Контакт

Забава

Потомокот на последниот германски цар го загуби правото на враќање на дворецот

Објавено пред

Потомокот на последниот германски цар го изгуби судскиот процес за враќање на дворецот со поглед на долината на Рајна, чиј дел е претворен во хотел.

Дворецот „Рајнфелс“, кој се издига високо над Рајна, а кој некогаш бил во сопствеништво на владејачкото семејство Хоенцолерн, е во сопствеништво на градот Свети Гоар од 1924 година, пренесе АП.

Принцот Георг Фриедрих од Прусија е праправнук на Каисер Вилхелм Втори и сегашен шеф на семејството Хоенцолерн. Државниот суд го отфрли неговиот случај за враќање на дворецот.

Забава

Индија ја одложи мисијата на Месечината

Објавено пред

Долгоочекуваната индиска мисија на Месечината беше одложена утринава непосредно пред лансирањето поради технички проблеми, јави Индиската вселенска агенција (ИСРО).

„Технички проблем беше забележан на системот за лансирање на 56 минути пред планираното лансирање. Како мерка на претпазливост, лансирањето на Chandrayaan 2 за денеска е одложен“, објави ИСРО на „Твитер“. Новиот датум за лансирање ќе биде објавен подоцна.

Мисијата, доколку е успешна, ќе ги зајакне индиските аспирации да им се доближи на водечките земји во светот во истражувањето на вселената и на комерцијалниот пазар за вселенски летови.

Индија, доколку успешно ја заврши мисијата, ќе стане четвртата земја по САД, Русија и Кина, која успеала да изведе „меко“ односно контролирано слетување на Месечината.

Ова е трет обид за слетување на Месечината оваа година, по успешната мисија на кинеското летало Chang’e-4, како и неуспехот на израелската сонда Beresheet која се урна на површината на Месечината.

Индиското летало требаше да биде лансирано од тропскиот остров во државата Андра Прадеш. Индија потрошила околу 150 милиони долари за развивање на Chandrayaan 2.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Тереза Меј снимена додека танцува на хитовите на „АББА“

Објавено пред

Британската премиерка, Тереза Меј, повторно ги покажа своите танцувачки способности на музички фестивал, каде играше на хитовите на шведската група „АББА“.

Меј заедно со сопругот и пријателите се појави во кралската ложа на вестивалот и се забавуваше на „Денсинг квин“ и „Мама миа“.

Во ложата во која се наоѓала, како што пренесуваат британските медиуми, едно шише шампањ чинело 90 фунти.

Меј пристигнала на фестивалот во придружба на телохранители.

Прикажи повеќе...

Забава

Џејсон Стејтам заработувал за живот правејќи ѓердани на улица

Објавено пред

Британскиот актер Џејсон Стејтам (51) неодамна имаше интервју за „Дејли стар” во кое отрива дека е изненаден што опстанал толку долго во Холивуд.

Иако наскоро се навршуваат 20 години од неговата кариера, Џејсон себеси не се смета за вистински актер.

„Всушност, јас не сум вистински актер, јас некогаш изработував накит на улица. Со години бев спортист и не сум филмска ѕвезда што може да се трансформира во различни улоги. Во сето тоа влегов бидејќи бев на вистинското место во вистинско време“, рече Стејтам.

Пред холивудската слава британскиот актер заработувал статирајќи во музички видеоспотови. Сега е светски познат актер, и е речиси девет години во врска со својата свршеница, модел и супермодел Роузи Хантингтон-Витли (32). Двојката има двегодишен син, Џек Оскар.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет36 минути

Нетанјаху им се закани на Либан и Хезболах: Ќе ве уништиме

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, се закани дека ќе ги уништи Либан и Хезболах ако ова либанско движење ги реализира сите...

Регион58 минути

Макрон во посета на Србија

Францускиот претседател, Емануел Mакрон, денеска ќе пристигне во дводневна посета на Србија со намера да покаже дека Париз сè уште...

Спорт10 часа

(Видео) По триумфот во Вимблдон, Ѓоковиќ ексклузивно за Макфакс: Ја прифаќам поканата од премиерот да ја посетам Македонија

По епското финале во Вимблдон, во кое славеше старо-новиот шампион, Новак Ѓоковиќ на победничката прес-конференцијата одговори и на две прашања...

