Контакт

Бизарно

Питон нападнал и изел гулаб среде Лондон

Објавено пред

Во Лондон неодамна била регистрирана неверојатна сцена. Имено, граѓаните имале можност да видат како змија јаде гулаб на една од градските улици.

Фотографијата која беше објавена на социјалните мрежи, веднаш привлече големо внимание.

Дневниот весник „Ивнинг стандард“ објави дека минувачите само отстрана гледале и дозволиле питонот да го изеде гулабот.

Портпаролка од организација за заштита на животните, која била повикана на самото место, рекла дека не верува оти змијата случајно се нашла на улица.

Змијата била однесена во блискиот центар за диви животни, каде се врши нејзина проценка.

Ребека Бенсон, која работи како инспектор, изјавила дека сака да дознае како точно змијата се нашла во таква ситуација.

„Кога завршила на толку прометна улица значи дека нешто ѝ се случило. Можела да биде прегазена од автомобил или да биде нападната од друго животно“.

„Веројатно се работи за побегнат домашен миленик, или што е уште позагрижувачки, можеби некој едноставно ја оставил на улица“, рекла таа.

Бизарно

Вегани „печеа“ куче на улица за да ги натераат луѓето да се откажат од месо

Објавено пред

Веганските активисти во Австралија се обвинети за „заплашување на учениците откако ‘печеа’ куче среде прометна улица во знак на протест поради консумирање месо”.

Протестот на ПЕТА, кој вклучуваше реквизит на куче, беше замислен така за да ги натера луѓето да се прашуваат: „Ако не јадете куче, зошто јадете јагне?”

Перформансот беше изведен во центарот на Сиднеј, додека милиони Австралијци се подготвуваат да го прослават Денот на Австралија, кој секоја година се слави на 26 јануари, а оваа година паѓа во сабота.

ПЕТА се надева дека луѓето ќе размислат што ќе подготват за скара откако ќе го видат готвачот како „пече домашно милениче со некој зеленчук”, пишува Метро.

Но, многумина беа згрозени од протестот, а некои веруваат дека ПЕТА не може да падне подолу. Сведоците тврдат дека виделе исплашени деца шокирани од сцената.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Медицински техничар обвинет за силување парализирана пациентка која роди негово дете

Објавено пред

Медицинскиот техничар  Натан Сатерленд (36) е обвинет за сексуална злоупотреба на парализирана пациентка која роди негово дете, откако е докажано дека неговата ДНК се совпаѓа со новороденчето.

Сепак, неговиот адвокат, Дејвид Греган, тврди дека нема директни докази дека неговиот клиент е виновен за силување, пишува „Дејли мејл“.

Тој го опиша Сатерленд како семеен човек со мали деца кој живее во Аризона од 1993 година.

Сатерленд се појави во судот во средата, но не се изјасни за виновен. Врховниот суд на округот Марикопа му одреди кауција од 500 000 долари.

Пациентката (29) со индијанско потекло, која беше сместена на клиника во Аризона од својата трета година, ги шокираше вработените во болницата кога почна да се пораѓа на 29 декември бидејќи никој не знаеше дека е бремена. Иако првично беше напишано дека е во кома, се откри дека таа е всушност квадриплегичар. Таа не зборува, а во раното детство имала бројни напади што ја направиле ментално ретардирана. Има мала подвижност во екстремитетите, главата и вратот, реагира на звук и може да гестикулира со лицето. Ова значи дека била свесна или будна додека напаѓачот ја силувал, пишува „Сан“.

Иследниците открија дека Сатерленд се грижел за жртвата и поминувал многу време со неа откако почнал да работи во болницата во 2012 година.

За малото момче кое е родено ќе се грижи семејството на мајката.

Сопругата на Сатерленд поднела барање за развод на 5 декември 2018 година, односно три недели пред да се породи жртвата.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Со суперлепак ѝ ги залепил рацете на продавачката, па го ограбил сефот

Објавено пред

Досетлив арамија вчера со суперлепак ѝ ги залепил рацете на продавачка на каса и побегнал со парите од сефот на продавница во јужниот германски град Инголштад.

Крадецот вооружен со пиштол влегол во продавницата за облека пред отворањето, збунувајќи ја продавачката, која кога ја слушнала вратата помислила дека тоа е нејзината колешка, соопшти полицијата.

Потоа тој ја принудил да го отвори сефот, од каде украл 2 000 евра.

Педесет и двегодишната продавачка успеала да го повика својот братучед и покрај тоа што не можела да стори многу во таква ситуација, изјавиле од полицијата.

Потоа, братучедот повикал итна помош и полиција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Ќосето до Ѓорчев: Требаше досега да ги посетиш фамилиите на затворените за 27, а не откако најави кандидатура за претседател

Горан Ангелов – Ќосето обвинет за случувањата од крвавиот четврток, преку социјалните мрежи му се обрати на пратеникот Влатко Ѓорчев...

