Контакт

Забава

РСБСП: Стресот влијае врз способноста и однесувањето на возачите

Објавено пред

Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот укажа на потребата од внимание при учеството во сообраќајот потенцирајќи дека стресот влијае врз способноста и однесувањето на возачите.

„Живееме во еден брз и динамичен свет во кој најтешко се справуваме со времето и со континуираниот притисок да бидеме добри во она што го правиме, приватно и професионално. Динамичниот начин на живеење најчесто предизвикува дополнителна напнатост и неровоза, односно состојба на стрес. Ваквата состојба значително влијае на нашето однесување во сите сфери на општественото живеење, вклучително и во сообраќајот“, се вели во соопштението на РСБСП.

Републичкиот совет додава дека во ситуации што предизвикуваат стрес или фрустрација секој поединец се однесува поинаку. Тоа однесување може да биде приспособено или неприспособено. Имајќи ги предвид последиците од сообраќајните незгоди, секој учесник во сообраќајот мора да биде максимално фокусиран и одговорен, без разлика на професијата, без разлика на приватните обврски, без разлика на тоа кој е, што работи, со какви лични и професионални проблеми се соочува. Зад воланот, додека управува со возилото, единствена задача на возачот е да се фокусира на возењето.

„Врската меѓу стресот и однесувањето на учесниците во сообраќајот е нераскинлива, а се манифестира на неколку начини, преку опасно и ризично возење: агресивно возење – нервозно и насилно однесување во сообраќајот; расеано возење – дефокусираност и отсуство на возачот при перцепција на состојбите и ризиците во сообраќајот; емотивно возење – ризично однесување на возачот во сообраќајот што во основа значи дека возачот ги доживува случувањата во сообраќајот на посебен, личен и неадекватен начин и го наведува кон донесување погрешни одлуки и дејства во сообраќајот; пијано возење, т.е. возачот е психофизички неспособен и неподготвен да управува со возилото“, појаснува РСБСП и додава дека стресот со кој секојдневно се соочуваат учесниците во сообраќајот влијае на културата, на етиката и на меѓусебната толеранција и почитување меѓу учесниците во сообраќајот.

Најефикасен начин за справување со стресни ситуации е адаптирање кон условите и настанатите ситуации, поголема самодоверба и самоконтрола, концентрација, позитивна мисла и релаксација. РСБСП укажува на потребата од целосна фокусираност во сообраќајот затоа што сообраќајот е сложен и динамичен систем, а сообраќајните незгоди се извор на опасност за животот и здравјето на учесниците во сообраќајот.

Забава

Почина Бу, најпознатото куче во светот

Објавено пред

Едно од најпознатите кучиња во светот, Бу, почина синоќа, објави неговата сопственичка на „Фeјсбук“. Најслаткиот померанец во светот имаше 12 години, а причината за смртта, како што наведува сопственичката, е буквално скршено срце откако Бу се разболе во 2017 година кога угина кучето Бади, неговиот најдобар пријател.

Бу на социјалните мрежи беше попопуларен од многу светски ѕвезди и имаше околу 17 милиони „пријатели“. Симпатиите во светот ги освои поради неговата фризура, фотогеничност и фотографиите кои неговата сопственичка ги објавуваше на интернет.

Поради неговата фризура, Бу беше толку поинаков од померанците и се мислеше дека е од посебна раса на кучиња. Илјадници сопственици на померанци ширум светот ја копираа неговата фризура, но никогаш не се појави куче слатко како него.

„Драги пријатели, со најдлабока тага ве известувам дека Бу почина ноќеска во сон и му се придружи на неговиот најдобар пријател Бади“, стои во објавата на неговата сопственичка.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Мигранти му провалиле во викендичката, а тој ги згрижил

Објавено пред

Драгослав Шиник од Градишка во БиХ за време на новогодишните празници откри група мигранти од Багдад  кои провалиле во неговата викендичка. Тие биле премрзнати, гладни и исплашени. Драгослав покажа хуманост за која пишуваат медиумите во регионот.

Во предвечерието на Нова година, тој пристигнал во својата викендичка, дрвена куќичка во селото Гашница, кај Градишка. Тој ја посетуваше почесто бидејќи претходните денови му го украле чамецот што го користел за превоз и риболов на реката Сава, на границата со Хрватска.

