Контакт

Забава

По 10 сина, конечно родила ќерка, била бремена цели 8 години

Објавено пред

Алексис Брет (39) е првата мајка во Велика Британија која родила десет момчиња едноподруго, Кембел (17), Харисон (16), Кори (14), Лахлан (11), Броди (9), Бран (8), Хантер (6), Мек (5), Блејк (3) и Ротхаџид (2). Разликата помеѓу најстариот и најмладиот син е 15 години. Тогаш таа верувала дека нејзиното семејство е комплетно.

Но, Алексис повторно забременила, ама овој пат носела девојче. Тоа било голема радост за целото семејство. Пред неколку недели (27 август), таа ја роди малата Камерон, 11-тото дете во семејството.

Во последните 18 години од животот Алексис била бремена цели 8 години, но таа е среќна што има толку големо семејство.

„Животот со 11 деца не е лесен. Алиштата ги перам 49 пати неделно, а куќата ја смукувам седум пати на ден“, кажа таа, додавајќи дека планира да се врати на работа со скратено работно време за неколку недели, работејќи како фитнес-инструктор.

„Сите мои синови ми се посебни и повторно да родев машко ќе бев среќна“, изјави таа за „Мирор“.

Забава

Били Портер на доделувањето на наградите Еми носеше костум со повеќе од 100.000 кристали

Објавено пред

Американскиот актер Били Портер (50) на доделувањето на наградите Еми се појави во костум со повеќе од 100.000 кристали, и ги изненади сите со својот победнички говор.

Били освои „Еми“ во категоријата најдобар актер во драмската серија „Pray Tell“, а во обраќањето Портер истакна дека тој е првиот хомосексуалец со темна кожа што победил во оваа категорија.

„Ви благодарам на сите. Пред неколку години, не можеше да се замисли дека еден хомосексуалец со темна кожа ќе победи како најдобар актер во драмска серија. Денес, јас сум жив доказ дека тоа е можно. Прекрасно е кога тие ја препознаваат вашата напорна работа и ве наградуваат за тоа. Треба отворено да разговараме за тоа. Знам како луѓето гледаат на оние кои се црни и геј. Цело време сум во таква ситуација. Ми беше тешко“, рече актерот кога му беше врачена оваа престижна награда.

Портер привлече големо внимание со костумот со повеќе од 100.000 кристали направен од американскиот дизајнер Мајкл Корс (60) и екстравагантната шапка од Стивен Џонс (62). Били носеше црни чевли со потпетица, а ноктите му беа сребрени.

„Ја сакам оваа облека и се чувствувам како вистинска дива. Ви благодарам на сите“, рече Портер.

Прикажи повеќе...

Естрада

„Игра на тронови“ ја освои главната награда на 71. доделување на „Еми“

Објавено пред

Британска инвазија се случи на 71. доделување на наградите „Еми“ – американските телевизиски награди, кои се сметаат за телевизиски еквивалент на Оскарите.

На доделувањето во „Мајкрософт театарот“ во Лос Анџелес осмата сезона на култната „Игра на тронови“, која имаше вкупно 32 номинации, ја понесе главната награда, за најдобра телевизиска драма.

Серијата „Флибег“ со Фиби Волер Бриџ, пак, ги собра повеќето награди во делот за комични серии.

Покрај неа, најдобар актер во комедија е Бил Хедер („Бери“).

За најдобар актер во жанрот драма е прогласен Били Портер („Поус“), а за за најдобра актерка – Џоди Комер („Килинг Ив“).

Најдобра мини-серија е „Чернобил”.

Целосната листа на победници може да ја погледнете ја тука.

Прикажи повеќе...

Забава

Првата класа во патнички авион украсена со 500.000 дијаманти

Објавено пред

Авиокомпанијата „Емирати“ објави фотографија на која се гледа дека барот од прва класа во нејзините патнички авиони е украсен со дијаманти.

Авиокомпанијата минатата година направи вистинска мешаница на социјалните мрежи со објавување фотографија од блескав 777 авион.

Всушност, се работеше за ангажман на дигитална уметничка која се занимава со украсување на најразлични предмети, па така и авионот на „Емирати“ го декорирала со дијаманти. Многумина без никаков сомнеж поверуваа дека авионот е реален.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sara Shakeel (@sarashakeel) on

По една година, уметничката Сара Шакел повторно го направи истиот хаос на социјалните медиуми. Всушност, луѓето  веруваат кога од „Емирати“ ќе ги споделат нејзините фотографии на своите официјални профили.

Овој пат се работи за бар од прва класа. Барот е целосно украсен со дијаманти кои блескаат додека стјуардесата со љубезна насмевка чека некој да порача. Авиокомпанијата и ова парче од Сара Шакел го објави без јасна порака во која би се објаснило дали станува збор за лажна фотографија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Emirates (@emirates) on

За вниманието што уметничката го привлекла со овие слики и колку ваквата идеја му се допаднала на раководството на авиокомпанијата говори фактот што тие повикале експерт од „Сваровски“ со цел да дознаат колку кристали би биле потребни за барот од сликата да се изработи во реалност.