Македонија1 час

Агенцијата за медиуми го испитува сопствеништвото на 1ТВ

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиуми поведува постапка против 1 ТВ поради наводно скриено сопствеништво. На утрешната седница на дневен...

Македонија2 часа

СЈО бара да им биде продолжен куќниот притвор на Камчев и Мијалков

За сите осомничени во истрагата ,,Империја”, СЈО бара да им биде продолжен куќниот притвор бидејќи сè уште постојат причините за...

Македонија4 часа

Граѓаните на пешачки маратон во МРТ, лифтовите на поправка

Речиси една недела не работи ниту еден од четирите лифтови во зградата на Македонската радио-телевизија каде што се сместени и...

Регион4 часа

Грчките пратеници вечерва ќе гласаат за ратификација на договорот за името

Вториот ден од дебатата за преспанскиот договор, на пленарната седница во грчкиот парламент, ќе биде заокружена доцна вечерва, кога се...

Македонија4 часа

(Видео) Закани до обвинителите на СЈО: „Фатиме е наша, а на тој каурот ќе му ја расплачеме фамилијата“

Во кривичниот суд во Скопје повторно се одложи рочиштето за предметот на СЈО „Титанк 3“, во кој обвинети се Ејуп...

Македонија4 часа

Мијалков на 31 јануари ќе го испрашува свиркачот Лазаревски

Судењето за предметот „Таргет-Тврдина“, кое се однесува на незаконското следење на комуникации, е одложено за 31 јануари. Свиркачот Ѓорги Лазаревски...

Македонија6 часа

Каракамишева: Венециската комисија поради притисоците испрати писмо до Османи и Заев

Венециската комисија испратила писмо до Кабинетот за вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи, и до премиерот Зоран Заев во кое се...

Свет6 часа

Кинески воени авиони ,,покажувале сила” летајќи во близина на Тајван

Кинески воен авион „сухој Су-30“и транспортен авион „шансји Ј-8“ на Ослободителната војска на Кина (ПЛА) прелетале над каналот Баши меѓу...

Македонија6 часа

На 12 март одново ќе почне судењето за набавката на 300 полициски „шкоди“

На 12 март, во 10 часот, во кривичниот суд во Скопје одново ќе почне судењето за предметот „Триста“ на СЈО,...

Свет7 часа

Најмалку 5 мртви во заложничката криза во банка на Флорида

Вооружен напаѓач упаднал во банка во Флорида и се забарикадирал внатре, а потоа се јавил на бројот за итни случаи...

Свет8 часа

САД одбиваат да ги повлечат дипломатите од Венецуела

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, одби да ги повлече американските дипломати од Каракас тврдејќи дека владата што ги прекинала дипломатските...

Македонија22 часа

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ не сакаат да се договорат за една изборна единица

Многуте повици од помалите партии за измени на Изборниот законик, со кои ќе се воведе една изборна единица и отворени...

Анализи23 часа

Политиката го подели СЈО на табори

„Чарлиевите ангели“ ги нема. Катица Јанева, Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи речиси една година не се појавуваат на заеднички прес-конференции....

Македонија23 часа

Ѓорчев: Не се грижам кој ќе биде противкандидат од СДСМ, тие го излажаа народот

Без да одговара на новинарски прашања, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев ја објави кандидатурата за претседател на државата. Тој повеќе...

Истражувања1 ден

(Видео) „Лимак“ и Градот ги изиграа скопјани, се гради хотел место прво да се изгради подземната сообраќајница

Место прво да ја изгради подземната сообраќајница па потоа да ги гради содржините над земја, турската компанија „Лимак“ кај Стара...

Македонија1 ден

Врховните судии ќе расправаат дали СЈО може да отвора истраги и да презема предмети

Адвокати на обвинети во предметите на специјалното јавно обвинителство, преку неколку иницијативи, бараат од Врховен начелно правно мислење за постапките...

Македонија1 ден

Нимиц: Длабоки и опасни последици ако не успее преспанскиот договор

Специјалниот пратеник на Обединетите нации, Метју Нимиц, предупредува дека пропаѓањето на преспанскиот договор би имало опасни последици за двете страни,...

Свет1 ден

Шпанските спасувачи во трка со времето – ќе успеат ли да го извлечат двегодишното дете од бунарот

Шпанските спасувачи се во трка со времето и неизвесно е дали ќе успеат да го извлечат двегодишното дете кое пред...

Македонија1 ден

Протестот за воздухот в сабота за едни политички за други неопходен

Нова најава за протест против загадувањето на воздухот од синоќа ги подели скопјани на верници и луѓе кои повеќе не...

Досие