Контакт

Забава

(Видео) Светска премиера на „Аватар 2“

Објавено пред

Едно од продолженијата со највеќе одлагања во историјата на блокбастерите, „Аватар: Патот на водата“ конечно пристигна на големото платно.

dobivaj vesti na viber

Потенцијалниот хит ја доби својата долгоочекувана светска премиера во вторникот во Лондон.

Очите на филмофилите и филмскиот свет синоќа беа насочени кон британската метропола, каде што се прикажа „Аватар 2“, филм кој киносалите со нетрпение го очекуваат оваа година, надевајќи се дека конечно ќе ја заборават пандемијата и ќе заработат милијарди.

„Аватар: Патот на водата“, во режија на Џејмс Камерон, ќе почне да се прикажува на големото платно во Франција во среда, на 14 декември, а два дена подоцна во САД, со тројна амбиција: – да биде подобар од првиот, кој постигна најголем успех во историјата на светските киноблагајни, – да покаже дека киното не е мртво, и, трето, да создаде серијал кој ќе биде легендарен исто како „Војна на ѕвездите“.

13 години по оригиналниот филм, кој заработи три милијарди евра, продолжението повторно се одвива на Пандора, светлосни години оддалечена од Земјата, во еколошки обоена научнофантастична приказна. Како и првиот, снимен е во 3Д формат и трае три часа и 12 минути.

Заплетот на филмот се чува во тајност, но се знае дека треба да се открие ново племе на домородни вонземјани кои живеат во морето, со учество на ликовите од првиот дел, Џејк Сали (Сем Вортингтон), Нејтири (Зое Салдана) и нивните деца.

Во филмот глуми и Кејт Винслет, четвртина век по „Титаник“, уште еден планетарен успех на Џејмс Камерон.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Опра наполни 69 години

Објавено пред

Повеќе личности од забавната индустрија ѝ испратија најдобри желби на Опра по повод нејзиниот 69. роденден во неделата.

dobivaj vesti na viber

Медиумскиот магнат и една од најпознатите ТВ-лица беше во фокусот на славеничките објави споделени на „Инстаграм“ од страна на десетици блиски пријателки од т.н. А-листа, вклучувајќи ги Вајола Дејвис, Кери Вашингтон, Гејл Кинг, Ким Кардашјан…

И самата славеничка исто така сподели долга порака на „Опра дејли“ за да каже како се чувствува дека е една година поблиску до седумдесеттата.

Опра и Гејл – фотографија споделена на профилот на нејзината најдобра пријателка Гејл Кинг, на која двете се со испружени раце, прегрнати.

Кери Вашингтон сподели селфи со Опра.

Во емотивна роденденска порака Виола Дејвис ја опиша својата блиска пријателка како национално богатство и икона.

Алесандра Амброзио сподели фотографија со роденденската кралица и со Хајди Клум и Софија Вергара.

Ким Кардашјан сподели фотографија за својата пријателка, на која ѝ подарува украсена роденденска торта.

Прикажи повеќе...

Забава

Почина актерката Ени Вершинг

Објавено пред

По долга борба со ракот, актерката Ени Вершинг, најпозната по улогата на агентот на ФБИ, Рене Вокер, во серијата „24 часа“, покрај Кифер Сатерленд, почина на 45-годишна возраст.

dobivaj vesti na viber

Тажната вест ја објави нејзиниот сопруг Стивен Фул на социјалните мрежи.

Таа зад себе остави три сина.

Во текот на својата 20-годишна кариера, Вершинг глумеше во десетина ТВ-серии и филмови, меѓу кои Star Trek: Enterprise, во седмата и осмата сезона на „24 часа“, „Бош“, „Вампирски дневници“, „Одметници“, како и во втората сезона на „Ѕвездени патеки: Пикард“.

Прикажи повеќе...

Забава

Еди Марфи сака да сними уште еден „Шрек“

Објавено пред

Еди Марфи би сакал да се сними уште еден филм за зелениот огар Шрек.

dobivaj vesti na viber

61-годишниот актер би ја искористил шансата повторно да му го даде својот глас на огарот, или во петти дел од серијалот или во самостоен филм, и не разбира зошто неговиот лик не добил свој филм, како што е случајот со Мачорот во чизми на Антонио Бандерас.

„Апсолутно би бил отворен ако некогаш дојдат со друг Шрек, би го направил тоа за две секунди. Го сакам Донки“, изјави Марфи за Etalk.

„Ги снимаа филмовите за Мачорот во чизми, си помислив: требаше да снимат филм за магарето (Донки). Донки е позабавен од Мачорот во чизми. Мислам, го сакам Мачорот во чизми, но тој не е смешен како Донки“.

Коментарите на Еди доаѓаат откако Антонио неодамна предложи дека, најверојатно, ќе има уште еден „Шрек“ во блиска иднина.

Приказната за Шрек е раскажана во вкупно четири филма, а последниот, „Шрек засекогаш“, излезе во 2010 година.

