Контакт

Забава

По разводот, Бред се храни поздраво и не пие алкохол

Објавено пред

Американскиот филмски актер Бред Пит (55) бил целосно скршен по разводот од актерката Анџелина Џоли (44) и новонастанатата животна ситуација ја идентификувал со смртта. Со текот на времето сфатил дека оддалечувањето од саканото лице не е крај на светот, а улогата во филмот „Беше еднаш во Холивуд“ на сценаристот Квентин Тарантино (56) му помогнала многу.

По разводот од холивудската ѕвезда, тој ослабел, почнал да се храни поздраво и веќе не пие алкохол. Одреден период, тој, наводно, немал ниту сексуални односи со жени со цел да ги избистри своите мисли.

„Откога го најави својот развод од Анџелина Џоли во 2016 година, тој напорно работеше да биде што е можно подобра и здрава личност и да биде најдобриот можен татко“, изјави негов близок пријател за порталот „Пипл“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Тејлор Свифт плени во морнарско син комбинезон на настан во Лос Анџелес

Објавено пред

Таа без сомнение е жена на деценијата по многубројните распродадени турнеи  (вклучувајќи ги и стадионите), и албуми на врвот на светските топ листи.

Тејлот Свифт, која што утре полни 30 години, ги плени присутните додека позираше на црвениот тепих на настанот Billboard Women in Music каде беше почестена со изборот за Жена на деценијата.

Таа беше добитник на Греми на свои 16 години кога за прв пат стана славна со својот деби албум. А досега таа има добиено многу награди и признанија, како што се 23 Билборд музички награди, 12 награди од страна на асоцијацијата за кантри музика и 10 Гремија.

На манифестацијата што се одржа во Лос Анџелес во четвртокот, пејачката на хитот Lover изгледаше како да излегла од љубовна приказна – во морнарско син комбинезон и златни ланци на рамењата.

„Што значи да се биде жена на оваа деценија? Па, тоа значи дека сум видела многу. Кога започна деценијава имав 20 години. На 16 години веќе имав деби-албум, а албумот што стана моја пресвртница беше наречен „Бестрашен“. И тогаш видов дека постои свет на музика…“, рече Тејлор Свифт во своето обраќање пред публиката.

Прикажи повеќе...

Забава

УНЕСКО ја додаде тајландската масажа на листата на културно наследство

Објавено пред

Традиционалната тајландска масажа со која се истегнуваат и крцкаат коските на грбот, сега е дел од листата на УНЕСКО за нематеријално културно наследство на човештвото, кое опфаќа традиции и практики што се пренесуваат низ генерациите.

УНЕСКО е агенција на Обединетите нации за образование, култура и наука.

Нематеријалното културно наследство е одвоено од списокот на светско наследство, кое опфаќа објекти и места од значење за човештвото.

На списокот за културно наследство има 550 точки – поделени во три категории – од 127 земји, пренесува Би-би-си.

Традиции и активности се додаваат секоја година, а годинашниот состанок на Комитетот се одржа во Богота, Колумбија.

Други практики додадени на годинешниот список се:

– Алпинизмот
– Ирското харфање
– Селестинското простување во Италија
– Традиционалниот португалски карневал
– Малезиската вештина за самоодбрана – Силат

Прикажи повеќе...

Забава

Суеверие и работи што треба да ги избегнувате во престапна година

Објавено пред

Следната година е престапна, а тоа значи дека февруари во 2020 ќе има 29 дена. Годината почнува во среда, 1 јануари, а завршува во четврток, 31 декември.

Да се има еден дополнителен ден во годината звучи возбудливо. Сепак, тоа исто така значи дека многу луѓе ќе работат еден ден бесплатно и вашите сметки во февруари може да бидат малку повисоки отколку што очекувате. Покрај тоа, во многу култури луѓето веруваат дека престапната година не е успешна, па дури и може да предизвика болест во семејството.

Како и да е, ако сакате да уживате на 29 февруари и сакате да избегнете проблеми до 31 декември, обидете се да не ги правите следниве работи, освен ако не ви е навистина важно:

Венчавка на петок 13-ти и престапни години не се најдобри времиња за врзување на јазолот. Се верува дека луѓето што се венчаат во мај во престапни години ќе ги бие малер. Во повеќето земји од Европа паровите избегнуваат да стапат во брак во престапна година бидејќи веруваат дека бракот нема да биде успешен. Според голем број студии и статистика, браковите во престапна година се многу полоши од обичните бракови.

Купување куќа или кола – ако треба да купите нова куќа, подобро е тоа да го направите следната година. Ако итно ви треба куќа, треба внимателно да изберете. Истото важи и за автомобилите. Можеби тоа е суеверие, но престапната година е всушност лошо време за големи чекори.

Предлагање брак – престапна година, поточно престапен ден (29 февруари) се верува дека е единствениот момент кога жената може да предложи брак. Доколку не сте подготвени за ова, не правете го тоа на 29 февруари. Поминаа деновите кога на жените не им беше дозволено да предложат. Денес, жената има право да предложи брак во кое било време од годината. Збогум, стереотипи!

