Контакт

Забава

Пожарникарите од Австралија позираа за календар со животни

Објавено пред

Професијата пожарникар е сама по себе благородна, но пожарникарите од Австралија секоја година прават чекор повеќе.

Од 1993 година австралиските пожарникари позираат за календар од чија продажба сите приходи одат во добротворни цели. Тоа го сторија и оваа година и според првите реакции, нивните фотографии се мевлем за очите на жените во целиот светот.

 

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Бијонсе и Хилари Клинтон на свадбата на децата на индиски милијардери

Објавено пред

Во сезоната на големи индиски свадби, денешната свадба на претставниците на две милијардерски семејства би можела да биде најголемата, а медиумите известуваат за настапот на Бијонсе и присуството на многу познати личности.

Младата Ајша Амбани е образована во престижни американски универзитети и е ќерка на индустријалецот Мукеш Амбани за кој се верува дека е најбогатиот човек во Индија. „Форбс“ проценува дека неговиот нето-имот вреди повеќе од 43 милијарди долари.

Зетот е Ананд Пирамал за кој тврдат дека е релативно сиромашен, се проценува дека неговиот татко вреди 10 милијарди долари.

Свадбата се одржа денес во Мумбај, но прославата почна пред повеќе недели, од свршувачката во септември во италијанска палата на езеро.

Во текот на викендот илјадници гости присуствуваа на претсвадбените прослави во палатата од 16 век во индискиот пустински град Удајпур, каде што на видеоснимка се гледа како поранешната државна секретарка на САД, Хилари Клинтон, игра со Паха Руха Кан, една од најголемите индиски филмски ѕвезди, а недалеку од нив игра и поранешниот државен секретар Џон Кери.

Врв на вечерта беше настапот на Бијонсе, која ја отпеа Crazy in Love меѓу другите хитови со бендот и серијата промени на костимите, при што најмалку еден беше инспириран од индиската носија.

„Бијонсе го осветли Удајпур”, стои во насловната на весникот „Тајмс оф Индија“.

Индиските свадби се познати по својот луксуз и многу семејства се задолжуваат бидејќи сакаат да поканат стотици или дури илјадници луѓе и да организираат професионални настапи на пејачи и танчари.

Индиските медиуми укажуваат дека свадбата на Амбани во Мумбај денес ќе биде релативно мала, со речиси 600 гости. По свадбената церемонија, ќе следуваат дополнителни журови.

Антила, 27-катниот дом на Амбаниеви во Мумбај, е украсен со светилки за свадбата и ноќе изгледа како мал облакодер. Медиумите известуваат дека семејството има резервирано стотици хотелски соби за своите гости.

Прикажи повеќе...

Забава

Ѕвездата на „Модерно семејство” доби бубрег од татко ѝ, потоа и од брат ѝ

Објавено пред

Американската актерка Сара Хиланд (28) конечно одлучи да зборува за здравствените проблеми што ја следат уште од раното детство. Ѕвездата на хумористичната серија „Модерно семејство” за магазинот „Селф” кажа нешто повеќе за својата дијагноза и за сите операции што ги имала досега.

Помина низ вкупно 16 операции, вклучувајќи трансплантација на бубрег, што нејзиниот татко ѝ го донираше во 2012 година. Две години по операцијата, нејзиното тело почна да го отфрла органот и мораа да ѝ го отстранат за да нема дополнителни компликации.

Сето тоа влијаело на нејзиното расположение, а исто така размислувала и за самоубиство.

Дијализите и посетите на болницата наскоро станаа составен дел од нејзиниот живот, а во 2017 година ѝ направија уште една трансплантација. Овој пат, бубрегот ѝ го донираше нејзиниот помлад брат Иан (23).

Во тие тешки моменти, голема поддршка ѝ беше нејзиното момче Велс Адамс, поранешен натпреварувач во телевизиското шоу „Совршена невеста“ и шанкер од серијата „Бачелор ин парадајс”.

„Се сретнавме само три дена пред мојата втора трансплантација, и тој, и покрај сè, остана со мене. Ме виде во најлошите изданија и го помина со мене она најтешкото. И што е најважно, сè уште мисли дека сум најубава, па така и се чувствувам“, рече актерката.

Прикажи повеќе...

Hitech

Кинеските власти ќе проценуваат кои видеоигри се штетни за здравјето на играчите

Објавено пред

Кина воспостави одбор за етичка анализа на видеоигри, чија цел ќе биде на кинескиот пазар да не влегуваат игри што содржат насилство и содржини за возрасни, освен доколку не дојде до одредени промени и приспособувања пред тие да се појават на пазарот.

Кинескиот пазар на видеоигри е еден од најголемите во светот кој рапидно расте, па поради што кинеските власти се обидуваат да ја интензивираат контролата над него.

Властите проценуваат дека сè повеќе Кинези играат видеоигри кои може да бидат штетни за нивното здравје. Поради ова, Кина одлучи да формира нов специјализиран комитет со задача да ги оценува игрите од етичка гледна точка.

