Контакт

Забава

Секој трет жител на Монако е милионер

Објавено пред

Монако, втората најмала земја во светот, со 38,3 илјади жители е најгусто населена, но е дом на 12,26 илјади милионери.

Оваа бројка, според „Бизнис-инсајдер“, за само пет години скокна за 12 отсто, па сега секој трет жител на Монако поседува милион долари. Стапката на сиромаштија во земјата е нула, а бруто домашниот производ (БДП) по глава на жител е 165,42 илјади американски долари.

Всушност, Монако е една од четирите земји во светот каде БДП по глава на жител надминува 100.000 американски долари. Листата ја предводи Лихтенштајн со 166,02 илјади долари, на второ место е Монако, по што следуваат Луксембург и Бермуди.

Од вкупното население, дури 75% од нив се новодојдени, односно постојани жители кои се родени надвор од земјата.Покрај тоа што е многу скапо, Монако е многу безбедно.Ова всушност е еден од најбезбедните градови во светот. Во него е ангажиран еден полицаец за секои стотина жители, а целиот град е покриен со постојан видеонадзор.

Забава

(Видео) Бебето кенгур Каја го загубила своето семејство, но добила „човечка мајка”

Објавено пред

По трагично губење на својата мајка, бебето кенгур Каја останало сирак.

За среќа, ветеринарката од Зоолошката градина во Гвадалахара, Алма Ортега, на прв поглед се вљубила во неа и веднаш ја посвоила и почнала да ја одгледува.

Алма Ортега ја прифатила Каја како свое дете.

Прикажи повеќе...

Бизарно

На островот Крк се наплаќа сенка на плажа

Објавено пред

Во местото Пунат на островот Крк, на Јадранското Море, се наплаќа сенка на плажа. На социјалните мрежи се шири фотографија од ценовник снимен во камп во Пунат.

Таму дрвена лежалка се наплаќа 4 евра, но нема бесплатно да избирате место, туку за место во сенка за возрасни ќе платите 2 евра, а за деца ќе ве чини 1,35 евро.

Фотографијата предизвика многу реакции.

„Ако се стави крпа на сонце и во работните часови на местото паѓа сенката, потоа тоа се плаќа или се смета промотивна услуга подарок според член 46 од Законот за заштита на потрошувачите“, „Може ќе се сетат и сонцето да го наплаќаат!“, „Ќе почнат да ја наплаќаат и земјата по која одиме“, „Повеќе им се исплати на туристите во Турција во рисорт каде што сè е вклучено. Не е Јадранското Море единствено во светот, а еднаш ако потрошувачот нешто забележи, тој веќе не се враќа, тажно“, напишале некои.

Сепак, има и такви што го оправдуваат сопственикот на кампот.

„Луѓето на својата приватна сопственост може да го прават она што сакаат да го прават без јавна плажа и да уживаат во тоа!“, „Не разбирам, доколку е приватно, може да прави што сака, зошто се буните?“, „Никој не ве принудува, баш сум љубопитен дали би дозволиле други да ви се сончаат во вашиот двор?“, „Можеби не е во ред, но ете тоа е приватен имот“…

Прикажи повеќе...

Естрада

Бритни Спирс со своето момче Сем се појави на премиера на филм

Објавено пред

Пејачката Бритни Спирс (37) и приватниот тренер Сем Асгари (24) дојдоа заедно на премиерата на филмот „Беше еднаш во Холивуд“, во кој главните улоги ги имаат ѕвезди како Бред Пит (55), Леонардо ди Каприо (44) и Марго Роби (29). Ова беше беше првата заедничка премиера на двојката.

Во краток црвен фустан и црни чевли со висока потпетица, пејачката не ги тргаше рацете од момчето, кое не ја симнуваше насмевката од лицето.

Некои коментираа дека Сем само ја искористува Бритни за пари и за самопромоција, но двојката никогаш не се обѕираше на таквите озборувања и тие изгледаат навистина вљубени.

Младиот модел и приватен тренер Бритни го запозна кога го снимаше спотот за песната Slumber party.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 часа

(Видео) Во пожар во детски камп во Русија, загинаа најмалку пет деца

Најмалку пет деца загинаа во пожар во детски камп во ски-центарот Холдоми во рускиот Далечен Исток. Според информациите, загинати се...

Свет13 часа

Трамп: Би можел веднаш да го средам Авганистан, но не сакам да убијам 10 милиони луѓе

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека САД во последните неколку недели постигнале голем напредок во преговорите со талибанците и јасно...

