Контакт

Забава

Подарете можност за СРЕЌА ПЛУС и вратете се со екоскутер од 10. Саем за венчавки

Објавено пред

Трендот за дарување – СРЕЌА ПЛУС, не води на 10. јубилеен Саем за венчавки, каде веќе традиционално, Државна лотарија нуди можности за купување подарок инстант лозови во специјално дизајнирани коверти. Овој пат Државна лотарија за посетителите на саемот подготви и посебно изненадување. Секој којшто ќе купи подарок СРЕЌА ПЛУС, со во него пет инстант лозови Еко скутер, од Државна лотарија ќе добие по еден инстант лоз подарок за себе, со можност за освојување на еден од 365те електрични тротинети.

Оваа специјална понуда е само за посетителите на Саемот за венчавки кој ќе се одржи од 21-23.февруари во хотелот Александар Палас во Скопје.

Бидете и Вие дел од убавата атмосфера и не пропуштајте да купите за подарок СРЕЌА ПЛУС, можеби од саемот ќе се вратите со вашиот нов еко скутер.

Пролетта што доаѓа ќе ја отвори сезоната за венчавки, ќе не потсети на дарување СРЕЌА ПЛУС, а ќе не потсети и дека во природата најдобро се ужива со еко скутер. На идеата за дарување инстант лозови Еко скутер не поттикнаа млади брачни парови кои на својата свадба добија еко скутери во СРЕЌА ПЛУС коверти. Им благодариме!

(ПР-текст)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Анџелина и Бред постигнаа договор за школувањето на децата, се одлучија за традиционален начин

Објавено пред

Поранешната најпопуларна двојка во Холивуд, актерите Бред Пит (56) и Анџелина Џоли (44) се согласија нивните деца да се школуваат на традиционален начин.

Тригодишната битка помеѓу Бред Пит и Анџелина се помести еден чекор понапред, бидејќи конечно се договорија на кој начин ќе ги образуваат своите деца.

Разводот на холивудските актери трае една година подолго од нивниот брак, а тие конечно направија еден чекор напред во нивниот однос.

Бред пополни документи во Лос Анџелес и го извести судијата дека тој и Енџи конечно се согласиле околу образувањето на своите деца. Двојката се определила за традиционален начин на образование.

Најстариот син, Медокс (18) сега е на колеџ во Јужна Кореја, па оваа одлука ќе се однесува само на неговите помлади браќа и сестри Пакс (16), Захара (15) Шило (13) и близнаците Нокс (11) и Вивиен (11). )

Бред и Анџелина сега имаат две решени прашања по разводот, а тоа се прашањата околу старателството и образованието на децата, но сè уште не го решиле финансискиот дел.

Богатството на Бред се проценува на 300 милиони долари, а на Анџелина околу 100 милиони долари, и судот ги прогласи за официјални самци.

Прикажи повеќе...

Забава

Историска насловна на италијанското издание на „Ванити фер“: Италија сме ние

Објавено пред

Италијанското издание на популарниот магазин „Ванити фер“ има историска насловна страница на која се наоѓа италијанско знаме со пресек во средина, што претставува рана, но и пукнатина.

На дното на насловната е хаштагот – Италија сме ние.

