Контакт

Забава

Почина холивудскиот актер Барт Рејнолдс

Објавено пред

Еден од најголемите холивудски актери од 70-тите и 80-тите почина на 82-годишна возраст. Според информациите од медиумите, тој починал во болница во Флорида од срцев удар, а покрај него било неговото семејство.

Мегаѕвездата со препознатливите мустаќи имаше операција на срцето, при што му беше ставен бајпас во 2010 година.

Ќе биде запаметен по номинацијата за Оскар за улогата во филмот Boogie Nights. Требаше да се појави во новиот филм на Квентин Тарантино Once Upon a Time in Holliwood.

Во својата блескава кариера се прослави со филмовите Deliverance и Smokey and the Bandit.

Холивуд ќе го памети како секс-симбол кој беше заштитно лице на високата актерска класа цели три децении.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Енио Мориконе ќе го тужи германски „Плејбој“ за измислено интервју

Објавено пред

Со молскавична брзина на интернет се шири веста дека Енио Мориконе кажал дека Квентин Тарантино е „идиот кој работи ѓубре филмови”, но легендарниот италијански композитор тврди дека интервјуто за новото издание на германскиот „Плејбој“ во кое тој тврди такво нешто е измислено.

„Типот е кретен, само краде од другите и повторно составува работи. Нема ништо оригинално во тоа. Тоа не го прави режисер. Тој е ништо во споредба со холивудските великани како што се Џон Хјустон, Алфред Хичкок и Били Вајлдер. Тие имаа стил. Тарантино готви само стари јадења”, се зборовите кои германскиот „Плејбој“ му ги припишува на Италијанецот, и поради кои можат да добијат тужба.

Тарантино во моментов работи на својот нов филм „Беше еднаш во Холивуд“, во кој играат, меѓу другите, Леонардо ди Каприо, Бред Пит и Ал Пачино.

„Ова е сосема неточно. Јас никогаш не сум дал интервју за германски ‘Плејбој’ и никогаш Тарантино не сум го нарекол кретен, особено неговите филмови не сум ги нарекол ѓубре”, рече Мориконе во соопштението, додавајќи дека ги овластил своите адвокати во Италија да поднесат тужба.

Прикажи повеќе...

Забава

Легендата на стрипот, Стен Ли, почина на 96 години

Објавено пред

Творецот на Спајдермен, Икс-луѓе, Ајронмен, Тор, Црниот пантер и други култни стрип-приказни и ликови, Стен Ли, почина на 96 години. Легендарниот писател и уредник на „Марвел комикс“, починал во утринските часови во медицинскиот центар „Чедар-Синај“ во Лос Анџелес, пренесе „Холивуд репортер“.

Ли почна со создавање на измислените ликови во 1939 година и заедно со Џек Кирби и Стив Дитком, во својата кариера го осмисли Црниот пантер, Спајдермен, Икс-луѓе, Тор, Ајронмен, Фантастична четворка, Дердевил, Ентмен и бројни други ликови.

И покрај тоа што во заедницата на љубителите на стриповите од секогаше бил големо име, на пошироката јавност и` стана познат кога во 2009 година компанијата „Дизни“ го купи „Марвел ентертејнмент“ за четири милијарди долари.

Прикажи повеќе...

Забава

Јункер за ручекот со Трамп и Путин: Забавно е да ги слушаш

Објавено пред

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, изјавил дека било многу забавно да ги слуша американскиот и рускиот претседател за време на ручекот во Елисејската палата.

Тие присуствуваа на церемонијата на која се одбележа завршувањето на Првата светска војна, а по тој повод францускиот претседател, Емануел Макрон, приреди свечен ручек во Елисејската палата.

Јункер, кој седеше до рускиот претседател, а спроти Трамп, рекол: „Беше забавно да ги слушаш овие двајца момци“.

Според Јункер, трговските разговори со Трамп во јули не биле забавни.

„Не беше забавно, но …затоа немаме нова трговска војна меѓу САД и Европа“, ркеол Јункер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Јанушев: Груевски не се крие во седиштето на партијата

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција во врска со потерата за експремиерот Никола Груевски, рече дека ова што се случува...

Македонија9 часа

Полицијата пред ВМРО-ДПМНЕ ги стопира и ги претресува возилата кои излегуваат од седиштето

Полицијата ги стопира сите возила кои излегуваат од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Вршат целосен претрес на возилата и претресуваат еден по...