Секој актер има своја омилена улога, а токму улогата на Донки му е омилената на Еди Марфи.

Шрек, анимираниот зелен огар, доби своја ѕвезда на Холивудската ѕвездена патека на славните.

„Шрек“ е првиот анимиран што добил „Оскар“ за најдобар анимиран филм – категорија што првпат беше воведена во 2001 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа4 минути

Медведев со цитат од руски поет: „На Полјаците им беше наметната лажна националност“

Поранешниот руски претседател и актуелен заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, како дел од проектот „Збор на класиците“...

Македонија10 минути

Реакција од затвор „Скопје“: Филип Андов раководи со институција–затвор, а не со логор

„Казнено-поправната установа „Скопје“ реагира на изнесените лаги и невистини, како и манипулации од страна на одредени политички партии во изминатиот...

Свет2 часа

(Видео) Уште еден кит заринка на источниот брег на САД

Од минатиот месец, 15 китови се насукаа на источниот брег на САД, а 7,6 метарски грбав кит се насука на...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Оставка од Филип Андов-Сокол и одговорност од Тупанчески

„Во рок од еден месец јавноста дозна за три бегства од затвор. Последниот случај на бегство е повторно од затворот...

Економија2 часа

ММФ: Намалени се изгледите за рецесија

  Меѓународниот монетарен фонд малку ги зголеми изгледите за глобален раст во 2023 година поради „изненадувачки отпорната“ побарувачка во Соединетите...

Свет3 часа

Бајден: САД нема да испраќаат авиони Ф16 во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека Вашингтон нема да испраќа борбени авиони Ф16 во Украина, пренесе Ројтерс. Минатата недела западните...

Македонија3 часа

Претседавачот со ОБСЕ, Османи на работни средби во Брисел со Борел, Џоана и Лајчак

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Османи престојува во Брисел, при што ќе има работни средби во ЕУ и НАТО со цел...

Македонија14 часа

Бугарскиот амбасадор им се враќа на дипломатските должности во земјава

Бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов им се враќа на своите дипломатски должности во земјава, потврдуваат од македонското МНР. Ангелов денеска во...

Европа15 часа

Орбан: Политичкиот систем во Европа ќе пропадне

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вели дека актуелниот политички систем во Европа ќе пропадне во текот на оваа деценија. Орбан, како...

Европа18 часа

Кина со порака до Вашингтон: Уште една посета може скапо да ве чини

Кина одговори на извештаите за планот на претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти, да го посети Тајван оваа...

Топ18 часа

Британци преку компјутерска измама оштетиле фирма за над 425 илјади евра

Полицијата поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради...

Македонија21 час

Арсовска сменета од претседателската функција во ЗЕЛС, на нејзино место назначен Орце Ѓорѓиевски

Скопската градоначалничка Данела Арсовска е разрешена од претседателската функција во Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС). Одлуката е донесена...

Македонија21 час

(Видео) Зеќири не беше донесен на судење; Судијката: Повикана е брзата помош, а во зависност од проблемите, ќе биде однесен во болница

Полицијата не можела да го спроведе Мухамед Зеќири од куќен притвор бидејќи кога службениците дошле да го земат, тој ги...

Македонија22 часа

(Видео) Владата: ЕУ е стратешки приоритет, реформските процеси ќе се интензивираат

Европската Унија е стратешки приоритет на Владата. Владеењето на правото ќе остане во фокусот на институциите за брз напредок во...

Македонија23 часа

(Видео) Ковачевски: Отворени се нови можности за економијата и за членството во ЕУ, повикувам на обединување и паметни одлуки

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се обрати на годишната конференција „Година на нови можности“, што се...

Регион23 часа

Милановиќ: Ја провоцираат Русија од 2014 да почне војна, па ние и Србите не се мразевме толку

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска ја коментира ситуацијата во Украина нагласувајќи дека Русија со години била провоцирана. Тој рече дека...

Македонија23 часа

(Видео) Јаневска: Доцни исплатата на стипендиите, а на студентите не им се исплатени ни парите за студентски оброк

„Учениците и студентите останаа без поддршка од државата. Доцни исплатата на ученичките и студентските стипендии. Наместо државата да ги мотивира,...

Регион1 ден

„Демостат“: Србија во ЕУ до 2030 година ако го прифати европскиот план за косовското прашање

Јасната перспектива за членство на Србија во Европската Унија, инвестициите во енергетскиот сектор и ослободувањето од зависноста од Русија во...

Европа1 ден

Ги чувале децата во вински подрум во Австрија, соседите се посомневале, реагира полицијата

Шест британски деца се спасени во Австрија кога беа откриени дека живеат во напуштен вински подрум со своите родители. Полицијата...

Македонија1 ден

Бугарскиот министер за внатрешни работи доаѓа во Скопје на средба со министерот Спасовски

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Бугарија, Иван Демерџиев, со придружна делегација, денеска, ќе...