Одговорот бил дека ќе биде потребен најмалку еден месец работа за да се вградат околу 500.000 кристали.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија24 минути

Поскапуваат горивата

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поскапат за 1,5, 2 и 2,5 денари, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија50 минути

Боки 13 од притвор спроведен на распит во Обвинителство

Бојан Јовановски, познат како Боки 13, со лисици на рацете беше донесен на распит кај обвинителката Вилма Русковска во Обвинителството...

Македонија2 часа

Адвокатот на Мијалков побара специјален обвинител на предметот за масовното прислушување

Адвоктот на поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков, Љупчо Шврговски, пред почетокот на денешното судско рочиште за предметот за масовното...

Македонија2 часа

Верушевски се појави во судница, ќе сведочи за масовното прислушување

Ексразузнавачот и актуелен советник за безбедност на премиерот Зоран Заев, Зоран Верушевски, утрово се појави во Кривичниот суд во Скопје...

Македонија2 часа

Осум вонпарламентарни партии со шест барања за Изборниот законик

Осум вонпарламентарни партии – Глас за Македонија, Единствена Македонија, Левица, МААК, Подем, Работничка земјоделска партија, ТМРО и ФРОДЕМ изнесуваат шест...

Македонија3 часа

(Видео) Заев на средба со Могерини: Северна Македонија во октомври очекува позитивна одлука

Премиерот Зоран Заев во Њујорк присуствуваше на вечерата што за шефовите на држави и влади на земјите од Западен Балкан...

Регион3 часа

Над 340 земјотреси почувствувани во Албанија

Лажната најава за нов силен земјотрес предизвика паника на улиците на главниот град на Албанија, Тирана, и на Драч. Веста...

Македонија4 часа

Заев на Генералното собрание на ОН, планирана е и средба со Мицотакис

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев од денеска до сабота ќе престојува во Њујорк каде што ќе учествува на...

Македонија4 часа

Боки 13 на распит за „Рекет“

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит денеска треба да биде спроведен првоосомничениот за случајот „Рекет“, Бојан...

Свет4 часа

Јужна Кореја: 26 лица лица повредени во тајфун, над 27 илјади домаќинства останаа без струја

Најмалку 26 лица се повредени во тајфун што ги погоди јужните делови на Јужна Кореја, соопштија официјални лиц. Над 27...

Свет4 часа

Уапсени 53 мигранти на границата меѓу Мексико и САД кои се криеле во приколка

Во Тексас се откриени 53 мигранти кои нелегално ја преминале границата со Мексико криејќи се во приколка. Според американската гранична...

Свет15 часа

Арапските партии го поддржаа Бени Ганц за премиер

Aрапскиот блок во израелскиот Парламент за првпат по 25 години поддржа кандидат за израелски премиер, во овој случај лидерот на...

Спорт18 часа

Вардар со фуриозно второ полувреме преку Порто до првото место

Европскиот шампион Вардар ги надмина проблемите од првото полувреме, во кое неочекувано Порто имаше водство од два гола, за да...

Регион21 час

По земјотресите во Албанија, многумина сѐ уште стравуваат да се вратат во своите домови

Голем број жители на Тирана и Драч сѐ уште не се враќаат во своите домови по земјотресот со јачина од...

Македонија1 ден

Утре нова средба на работните групи за законот за јавното обвинителство

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе одржат нова средба за законот за јавното обвинителство. Средбата што ќе се...

Регион1 ден

Могерини на работна вечера со лидерите од Западен Балкан во Њујорк

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини денеска ќе се состане во Њујорк со лидерите од...

Топ1 ден

Возач почина за време на пробна автомобилска трка, му се слошило и излетал од патеката

Педесет и осумгодишен скопјанец почина за време на одржување на пробни автомобилски трки на патеката на поранешен воен полигон до...

Европа1 ден

Полска ќе евакуира 42.000 граѓани поради бомба тешка 5,5 тони

Властите во северозападниот дел на Полска планираат евакуација на околу 42.000 луѓе откако е пронајдена огромна сеизмичка британска бомба од...

Култура2 дена

Доделени наградите на завршната вечер на фестивалот „Браќа Манаки“

Осум дена, пет локации, 128 филмски наслови создавани низ целата планета од филмски уметници од над 50 земји во светот,...

Македонија2 дена

Јовановски и Јанева повикани на распит во Обвинителството

Осомничените во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски и Катица Јанева се повикани на распит во Обвинителството. Првоосомничениот Бојан Јовановски е повикан...

Досие