Контакт

Забава

Пријателите на принцот Хари не ја канат Меган на дружење

Објавено пред

И покрај тоа што јавноста во Велика Британија ѝ е многу наклонета, Меган Маркл не е добро прифатена од пријателите на принцот Хари. Различниот начин на живеење и однесување влијаеше Меган да не се вклопи во високото општество на кое му припаѓа нејзиниот сопруг. Наводно, Меган веќе воопшто не ја канат на дружење бидејќи војвотката никако не може да се навикне на правилата на однесување на отмени вечери.

Меган, според британски „Мирор“, ги игнорира правилата на однесување што наложуваат маж и жена да не седат еден покрај друг на маса. Војвотката, наводно, секогаш седи до принцот, додека другите дами ги почитуваат правилата. Правило е да се избегне прекумерно изразување емоции и допирање меѓу сопружниците, што важи за многу непристојно во високото општество во Велика Британија. Бидејќи Меган не ги почитува правилата, многумина престанаа да ја канат на отмени вечери.

Uncategorized

Aлиша Кис се залага за ангажирање повеќе жени во индустријата за забава

Објавено пред

Алиша Кис има сериозни мисли кога станува збор за еднаквоста.

38-годишната пејачка говореше за застапеноста на жените во индустријата за забава додека беше на настанот Billboard x Amex Impact Brunch во четвртокот.

Ако сакам да најдам жена дизајнер за светло, како можам да ја најдам таква личност? Ако сакам да најдам жена инженер за звук, како можам да најдам таква? Ако сакам да најдам жена менаџер за бизнис или жена адвокат,“ рече таа на сцената додека зборуваше со Гејл Мичел.

„Се случува луѓето да се навикнат да работат со оној со кого работеле порано, а потоа одите да побарате препорака, и тие се навикнати да работат со Џон веќе 100 години, па затоа и ви го препорачуваат Џон.

Таа продолжи да говори за статистиката на жените уметници и објасни дека само 17 проценти од уметниците во Топ 100 на Билборд оваа година се жени.

Пејачката ова го нарече „длабок и вознемиривачки јаз“ и додаде „ако работите се неизбалансирани ние мора да ги исправиме и корегираме“.

Алиша вели дека и самата прави промена со вработување на жена и на тој начин  отвара можност жените да направат бранови во нивните кариери.

На настанот, таа на себе имаше едноставен стилски топ и панталони проткаени со златен конец, креација на Мајкл Корс.

 

 

 

Прикажи повеќе...

Забава

Тејлор Свифт плени во морнарско син комбинезон на настан во Лос Анџелес

Објавено пред

Таа без сомнение е жена на деценијата по многубројните распродадени турнеи (вклучувајќи ги и стадионите) и албуми на врвот на светските топ-листи.

Тејлот Свифт, која утре полни 30 години, ги плени присутните додека позира на црвениот тепих на настанот Billboard Women in Music, каде што беше почестена со изборот за жена на деценијата.

Таа беше добитник на „Греми“ на 16 години кога првпат стана славна со својот деби-албум. А досега таа има добиено многу награди и признанија, како што се 23 Билборд музички награди, 12 награди од страна на асоцијацијата за кантри-музика и 10 „Греми“.

На манифестацијата што се одржа во Лос Анџелес во четвртокот пејачката на хитот Lover изгледаше како да излегла од љубовна приказна – во морнарско син комбинезон и златни синџири на рамењата.

„Што значи да се биде жена на оваа деценија? Па, тоа значи дека сум видела многу. Кога почна деценијава имав 20 години. На 16 години веќе имав деби-албум, а албумот што стана моја пресвртница беше наречен ‘Бестрашен’. И тогаш видов дека постои свет на музика…“, рече Тејлор Свифт во своето обраќање пред публиката.

 

Прикажи повеќе...

Забава

УНЕСКО ја додаде тајландската масажа на листата со културно наследство

Објавено пред

Традиционалната тајландска масажа со која се истегнуваат и крцкаат коските на грбот сега е дел од листата на УНЕСКО за нематеријално културно наследство на човештвото, кое опфаќа традиции и практики што им се пренесуваат на генерациите.

УНЕСКО е агенција на Обединетите нации за образование, култура и наука.

Нематеријалното културно наследство е одвоено од списокот на светско наследство, кое опфаќа објекти и места од значење за човештвото.

На списокот за културно наследство има 550 точки – поделени во три категории – од 127 земји, пренесува Би-би-си.