View this post on Instagram

Una ferita. Ma anche uno spiraglio. È l’opera che Francesco Vezzoli ha creato per la nuova copertina di @vanityfairitalia in omaggio a Lucio Fontana (l’opera verrà battuta all’asta e il ricavato devoluto interamente in beneficenza). Ci sarebbe piaciuto disegnare un arcobaleno e scrivere che andrà tutto bene. Ma non sarebbe stato giusto. Così, dopo aver fatto un numero dedicato a Milano e alla Lombardia e uno a chi è impegnato in prima linea nella lotta contro il Covid-19, abbiamo voluto il nuovo @vanityfairitalia ancor più impegnato, serio, un unicum nella sua lunga storia. Abbiamo chiamato all’appello premi Nobel, filosofi, amministratori delegati, presidenti delle filiere italiane più importanti. Ma anche poeti, artisti, stilisti e analisti di scenari futuri. A tutti abbiamo fatto una domanda: cosa succederà dopo questo virus? Che mondo ci aspetta nei mesi a venire? «Non sono particolarmente ottimista sul dopo. L’uomo è un animale strano e non è detto che sia sempre in grado di apprendere le lezioni», sostiene il filosofo Silvano Petrosino a pagina 52. Siamo d’accordo con lui, ma poiché siamo anche inguaribili ottimisti e soprattutto sognatori pragmatici, abbiamo lanciato una sfida a tutte le voci che riportiamo in questo numero. Dalla moda al design, dal turismo alla filiera alimentare, dall’industria automobilistica all’innovazione, dallo spettacolo all’intrattenimento: ognuno prova a dare un’indicazione sul da farsi qui, ora e soprattutto al più presto. Con questo numero, con questa cover desideriamo fare appello a questo Paese, alla sua forza, al suo ingegno, alla sua creatività che non conoscono limiti, dolori e difficoltà e che hanno saputo da sempre trarre il meglio dal peggio che gli è accaduto. E non scambiate questo atteggiamento per leggerezza: stiamo entrando in un’epoca di serietà, un nuovo tempo, come in molti lo chiamano in questo numero, dove i valori di ieri (l’ecologia, il rispetto del lavoro umano, l’inclusione, l’importanza dello Stato) non saranno più soltanto mete da inseguire ma risultati da mettere sul tavolo. Qui e adesso. La storia siamo noi. L’Italia siamo noi. Quest’emergenza ce l’ha fatto capire ancora di più

A post shared by Simone Marchetti (@marchettisimone) on

„Насловната страница е креирана од уметникот Франческо Везоли, делото ќе биде продадено на аукција, а приходот ќе биде дониран воа добротворни цели за борба против коронавирусот. Ова е трета насловна на овој месечник посветена на пандемијата на коронавирус“, рече уредникот Симоне Маркети.

Нобеловците, филозофи, режисери, претседатели на најважните италијански ланци на снабдување, заедно со поети, уметници и дизајнери – сите се обединети во овој број за да нè доближат до светот што нè чека по вирусот. Априлското издание се занимава со економската криза што ќе дојде по здравствената во која сега се наоѓа светот.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Реакцијата на Трамп кога го прашале дали ќе ја помилува ѕвездата на „Тајгер Кинг“

Објавено пред

Целиот свет зборува за документарецот „Тајгер Кинг“, па така веста за Џо Егзотик дошла и до Доналд Трамп.

Еден новинар го прашал дали го гледал документарецот и дали ќе го помилува Џо Егзотик, кој е осуден на 22 години затвор поради нарачување убиство на Карол Баскин, активистка за права на животните, по што неговиот син, Доналд Трамп Jуниор, се шегувал дека ќе лобира кај татко му за да го помилува Егзотик.

„Не знам ништо за тоа. Зошто доби 22 години? Што направи?“, Трамп најпрво прашал, на што новинарот му одговорил дека наводно го нарачал убиството на активистката, но дека Егзотик тврди дека не е виновен.

„Вие мислите дека не го сторил тоа? Дали сте на негова страна? Дали препорачувате помилување?“ го прашал новинарот, кој почнал да се брани дека не се залага за Егзотик.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Мајка и бебе од Кочани позитивни на коронавирус примени на Инфективната клиника

Мајка и нејзиното четиримесечно бебе од Кочани се примени на Инфективната клиника, откако биле утврдени дека се позитивни на коронавирусот,...

Македонија14 минути

Притвореник кој вчера починал во скопскиот затвор позитивен на Ковид-19

Притвореник во истражниот затвор во Шуто Оризари вчера починал од срцев удар, а по извршената обдукција било утврдено дека тој...