Тој беше шокиран кога виде едно девојче пред куќата, речиси идентично со неговата ќерка Сара.

„Отидов по неа, никогаш нема да ја заборавам таа глетка, полн објект, подоцна дознав дека ги има 23, шест многу мали деца, бебе од 9-10 месеци. Сите ме гледаа со страв што ќе направам. Им помогнав да запалат оган, да се згреат, да се преоблечат, отидов на бензинска пумпа со моето возило и им  купив храна, млеко, леб“, рече Драгослав.

Дознал дека тие биле од Багдад, а во Градишка допатувале од Сараево, со такси кое го платиле околу 500 евра.

„Отидов дома, никогаш нема да ја заборавам таа ноќ, сите околу мене се радуваа, беше Нова година, а јас буквално не спиев, размислував цела ноќ. Утрото на 1 јануари, околу 6 наутро, отидов горе за да го посетам објектот. Жалосна глетка, сите беа собрани околу огнот, ми зборуваа на англиски јазик: ‘Ве молам, ве молам, оган, оган’, две деца гореа од температура“ раскажува Драгослав.

Иако бил неработен ден, Драгослав успеал да купи лекови, витамини и овошје. Мигрантските семејства кои влегле во неговиот дом потоа Граничната полиција ги одвела во Центарот за имиграција во Сараево.

Овој човек не им замерил што провалиле во неговиот дом, тој вели дека би го сторил  истото за своето дете.

Од тогаш, вратата на неговата куќа не се заклучува и на неа стои натписот „Open 0-24h“.

Исто така секогаш има  дрва, млеко, вода, хепо-коцки, но исто така и упатство за употреба.

Тука се дури и играчките што ги донела ќерката на Драгослав, Сара, за да им се најдат на оние кои одат во неизвесност.

Драгослав Шиник, хуманитарец од Градишка, е активист на локалниот центар за деца со пречки во развојот, нема постојан приход, ниту осигурување.

Прикажи повеќе...

Екологија

(Видео) Откриена најголемата мистерија за сината морска дупка на Белизе

Објавено пред

Познатата сина дупка на Белизе е конечно истражена и се дозна што се крие на нејзиното дно. Минатиот месец научна експедиција се упати на дното на големата сина дупка во океанот на Белизе, а еден од истражувачите беше Ричард Бренсон, сопственик на Вирџинија.

Тоа беше првото нуркање до дното на дупката, која се наоѓа по должината на Месоамериканскиот Гребен, што е втора по големина мрежа на корални гребени во светот.

Група отпатувала на дното со подморницата „Акватика“, при што наишле на ѕид од сталактити за кои Бренсон вели дека покажуваат дека дупката е сочинета од пештери, кои оригинално биле формирани на сува почва.

„Оваа дупка е доказ кока нивото на океанот може драстично и катастрофално да се зголеми. Нивото на морето било неколку стотини метри пониско. Пред 10 илјади години нивото на морето се зголемило 91 метрар кога се стопил мразот. Тоа беше еден од најстрашните потсетници на опасноста од климатски промени што ги имам видено“, рече Бренсон.

Поради големата длабочина на дупката и недостигот на кислород, на нејзиното дно нема живот. Но, Бренсон вели дека забележал пластични шишиња на дното, кои се главна причина за загадувањето на морињата.

Најголемата мистерија во океанот – големата сина дупка кај Белизе е најголемото морско свлечиште на светот, широко 300 метри, а длабоко околу 125 метри. Била откриена во 1971 година од истражувачот Жак Кусто. Речиси половина век подоцна, иако дупката е голем хит за нуркачите, уште е релативно неистражена.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет24 минути

Трамп најави важна објава

Американскиот претседател Доналд Трамп најави важна објава во врска со блокадата на работата на федералната влада. Неговата најава следи во...

Свет1 час

Масовни протести во Унгарија против премиерот Виктор Орбан

Неколку илјади Унгарци протестираа денеска во Будимпешта против премиерот Виктор Орбан и неговите закони за прекувремени часови, кои досега неколкупати...

