Контакт

Забава

Доаѓа последната Супермесечина во 2022 година и носи важни промени кај овие хороскопски знаци

Објавено пред

Полна Месечина во Водолија почнува на 12 август и воедно ќе биде последната Супермесечина во годината. Ова име го доби бидејќи се наоѓа во близина на Земјата, па изгледа поголема од просечната полна Месечина. Ќе блесне во полн сјај и ќе ни донесе важни промени.

dobivaj vesti na viber

Оваа лунарна енергија нè поттикнува да излеземе од вообичаената рамка и да се ослободиме од моделите на однесување што не спречуваат да бидеме среќни. Месечината нè поттикнува да носиме одлуки од кои се плашиме, но за кои знаеме дека се неизбежни. Овој аспект носи промени, а неговото влијание ќе се почувствува во наредните недели. Проверете дали сте меѓу знаците на кои оваа Месечина ќе има најголемо влијание.

Бик
Потребен ви е одмор од секојдневните проблеми. Искористете го ова време за размислување и донесување одлуки од кои се плашите, поврзани со вашиот дом и семејство или кариера. Доколку сте уморни и несреќни на работа, ќе ви се појави решение за проблемот, но важно е да не избрзувате со заклучоци и повеќе да се потпирате на инстинктите.

Лав
Полната Месечина носи превирања во вашите интимни односи. Ќе бидете растргнати помеѓу желбата да му угодите на партнерот и потребата за независност и слобода. Ако чувствувате дека ве задржуваат, тргнете се на момент од вашата сакана и размислете за природата на вашата врска во мир. Избегнувајте драстични одлуки и обидете се да најдете компромис бидејќи тоа ќе биде патот до емоционалното задоволство.

Шкорпија
Зад вас е турбулентен период, па ви треба одмор. Повеќе од вообичаено, ќе почувствувате потреба за сигурност, без разлика дали е емотивна или финансиска. Ќе сакате да добиете одговори на прашања што ве мачат долго време, но сте избегнале да се соочите со нив. Се истакнува можноста за купување стан или преселба во друга област, а некои ќе почувствуваат желба да го прошират семејството.

Водолија
Овој месец ќе ве научи на важноста од трпение и компромис, но и самодисциплина. Ќе сфатите дека не можете да ги решите проблемите преку ноќ, но понекогаш морате да се ставите себеси на прво место. Ќе почувствувате потреба да им го покажете на другите вашето вистинско лице, што можеби некои ќе ги изненади, но повеќето ќе го прифатат и ќе ве поддржат.

 

Според астролозите, полната Месечина во Водолија сака да вежбате простување.

Забава

Мила Кунис прекрасна на премиерата на „Најсреќната девојка на светот“

Објавено пред

Мила Кунис воодушеви со модерна креација на премиерата на својот нов филм „Најсреќната девојка на светот“ (Luckiest Girl Alive) во Њујорк во славниот театар „Парис“.

dobivaj vesti na viber

39-годишната актерка пристигна на свеченоста во црн блејзер- фустан со висок крој, кој ја истакна нејзината витка фигура.

Својот изглед го балансира со високи чизми кои одлично прилегаат на долгите нозе додека чекореше по црвениот тепих.

 

Мила глуми, а исто така, и помогна во продукцијата на „Најсреќната девојка“, кој се базира на истоимениот роман од 2015 година на Џесика Нол.

Книгата, чија авторка сама ја прилагоди за филмско платно, следи модерна уредничка на женско списание со седиште во Њујорк.

Прикажи повеќе...

Забава

Тревор Ноа се повлекува како водител на „Дејли шоу“

Објавено пред

Комичарот Тревор Ноа најави дека се повлекува од улогата на водител на The Daily Show.

dobivaj vesti na viber

„Исполнет сум со благодарност, но има уште еден дел од мојот живот што сакам да продолжам да го истражувам“, рече тој на крајот на вчерашната емисија.

38-годишниот Тревор го води ток-шоуто со сатирични вести откако ја презеде должноста од Џон Стјуарт во 2015 година.

Тој рече дека времето на неговото заминување ќе биде објавено подоцна и дека во меѓувреме ќе продолжи како домаќин.

Ноа ја почна својата кариера во родната Јужна Африка, објавувајќи низа стендап спешли и водејќи неколку вечерни емисии пред да се пресели во САД во 2011 година.

Тој сè уште беше релативно непознат кога беше избран да го преземе „Дејли шоу“ на мрежата „Комеди централ“, но оттогаш стана меѓународно призната ѕвезда и освои бројни телевизиски награди.

Ноа ја соопшти одлуката на крајот од емисијата во четвртокот вечерта, предизвикувајќи изненадување кај публиката во студиото.

Тој ѝ се заблагодари на екипата на шоуто и на верните фанови за, како што рече, „неверојатните седум години“.

Прикажи повеќе...

Забава

Ед Ширан мора да се соочи со судење за авторски права поради Thinking Out Loud, одлучи судијата

Објавено пред

Британската поп-ѕвезда Ед Ширан доби наредба да му се суди во САД поради тврдењата дека го копирал својот хит Thinking Out Loud од песната Let’s Get It On на Марвин Геј.

dobivaj vesti na viber

Судијата го отфрли барањето на Ширан за отфрлање на случајот, велејќи дека поротата треба да одлучи за сличностите меѓу песните.

Овој потег доаѓа шест месеци откако Ширан, на судењето во Лондон, извојува победа во битката за авторски права на песната Shape Of You. Тогаш, судот во Лондон пресуди дека најголемиот хит на Ширан не е плагијат.