Македонија10 часа

Објавена потерницата за Никола Груевски

Министерството за внатрешни работи ја објави националната потерница за експремиерот Никола Груевски, на веб-страницата во делот „Потраги“. „Никола Груевски, од...

Македонија11 час

Полициски „алфи“ влегоа во домот на Груевски

Полициски „алфи“ влегоа во станот на експремиерот Никола Груевски, но внатре не најдоа никој. Засега нема информации каде е Груевски,...

Македонија12 часа

СЈО: Во случајот „Империја“ испрани се речиси 11 милиони евра

Во случајот „Империја“ на специјалното јавно обвинителство испрани биле речиси 11 милиони евра, а буџетот на Република Македонија бил оштетен...

Топ13 часа

ЕЛЕМ повторно склучил милионски договор во четири очи

АД ЕЛЕМ склучил договор во вредност од 92.040.000 денари со приватната фирма „Марковски компани“ од Битола, во постапка на преговарање...

Македонија15 часа

Судот го замрзна имотот на „Орка холдинг“ и „Ексико“

Кривичниот суд замрзна имот на осомничените во случајот „Империја“, меѓу кои се и бизнисменот Орце Камчев и ексдиректорот на УБК,...

Македонија16 часа

ЗНМ: Јавните пари ќе продолжат да се трошат за политичка пропаганда, власта не го исполни ветеното

Здружението на новинарите на Македонија изрази загриженост затоа што во последните измени и дополнувања на Изборниот законик, што по скратена...

Свет17 часа

Трамп со твит за состојбите во Калифорнија ги разгневи пожарникарите и славните личности

Американскиот претседател, Доналд Трамп, на „Твитер“ ја објасни својата теорија за вистинските виновници за катастрофалниот пожар во Калифорнија. Како што...

Економија17 часа

Бензините поевтинуваат 4 и 4,5 денари

Од ноќеска на полноќ цената на бензините ќе се намали 4 и 4,5 денари, а на дизелот 3 денари, соопшти...

Европа17 часа

Французинка криела дека има двегодишна ќерка и ја чувала во багажникот од автомобилот

На Французинката Рози Марија де Круз ѝ се заканува затворска казна од 20 години во судењето што почна денес поради...

Регион20 часа

Мицотакис: Нема да гласаме за ратификација на преспанскиот договор

Претседателот на најголемата опозициска партија во Грција, „Нова демократија“, Киријакос Мицотакис го повтори партискиот став, дека нема да дадат поддршка...

Македонија22 часа

,,Се молиме ветрот да не го промени правецот, бидејќи за минута може да изгори селото”, сведочат жителите на Селци

Една недела над селото Селци, на падините на планината Стогово, гори шумата, во која има борови и дабови дрва. Во...

Македонија1 ден

(Видео) Од 1 декември нема да дозволиме зависници да доаѓаат во Кисела Вода, жителите се судрија со претставник од Општината

Жителите на Кисела Вода им дадоа рок на властите до крајот на месецов да го дислоцираат Центарот за превенција и...

Македонија1 ден

И последниот амандман доби „зелено светло“ од Комисијата за уставни прашања

Со девет гласа „за“, пет „против“ и без воздржани, собраниската Комисија за уставни прашања попладнево го усвои последниот нацрт-амандман, со...

Економија1 ден

Усвоен ребалансот на Буџетот – 3 милијарди денари за општините, намалени проекциите за економски раст

Општините ќе добијат 3 милијарди денари за покривање на долговите, нивото на буџетски дефицит е задржано, а намалени се проекциите...

Македонија2 дена

Партијата на Бачев за Василевски: Охриѓани велат дека е превртлив и е дел од масонски организации

Еден ден по расправијата во Охрид помеѓу лидерот на „Единствена Македонија“, Јанко Бачев и пратеникот Сашо Василевски, од партијата на...

Македонија2 дена

Интервју на Димитров за „Велт“: Веруваме дека Грците ќе го исполнат ветеното

Топката е засега кај нас. Ние веруваме дека Грците ќе го направат она што го ветија. Ова е најдобриот компромис...

Македонија2 дена

Граѓански собир за дислокација на Центарот за зависници во Кисела Вода

По иницијатива на поголем број на граѓани кои жиевеат во општина Кислеа Вода денеска ќе се одржи граѓански собир на...

Европа2 дена

Австрија откри уште еден случај на шпионажа во корист на Русија

Канцеларијата на австриското државно обвинителство за борба против економскиот криминал и корупција започна истрага против австриски контраразузнавачки агент, кој е...

Досие