Контакт

Забава

Распродадени билетите за концертот на Брајан Фери

Објавено пред

Билетите за концертот на Брајан Фери закажан за в недела во Македонската филхармонија се распродадени, информираат од „Авалон“.

Концертот ќе се одржи во Македонската филхармонија, а тој ќе биде придружуван од 12 музичари на сцената. Брајан Фери e еден од највлијателните и најиновативни артисти на светот на сите времиња и ова ќе биде можеби последна можност да се види во живо во Македонија.

Билетите беа пуштени во продажба од 20 април, по цена од 6 150 денари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Естрада

Џони Штулиќ даде интервју од 22 минути

Објавено пред

Иако со години тврди дека се повлече од јавниот живот и не сака да се занимава со земјите на поранешна Југославија, рок-легендата Џони Штулиќ во последно време често може да се слушне во српските медиуми.

Така, легендарниот фронтмен на „Азра“ даде 22-минутно интервју објавено на каналот YT Balkan Info. Џони зборуваше за политиката, за авторските права, па дури и за „шпионирање” преку компјутерот.

„Сè е политика. Додека човекот живее, сакаш-нејќеш политика е. Ако не сте во политиката, тогаш политиката се занимава со вас. Не може да се избега од тоа”, рече Џони за политиката и заклучи дека „хигиената е единствениот спас.”

„Немаше ни во мое време никој освен мене”, вели Џони кога новинарот Александар Павковиќ му рече дека на Балканот веќе нема луѓе како него.

Потоа се сети на Јосип Броз Тито. „Тито беше навистина голем човек”, рече тој. „Погледнете што направи со ист квалитет на луѓето, тие никогаш нема да можат да го направат тоа”, додаде тој.

Инаку, Штулиќ се огласи во српските медиуми за да му одговори на актерот Раде Шербеџија кој турнејата ја нарече по една песна од Бранимир Џони Штулиќ „Мени се душо од тебе не растаје“.

Прикажи повеќе...

Забава

Кијану Ривс подготвен за нова љубов

Објавено пред

53-годишниот Кијану Ривс е славен во целиот свет и има милиони долари на банкарска сметка, но кога станува збор за неговиот приватен живот, тој немаше многу среќа.

Неговиот татко го напуштил кога имал само три години, а подоцна дознал дека страда од дислексија. Со само 23 години, тој го загуби својот најдобар пријател, актерот Феникс Ривер кој се предозирала, а неговата девојка Џенифер Саим, една година подоцна, родила мртва ќерка Ава во 8-миот месец од бременоста. Потоа двојката се разијде, а по една и пол година од прекинот Џенифер загина во сообраќајна несреќа.

Поради сето она што го проживеа на љубовен план, актерот постојано истакнуваше дека токму затоа не сака сериозна врска ниту деца.

Кијану најде спас во работата, и во моментов се наоѓа на сетот на новото продолжение на филмот „Џон Вик”. За 2019 година, веќе има шест најавени проекти, но тој најде време за дружење со мистериозната жена со која тој беше фатен од папараците во Беверли Хилс. Иако се обидел да се сокрие под капата, тој не успеал да го направи тоа, па набргу потоа се појавија коментари дека актерот конечно ја пронајде својата љубовна среќа.

Прикажи повеќе...

Забава

Откриени насипи со термити во Бразил на површина колку Велика Британија

Објавено пред

Истражувачите открија огромен комплекс од 200 милиони насипи со термити во североисточниот дел на Бразил, кој може да датира од пред 4.000 години и опфаќа површина колку Велика Британија.

Иако се видливи на Google Earth, конусните насипи, од кои некои се високи до 10 метри, во голема мера се скриени од погледот со густи и трнливи шуми.

,,Овие насипи биле формирани од еден вид термит кој ископал распростанета мрежа на тунели кои му овозможиле пристап до трулите листови за да јадат безбедно и директно од земјата”, вели истражувачот Стивен Мартин од британскиот Универзитет Салфорд.

,,Количината на ископана почва е еквивалентна на 4 000 големи пирамиди во Гиза и претставува една од најголемите структури изградени од еден вид на инсекти”, додава тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Унгарскиот министер за правда: Унгарија не може да го екстрадира Груевски, тој може да добие патнички документи

Унгарскиот министер за правда, Ласло Трочањи, за телевизијата „Еко“ изјави дека Никола Груевски може да аплицира за патнички документи како...