Традиции и активности се додаваат секоја година, а годинашниот состанок на Комитетот се одржа во Богота, Колумбија.

Други практики додадени на годинешниот список се:

– алпинизмот
– ирското харфање
– селестинското простување во Италија
– традиционалниот португалски карневал
– малезиската вештина за самоодбрана – силат

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија52 минути

Поповска: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да ги повлечат амандманите за да се откочи можноста за една изборна единица

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, една од 17-те иницијатори за законот за една изборна едниница од собраниската прес-сала, рече дека...

Македонија3 часа

Пендаровски за „Шпигел“: Стравуваме дека ќе станеме втора Турција

Макрон ми рече дека помалку станува збор за нас, а повеќе за ЕУ, на која ѝ треба време за реформа на...

Македонија4 часа

Фросина Ременски врши увид во доказите за Меѓународниот сојуз

Пратеничката и потпретседателка на Собранието од СДСМ, Фросина Ременски, пристигна во Обвинителството за организиран криминал и корупција за да направи...

Македонија4 часа

Илија Димовски бара одлагање на „Талир“, две поротнички имаат по 60 години

Обвинетиот Илија Димивски во предметот „Талир“ на почетокот на судењето рече дека две од поротничките навршувале 60 години старост и...

Свет5 часа

Американскиот Сенат одобри резолуција, убиствата на Турците врз Ерменците ги призна за геноцид

Американскиот Сенат денеска одобри резолуција со која убиствата на Ерменците извршени од османлиските Турци пред повеќе од еден век ги...

Свет6 часа

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците

Британскиот премиер, Борис Џонсон, прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера....

Свет6 часа

Зеленски: Нема да се случи втора Сребреница

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, изјави дека во Донбас нема да се случи Сребреница, затоа што Украина, како што вели,...

Македонија17 часа

Заев: За да имаме рамноправна држава, мораме да го примениме моделот на една изборна единица

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да...

Свет17 часа

Џон Саливен именуван за нов амбасадор на САД во Русија

Нов американски амбасадор во Русија ќе биде Џон Саливен, актуелен заменик на американскиот државен секретар. За него гласале 70 сенатори,...

Свет18 часа

Уапсени неколкумина осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет

Украинската полиција уапси неколку лица кои се осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет во 2016 година, но сè уште...

Европа18 часа

Белгија ќе прими 10 деца на припадници на Исламска држава

Судот во Брисел ѝ нареди на белгиската Влада да бидат примени 10 деца родени во Сирија, на припаднички на Исламска...

Свет19 часа

Русија нареди депортирање на вработени во американски универзитет

Судот во Русија нареди депортирање на пет лица вработени на Универзитетот во Бафало во САД поради прекршување на условите за...

Спорт19 часа

Тројца шпански фудбалери добија по 38 години затвор за силување на 15-годишно девојче

Фудбалерите на шпанскиот третолигаш Арандина, Раул Калво (21 година), Карлос Квадрадо (26 години) и Виктор Родригез (24 години) добија по...

Економија22 часа

Возилата кои помалку загадуваат ќе се увезуваат по помали давачки

Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог-законот за данок на моторни возила е во собраниска...

Европа23 часа

Трамп: „Грета – личност на годината? Мислам дека треба малку да олади“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска повторно се сврте кон 16-годишната активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг, оценувајќи го...

Македонија23 часа

(Видео) Костадинов: Апелирам амандманите да се повлечат, со дебата да го смениме изборниот модел

СДСМ апелира амандманите што ги поднесе ДУИ да се повлечат. „Да влеземе во суштинска дебата и, конечно, да го промениме...

Македонија24 часа

Максим Ацевски едногласно избран за нов државен ревизор

Пратениците едногласно со 81 глас го изгласаа Максим Ацевски за нов државен ревизор. Пратениците изборот го поздравија со аплауз, а...

Македонија1 ден

Обвинителството проверува дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта

Основното јавно обвинителство Гостивар постапува за утврдување на причините за смртта на 13-годишно девојче од Гостивар, чие безживотно тело беше...

Македонија1 ден

Талевски: Само сакавме да ги намалиме цените на превозот за ученици

Повеќе од два часа обвинетиот ексградоначалник на општина Битола, Владимир Талески, одговараше на прашањата на својот адвокат Димитар Дангов за...

Македонија1 ден

СДСМ смета дека нема пречка за една изборна единица на изборите во април

Доцна синоќа раководството на СДСМ го усогласило ставот дека се подготвени за една изборна единица на претстојните предвремени парламентарни избори...

Досие