починати oд Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Досие