Контакт

Забава

Принцот Хари и Меган на видеоразговор со активистката Малала

Објавено пред

Принцот Хари и неговата сопруга Меган ѝ се придружуваат на пакистанската активистка Малала Јусафзаи во видеоразговор за предизвиците со кои се соочуваат младите жени во пристапот до образованието среде пандемија на коронавирус.

Разговорот на парот со 23-годишната активистка за женско образование и најмлад лауреат на Нобелова награда за мир (2014) ќе биде објавен на јутјуб-каналот и на веб-страницата на „Фондот Малала“ в недела, по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на девојчето.

Тие ќе разговараат и за невидливите бариери што ги држат милиони девојчиња надвор од училиште.

Нобеловката Малала е позната по застапувањето за човекови права, особено за образованието на жени и деца во родниот Пакистан.

Виде разговорот опфаќа како пандемијата имала непропорционално влијание врз пристапот на младите жени до образование. Истражувањето на „Фондот Малала“ сугерира дека 20 милиони девојчиња во средно училиште можеби никогаш нема да се вратат на час по завршувањето на здравствената криза, пренесува британски Би-би-си.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

„Нетфликс“ подготвува година на посластици за љубителите на аниме

Објавено пред

Стриминг-гигантот „Нетфликс“ во вторникот откри пет сосема нови оригинални аниме серии и уште 11 други серии во различни фази на продукција за следната година.

Тоа е еклектичен микс од приказни што ветува нешто за секого – од авантура во тематски парк до комунална култура на капење споделена од Римјаните и Јапонците, како и сторија за поранешен гангстер кој презема нова улога како сопруг кој останува дома. Овој микс е  создаден од јапонски влијателни уметници и филмски продуценти.

Најавата беше пренесувана во живо од седиштето на стримерот во Токио со водителот на аниме вести Хисанори Јошида и манекенката-актерка Рио Учида.

Прикажи повеќе...

Забава

Викенд и Роди Рич со најголем број номинации за Американските музички награди

Објавено пред

Канадскиот музичар Д Викенд и Роди Рич ги предводеа номинациите во понеделникот за доделување на традиционалните Aмерикански музички награди (AMAs) 2020, а првпат номинираната Меган Д Сталион со најголем број гласови за женски уметник.

Рич, 22-годишниот рапер од Калифорнија и Д Викенд (30), заработија по осум номинации, вклучително и за врвната награда – уметник на годината – каде ќе се натпреваруваат со Џастин Бибер, Пост Мелоун и Тејлор Свифт.

Меган Д Сталион (25) доби пет номинации, меѓу кои и Нов изведувач на годината и Соработка на годината за нејзиниот сингл, WAP, со Карди Би.

Наградите што ги гласаат фановите ќе бидат доделени на церемонија во Лос Анџелес на 22 ноември.

Латинската музика, која бележи наплив на популарност во последните две години, оваа година доби поголема улога со додадени категории за Омилен албум, Омилена песна и Омилени машки и женски уметници.

Во овие категории номинирани се Порториканецот Бед Бани и Колумбиецот Џеј Балвин.

Прикажи повеќе...

Забава

Марк Ентони во врска со Евелин Лозада веќе неколку месеци

Објавено пред

Марк Ентони има нова дама во неговиот живот, sвездата на популарното реално шоу „Жените на НБА-кошаркарите“, Евелин Лозада.

Педесетгодишниот пејач и ТВ-ѕвездата се запознале пред неколку месеци, пишува „Д Бласт“.

Ентони, наводно, ги поканил Лозада и нејзините две деца, ќерката Шанике Харисон (27) и синот Карл Лео Крафорд (6) во својата вила.

Нивната врска најпрво беше откриена од корисници на социјалните мрежи, кои забележаа дека позадината на нивните објави на Инстаграм е иста.

Ниту Ентони ниту Лозада досега не ја коментираа врската јавно, а Лозада се врати дома.

Ентони претходно беше во брак со Дајанара Торес од 2000 до 2004 година, и имат три деца, Чејз (25) Кристијан (19) и Рајан (17).

Тој исто така има 26-годишна ќерка со Деби Росадо.

Ентони беше во брак со Џенифер Лопез од 2004 до 2014 година. Тој има близнаци со Лопез, Ема и Максимилијан (12).

Пејачот беше во брак со Шенон Де Лима од 2014 до 2017 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија58 минути

Митко Јанчев повикува на протест за смена на Мицкоски

Митко Јанчев повикува на протест за смена на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.   Поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен...

