Контакт

Забава

Селена Гомез вели дека социјалните мрежи имаат ужасни ефекти врз младите

Објавено пред

Пејачката и актерка Селена Гомез вели дека социјалните мрежи имаат лоши ефекти врз нејзината генерација и таа ги повикува сите корисници самите да си постават граници во однос на нивната активност на интернет.

„Сметам дека светот во моментов се соочува со многу нешта. Но за мојата генерација, социјалните мрежи имаат ужасни ефекти“, изјави 26-годишната ѕвезда за време на промоцијата на нејзиниот нов филм The Dead Don’t Die („Мртвите не умираат“) на Канскиот филмски фестивал.

Таа тврди дека голем дел од младите не се свесни за значението на проблемите кои се прикажуваат на вестите.

„Платформите се многу корисни, но ме плаши кога гледам дека млади момци и девојки не се свесни што се случува и прикажува на вестите“, додава Гомез.

„Себично е. Не сакам да кажам себично, ќе биде грубо од моја страна, но опасно е“.

Селена Гомез има 150 милиони следбеници на „Инстаграм“ и е на второто место според бројот на следбеници. Таа неколкупати правеше подолги паузи од социјалните мрежи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Шерон Стоун во непрепознатливо издание дели бизарни совети

Објавено пред

Актерката Шерон Стоун (62) го поддржа движењето #BlackLivesMatter по насилната смрт на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Таа сними бизарно видео за тоа како да се направи безбедна просторија.

„Здраво, луѓе. Сега сме среде хаос. И, ако сте некаде каде што се чувствувате несигурно, треба да го направите oва. Најбезбедно место во вашата куќа би можела да биде бањата затоа што, најверојатно, таму ги имате најмалите прозорци“, ја почнува својата објава.

 

View this post on Instagram

 

Make a safe room here’s how 👍🏻💪🏻

A post shared by Sharon Stone (@sharonstone) on

Потоа продолжува со бизарни совети.

„Може да ставите неколку ќебиња и перници во кадата во случај да спиете таму“, порачува таа.

На крајот на видеото таа им рече на своите следбеници да не паничат.

„А ако мислите дека ќе ве фати паника, земете какви било лекови против паника или нешто што сакате да го имате со вас“, заклучи таа.

Сепак, овие бизарни совети беа засенети од нејзиниот испиен изглед.

Sвездата на „Ниски страсти“ честопати е опишувана како вино – колку е постара, толку е подобра. Нејзиното ново издание што се појави на социјалните мрежи ги изненади фановите, кои одвај ја препознаа.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Бен Афлек и неговата нова девојка се приклучија на протестите во Лос Анџелес

Објавено пред

Актерот Бен Афлек и неговата нова девојка, актерката Ана де Армас, учествуваа во мирните протести во Лос Анџелес, кои беа одржани по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд.

Ана гордо се пофали на „Твитер“ со својот ангажман и доби нови симпатии во јавноста.

Како знак на поддршка новата љубовна двојка на плакатите напиша Black Lives Matter. Ова е првпат холивудскиот заводник и неговата нова девојка да се појават заедно на јавен настан.

Досега можеа да се видат како шетаат во близина на куќата на Афлек.

А дека нивната врска е сериозна, потврдија кога беа снимени заедно со децата на Бен од првиот брак. Наводно и Џенифер Гарнер била воодушевена од новата девојка на својот поранешен сопруг.

Прикажи повеќе...

Забава

Ким Кардашјан сака да ѝ го плати лекувањето на девојката што беше повредена за време на протестите

Објавено пред

Американската реална sвезда Ким Кардашјан (39) понуди да ѝ помогне на жената што полицијата сериозно ја повреди на протестите овој викенд.

39-годишната реална sвезда се шокирала кога видела фотографија на девојка што била застрелана во главата со гумен куршум додека стоела на улицата и снимала протест во Луизијана по повод смртта на Џорџ Флојд.

На сликата е прикажана една млада жена на која ѝ недостига дел од челото и чие лево око е повредено и толку отечено што е целосно затворено.

Старлетата беше многу шокирана од тоа што го виде, па се понуди да ѝ помогне.

„Ова е многу вознемирувачки. Дали некој знае како можам да стапам во контакт со неа? Би сакала да ѝ помогнам во лекувањето ако ѝ биде потребно“, напиша Ким на „Твитер“.