Свет2 часа

(Видео) Расте бројот на загинати во најголемата експлозија на нафтовод во Мексико

Билансот на загинати во силната експлозија на нафтовод во Мексико се искачи на 66 луѓе. Повредени се 76, изјави гувернерот...

Македонија4 часа

Загадувањето во Битола, Тетово и Струмица до шест пати над дозволеното

Присуството на штетните ПМ10 честички во воздухот во Битола, Тетово и Струмица, во изминативе два дена било и до шест...

Топ5 часа

Расправија во кафеана му претходела на пукањето во Кочани, напаѓачот е во бегство

На пукањето што се случи вчера околу 17 часот во угостителски објект во Кочани, а во кое едно лице беше...

Регион6 часа

Епидемија во Хрватска, девет лица починаа од грип

Девет лица починаa од грип во Хрватска, но за два смртни случаи во Сплит сè уште се чекаат официјални информации,...

Македонија7 часа

Директор на основно училиште склучувал договори во четири очи, го оштетил Буџетот за 1,2 милиони денари

Директор на основно училиште во Кратово, без да објавува јавни огласи, склучувал договори во четири очи за набавка на разни...

Македонија8 часа

Скопјани се гневни откако градот се искачи на прво место по загаденост во светот

Социјалните мрежи се преполни со реакции, откако вчеравечер Скопје се искачи на првото место по загаденост во светот.   Мерните...

Македонија10 часа

82 обвинители ја тужат државата за неисплатени додатоци на плата

82 обвинители од јавните обвинителства низ земјава ја тужат државата пред домашните судови за неисплатени додатоци во вкупен износ од...

Економија10 часа

„Фич” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија ББ, со позитивен изглед

Aгенцијата „Фич” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ, со позитивен изглед. Од Министерството за финансии соопштија дека...

Свет22 часа

Втората средба меѓу Трамп и Ким ќе се одржи кон крајот на февруари

Американскиот претседател, Доналд Трамп, и севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун ,повторно ќе се состанат кон крајот на февруари, соопшти Белата куќа...

Регион23 часа

(Видео) Објавена снимка од свечениот ручек во Белград: Дачиќ пее, а Путин ракоплеска

Руската новинска агенција ТАСС објави видеоснимка од свечениот ручек кој вчера во Белград беше приреден во чест на посетата на...

Истражувања1 ден

(Видео) Турците ем градат кај Стара железничка ем плаќаат казна од 2 милиона денари месечно

Турската компанија „Лимак“, која го гради комплексот со дваесеткатници кај Старата железничка станица, месечно уплаќа по  2 милиони денари во...

Македонија1 ден

(Видео) Димовски: Следува комплициран избор на антикорупциска комисија

Конкурсот за избор на членови на антикорупциската комисија објавен во октомври денеска беше поништен за да може да се објави...

Македонија1 ден

(Видео) Наумовски си ја зголеми платата, а Ѓорче Петров нема пари за ветените базен и градинка

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумовски, годинава ќе зема повисока плата, а планирани се и нови вработувања во Општината во...

Топ1 ден

Каракамишева повикана во полициска станица поради говор на омраза

Професорката Тања Каракамишева била на информативен разговор во полициска станица бидејќи била пријавена за ширење говор на омраза. Таа на...

Македонија1 ден

(Видео) Ако не се освести Заев, одиме со Мицкоски, порачаа пазарџиите

„Ако не се сврти кон народот, како што вети Заев, ние ќе се приклучивме кон другите, ќе одиме со Мицкоски“,...

Македонија1 ден

(Видео) Кекеновски со иницијатива до Уставниот суд: Се противам на каубојското носење на Законот за јазиците

Професорот Јове Кекеновски поднесе иницијатива за оценка на уставноста на Законот за употреба на јазиците. Според него, власта каубојски и...

Македонија1 ден

Камчев со Јанакиески: „Шефе, со дупоиве што ги обори Центар, шо стана“?

Во кривичниот суд во Скопје се одржа рочиштето за предметот на СЈО ,,Насилство во Општина Центар“. На денешното судење беа...

Македонија1 ден

„Јадеше гулаш во Унгарија, а?” – Јанакиески се пошегува со посетителот на Груевски

Пред почетокот на денешното рочиште на судењето за насилството пред Општина Центар, ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, го...

Досие