Контакт

Естрада

Семејството на Принц побара од Трамп да не користи негови песни

Објавено пред

Семејството на покојниот музичар Принц побара од претседателот, Доналд Трамп, да не ги користи неговите песни за време на политичките митинзи, како што тоа беше случај неодамна.

„Наследниците на Принц никогаш не му дадоа дозвола на претседателот Трамп или на Белата куќа да ги користат неговите песни и бараат тоа веднаш да престане“, напиша на Твитер полубратот на Принц, Омар Бејкер.

Локалните медиуми во САД соопштија дека тимот на Трамп во неколку наврати на митинзи ја пуштал најпопуларната песна на Принц, „Прпл рејн“.

Многу музичари ја осудија употребата на нивни песни за време на кампањата за претседателските избори во САД од 2016 година, меѓу кои и „Ролинг Стоунс“, „Аеросмит“, „Квин“, како и пејачите Адел и Нил Јанг.

Семејството на Лучијано Павароти, еден од најпознатите светски тенори, го критикуваше изборниот штаб на Трамп, кој ја користеше аријата на Пучини „Nessum Dorma“ во изведба на оперскиот пејач.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Естрада

Лејди Гага ја одложи венчавката поради филмот

Објавено пред

Гага, добитничка на „Златен глобус“ за улогата во „Американска хорор приказна”, веќе неколку месеци го промовира филмот „Ѕвездата е родена“. Пејачката воопшто не очекувала дека оваа римејк класика ќе привлече толку внимание и дека ќе биде толку популарна.

„Гага веќе неколку месеци не успева да се занимава со венчавката, за  која планира да биде огромна и гламурозна. Таа потекнува од големо традиционално семејство, и сите знаат дека ѝ се допаѓа работите да ги прави на висока нога, и поради оваа причина сè уште не може да се посвети на планирање на церемонијата“, изјави пријател на пејачката.

Гага беше во долга врска со актерот Тејлор Кини, со кого раскина во почетокот на 2017 година. Набргу потоа, таа влезе во романса со менаџерот Карина, кој е 17 години постар од неа.

Прикажи повеќе...

Естрада

Стинг вторпат доаѓа во Скопје

Објавено пред

Стинг доаѓа по вторпат во Скопје. Светската рок-ѕвезда ќе одржи концерт на 2 јуни следната година во Националната арена „Филип Втори“.

„По рекордно брзо распродаденото шоу што се одржа во ВИП-арената на 15 октомври, 2017 година, во рамки на ’57th & 9th’ турнејата, Стинг се враќа во Скопје на 2.06.2019, овој пат со историско стадионско шоу на нашата арена со која сме сите горди, ‘Филип Втори’. Стадионот за првпат ќе биде место на кое ќе се одржи концерт на една светска ѕвезда од калибарот на Стинг“, велат од „Авалон продукција“.

Во рамките на турнејата My songs, која во суштина претставува best off tour, Стинг ќе понуди едно несекојдневно и динамично шоу, фокусирајќи се на неговите најдобри песни од ерата на The Police и од соло кариерата. Englishman in New York, Fields of gold, Shape of my heart, Every breath you take, Roxanne, Message in a bottle се само некои од легендарните песни коишто ќе можат да се слушнат вечерта во Скопје, во изведба на една од најголемите рок-ѕвезди на светот на сите времиња.

Билетите ќе бидат пуштени во продажба в среда, 19 декември, во 9 часот наутро, а цените ќе бидат објавени вечерва во 21 часот.

Следната година, освен Стинг, концерти во Македонија ќе одржат и Лени Кравиц и Ерос Рамацоти, во организација на „Авалон продукција“.

Прикажи повеќе...

Естрада

Пејачката Шакира обвинетa за затајување данок од 14,5 милиони евра

Објавено пред

Шпанскиот државен обвинител поднел обвинение за затајување данок против колумбиската пејачка Шакира, која избегнала да плати повеќе од 14,5 милиони евра за период од три години додека живеела во Каталонија, објави „Европа прес“, а пренесува и „Ројтерс“.

Во обвинението се наведува дека Шакира ги навела Бахамите како своја официјална резиденција, но дека практично живеела во Шпанија со својот партнер, шпанскиот фудбалер Џерард Пике, со кого има две деца.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Пировска: Власта си ја презема улогата на делител на правдата

Власта си ја презема улогата на делител на правдата и со тоа ги премина границите до каде што може да...