Десетици луѓе веднаш „тагираа“ жена по име Шанин Шарајз за ​​Ким да може да стапи во контакт со неа и да ѝ помогне.

Шанин објави видео на својот инстаграм-профил затоа што беше обвинета дека се преправала оти е повредена на протестите и дека тоа е шминка на нејзиното лице, а не повреда.

„Протестирав вечерва. Снимав сè со камера кога ме погоди гумен куршум. Ова е резултатот“, напиша Шанин на својот профил на „Твитер“.

Ким Кардашјан тогаш напиша како се чувствува во врска со убиството на Џорџ Флојд.

„Исцрпена сум поради скршеното срце што го имам кога гледам мајки, татковци, сестри и браќа, кои страдаат затоа што нивните најблиски се убиени или неправедно затворени само затоа што се Афроамериканци. Јас сум лута, многу сум лута. Јас сум лута и ужасена“, напиша Ким.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Инспектори биле спречени да направат надзор во кафеана, внатре бил лидер на политичка партија

Вработени во угостителски објект на Боемската улица во Дебар Маало не им дозволиле на инспекторите од Пазарниот инспекторат да извршат...

Македонија9 часа

Филипче: Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега

Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега. Вирусот нема да...

Македонија10 часа

Владата донесе одлука за повторно воведување полициски час

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести за повторно воведување полициски час за време на претстојниот продолжен викенд...

Топ14 часа

Приведени седум полицајци во Куклица, правеле забава без да ги почитуваат мерките

Седум полициски службеници, кои не биле на должност, биле приведени затоа што правеле забава, без да ги почитуваат мерките против...

Македонија14 часа

И со негативен тест задолжителен е 14-дневен карантин по влез во земјата

Министерството за внатрешни работи соопшти дека при влез на наши граѓани во земјата, како и на странци, но само со...

Економија16 часа

Граѓаните на интернет ќе треба да проверат дали се меѓу корисниците на домашната платежна картичка

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја...

Македонија17 часа

Османи во Штип: Во компаниите ќе има ковид-координатори кои ќе го следат спроведувањето на мерките

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на главен координатор на кризните штабови за одбрана од Ковид-19, оствари...

Македонија17 часа

Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат од Минитерството за...

Свет20 часа

Тајна снимка на СЗО откри како Кина го прикрила коронавирусот

Снимки од интерни состаноци во Светската здравствена организација покажале дека СЗО едвај ги добила најпотребните информации од Кина на почетокот...

Европа20 часа

Главниот шведски епидемиолог призна дека од денешен аспект би имал друг пристап кон пандемијата

Главниот шведски епидемиолог, кој стои зад стратегијата земјата да не применува строги мерки поради пандемијата на коронавирусот, призна дека требало...

Свет21 час

(Видео) Бајден: Полицијата треба да пука во нозе

Полицајците кои пукаат во луѓето кои претставуваат закана треба да им пукаат во нозете, а не во срцето, соопшти поранешниот...

Свет22 часа

Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон...

Европа22 часа

По тримесечната блокада, Италијанците од денеска може да патуваат низ земјата

Италија денеска ги отвори регионалните граници по тримесечна блокада поради пандемијата, со што е овозможена поголема слобода на движење за...

Регион1 ден

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во...

Свет1 ден

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да стави крај на протестите

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да ги угасне протестите во САД, поради смртта на Афроамериканецот Џорџ...

Свет1 ден

Путин: На напад со конвенционално оружје Русија ќе возврати со нуклеарно

Рускиот претседател, Владимир Путин, донесе уредба со која се утврдува дека руската војска може да употреби нуклеарно оружје како одговор...

Македонија1 ден

Не се 67 новозаболени, туку 76 – покажуваат новите бројки на Министерството за здравство

Од Министерството за здравство информираат дека бројот на новозаболени е 76, а не како што претходно беше објавено дека се...

Македонија2 дена

Од денес во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија поради позитивен колега странец

Шеесетина полицајци, кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран, од денес се во...

Македонија2 дена

Случај „Рекет“: Навреди и критики кон Русковска и Камчеви во завршните зборови на Јанева

Со критики и навредливи зборови за Орце и Ана Камчеви, обвинетата Катица Јанева ги даде своите завршни зборови во судот...

Македонија2 дена

На 18 јуни пресуда за случајот „Рекет“

За две недели, односно на 18 јуни судот ќе ја изрече пресудата за случајот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан...

Досие