Контакт

Забава

Секој хороскопски знак има свое духовно животно – дознајте кое е вашето

Објавено пред

Секој хороскопски знак има свое духовно животно кое ги претставува неговите основни карактеристики.

Овен
Духовното животно на луѓето родени во знакот на овен е тигар, со кого делат брзина, острина и жестока природа. Тие знаат што сакаат и не дозволуваат никој да им застане на патот или да ги попречува во она што сакаат да го постигнат. Секогаш бараат нешто ново, а кога ќе западнат во неволја, можат сами да се извлечат од тоа.

Бик
Бикот е толку посебен што и неговото духовно животно е бик. Тие се силни и способни лидери и секогаш преземаат иницијатива. Знаат што сакаат од животот и не се плашат да се борат за тоа. И знакот и духовното животно се тврдоглави, бескомпромисни и речиси секогаш на крајот го добиваат она што го сакаат.

Близнаци


Духовното животно  на близнаци е лисица – љубопитна, забавна и нежна. Исто како нивното духовно животно, така и луѓето родени во знакот близнаци знаат да бидат невнимателни и енергични, а воедно и лукави. На прв поглед ќе изгледаат наивно, но внатре има вистински мал измамник.

Рак
Духовното животно на ракот е опосумот, кој е многу приспособлив по природа. Ракот е осамен и мистериозен и се држи цврсто за себе. Познато е дека и двајцата знаат како да ги избегнуваат луѓето, но тоа не значи дека ракот не ги сака своите ближни.

Лав
Ова е лесно да се погоди – духовното животно на лавот е паун. И двајцата сакаат да се покажуваат и да уживаат во восхитот на другите. Она што им е важно е како другите ги гледаат, а секое излегување е нова можност да се покажат во ново руво. Секогаш даваат сè од себе за да се покажат во најдобро светло.

Девица


Девиците се интелигентни, а тоа е една од нивните најсилни карактеристики, па не е чудно што нивното духовно животно е орангутан, кој има способност да размислува и разбира. Проблемот постои за да се реши, а девицата секогаш бара нови начини да си го олесни животот и планира однапред да ги заобиколи потенцијалните проблеми.

Вага
Вагата е како зајак – љубезна, мила и топла, а најмногу сака да поминува време во друштво. Таа ужива да биде опкружена со луѓе, но не поднесува хаотични ситуации. Бега од стресни ситуации бидејќи е многу плашлива.

Скорпија
Скорпиите најмногу наликуваат на дабарите, свесни се што поседуваат и секогаш се подготвени да ги искористат своите ресурси. Одлични работници, постојано бараат нови проекти и секогаш поставуваат нови цели што сакаат да ги постигнат. Иако е дисциплиниран и исклучителен работник, скорпијата е недоверлива и одмаздољубива.

Стрелец


Духовното животно на стрелец е видра која ги симболизира нејзините најсилни карактеристики – ентузијазам и чувство за добра забава. Сакаат да бидат опкружени со соседите, а на животот гледаат како на игра. Иако е многу ангажиран, стрелецот лесно го одвлекува вниманието од важните работи.

Јарец
Духовното животно на јарецот е коњот. И двете се сигурни, стабилни и конзистентни. Традиционално и со голема самоконтрола. Јарците, како и коњите, се стабилни и цврсти, честопати како поддршка за своите блиски.

Водолија
Водолијата сака да се забавува како делфин. Тој е многу паметен и има авантуристички дух, а неговиот живот е една голема игра исполнета со разни настани и забава. По природа, духовитата водолија е миленичка на спротивниот пол, секогаш подготвена за нешто ново.

Риба


Рибите се многу слични на морското коњче. Тие се чувствителни и љубезни, а заљубените штом ја најдат својата сродна душа, таа останува до крајот на животот. Рибите се интуитивни и емотивно свесни. Сакаат да бидат блиски со семејството и пријателите и да избегнуваат опасност кога е можно.

Забава

(Видео) Вучиќ одигра пријателски натпревар со американскиот амбасадор Годфри

Објавено пред

Српскиот претседател Александар Вучиќ одигра „пријателски натпревар“ во фудбал на маса со американскиот амбасадор Ентони Годфри во Државниот центар за податоци во Крагуевац.

Видеото го објави Вучиќ на својот Инстаграм профил.

„ Сините секогаш ги победуваа црвените! Пријателски натпревар „против“ американскиот амбасадор Ентони Годфри“, напиша Вучиќ под објавеното видео.

Прикажи повеќе...

Забава

Хали Бери изгледа сензационално како Клеопатра

Објавено пред

Хали Бери се огласи на „Инстаграм“ во саботата за да сподели неколку фотографии и снимка зад сцената од нејзината трансформација во кралицата Клеопатра.

Актерката (55) ги почести своите 7,2 милиони следачи со интимен поглед на подготовките за новиот проект.

Таа на себе има металик златен фустан и златен накит на главата додека се трансформира во египетската кралица за најновата реклама на американската веб-страница за обложување Сaesars Sportsbook.

Во кус фрагмент од рекламата се гледа и нејзиниот партнер во промото, комичарот Џејби Смув.

Прикажи повеќе...

Забава

Џони Мичел доби награда на Центарот „Кенеди“

Објавено пред

Легендарната канадска музичарка Џони Мичел се појави во јавност во неделата за да ја прими една од најпрестижните награди во американската уметност.