Македонија26 минути

Откриен случај на болеста Њукастел во земјава, АХВ најави засилени мерки

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе решение за воведување на заштитни, контролни и дополнителни мерки, со цел контрола и спречување...

Македонија1 час

Посебен режим на движење за лицата со попреченост и земјоделците за време на полицискиот час

Владата вчера на седница дозволи посебен режим на движење за лицата со попреченост. За нив нема да важи забраната за...

Економија2 часа

Светска банка прогнозира рецесија од -0,4 до најмногу -2 отсто годинава

Економската активност во земјава годинава ќе се намали за -0,4% споредено со лани и тоа во најоптимистичкото сценарио што го...

Македонија2 часа

Нови 46 случаи на коронавирус, прв случај во Пробиштип

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 46 нови случаи, позитивни на коронавирусот. По градови: Скопје...

Европа4 часа

Данска идната недела ги отвора училиштата и градинките

Данската премиерка, Мете Фредриксен, најави дека државата ќе ги отвори градинките и основните училишта за првите пет одделенија од следната...

Македонија5 часа

Донирани околу еден милион евра на сметката на Министерството за здравство

На наменската сметка на Министерството за здравство за донации за борбата со коронавирусот до сега се пристигнати  средства во висина...

Свет6 часа

Кина презема нови мерки поради страв од нов бран на вирусот како резултат на асимптоматски случаи

Кина, во која помина епидемијата на коронавирусот, презеде нови мерки за да ги спречи асимптоматските носители на вируси да предизвикаат...

Економија6 часа

Русија подготвена да го намали производството на нафта за 1,6 милиони барели дневно

Според договорот што го постигна со земјите на ОПЕК, Русија соопшти дека е подготвена да го намали производството на нафта...

Свет7 часа

САД пред Шпанија по бројот на починати од коронавирус – втор ден по ред има повеќе од 2.000 жртви

Соединетите Американски Држави регистрираа речиси 2.000 смртни случаи на коронавирус втор ден по ред. Според податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“,...

Регион7 часа

Брнабиќ потврди: Србија 60 часа во карантин за викендов

Српските граѓани ќе поминат 60 часа во карантин овој викенд, потврди премиерката Ана Брнабиќ, објаснувајќи ги новите рестриктивни мерки за...

Свет7 часа

Рекорден број на заразени со коронавирус во Јапонија

Во Јапонија за прв пат денеска се регистрирани повеќе од 500 нови случаи на коронавирус во еден ден.Министерството за здравство...

Европа10 часа

Андреа Бочели ќе пее во празна катедрала на Велигден

Еден од најпознатите светски тенори, италијанскиот оперски пејач Андреа Бочели, ќе пее на Велигден во празната катедрала „Дуомо“ во Милано,...

Македонија19 часа

(Видео) Граѓаните што имаат потреба од лекар за време на полицискиот час не мора да се јават на 192

Владата денеска ја почна серијата информативни видеосесии со наслов „Ковид-19, прашања и одговори“, во чии рамки се одговараат актуелните прашања...

Европа21 час

Рекорден број починати за еден ден во Велика Британија

Во Велика Британија во последните 24 часа од коронавирус починаа 938 луѓе, што е рекорден број на смртни случаи во...

Европа21 час

Вo последните 24 часа во Италија починале 542 лица

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починале 542 лица, со што бројот на смртни случаи се искачи над...

Македонија21 час

Излекувани уште двајца пациенти од Штип

По информациите добиени од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека денеска попладнево се регистрирани уште две лица...

Македонија22 часа

Медицинска помош од Турција пристигна во земјата

На Меѓународниот аеродром „Скопје“ пристигна помошта од Турција, која се состои од 50.000 заштитни медицински маски, 1.000 заштитни скафандери и...

Македонија24 часа

Почина родилката од Куманово заразена со коронавирус

Министерството за здравство ја информира јавноста дека денеска починала 27-годишната родилка од Куманово позитивна на Ковид-19. Таа на 30 март...

Досие