Контакт

Забава

Рене Зелвегер во крими-серија на Ен-би-си

Објавено пред

Рене Зелвегер ќе глуми во криминалистичка мини серија од шест епизоди на Ен-би-си со наслов The Thing About Pam, што ќе биде нејзино прво појавување на малиот екран.

Лимитираната ТВ-серија со 51-годишната sвезда на „Дневникот на Бриџит Џонс“ ќе биде адаптирана од сондата Dateline и истоимениот поткаст од 2019 година, објави порталот „Дедлајн“.

Приказната се фокусира на убиство на жена од Мисури, Бетси Фарија, во 2011 година, за кое нејзиниот сопруг првично беше осуден, но подоцна судењето беше поништено и случајот на крајот се фокусира на соработничката на убиената Пем Хап, која ќе ја игра оскаровката Зелвегер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Багз Бани премногу реален во „Спејс џем 2“

Објавено пред

Нови фотографии од продолжението на Space Jam покажуваат разнобоен кам-бек на „Луни тјунс“ на филмското платно.

Ако пораснавте со оригиналната кошаркарска авантура, може да забележите дека неколку ликови се редизајнирани. Најпрво, тие му дадоа реален лик на Черизард, а сега и Багз Бани е многу пореален.

Во ова продолжение насловено „Вселенски метеж: ново наследство“ главниот лик е ѕвездата на НБА Леброн Џејмс како измислена верзија на себе.

„Спекс џем 2“ е продолжение на вселенската гужва со Мајкл Џордан од 1996 година.

Прикажи повеќе...

Забава

Гвинет Палтроу: Мојот сопруг немаше чувство за вкус и мирис девет месеци по заразата со Ковид-19

Објавено пред

Гвинет Палтроу вели дека сопругот Бред Фалчук немал чувство за вкус и мирис девет месеци откако се заразил со Ковид-19.

Коосновачката на „Гуп“ и нејзиниот сопруг долго време се бореле со последиците од коронавирусот. Тие со месеци чувствувале некои од симптомите на вирусот иако инфекцијата поминала.

50-годишниот сопруг, ТВ-писател, го имал вообичаениот симптом – нарушување на осетот за мирис и вкус – речиси една година, додека таа сè уште чувствува екстремен замор.

„Тој всушност го доби назад својот вкус и мирис дури во јануари, девет месеци откако ги изгуби“, Гвинет рече во инервју за „Пипл“.

Губењето на чувството за мирис и вкус, познато како аносмија, кај некои луѓе заразени од Ковид-19 е еден од најчестите симптоми, но некои студии откриваат дека тие симптоми не секогаш се губат по закрепнувањето.

Според најнова студија, речиси 90 % од луѓето кои  го изгубиле осетот за мирис и вкус како последица на коронавирусот целосно или барем делумно им се вратиле по еден месец, но 10 % од нив никогаш не го добиле назад.

Прикажи повеќе...

Забава

Николас Кејџ се ожени по петти пат

Објавено пред

Николас Кејџ потврди дека тој и Рико Шибата го врзале јазолот минатиот месец.

56-годишниот актер откри дека младенците биле многу среќни по нивната многу мала и интимна венчавка во хотелот „Вин“ во Лас Вегас.

Во разговор со магазинот „Пипл“ тој рече: „Вистина е, многу сме среќни“.

Ова е петти брак на 56-годишниот актер. Тој и 30 години помладата Рико (26) се венчаа на 16 февруари, еден вид симболика што го обележува роденденот на покојниот татко на Кејџ, Аугуст Копола.

Претставник на холивудскиот актер изјави за магазинот: „Датумот беше избран во чест на роденденот на покојниот татко на младоженецот“.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет16 минути

Американците тврдат дека пронашле лек за коронавирусот, во употреба за шест месеци

Новиот антивирусен лек „молнупиравир“ може да го смени текот на епидемијата на коронавирусот, бидејќи за време на експерименталното истражување е...

Македонија20 минути

Комисијата предлoжи воведување полициски час во Македонија од 22 навечер до 5 часот наутро

Министерстeрот за здравство, Венко Филипче, по предлог на Комисијата за заразни болести денеска до Главниот координативен кризен штаб предложи воведување...

Регион51 минута

Словенија ги отвора кафулињата, рестораните и средните училишта во пробен период од седум дена

Од денес, кафулињата и рестораните во два региона, во Посавје и на југоисток од Словенија, ќе можат да работат нормално...

Европа2 часа

ЕУ очекува двојно повеќе вакцини од април

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, истакна дека Унијата очекува двојно да се зголеми снабдувањето со вакцини од...

Македонија2 часа

„Држава што не постапува е држава што силува“ – марш за женските права по повод 8 Март

Денеска по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне...

Свет15 часа

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено...

Свет17 часа

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија18 часа

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија18 часа

Филипче: Состојбата на Мицкоски е стабилна

Состојбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се лекува од коронавирус е стабилна, кажа министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија19 часа

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Европа19 часа

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет20 часа

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија21 час

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија21 час

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија21 час

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа22 часа

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Македонија24 часа

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22 часот и 43 минути бил почувствуван од...

Свет1 ден

Папата пристигна во Мосул

Папата Франциско денеска пристигна во ирачкиот град Мосул, каде ќе се моли во разурнатите цркви, кои беа уништени од терористичката...

Македонија1 ден

Денеска пристигнува првата пратка од руските вакцини

Денеска на Скопскиот аеродром треба да пристигне правата пратка од вакцини против Ковид-19 „Спутник В“, што Владата ги купи од...

Свет1 ден

Откриен нов „застрашувачки“ сој: високозаразен и ја намалува ефикасноста на вакцините

Научниците во американската држава Орегон открија нов многу заразен вид на ковид, кој првпат се појави во Велика Британија. Сепак,...

Досие