Македонија2 часа

Сијарто: Унгарските дипломати не го шверцуваа Груевски преку границите, тој имаше документи

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, денеска одржа прес-конференција на која рече дека Груевски морал да премине преку три...

Македонија3 часа

(Видео) Апостолски: Недозволиво е да се одреди мерка притвор без да биде сослушан обвинетиот

Денеска, го добивме решението за мерката притвор на Сашо Мијалков. Без да се повика на сослушување, недозволиво е на обвинетиот...

Македонија3 часа

Директорот на затворот „Скопје“: Мијалков е во ќелија со други затвореници, има право на посети и два часа прошетка

Нема наредба од судот за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, да биде спроведен на рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ поврзан со...

Македонија3 часа

Хан очекува објаснување од Орбан за азилот на Груевски

Еврекомесарот за проширување, Јоханес Хан на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски,...

Свет3 часа

(Видео) Напад во Денвер, едно лице загина, двајца напаѓачи се уапсени

Доцна синоќа во центарот на Денвер две лица отвориле оган при што неколкумина беа ранети, а едно лице загина. Шефот...

Свет4 часа

(Видео) Американскиот Сенат преку писмо побара од Трамп втора истрага за Кашоги

ЦИА не успеа со сигурност 100 %, да утврди дали саудискиот престолонаследник го наредил убиство на новинарот Џамал Кашоги, изјави...

Македонија4 часа

МЗД: Да се разреши составот на Комисијата која утврди дискриминација кон Груевски

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за заштита...

Македонија14 часа

СЈО барало притвор за Мијалков поради оперативни информации дека ќе бега

Во решението на кривичниот суд за притворот на ексдиректорот на тајната полиција, Сашо Мијалков, пишува дека мерката му е определена...

Македонија15 часа

Адвокатот на Мијалков: Недозволиво е што тој не беше известен за притворот

Недозволиво е судија на претходна постапка или кривичен совет да не ја извести странката, во случајов Сашо Мијалков, дека за...

Македонија17 часа

(Видео) Мијалков спроведен во затворот во Шуто Оризари

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, вечерва е спроведен во истражниот затвор во Шуто Оризари поради опасност од бегство, велат...

Македонија18 часа

Владата го одби предлог-законот за амнестија предложен од ВМРО-ДПМНЕ

Владата на денешната владина седница донесе негативно мислење за предлог-законот за амнестија за настаните од 27 април. „Владата донесе негативно...

Uncategorized21 час

Амнестија во текот на судскиот процес, прекин на постапката за тие што не тепале на 27 април?

Кој ќе се спаси од кривична одговорност за инцидентите од 27 април, најверојатно ќе се утврдува според обвинителниот акт, односно...

Македонија21 час

Влада: Очекуваме Будимпешта да го предаде Груевски во Македонија

Владата соопшти дека официјално покрај протестната нота доставена вчера за улогата на амбасадите на Унгарија во бегството на Груевски од земјата,...

Бегството на Груевски22 часа

Груевски: Добив азил во Унгарија, продолжувам да ја барам правдата

Поранешниот премиер Никола Груевски, на неговиот „Фејсбук“ профил, ги потврди информациите дека добил политички азил во Унгарија. Тој себе си...

Македонија22 часа

Кривична за директор на јавно претпријатие кој незаконски си зел аванси од над 2 милиона денари

Гевгелиската полиција поднесе кривична пријава против 29-годишен директор од Дојран поради сомнение за сторено кривично дело „проневера во службата“. Како...

Бегството на Груевски22 часа

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски до Министерството за правда на Република Унгарија. „Барањето за...

Македонија1 ден

Сведокот ги препозна двајцата напаѓачи што го претепаа Никола Саздовски

На денешното рочиште за убиството на 20-годишниот навивач на групата „Комити“ повеќе од два часа сведочи сведокот Миле Алексовски, кој...

Свет1 ден

(Видео) Девојка со српско потекло меѓу убиените во Чикаго

Една од трите жртви на пукањето во болницата „Мерси“ во Чикаго е 25-годишна девојка со српско потекло, пишуваат српските медиуми....

Македонија1 ден

При апсењето на Бошкоски пронајдени се пиштол и хрватски пасош

Денешното рочиште за случајот „Тортура“, кој се однесува на апсењето на претседателот на партијата ОМ, Љубе Бошкоски, продолжи со репродуцирање...

Досие