Предвремено славење роденден – ако сте родени на 29 февруари, вашиот роденден го славите или на 28 февруари или на 1 март. Или воопшто не го славите. Оваа година роденденот треба да го прославите на 29 февруари. Инаку, може да ве бие малер цела година. Повторно, ова е уште едно суеверие. Замислете колку сте среќни што имате роденден на престапен ден. Шансата да се родите на 29 февруари е една од 1.461. Неверојатно. Вие сте еден од 5 милиони такви во целиот свет. Честитки!

Во престапна година треба да избегнувате менување работа и зачнување дете. Многу луѓе од разни земји во светот тврдат дека менувањето на работата во престапна година е лоша среќа. Но, и ова е суеверие.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Пендаровски за „Шпигел“: Стравуваме дека ќе станеме втора Турција

Макрон ми рече дека помалку станува збор за нас, а повеќе за ЕУ, на која ѝ треба време за реформа на...

Македонија1 час

Фросина Ременски врши увид во доказите за Меѓународниот сојуз

Пратеничката и потпретседателка на Собранието од СДСМ, Фросина Ременски, пристигна во Обвинителството за организиран криминал и корупција за да направи...

Македонија2 часа

Илија Димовски бара одлагање на „Талир“, две поротнички имаат по 60 години

Обвинетиот Илија Димивски во предметот „Талир“ на почетокот на судењето рече дека две од поротничките навршувале 60 години старост и...

Свет3 часа

Американскиот Сенат одобри резолуција, убиствата на Турците врз Ерменците ги призна за геноцид

Американскиот Сенат денеска одобри резолуција со која убиствата на Ерменците извршени од османлиските Турци пред повеќе од еден век ги...

Свет4 часа

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците

Британскиот премиер, Борис Џонсон, прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера....

Свет4 часа

Зеленски: Нема да се случи втора Сребреница

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, изјави дека во Донбас нема да се случи Сребреница, затоа што Украина, како што вели,...

Македонија15 часа

Заев: За да имаме рамноправна држава, мораме да го примениме моделот на една изборна единица

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да...

Свет15 часа

Џон Саливен именуван за нов амбасадор на САД во Русија

Нов американски амбасадор во Русија ќе биде Џон Саливен, актуелен заменик на американскиот државен секретар. За него гласале 70 сенатори,...

Свет16 часа

Уапсени неколкумина осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет

Украинската полиција уапси неколку лица кои се осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет во 2016 година, но сè уште...

Европа16 часа

Белгија ќе прими 10 деца на припадници на Исламска држава

Судот во Брисел ѝ нареди на белгиската Влада да бидат примени 10 деца родени во Сирија, на припаднички на Исламска...

Свет17 часа

Русија нареди депортирање на вработени во американски универзитет

Судот во Русија нареди депортирање на пет лица вработени на Универзитетот во Бафало во САД поради прекршување на условите за...

Спорт17 часа

Тројца шпански фудбалери добија по 38 години затвор за силување на 15-годишно девојче

Фудбалерите на шпанскиот третолигаш Арандина, Раул Калво (21 година), Карлос Квадрадо (26 години) и Виктор Родригез (24 години) добија по...

Економија20 часа

Возилата кои помалку загадуваат ќе се увезуваат по помали давачки

Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог-законот за данок на моторни возила е во собраниска...

Европа21 час

Трамп: „Грета – личност на годината? Мислам дека треба малку да олади“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска повторно се сврте кон 16-годишната активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг, оценувајќи го...

Македонија21 час

(Видео) Костадинов: Апелирам амандманите да се повлечат, со дебата да го смениме изборниот модел

СДСМ апелира амандманите што ги поднесе ДУИ да се повлечат. „Да влеземе во суштинска дебата и, конечно, да го промениме...

Македонија22 часа

Максим Ацевски едногласно избран за нов државен ревизор

Пратениците едногласно со 81 глас го изгласаа Максим Ацевски за нов државен ревизор. Пратениците изборот го поздравија со аплауз, а...

Македонија23 часа

Обвинителството проверува дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта

Основното јавно обвинителство Гостивар постапува за утврдување на причините за смртта на 13-годишно девојче од Гостивар, чие безживотно тело беше...

Македонија24 часа

Талевски: Само сакавме да ги намалиме цените на превозот за ученици

Повеќе од два часа обвинетиот ексградоначалник на општина Битола, Владимир Талески, одговараше на прашањата на својот адвокат Димитар Дангов за...

Македонија1 ден

СДСМ смета дека нема пречка за една изборна единица на изборите во април

Доцна синоќа раководството на СДСМ го усогласило ставот дека се подготвени за една изборна единица на претстојните предвремени парламентарни избори...

Македонија1 ден

В сабота ќе работат и градинките

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата....

Досие