Контакт

Забава

Познати светски ѕвезди седат во своите вили и се жалат поради изолацијата

Објавено пред

Бројни светски sвезди преку социјалните медиуми се пожалија поради самоизолацијата или, пак, им покажуваат на фановите дека останувањето дома не мора да биде толку тешко.

Така, Кардашијанките и нивната мајка Крис Џенер му порачаа на човештвото дека ако тие можат да издржат самоизолација во нивните вили со огромни приватни полиња каде што можат да јаваат коњи – тогаш секој може.

Џастин Бибер покажа како се забавува во својата огромна вила, а славната готвачка Марта Стјуарт се јави од нејзината луксузно опремена кујна за да покаже што се можат да зготват луѓето додека се во изолација (се разбира ако ги имаат сите намирници).

Пејачот Сем Смит, од друга страна, е апсолутен „победник“ на бесчувствителноста – тој дури покажа колку е „скршен“ поради поради самоизолацијата додека седи на скалилата на неговата палата од 12 милиони американски долари.

View this post on Instagram

Stages of a quarantine meltdown

A post shared by Sam Smith (@samsmith) on

„Скршен Сем Смит. Ана Франк живееше во шкафче две години. Само порасни“, му порачаа луѓето.

Забава

Снимен е првиот филм за коронавирусот

Објавено пред

Снимен уште пред епидемијата да биде прогласена пандемија, филмот „Корона“ се фокусира на страв и расизам кон азиската популација предизвикан од коронавирусот во времето кога сè уште беше познат како „кинескиот вирус“ (the Chinese virus), пишува „Џакарта Пост“ и додава дека канадскиот режисер Мостафа Кешвари завршил со снимањето и филмот ќе почне да се прикажува наскоро, најверојатно на стриминг платформи.

Со оглед на тоа како Ковид-19 влијаеше врз животите на милиони луѓе ширум планетата, беше само прашање на време кога приказната за вирусот ќе стигне до светот на филмот.

„Холивуд репортер“ открива дека првиот филм за заразната болест е веќе подготвен за прикажување. Под режисерската палка на Канаѓанецот Мостафа Кешвари, Корона раскажува за стравот и расизмот инспириран од пандемијата.

„Идејата ја добив кога во лифт читав вести за кинески туристи кои биле нападнати, и си помислив дека ќе направам филм во лифт,“ објаснува режисерот Кешвари за „Холивуд репортер“.

Корона ја раскажува приказната за група соседи заглавени во лифт на почетокот на кризата Ковид-19. Шест луѓе од групата наскоро почнуваат да се сомневаат во седмиот – сосед Кинез – дека е заразен носител на болеста.

Покрај соседот Кинез, групата која се соочува со недостаток на простор во лифтот вклучува мајстор за лифтови, една возрасна жена, надмоќник во инвалидска количка, бремена жена, сопственик на зградата, и несреќен станар кој е во долгови.

Снимен минатиот месец во Ванкувер, Канада, филмот беше речиси завршен пред коронавирусот да биде класифициран како пандемија од страна на Светската здравствена организација, истакнува The Hollywood Reporter.

Коментирајќи го реалистичниот тон на драмата, режисерот забележува дека ги охрабрил актерите да импровизираат за филмот.

„Тогаш беше познат како кинески вирус, но сега секој може да го има, така што повеќе не е проблем само на една раса. Сега човечката раса треба да се обедини за да го победиме вирусот”, истакнува канадскиот режисер.

“Вирусот не прави дискриминација, па зошто ние да го правиме тоа,“ додава режисерот.

 

 

 

Прикажи повеќе...

Забава

Во НАСА пристигнале 12.000 апликации за идни астронаути

Објавено пред

Американската вселенска агенција (НАСА) објави дека примила 12.000 апликации за идната генерација астронаути за десетина слободни места, а резултатите од процесот на селекција ќе бидат објавени до летото 2021 година.

НАСА регрутира нова екипа на астронаути за својата програма „Артемис“, чија цел е да ја однесе и првата жена на Месечината. Првата екипа на Артемис треба да слета на Месечината до 2024 година, а потоа наредната екипа ќе се испраќа секоја година.

„Следната класа астронаути, генерацијата Артемида, ќе ни овозможи да истражиме нови области на Месечината, а таа ќе нè однесе и до Црвената планета“, вели Џим Бриденштајн, директор на НАСА.

Во 2017 година, од 18.300 кандидати, биле избрани 12 за астронаути, а 11 ја завршиле обуката до крај. Траела до јануари годинава. Пријавените мора да бидат американски државјани и да имаат најмалку магистратура во научни дисциплини, технологија или математика, а ќе бидат примени и лекари и пилоти. Во моментот НАСА има 48 активни астронаути.

Прикажи повеќе...

Забава

Sвезди што несебично се борат да го подобрат животот во светот

Објавено пред

Многу sвезди, како Леонардо ди Каприо, Мет Дејмон и Џорџ Клуни, уживаат во пари и слава, но имаат и добро срце што го користат за да променат многу животи и да бидат пример за другите, пишува Bright Side.

Леонардо ди Каприо не е само актер, туку и голем еколог и филантроп. Во 1998 година тој основа фондација посветена на обезбедување одржлива и среќна иднина за нашата планета. Под негово водство беа формирани 200 проекти, поддржани се 132 организации, а 50 земји добија помош.