Свет1 час

Блумберг донираше уште 15 милиони долари за кампања на Бајден

Американскиот милијардер Мајкл Блумберг донираше дополнителни 15 милиони долари на претседателската кампања на демократскиот претседателски кандидат Џо Бајден во Охајо...

Свет1 час

Со коронавирус во светот заразени повеќе од 44.155.000 лица

Повеќе од 44.155.000 лица се заразени со коронавирус во светот, според најновите статистички податоци што ги одржува специјализираната страница worldometers.info....

Свет1 час

Русија ја поднесе својата вакцина во СЗО за забрзана регистрација

Русија поднесе барање до Светската здравствена организација (СЗО) за „забрзана регистрација и претквалификација“ на својата прва вакцина против новиот коронавирус...

Европа1 час

Ватикан најави божиќна прослава на папата на интернет

Божиќната прослава на папата Франциско ќе се емитува преку интернет оваа година без лично присуство на јавноста поради пандемијата на...

Свет2 часа

Хакирана веб-страницата на кампањата на Трамп

Официјалната веб-страница на претседателската кампања на Доналд Трамп беше хакирана на една недела пред претседателските избори во САД. „Оваа страница...

Свет12 часа

СЗО: Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела

Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела, соопшти Светската здравствена организација (СЗО)....

Македонија13 часа

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, позитивна на Ковид-19

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, објави дека е позитивна на Ковид-19. Таа вели дека нема симптоми и дека се чувствува...

Европа14 часа

Во Италија рекордни 21.994 новозаболени и 221 починат од коронавирус

Во изминатите 24 часа во Италија се регистрирани 21.994 нови случаи на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е...

Македонија15 часа

Во Македонија 628 нови случаи на коронавирус и 15 починати

Во последните 24 часа во Македонија потврдени се 628 нови случаи на коронавирус, починаа 15 пациенти, соопшти Министерството за здравство....

Македонија16 часа

Собранието ги верифицира мандатите на четворицата нови пратеници

Собранието на денешната седница ги верифицираше мандатите на новите чет ворицатапратеници Мирче Аџиоски од ВМРО-ДПМНЕ, Рина Ајдари од ДУИ, Мирослав...

Македонија17 часа

Одобрена набавката на лекот „ремдесивир“, државата ќе потроши 67,5 милиони денари

Владата одобри набавка на лекот „ремдесивир“ за третман на пациенти со коронавирус. За испорака на овој лек во следните пет...

Спорт19 часа

Нови заразени во Вардар, одложен е натпреварот со ПСЖ

Ракометниот клуб Вардар 1961 потврди дека е одложен натпреварот против ПСЖ, во Лигата на шампионите. Вардар, во рамките на 6....

Свет19 часа

Во Русија од утре маските се задолжителни во јавниот превоз, парковите и во лифтовите

Русија од утре воведува задолжително носење маски поради зголемувањето на бројот на случаи со коронавирус. Според уредбата објавена на веб-страницата...

Свет20 часа

(Видео) Муслиманскиот свет го претстави Макрон како сатанист

Францускиот претседател Емануел Макрон беше цел на демонстрантите во исламскиот свет по изјавата по повод објавувањето на карикатурата на пророкот...

Македонија20 часа

Позитивни на Ковид-19 биле 24 отсто од тестираните во текот на изминатата недела

Министерството за здравство информира дека во согласност со извештајот на Институтот за јавно здравје, кој се однесува на периодот од...

Наука22 часа

Научниците предупредуваат: нема мраз на Арктикот

Научниците предупредуваат дека поголемиот дел од Арктикот сè уште не почнал да замрзнува, иако е крајот на октомври, што е...

Македонија23 часа

ИЈЗ дневно ќе прави до 1.000 теста, од денеска ќе функционираат две одделенија

Во Институтот за јавно здравје од денеска, покрај постојното приемно одделение, ќе функционира уште едно одделение за прием со лаборант...

Македонија23 часа

„Фронт 21/42“: Експанзијата на мали хидроцентрали се заканува трајно да ги уништи нашите реки

„Фронт 21/42“ се приклучува кон манифестот потпишан од над 150 европски невладини организации, со кој се бара од Европската Унија,...

Македонија24 часа

Мицкоски: Поради пандемијата и загаденостa, хронично болните да се ослободат од работа

„Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата од #COVID апелирам до Владата, министерот за здравство, Филипче, и до политичката...

Досие