Европа12 часа

(Видео) Приведени повеќе од 150 лица по воената парада во Париз 

Вкупно 152 лица се приведени денеска во Париз, на маргините на воената парада која се одржа по повод националниот празник...

Спорт12 часа

Федерер: Незаборавно финале, ќе се обидам што е можно побргу да го заборавам

Роџер Федерер беше премногу блиску до својата 21. гренд слем титула, но не успеа да го доведе мечот до крај,...

Свет13 часа

(Видео) Авион успева да избегне катастрофален пад врз населено место

На видео снимка направена од автомобил овековечен е драматичен момент кога тајландски воен пилот го насочува својот авион далеку од...

Спорт13 часа

Трилер на Вимблдон! Ѓоковиќ по пет часа тенис го „собори“ Федерер

Новак Ѓоковиќ по петти пат ја освои титулата од Вимблдон, откако во едно историско финале со 7:6(5)/1:6/7:6(4)/4:6/12:12(3) го совлада освојувачот...

Регион13 часа

Ердоган: Испораката на С-400 системите ќе заврши в година

Испораката на руските ракетни системи С-400, Турција би можела да ја заврши до април следната година, изјави денеска турскиот претседател,...

Регион14 часа

Јулски снег во Бугарија

На планината Рила во Бугарија, падна снег, објави Метео Балканс. Лошите временски услови ја зафатија Бугарија, а метеоролозите најавуваат обилни...

Македонија16 часа

Лидерската средба е неизвесна, власта и опозицијата не можат да ги усогласат темите

Неизвесно е дали ќе има лидерска средба помеѓу првите луѓе на најголемите политички партии, а несогласувања постојат во оснос на...

Култура17 часа

(Видео) Огнен и Марина ја крунисаа љубовта на 46-тата Галичка свадба

Во Галичник денеска се одржа 46-то издание на традиционалната културно-сценска манифестација „Галичка свадба“, која повеќе од 4 децении ги негува...

Европа18 часа

На парадата во Париз се појави „летачки војник“

По повод францускиот национален празник Ден на падот на Бастиља во Париз, вниманието го привлече поранешниот џет-ски шампион Фреки Запата...

Македонија18 часа

Два земјотреси ја стресоа Грција, почувствувани и во делови од земјава

Македонската телеметриска сеизмолошка мрежа денескa регистрира два земјотреса чиишто епицентри се наоѓаат на 220 километри јужно од Скопје во соседна...

Македонија19 часа

,,Како не ти е срам” му порача Милчин на Адеми поради дивоградбите во Охрид

,,Како не ти е срам” му порача професорот, Владимир Милчин  статус на Фејсбук на министерот без ресор, Едмонд Адеми, по...

Свет21 час

(Видео) Њујорк во мрак, претставите од Бродвеј се преселија на улиците

Менхетен синоќа остана неколку часа без струја поради голем дефект, поради што престана да работи метрото, запреа лифтовите, се исклучија...

Свет22 часа

Протести во Чикаго против имиграционата политика на Трамп

Неколку илјади луѓе маршираа во центарот на Чикаго протестирајќи против имиграционата политика на претседателот Доналд Трамп, а слични протести се...

Регион23 часа

Во Хрватска во јули има 90 илјади помалку туристи од лани

Во првата недела од јули во Хрватска има 90.000 гости и 400.000 ноќевања помалку отколку во истиот период минатата година....

Свет23 часа

Земјотрес со јачина од 6,6 степени го погоди западниот брег во Австралија

Земјотрес со јачина од 6,6 степени го погоди западниот брег во Австралија. Како што соопшти Агенцијата за геолошко истражување на...

Топ24 часа

Рачна бомба пронајдена во битолското село Брусник

Синоќа во 20 часот, пиротехничар од Подрачното одделение Битола при Дирекцијата за заштита и спасување од селото Брусник, општина Битола...

Свет1 ден

Рекордна казна за Фејсбук, треба да плати пет милијарди долари

Федералното регулаторно тело на САД одобри рекордна парична казна од 5 милијарди долари за компанијата Фејсбук во рамки на истрагата...

Досие