Контакт

Забава

Пилот заспал среде лет, сите патници во шок, а законот е на негова страна

Објавено пред

Пилотот на прекуокеанскиот лет од Њу Џерси до Глазгов заспал во бизнис-класата. Додека патниците биле во шок од инцидентот, вработени во авијацијата рекле дека тоа е нормално. Само еден час по полетувањето, пилотот уредно ја соблекол својата униформа, вечерал и заспал. Тоа го видел пензиониран полицаец, кој повикал неколку патници да сведочат на тој настан.

Откако отспал еден и пол час, пилотот се разбудил и им тропнал на вратата на екипажот за да му отворат да влезе во кабината.

„Не верувам дека пилотот на летот со неколку стотина луѓе би можел да си дозволи вакво однесување“, рекол некој патник, кој прв го видел.

Целосен пресврт на приказната настанал кога таа стасала во медиумите, па се огласила и Федералната управа за авијација во Велика Британија, која соопштила дека тоа не само што е нормално туку е и утврдено со закон.

„Пилотот е обврзан да се одмори ако летот надминува 8 часа. Додека постои предвидено место за тоа во повеќето авиони, во помалите прекуокеански, како што е „боинг 757“, постои седиште во бизнис-класата кое е резервирано за секој пилот да може да се одмори. Ништо во оваа ситуација не е необично или незаконско“, рекле од Управата.

Авио компанијата „Јунајтед“ соопштила дека екипажот, наместо двајца, го сочинувале тројца поради што било невозможно во исто време во кабината да бидат и тројцата.

Бизарно

Карлеуша го моли Вучиќ да ја реши неправдата заради нејзините деца

Објавено пред

Српските медиуми во понеделникот објавија експлицитни фотографии на кои е, како што велат, Јелена Карлеуша (40) и со тоа започна приказната дека пејачката го изневерува сопругот фудбалер Душко Тошиќ (33) и тоа со репрезентативецот на Босна и Херцеговина, Огњен Врањеш (29). Бидејќи пејачката веќе не може да ги запре злобните коментари на своја сметка, за помош се обрати до српскиот претседателот Александар Вучиќ (48).

Таа преку „Твитер“ го моли да ја спречи хистеријата околу наводните фотографии на кои се наоѓа, првенствено заради нејзините деца.

„Господин Вучиќ, може ли јавно да ве замолам да ми помогнете и да го запрете ова лудило и неправда? Ако не заради мене, тогаш заради моите деца, сопругот, болната мајка … Ве молам. Отиде премногу далеку“ објасни Јелена.

На социјалните мрежи објави фотографија на која шета во Кина со сопругот и ќерките. Обожавателите се надеваат дека оваа „афера” нема да влијае врз нивниот брак.

Во меѓувреме, фудбалерот на Андерлехт сè уште тврди дека на спорните фотографии е токму пејачката.

Прикажи повеќе...

Забава

Кучето на Бекам има ќебе од Луј Витон од 4 600 долари

Објавено пред

Познато е дека поранешниот фудбалер Дејвид Бекам (43) и неговата сопруга Викторија (44) живеат луксузен и раскошен живот, но тие не се единствените. Последната фотографија на инстаграм-профилот на Викторија покажува дека еднакво луксузно живее и нивното куче Олив, со кое често позираат на социјалните мрежи.

На фотографијата објавена од поранешната „спајсица”, Дејвид спие држејќи ја Олив во прегратка, покриена со ќебе со потпис од Луј Витон кое чини 4.600 долари.

Иако некои од корисниците на социјалните мрежи го нападнаа пензионираниот фудбалер, повеќето останаа на негова страна.

„Па што ако му купи дизајнерско ќебе на кучето? Тоа е негово куче и негови пари, и со нив може да прави што сака“, напиша еден од следбениците на Бекам.

Освен дизајнерската „облека”, Олив има сопствен профил на Инстаграм, кој во моментов го следат 69 000 луѓе.

Прикажи повеќе...

Забава

Порачал сендвич во авион, но добил многу помалку од тоа

Објавено пред

Патник на лет од Бали до Австралија од послугата во авионот побарл сендвич, но кога го добил, не бил таков каков што се надевал.

Ник Мозли од Брајтон во авионот на компанијата „Џет стар ервејс“ посакал троен сендвич, но крајниот резултат бил многу помаку од тоа.

За својот оброк патникот палатил 9 австралиски долари и веднаш штом го отворил, открил дека нешто недостига – а тоа нешто всушност било сѐ!

Во сендвичот имало само маргарин и лист марула, а во вториот дел едно парче варено јајце.

