Контакт

Забава

Принцезата Ана, ќерката на кралицата Елизабета, повторно највредна во британската монархија

Објавено пред

Да се биде член на британското кралско семејство не е најлесната работа на Земјата. Малку од нас знаат колку тие всушност работат и кои се нивните должности.

Според официјални податоци, истакнати членови на кралското семејство работеле во просек 84,5 дена оваа година, или околу една третина од 253 работни денови во Велика Британија.

Единствената ќерка на кралицата Елизабета Втора, принцезата Ана, е највредна и најпосветена веќе трета година по ред, со вкупно 167 денови.

Наследникот на престолот, принцот Чарлс, се најде на второто место со 125 дена службени должности.

А 93-годишната кралица годинава работела 67 денови, четири повеќе отколку во 2018 година.

Овие бројки беа објавени во понеделникот од страна на Британската прес-асоцијација (Britain’s Press Association).

Детали за официјалните ангажмани на монархијата се запишуваат во Судскиот циркулар, дневен список на настаните на кои присуствуваат кралицата и нејзиното семејство.

Сепак, некои членови на кралското семејство вршат приватни ангажмани кои ја поддржуваат нивната јавна работа, што можеби не се вклучени во оваа листа.

На пример, кралицата, сега во 68-та година од своето владеење, добива црвена кутија со службени преписки секој ден, без разлика каде се наоѓа – во земјата или на патување во странство.

Членот на кралското семејство, кој е втор по ред да го наследи престолот, принцот Вилијам, работел 74 дена во изминатите 12 месеци. Неговата сопруга Кејт работела 58 дена.

Должностите на двојката вклучуваа турнеја низ Пакистан, поддршка на кралицата за време на државната посета на американскиот претседател Доналд Трамп во јуни, и трошење време на свои добротворни проекти.

Деветте најистакнати членови на кралското семејство – кралицата, Чарлс, Вилијам, Кејт, Ен, принцот Едвард, принцот Ендру, принцот Хари и неговата сопруга Меган – работеле 761 дена сите заедно.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Бизарно

Романец украл 30 мобилни телефони на рок-концерт во Амстердам и ги сокрил во шорц

Објавено пред

Триесет и четиригодишен маж е уапсен на рок-концерт во Амстердам, поради грабеж на мобилни телефони. Холандската полиција го фатила со 30 телефони, кои ги сокрил во неговиот тесен шорц.

Се претпоставува дека тој е член на банда крадци кои крадат масовно на концерти. Тој бил спречен кога присутните на концертот ја информирале полицијата, по што веднаш биле затворени сите излези.

Дополнителни полициски службеници отишле на концерт „Сум 41“ во Амстердам, по повик на белгиската полиција, каде пак биле украдени 50 мобилни телефони.

Сè уште не е јасно дали осомничениот, инаку државјанин на Романија, имал соучесник на концертот на канадскиот рок бенд во Амстердам, кој се одржал на 21 јануари.

Прикажи повеќе...

Забава

Да се знае кој е кој – Бред Пит со беџ на кој пишува за што е номиниран

Објавено пред

Бред Пит и неговиот добар другар Леонардо Дикаприо во понеделникот беа заедно на свечен ручек во Холивуд на кој присуствуваа номинираните кандидати за Оскар.

Бред (55) на себе имаше преголем сив костум, а Леонардо (45) се реши за класичен црн во комбинација со снежно бела кошула.

И без оглед на фактот дека повеќето знаат кој е Бред Пит, актерот на реверот имаше беџ на кој го пишуваше неговото име и категоријата во која е номиниран.

„Бред Пит. Актер во Споредна улога, Беше еднаш… во Холивуд, ОСКАРИ“ пишува на беџот.

Номинираните за 92-те Оскари во понеделникот се собраа во балската сала „Реј Долби“ во Холивуд на традиционален годишен ручек за номинирани кандидати. Одзивот беше голем како и обично, а настанот оваа година започна со момент на молчење за Коби Брајант, неговата ќерка Џијана и седум други жртви на хеликоптерска несреќа што се случи во неделата.

Ова е прв пат традиционалниот ручек да се одржува во Реј Долби.  Претходно, ваквите средби се случуваа во Беверли Хилтон, но поради скратената сезона на Оскарите, свечениот настан мораше да се пресели.

Oscar 2020 Class Photo

 

 

 

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Блејк Лајвли – бомба во разголен фустан од црно кадифе

Објавено пред

Блејк Лајвли неодамна на својот Инстаграм сподели драга меморија – фотографија на жена со затегнат стомак –  а пет месеци по породувањето нејзината фигура е феноменална.

Мајката на три деца сè уште изгледа како „нокаут“ на промоцијата на својот нов филм, акционата драма The Rhythm Section, кој својата премиера ќе ја има на 31 јануари.

Таа во понеделникот облече елегантен разголем фустан од црно кадифе и кожа додека присуствуваше на промоцијата во Њујорк.

The Rhythm Section е британско-американска трилер-акција во режија на Рид Морано, заснован на истоимениот роман на Марк Бурнел. Во филмот глумат Блејк Лајвли, Џад Лоу и Стерлинг Браун.

На црвениот тепих ја придружуваше вториот протагонист во филмот, Џад Лоу, чиј лик помага таа да стане машина за убивање.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија50 минути

(Видео) Чулев: Спасовски последниот ден делел решенија и во 12 навечер

Само во последните две години МВР потрошило над 4 милиони евра за судски постапки од вработени кои тужеле главно за...

Македонија59 минути

Филипче: Состојбата е под контрола, нема причина за паника за коронавирус во нашата држава

Состојбата е целосно под контрола, во овој момент нема ниту една причина за некаков ризик или паника за коронавирус во...

Македонија2 часа

(Видео) Возачот на „Дурмо турс“ не спиел, но нешто друго го деконцентрирало

На денешното рочиште за автобуската несреќа кај Ласкарци имаше вкрстено испрашување на вештакот Драган Аксентиев. „Возачот презел дејство, но немал...

Македонија2 часа

Рустеми: Јанева бараше да се утврди штетата во „Поштенска банка“ и да се затвори истрагата

Обвинителот Бурим Рустеми од поранешното СЈО сведочеше денеска пред судот за случајот „Рекет“ каде обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата...

Топ3 часа

Се судрија автобус и автомобил на автопатот Куманово-Табановце, дваесетина луѓе повредени

Дваесет и едно лице се тешко повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случила на автопатот Куманово-Граничен премин Табановце, помеѓу...

Култура3 часа

Тимот на „Медена земја“ на настан пред „оскарите“ во друштво со големите холивудски ѕвезди

Тимот на „Медена земја“ беше дел од настан во театарот „Долби“ во Холивуд организиран од американската Академија за филмски уметности и...

Свет4 часа

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет5 часа

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет5 часа

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Свет5 часа

Бројот на жртви од коронавирусот во Кина надмина 100

Бројката на починати од коронавирусот во Кина надмина 100. Според најновите податоци, се работи за 106 смртни случаи, а во...

Македонија18 часа

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката ОХИС тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ21 час

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија21 час

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија23 часа

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Македонија24 часа

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија1 ден

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија1 ден

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија1 ден

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија1 ден

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет1 ден

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Досие