Актерот потврди дека постигнал многу работи и дека среќата не е во постигнувањето голем успех, туку некако да се придонесе за целиот свет околу нас. И Леонардо ги оправдува своите зборови со своите постапки.

Мет Дејмон го сакаме поради неговата насмевка, што го рефлектира неговото добро срце. Неговата хуманитарна работа е за пофалба, а Фондацијата H2O го докажува тоа. Тој е исто така амбасадор на непрофитни организации, кои го подобруваат животот на децата во светот. Досега Дејмон им помогна на 16 милиони луѓе.
Тој вели дека хуманитарните проекти го прават среќен.

Aктивист, хуманитарец и убав човек! Неговото име е Џорџ Клуни. Со нето-вредност од 239 милиони американски долари, тој помага во борбата против глобалната сиромаштија. Тој го прави сето ова преку донации и организации што самиот ги иницира. Тој е сè повеќе познат по својата хуманитарна работа и славата ја користи за добри работи.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ52 минути

Уапсени насилниците кои тепаа девојче во влез на зграда во Штип

Во врска со видеото со насилство врз девојче кое од утрово се споделува на социјалните мрежи, штипската полиција информира дека...

Свет2 часа

Австралија почна со тестирање на две потенцијални вакцини против коронавирусот

Научници од Австралија почнаа со тестирање на две потенцијални вакцини против новиот коронавирус, што може да биде голема пресвртница која...

Свет2 часа

Новите проценки покажуваат дека 25 до 50 проценти од носителите на вирусот се без симптоми

Податоците од Исланд покажуваат дека 50 проценти од позитивните на коронавирус биле без симптоми, а САД проценуваат дека до 25...

Македонија2 часа

Скопјанец знаел дека има коронавирус, шетал низ Охрид и дома примил вработени кај еден оператор

Четириесет и четиригодишен скопјанец, кој се вратил од странство и кој бил позитивен на коронавирусот, наместо да биде во строга...

Македонија3 часа

Министерството за здравство: На располагање има повеќе од 1.000 кревети за хоспитализирање пациенти со коронавирус

Здравствениот систем е подготвен да апсорбира поголем број пациенти, кој се очекува со пикот на коронавирусот кон крајот на април,...

Македонија3 часа

Во болницата „Плодност“ во Битола двајца доктори и една медицинска сестра позитивни на Ковид-19

Двајца доктори, еден анестезиолог и еден гинеколог, и една медицинска сестра од приватната болница „Плодност“ во Битола се позитивни на...

Регион3 часа

Србија ја укина одлуката со која се цензурираа информации за коронавирусот

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, објави дека ја повлекува одлуката за информирање во време на пандемијата на коронавирусот, со која...

Свет4 часа

ЕУ: Во Западен Балкан пандемијата се користи за промоција на антиевропски ставови

Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) оцени дека кризата во врска со пандемијата на коронавирусот во Западен Балкан се користи...

Македонија4 часа

Во Битола 55 сантиметри снег, во Крушево 47

Снежната покривка во Битола достигна до 55 сантиметри, а во Крушево има 47 сантиметри снег. Во Маврови Анови има 40...

Свет5 часа

Руски воен транспортер со медицинска опрема пристигна во САД

Руски воен транспортен авион пристигна во Њујорк носејќи медицинска опрема и маски како помош за САД во борбата против коронавирусот....

Забава5 часа

Во НАСА пристигнале 12.000 апликации за идни астронаути

Американската вселенска агенција (НАСА) објави дека примила 12.000 апликации за идната генерација астронаути за десетина слободни места, а резултатите од...

Свет6 часа

„Ламборгини“ ќе произведе хируршки маски за да помогне во борбата против Ковид-19

Италијанскиот производител на луксузни автомобили „Ламборгини“ претвори некои оддели во својата фабрика „Сант’Агата болоњезе“ во погони за производство на хируршки...

Македонија17 часа

Се забрануваат нови вработувања во јавниот сектор

Во јавниот сектор времено се забрануваат новите вработувања, нови ангажирања преку агенции за привремени вработување и нови договори на дело,...

Македонија18 часа

Починатата родилка од Охрид немала коронавирус

Министерството за здравство информира дека се негативни резултатите на битолчанецот кој беше пронајден починат во својот стан и кај родилката...

Македонија21 час

Бројот на излекувани пациенти со коронавирус во Македонија се искачи на 17

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, денеска се испишани пет пациенти....

Македонија21 час

ЕУ дозволи пристап за земјава до Европскиот солидарен фонд

Северна Македонија доби пристап и до Европскиот солидарен фонд, од каде заедно со земјите – членки на ЕУ ќе бидат...

Македонија22 часа

Се продолжува породилното отсуство додека трае вонредната состојба

Родилките чие породилно отсуство од работа истекува за време на вонредната состојба, ќе може да останат дома цело време додека...

Македонија23 часа

Со Ковид-19 заразена медицинска сестра од Клиниката за пулмологија

Во Куманово медицинска сестра, вработена на Клиниката за пулмологија, дошла на работа без симптоми, но вчера ѝ се појавила зголемена температура...

Економија23 часа

Ангеловска: Подготвени сме за најлошото сценарио за буџетот, работиме да се случи најдоброто

Многу е тешко за економските аналитичари, вклучително и за меѓународните финансиски институции, да ги предвидат случувањата за време на кризата...

Македонија23 часа

Нов смртен случај на коронавирус во земјата, позитивна и починатата пациентка од Струга

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести во Скопје починала една пациентка од Лабуништа на возраст...

Досие