Фотографии од овој минимизиран оброк Мозли споделил на „Твитер“, а авиокомпанијата веднаш се извинила за необичниот сендвич, кој, наводно, не бил дел од регуларното мени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Братот на Заев, Вице, го тужи Александар Николоски за клевета

Во Основниот суд Скопје 2 се одржа подготвителното рочиште за тужбата за клевета на братот на премиерот Заев, Вице Заев,...

Регион2 часа

Најмалку седум деца мигранти речиси измрзнале на планинскиот премин меѓу Хрватска и БиХ

Најмалку седум деца мигранти, кои со родителите вчера тргнале пешки од Босна и Херцеговина преку планината Плешевица, се сериозно повредени,...

Македонија2 часа

Путин: Постои надворешен притисок за зачленувањето на Македонија во НАТО

Кога станува збор за ситуацијата на Балканот, тогаш може да се каже дека тука сериозен дестабилизирачки фактор претставува политиката на...

Регион3 часа

Романија ја претстави програмата за претседавање со ЕУ

Романската премиерка, Виорика Данчила, вчера пред Европскиот парламент ги презентира приоритетите на романското претседателство со Европската Унија. „Првата фаза ќе...

Вести3 часа

Грчкиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Алексис Ципрас

Денеска во грчкиот парламент продолжува седницата на чиј дневен ред е една точка – недоверба на владата на Алексис Ципрас....

Македонија3 часа

Владата една и пол година ги слави празниците на Груевски, Законот за празниците нечепнат

Владата една и пол година ја разгледува можноста за укинување дел од неработните денови и измена на Законот за празниците,...

Свет3 часа

Британскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на Меј

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да се соочи со гласање за недоверба, еден ден откако парламентот го отфрли нејзиниот...

Свет4 часа

Помпео: Иранските ракети за сателити се закана за Европа и Блискиот Исток  

Неуспешниот обид на Иран да ландира сателит во орбитата со трифазна ракета покажува дека намерата на Исламиската Република е да...

Свет5 часа

Американскиот  Стејт департмент: Американските граѓани во странство се цел на терористите од ИД и Ал Каеда

Американскиот Стејт департмент во својата најнова серија совет и препораки за своите граѓани низ светот предупреди дека американските граѓани се...

Свет5 часа

Отава побара од Пекинг помилување за канадскиот државјанин осуден на смрт

Канадскиот министер за надворешни работи, Кристија Фриленд, во вторникот информираше дека Отава официјално побарала од Пекинг да го поштеди животот...

Свет15 часа

Тереза Меј доживеа голем пораз, парламентот го одби нејзиниот предлог за брегзит

Британските пратеници вечерва гласаа против предлогот на премиерката Тереза Меј за договор за излез на Велика Британија од Европската Унија,...

Регион16 часа

Девојче од БиХ почина од сепса предизвикана од сипаници

Деветгодишно девојче од Читлук во Босна и Херцеговина починала во неделата во болница во Задар, откако настанале компликации за време...

Регион17 часа

Приштина попушти и ги повлече даноците на дел од производите од Србија и БиХ

Привремените приштински институции одлучија да ослободат од стопроцентно зголемените даноци на дел од производите од Србија и БиХ, пренесуваат српските...

Свет18 часа

(Видео) Најмалку петмина убиени во нападот на хотелски комплекс во Најроби

Најмалку пет луѓе се убиени, а четворица се повредени во напад на луксузен хотелски комплекс во Најроби, кој полицијата го...

Македонија20 часа

(Видео) Филипче бара максимална казна за „Македонијалек“ за техничката грешка со декларацијата на МРП-вакцините

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека е завршен увидот на инспекторите од МАЛМЕД во сите места каде што...

Истражувања21 час

(ВИДЕО) Градоначалничката на Арачиново со службени пари купувала суџук, мирисливи свеќи, пилешки гради и дрвени лажици

Цигари, влажни марамчиња, мирисливи свеќи, калап за печење мафини, решо, дрвени лажици, чајник, се дел од работите што Општина Арачиново...

Култура22 часа

Министерството за култура унапредува по етничка основа, а брка реномирани советници

На почетокот на годината Министерството за култура унапреди 20 службеници во разни сектори, а се поздрави со советникот и креатор...

Македонија23 часа

(Видео) Претседателските избори ќе се одржат на 21 април, а ќе има и локални во 3 општини

Поради Велигден, за една недела ќе се помести првичната идеја за одржување на претседателските избори на 14 април. Според процените...

Македонија23 часа

(Видео) Џафери: Не чувствувам одговорност, постапив во согласност со надлежностите

Вчера, во својство на претседател на Собранието, во согласност со моите надлежности, потпишав два указа и ги испратив во „Службен...

Вести23 часа

Каменос: Ќе сторам сè актуелната влада да не добие поддршка

Ќе ги искористам сите расположливи механизми што ми се на располагање сегашната влада да не добие поддршка за договорот од...

Досие