Комитетот ќе се фокусира на проверка на игри што потенцијално содржат експлицитни сцени на насилство или содржини за возрасни и од здравствена гледна точка предизвикуваат зависност и проблеми со видот.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа10 часа

Тереза Меј останува премиерка, го преживеа гласањето недоверба

Со 200 гласа „за“ наспроти 117 „против“ британската премиерка, Тереза Меј, вечерва го преживеа гласањето недоверба. На Меј ѝ е сигурна...

Европа10 часа

Уапсени најблиските на терористот од Стразбур, се претпоставува дека тој е во Германија

Германската полиција е во лов на двајца браќа, Чекат и Сами Шериф, по придружувањето на операцијата на француските колеги, кои...

Македонија12 часа

Мицкоски до Заев: Избeри време, место и медиум, ќе дојдам таму каде што ти сакаш

Пред повеќе од 6 месеци, точно овде на платото пред Владата на Република Македонија, на 2 јуни, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата...

Свет12 часа

Три години затвор за поранешниот адвокат на Трамп

Поранешниот адвокат на американскиот претседател, Доналд Трамп, е осуден на казна затвор од 36 месеци. Мајкл Коен, адвокатот што изјави...

Бегството на Груевски13 часа

Трајковски зел боледување од работа за да го посети Груевски во Унгарија

Царинскиот службеник Александар Трајковски, кој вчера беше фотографиран во Будимпешта заедно со бегалецот Никола Груевски, зел боледување од работа, односно од...

Бегството на Груевски17 часа

(Видео) Груевски лоциран од новинари во скап унгарски ресторан

Екипа на унгарскиот портал „24.ху“ го лоцираше бегалецот Никола Груевски во Будимпешта како руча во познат и скап унгарски ресторан....

Македонија20 часа

(Видео)Рамчиловиќ: Најдовме правна формулација и јасна дистинкција меѓу насилниците и организаторите во предлогот за амнестија

Работната група за помирување го подготви предлогот за законско решение за амнестија за 27 април. Обвинетите ќе потпишат изјава дека...

Македонија20 часа

(Видео) Власта ќе бара 80 пратеници за продолжен мандат за СЈО

Министерката за правда, Рената Треневска-Дескоска, изјави дека двата предлог-закона за специјалното јавно обвинителство и за Јавното обвинителство се достапни за...

Македонија21 час

Обвинителството нема да го гони сопственикот на менувачницата што уби двајца крадци

Обвинителстото ја отфрли кривичната пријава против сопственикот на менувачницата во Кисела Вода кој лани уби две лица при обид за...

Македонија21 час

Непознато лице до Јанакиески: 500 евра дневно ни одат за честење неопределени по кафулиња

Во една од СМС-комуникациите помеѓу поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески со непознато лице направена на 3 април...

Бегството на Груевски21 час

(Видео) Рускоска: Синоќа ја видов фотографијата со Груевски, ќе видиме кој ја сликал и од каде потекнува

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска, рече дека синоќа ја видела фотографијата со Груевски од Будимпешта....

Топ21 час

Мајка моли да се пронајде нејзиниот син, исчезнал пред два дена во Скопје

Дваесет и шестгодишно момче исчезнало во Скопје, откако пред два дена заминало од дома, по што не се вратило. Семејството...

Топ21 час

Експлозивна направа, куршуми, оружје и дрога пронајдени во неколку куќи во Скопје

Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје во текот на вчерашниот ден по издадени наредби од Основен суд Скопје 1...

Македонија23 часа

Стара градска ќе го намалува бројот на пациенти, нов обид за реновирање

Старата градска болница, односно ЈЗУ Универзитетска клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, ќе го намалува бројот на пациенти оти...

Европа23 часа

Терористички напад во Стразбур – убиени најмалку четири, а ранети 12 лица

Четири лица загинаа, а 12 се повредени во нападот во Стразбур, за кој надлежните сметаат дека е терористички чин. Напаѓачот...

Македонија1 ден

Посебен сообраќаен режим за време на протестот на ВМРО-ДПМНЕ

Министерството за внатрешни работи информира дека поради протестот што го најави ВМРО-ДПМНЕ ќе има посебен сообраќаен режим на дел од...

Свет2 дена

(Видео) Бразил: Вооружен маж пукал во верници во катедрала – шестмина мртви

Вооружен маж пукал во верници во катедрала во близина на Сао Пауло на југот на Бразил, при што убил пет...

Бегството на Груевски2 дена

На интернет се шири фотографија од Груевски и Трајковски во Будимпешта

Фотографија на која се гледа експремиерот Никола Груевски, сега унгарски азилант, како се шета низ Будимпешта, се прошири на социјалните...

Крвав четврток2 дена

Села: Претседателите на партиите што не присуствуваа на 27 април, најверојатно, се и организатори

„Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина...

Крвав четврток2 дена

Припадничка на собраниското обезбедување: Ѓошевски даде наредба да се отворат вратите од собата за видеонадзор

Судењето за крвавиот четврток, по паузата, продолжи со сведочење на Милунка Јовановска, вработена во МВР, која на 27 април била...

Досие