Европа16 часа

Нов топлотен бран во Европа

Уште еден топлотен бран оваа недела ќе зафати делови од Централна и Северна Европа, со рекордни температури кои се очекува...

Македонија16 часа

Зависниците од наркотици ќе можат да примаат терапија и во Аеродром, Ченто и Психијатриската болница

Зависниците од наркотици ќе можат да примаат терапија и во поликлините во Аеродром, Ченто и Психијатриската болница. Досега околу 520...

Европа18 часа

Џонсон е новиот премиер на Велика Британија

Поранешниот британски шеф на дипломатијата, Борис Џонсон, е избран за нов претседател на Конзервативната партија, а според тоа и нов...

Македонија18 часа

(Видео) Јанева: Најодговорно тврдам дека не сум вмешана во случајот „Рекет“

Во врска со мојата наводна вмешаност во случајот „Рекет“ најодговорно тврдам дека ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување или...

Македонија21 час

Заев: Борисов не ме повика за Камчев

„Бугарскиот премиер Бојко Борисов во никој случај не ме повика за македонскиот бизнисмен Орце Камчев“, изјави премиерот, Зоран Заев во интервју...

Топ21 час

Обвинение за сопругата која со секира го уби мажот во Студеничани

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против 50-годишна жена од Скопје за убиство на нејзиниот сопруг во Студеничани. „Обвинетата на...

Македонија21 час

Пронајден вториот мобилен телефон на Катица Јанева за кој велеше дека ѝ е изгубен

Обвинителството вчера го пронајде вториот мобилен телефон на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, за кој таа велеше дека ѝ е...

Македонија22 часа

Новиот закон за Јавното обвинителство влегува во собраниска процедура

Предлог-закон за Јавно обвинителство денеска влегува во собраниска процедура, при што пратениците ќе ги изнесат своите ставови, а ако имаат...

Македонија23 часа

Села бара јавен обвинител од странство

Зијадин Села од Алијансата за Албанците објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното обвинителство. Тој истакна дека ќе...

Македонија23 часа

Заев: Не присвојуваа Македонците туѓа историја, туку Груевски и неговата политичка елита

„Не присвојуваа Македонците туѓа историја, туку Груевски и неговата политичка елита и нивните послушници квазиексперти кои тргнаа во медиумска офанзива...

Регион23 часа

Грчкиот парламент изгласа доверба на новата Влада

Со 158 гласа „за“ и 142 „против“ Владата на Кирјакос Мицотакис доби доверба од грчкиот парламент. Расправата траеше три денa,...

Македонија2 дена

Инспекторот Илиевски поднесе прекршочна пријава за ректорот и за тетовскиот универзитет

Просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски поднесе прекршочна пријава во тетовскиот Основен суд за Државниот универзитет во Тетово и за ректорот Вулнет...

Македонија2 дена

Жбогар е уверен дека законот за Обвинителството ќе биде донесен со консензус

Eвроамбасадорот Самуел Жбогар при денешната посета на Општина Новаци изрази надеж дека парламентот ќе го донесе законот за Обвинителството со...

Македонија2 дена

Обвинителството го доби извештајот од телефонот на Јанева

Обвинителството за организиран криминал и корупција го доби извештајот од вештачењето на мобилниот телефон на обвинителката Катица Јанева, но во интерес...

Македонија2 дена

Заев на одмор во Охрид и Грција, Шекеринска во Скандинавија, Царовска во Турција

Премиерот Зоран Заев со семејството ќе замине на одмор по празникот 2 Август, Илинден, во Охрид и во Грција, министерката...

Македонија2 дена

Хелсиншки комитет: Рекорден број дела од омраза во 2018 година, негативниот тренд продолжува и годинава

Во периодот од 2013 до крајот на 2018 година Хелсиншкиот комитет евидентирал 508 инциденти сторени поради омраза, беше соопштено на денешната прес-конференција по повод Европскиот...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија2 дена

Кривичниот суд вторпат го одби барањето на Кочан за одложување на казната

Кривичниот суд по вторпат го одби барањето на бизнисменот Сеад Кочан, осуден во предметот „Труст“ на специјалното јавно обвинителство, да...

Свет2 дена

Итна седница на британската Влада, се бара безбедна пловидба во Заливот

Британската Влада свика итна седница на која ќе се расправа за одговорот што треба да се испрати на Иран, по...

Досие