Европа42 минути

Постигнат договор во ЕУ: Се забранува пластиката за еднократна употреба

Европската Унија постигна договор за забрана за користење на пластика за еднократна употреба, како што се пластичните чинии и сламки,...

Топ1 час

Полицаец загина во железничка несреќа кај Маџари

Полициски службеник од Полициската станица Гази Баба загина во железничката несреќа што утрово се случи на преминот Маџари во Скопје....

Свет1 час

Трамп формираше вселенска команда во Пентагон

Претседателот на САД, Доналд Трамп формираше вселенска команда во рамките на Пентагон со цел подобро да ги организира и да...

Македонија2 часа

Голем одрон на патот Каменица – Делчево, сообраќајот во прекин

Поради голем одрон патниот правец А3 Каменица – Делчево е затворен за сообраќај. Лесните возила може да се движат преку...

Свет12 часа

Се затвора проблематичната добротворна фондација на Трамп

Хуманитарната фондација на американскиот претседател, Доналд Трамп, прифати да биде затворена по наводите за злоупотреба на финансиски средства, јави Би-би-си....

Македонија16 часа

Пратениците едногласно го донесоа Законот за амнестија

Со 95 гласа „за“, ниту еден „против“ и „воздржан“, пратениците го донесоа Законот за амнестија. Пратениците од Алијанса за Албанците,...

Македонија17 часа

(Видео) Села: На 27 април ме убија еднаш, сега ме убиваат повторно

Токму во оваа сала се случи убиство. На 27 април речиси ме убија, но се спасив. Сега ме убиваат по...

Македонија17 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги бојкотира уставните измени

ИК на ВМРО-ДПМНЕ и пратеничката група донесоа одлука да не учествуваат во процесот на уставните измени, истакна на прес-конференција пратеникот...

Македонија19 часа

Царинската управа отвори истрага за Трајковски, гостинот на Груевски во Будимпешта

Царинската управа вчера отвори истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски, кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во Будимпешта....

Македонија19 часа

Подобро е да нема снег оти со механизацијата на „Македонијапат“ стара над 30 години може се да заглави

Со стара менханизација и без доволен број работници „Македонијапат“ оваа година ќе се справува со снегот по магистралните патишта. Возилата,...

Истражувања19 часа

Владата го засака барокот на фасадата, мислењата на експертите баталени

Владата на Зоран Заев, која се колнеше дека ќе го чуе гласот на граѓаните, а посебно на експертската јавност, една...

Македонија19 часа

Саливан: САД ќе ѝ помогнат на Владата да се спротивстави на штетното влијание на Русија

Нема да биде изненадување за никого овде ако кажам дека Русија се спротивставува на патот што Македонија го има избрано...

Македонија20 часа

(Видео) Заев и Ципрас номинирани за Нобеловата награда за мир

На денешната свечена церемонија, која се одржа на Универзитетот ФОН во Скопје, премиерите на Република Македонија и на Република Грција,...

Македонија21 час

Фетаи за трошоците од прегласувањето во Струмица: И еден денар да е во прашање, направена му е штета на буџетот

Судењето за „Титаник 2“, кое се однесува на изборни нерегуларности од локалните избори од 2013 година, продолжи со наодите на...

Крвав четврток21 час

(Видео) Александрова: Прашајте ги обвинетите пратеници дали ќе бараат амнестија, јас не сум дел од 27 април

„Право на секој во согласност со законот е да поднесе барање. Дали некој од пратениците ќе поднесе или не, не...

Топ22 часа

(Видео) Половина тон марихуана вредна над милион евра запленета на ГП Богородица

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во координирана акција со Министерството за внатрешни работи и Царинската управа...

Македонија22 часа

(Видео) Кога општеството потфрла, кучето Бен му помага на момчето со церебрална парализа

Ова не е само сторија за куче што помага на болен човек. Ова е сторија за две суштества чии животи...

Македонија23 часа

(Видео) Пратениците ќе носат закон, а Кацарска и Рускоска ќе амнестираат

„Нема да бидат амнестирани лица што биле организатори на настаните од 27 април. Тука спаѓаат лицата што носеле оруже и...

Топ23 часа

Кавадарчанецот што избоде жена на нива обвинет за обид за убиство

Кавадарчанецот што во јуни годинава избоде жена на нива во прилепско село ќе одговара за обид за убиство и за...

Досие