Контакт

Забава

Принцот Вилијам ќе се појави на „ТЕД-разговори“ за да дискутира за климатските промени

Објавено пред

Британскиот принц Вилијам ќе се приклучи на виртуелен панел составен од страствени активисти за животна средина, како Ал Гор, Џејден Смит, Крис Хемсворт, Марк Руфало, Јеми Аладе и Дон Чидл, каде што ќе дискутираат за тоа како светот може да се справи со климатските промени и како да се обезбеди поздрава иднина на планетата.

Настанот, наречен „Одбројување“ (Countdown), ќе биде прва бесплатна „ТЕД-разговори“ конференција, а ќе се одржи на 10 октомври.

Покрај горенаведените говорници, на настанот ќе се појават научници, активисти, претприемачи, урбанисти, земјоделци, извршни директори, инвеститори, уметници, владини службеници и многу други. Целта на панел-дискусијата е да се презентираат најефикасни идеи засновани на докази за да се помогне во борбата со  климатските промени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Кери Андервуд го собори сопствениот рекорд на музички награди

Објавено пред

Кантри ѕвездата Кери Андервуд е големиот победник на синоќешната виртуелна церемонија на доделување кантри музички награди CMA Awards 2020.

Тејлор Свифт ја додели наградата што ја освои пред повеќе од една деценија.

Андервуд (37), која е нарекувана кралица на кантри музиката, се закити со награда за видео на годината и најдоброто женско видео за Drinking Alone, забележувајќи ја рекордната 22-ра победа на доделувањето награди.

„Многу ти благодарам“, рече Андервуд во говорот за прифаќање на трофејот што произлезе од нејзиниот шести студиски албум Cry Pretty. „Мои фанови, вие никогаш не престанувате да ме воодушевувате. Ви благодарам многу што гласавте за мене.“

Прикажи повеќе...

Забава

Џенифер Лоренс го критикува Доналд Трамп за поддршка на надмоќта на белите

Објавено пред

Холивудската актерка Џенифер Лоренс настојува да го чува својот личен живот надвор од центарот на вниманието, но таа не се плаши да зборува кога е важно.

Трикратната добитничка на „Златен глобус“ неодамна ја искористи својата платформа да ги поддржи Џо Бајден и Камала Харис за претстојните претседателски избори.

Таа во средата на поткастот Absolutely Not („Апсолутно не“) откри дека порано „била по малку републиканка“, и воедно ја осуди поддршката на претседателот Доналд Трамп на надмоќта на белите.

„Јас пораснав како републиканец. Првиот пат кога гласав, гласав за Џон Мекејн. Јас бев мала републиканка“, рече таа.

Но, Лоренс додаде дека социјалните проблеми не биле во согласност со нејзините ставови и со текот на годините, таа ги сменила своите ставови врз основа на работите што ги научила.

Прикажи повеќе...

Забава

Бијонсе ја рекламира својата најнова колекција спортска облека

Објавено пред

Бијонсе поминува квалитетно време со нејзиниот сопруг и децата во Хамптонс за време на самоизолација.

24-кратната добитнича на „Греми“ беше зафатена и работеше од дома на новата колекција за време на пандемијата Ковид-19.

А во средата таа се појави на социјалните мрежи со спортски истовремено и префинет изглед, кога на себе имаше модни парчиња од својата најнова колекција спортска облека „Дрип 2“ Ајви Парк и Адидас, која содржи целосно нова, смела палета на бои.

 

39-годишната пејачка ја објави линијата „Ајви Парк“ на својот Инстаграм. Таа позира во спортска облека во неон жолта, бебешко сина и боја на лосос и на смарагд.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Првата меѓувладина конференција ќе биде позитивен сигнал и до регионот, порача Заев на онлајн средба со Борел

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни...

Регион3 часа

Во Хрватска повеќе од 1.500 новозаболени, десетмина починати во Загреб

Хрватскиот кризен штаб објави нови податоци според кои има повеќе од 1.500 новозаболени од коронавирус, а во Загреб има десетмина...

Свет4 часа

99-годишна жена од Шпанија го победи коронавирусот

Кога 99-годишната Флорентина Мартин се заразила со коронавирус во септември, нејзината внука стравувала дека ќе заврши сама на одделот за...

Македонија4 часа

Стевановиќ: Заразените со лесни симптоми да се лекуваат дома

Сите оние кои имаат лесни симптоми да бидат дома, изолирани со симптоматска и витаминска терапија. Да им помогнеме на оние...

Свет4 часа

ФБИ: Иран и Русија се мешаат во претседателските избори

Иран и Русија собраа податоци од американски гласачи за да влијаат на претстојните претседателски избори, соопшти денеска ФБИ, додавајќи дека...

Македонија5 часа

Активни над 6.000 случаи со коронавирус, болниците се полнат

Во моментот како активни се водат 6.069 случаи на коронавирус на целата територија, од кои 2.983 се од Скопје. Само...

Свет18 часа

Починал волонтер што учествувал во тестовите за вакцина против Ковид-19

Бразилската здравствена агенција „Анвиса“ потврди дека починал волонтер што учествувал во испитувања на вакцина против Ковид-19, пренесува агенцијата „Ројтерс“. Станува...

Македонија21 час

Дванаесетмина починати и нови 641 заразен од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нов случај на...

Топ21 час

Кондовец со возило удрил во полицаец и побегнал, нападнати биле и полицајците што го пронашле

Во вечерните часови на 20 октомври, на скопската улица Ѓорче Петров, автомобил „ауди“, управуван од А. А. (26) од село...

Македонија22 часа

Инспекторите ќе можат да ги затвораат кафеаните со новите законски измени

Со новите построги мерки кои се во собраниска процедура инспекторите ќе можат веднаш да ги затвораат угостителските објекти до 30...

Свет23 часа

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Македонија24 часа

Филипче: Мерките мора да се донесат во најкраток можен рок

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека обидот на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението...

Македонија1 ден

Владата ги осуди изјавите на Каракачанов: Тие се недолични и недостојни

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...

Македонија1 ден

Царовска: Екскурзии годинава нема да се организираат, учениците можат на прошетка до пет километри

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование...

Македонија1 ден

Шеќеринска: И ние и Бугарија сме членки на НАТО, ова не е начин на кој треба да комуницираме

Помина времето кога министри за одбрана од нашиот регион можеа да даваат такви изјави, а некој да ги смета за...

Регион1 ден

Нов рекорд во Хрватска – 1.424 нови случаи и 11 починати

Рекордни 1.424 нови случаи на коронавирус се пријавени во последните 24 часаво Хрватска, а 11 лица починале, објави Националниот штаб...

Свет1 ден

Австралија пријави случај на повторна инфекција со коронавирус

Австралиските власти пријавија редок случај на Ковид-19 во Мелбурн, Викторија, станува збор за лице кое било позитивно тестирано во јули....

Македонија1 ден

Македонија, Албанија и Црна Гора добиваат респираторни машини од НАТО

До крајот на овој или следниот месец, НАТО ќе достави респираторни машини во нашата земја со цел да помогне во...

Свет1 ден

Приведени уште седум лица за убиството на францускиот професор

Уште седум луѓе, вклучително и двајца малолетници, ноќеска биле предадени на судијата во рамки на истрагата за минатонеделното убиство на...

Македонија1 ден

Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат до 23 часот

Од денеска угостителските објекти ќе работат со скратено работно време. Владата на вчерашната 13. седница ги разгледа и прифати препораките...

Досие