Тужбата за Thinking Out Loud првично беше поднесена во 2018 година, не од семејството на Геј, туку од инвестицискиот банкар Дејвид Пулман и компанијата Structured Asset Sales, која купи дел од имотот на коавторот на Let’s Get It On, Ед Таунсенд.

Барајќи отштета од 100 милиони долари (90 милиони фунти), тие тврдат дека Ширан и коавторката Ејми Веџ ја „копирале и искористиле, без одобрение или заслуга“ песната на Марвин Геј, „вклучувајќи, но не ограничувајќи се на мелодијата, ритмите, хармонијата, тапаните, бас-линијата, пратечкиот рефрен, темпо, синкопа и лупинг“.

Во четвртокот американскиот окружен судија Луис Стентон го наведе несогласувањето меѓу музичките експерти од двете страни на тужбата како причина за наредбата за судење.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Почина 55-годишен скопјанец, со велосипед удрил во запрено товарно возило

Денеска (30.9.2022), во 13.20 часот, во СВР Тетово е пријавено дека на автопатот Тетово – Скопје, во непосредна близина на...

Свет3 часа

(Видео) Путин ја објави анексијата на четирите украински региони: Народот одлучи

Знаете дека референдуми се одржаа во Доњецк, Запорожје, Херсон и Луганск. Гласовите се преброени и народот дефинитивно одлучил, без никакво...

Економија4 часа

(Видео) Фирмите што ги нуди Мицкоски да ги достават понудите до среда, порача директорот на ЕСМ

Фирмите што ги нуди лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, да ги достават понудите до среда, порача на прес-конференција генералниот директор...

Македонија4 часа

(Видео) Мицкоски: Го повикувам Ковачевски да не дезертира од дуел, како што тоа вообичаено го прави во својот живот

При денешната посета на општина Јегуновце, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски, истакна дека владата и Ковачевски повторно молчат...

Македонија5 часа

Груби: ДУИ може без мене, нема раскол во партијата

Вицепремиерот Артан Груби, смета дека ДУИ може да функционира и без него. Ова доаѓа откако лидерот на оваа партија, Али...

Македонија5 часа

Именуван нов заменик-градоначалник на град Скопје

На позицијата заменик градоначалник на Град Скопје е именуван Александар Трајановски. Александар Трајановски доаѓа од приватниот сектор и беше избран...

Македонија7 часа

Захариева: Одамна антибугарскиот бран стана антиевропски

Антибугарскиот бран во Македонија одамна се претвори во антиевропски. Граѓаните на Северна Македонија до ден денес се жртви на комунистичката...

Македонија7 часа

„Огнените“ од ДУИ по средбата со Ахмети остануваат на ставот за промена во извршната власт

Група функционери и активисти на ДУИ од таканаречената „Огнена група“ предводени од градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, и чаирскиот огранок...

Свет9 часа

Амбасада на Русија: САД не треба да се сомневаат во нашата подготвеност да се браниме

Американската војска не треба да се сомнева во подготвеноста на Русија да ги брани својот суверенитет, територијален интегритет и народ...

Свет10 часа

Остин: Премногу е рано истекувањето на гас да се нарече терористички чин

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин најави дека сè уште е рано да се шпекулира кој би можел да биде...

Свет10 часа

Бајден: Никогаш нема да ги признаеме руските референдуми во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека Америка никогаш нема да ги признае руските обиди да заземе делови од украинската...

Свет10 часа

Путин потпиша указ – ја призна независноста на Херсон и Запорожје

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за признавање на регионите Херсон и Запорожје како независни територии. „Во согласност со општо...

Македонија10 часа

MО: 78 милиони долари сојузничка поддршка од САД за модернизација, опремување и развој на капацитетите на Армијата

Армијата на Република Северна Македонија добива 78 милиони долари американска поддршка во развојот на своите капацитети, модернизацијата, опремувањето и развојот...

Свет23 часа

Гутереш: Руската анексија на украинските територии би била опасна ескалација

Доколку Русија продолжи со плановите за анексија на четири украински региони, тоа би претставувало опасна ескалација што би ги загрозила...

Македонија24 часа

Ковачевски: Да се обединиме за европска иднина околу стремежот за европска Македонија

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, од македонското Собрание денеска повика на обединување на сите фактори за европскиот пат...

Топ1 ден

Притвор за кавадарчанка, која свирепо го убила својот партнер

На 28.9.2022, од страна на полициски службеници од СВР Велес – ОВР Кавадарци, во координација со Одделот за криминалистичка полиција,...

Македонија1 ден

Со парите од вилата во Њујорк да се купат дипломатски станови, бара синдикатот

Македонскиот дипломатски синдикат го поздрави успешното продавање на недвижноста на поранешна Југославија на Петата авенија во Њујорк, во рамки на...

Македонија1 ден

Жестоко препукување на директорот на ЈСП и советник на ВМРО-ДПМНЕ за автобуските линии

Жестоко препукување помеѓу новиот в.д. директор на ЈСП Александар Стојкоски, кој е кадар на градоначалничката Данела Арсовска и советници од...

Македонија1 ден

Заменичката на Арсовска поднесе оставка, Град Скопје реагира дека ја ставила партијата пред скопјани

Заменик-градоначалничката на Град Скопје, Бујаре Абази, која дојде од редовите на Алијансата за Албанците, поднесе оставка од функцијата. Абази образложи...

Македонија1 ден

Ковачки до Ковачевски: Македонија не се сака со затворени очи, не се брани под јорган

Пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ бара да се провери дали премиерот Димитар Ковачевски има деловна способност. Остана на ставот дека...