Претседателот Џо Бајден и првата дама Џил Бајден исто така присуствуваа на доделувањето почести во престижниот Центар „Кенеди“ во Вашингтон. Претходниот претседател Доналд Трамп ја прескокнуваше престижната уметничка церемонија по критките на одликувани уметници.

Во текот на настанот неколку пејачи, вклучувајќи ги Нора Џонс и Британи Хауард, изведоа некои од класиците на Мичел.

Признанија добија и актерката Бет Мидлер и основачот на „Мотаун“ (Motown), Бери Горди.

Стиви Вондер ја предводеше четиричасовната гала на славни ѕвезди во Вашингтон.

Секоја година Центарот „Кенеди“ им оддава почит на кариерите и достигнувањата на уметниците што помогнале да се обликува културниот живот во САД.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ5 часа

Пронајдена лабараторија за производство на дрога во викендичка во Катланово

Лабораторија за производство на дрога е пронајдена во викендичка во с.Градмановци, Катланово. „Полициски службеници од СВР Скопје- Единица за недозволена...

Регион6 часа

Прв ковид-отказ во Хрватска, наставник одбил да се вакцинира и останал без работа

Прв отказ поради одбивање вакцина против коронавирус во училиште во Хрватска. Се работи за наставник од Техничкото училиште во градот...

Свет7 часа

Кортунов: Не е веројатен компромис помеѓу Бајден и Путин

Андреј Кортунов, претседател на рускиот совет за надворешни работи, кој е близок до Министерството за надворешни работи, рече дека двете...

Регион7 часа

Пропадна владината одлука – во Словенија нема да има задолжителна вакцинација

Словенечкиот Уставен суд пресуди дека владиниот декрет со кој се воведува задолжителна вакцинација за државните службеници е неуставен. Новото правило...

Македонија8 часа

Деспотовски ги покани Ковачевски и Ременски, заедно да ги презентираат програмите

Јован Деспотовски, еден од тројцата кандидати за лидер на СДСМ, ги покани другите двајца Димитар Ковачевски и Фросина Ременски заеднички...

Свет11 час

Објавен документ на американските служби: Русите ќе ја нападнат Украина со 175.000 војници?

Не стивнуваат тензиите меѓу Москва, Киев и Вашингтон поради шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин подготвува инвазија на Украина. Сега...

Македонија11 час

Нови 101 случај на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случај на Ковид-19: Скопје – 59, Кавадарци...

Македонија13 часа

Димитар Ковачевски почна со презентација на програмата пред членовите на СДСМ

Актуелниот кандидат за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски, пред членството на партијата во Општина Карпош ја презентира својата изборна...

Македонија14 часа

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Со нашите европски партнери работиме за да обезбедиме брза европска интеграција на Северна Македонија, изјави американскиот заменик-помошник на државниот секретар...

Регион14 часа

Радев на консултации пред врачувањето на мандатот, Петков вели: „Неопходно е да се формира влада“

Времето на едноличната премиерска власт заврши, истакна бугарскиот претседател Румен Радев пред претставниците на „Промената продолжува“, а за време на...

Економија15 часа

Бесими го достави дополнетиот предлог-буџет за следната година

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, денеска го достави дополнетиот предлог-буџет за 2022 година до претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој...

Европа15 часа

Следната пандемија би била посмртоносна од Ковид-19, предупредува креаторката на „Астра зенека“

Идните пандемии би можеле да бидат посмртоносни од сегашната криза предизвикана од Ковид-19, предупреди Сара Гилберт, професорка на Универзитетот „Оксфорд“...

Свет15 часа

(Видео) Најмалку 15 загинати и голем број исчезнати по силната ерупција на вулканот Семеру

Индонезискиот вулкан Семеру и денеска продолжи да исфрла големи количества пепел, неколку дена по силната ерупција, во која загинаа 15...

Европа16 часа

Откриен извештај – Германија воведува задолжителна вакцинација во неколку ресори

Новата германска влада има намера од средината на март да воведе задолжителна вакцинација за вработените во одредени ресори, пренесуваат светските...

Европа17 часа

Невакцинираните во Италија нема да може да користат јавен превоз без ковид-потврда

Во Италија од денеска стапија во сила построги мерки против коронавирусот, со кои невакцинираните лица ќе бидат исклучени од многу...

Свет1 ден

Папата на Лезбос со мигрантите – стотици бели ливчиња, апел за помош

Папата Франциско на вториот ден од посетата на Грција го посети бегалскиот камп на островот Лезбос. Тој ја обвини Европа...

Свет1 ден

Путин предупреди: Полјаците ги полеваат мигрантите со хербициди на граница

Рускиот претседател Владимир Путин ја повика директорката на Федерацијата на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Франческа Рока, да внимава на...

Свет1 ден

Фаучи: Засега, не треба да бидеме премногу загрижени за омикрон

“Првите „малку охрабрувачки знаци“ доаѓаат од Јужна Африка кога станува збор за сериозноста на инфекциите со омикрон” , изјавил советникот...

Европа1 ден

(Видео) Со водени топови и солзавец растерани демонстрантите во Брисел

Белгиската полиција денеска употреби водени топови и солзавец за да ја растера групата демонстранти во Брисел. Учесниците на маршот протестираа...

Македонија1 ден

Заев прифати меѓународна истрага за случаите „Монструм“, „Диво Насеље“ и Алмир Алиу

Постигната е согласност Владата да испрати официјално барање до Европската Комисија со кое ќе побара тим од независни експерти кои...

Досие