Контакт

Забава

Семејство усвои девојче од Уганда, но кога ја слушнаа нејзината животна приказна веднаш ја вратија

Објавено пред

Џесика и Адам Дејвис од САД веќе имаа четири деца, но, сепак, решија да усвојат уште едно дете, шестгодишно девојче од Уганда. Им било кажано дека малата Намата останала без своето семејство. Татко ѝ починал, а мајка ѝ не се грижела за неа, па никогаш не одела на училиште. Агенцијата што го организираше усвојувањето му рече на семејството Дејвис дека нејзината мајка не може да се грижи за неа и дека усвојувањето ќе биде вистинско решение. Тие се согласија и во 2015 година ја посетија во Уганда, но не во нејзиниот дом туку во сиропиталиште каде што немала играчки, па дури ни соба со прозорец.

Девојчето им се допадна на прв поглед, па решиле да ја посвојат и да ја однесат со нив во САД. Но, штом го научила англискиот јазик, Намата почнала да им кажува дека ѝ недостига нејзината мајка. Сè што им кажала било спротивно на она што го слушнале од Агенцијата за посвојување. Сето тоа било апсолутна лага. Сфатија дека биле измамени и усвоиле дете кое живеело среќно со својата мајка. Тие ги информираа институциите и успеаја да стапат во контакт со мајката на Намата.

Она што го видоа, во никој случај не беше вообичаената реакција на злоупотребувано дете. Напротив, Намата била пресреќна кога ја видела својата мајка преку видеоповик. Со нејзината биолошка мајка се договорија да ја школуваат и да ја вратат кога ќе го заврши своето образование.

Организацијата „Реунит Уганда“, која се занимава со вакви проблеми, подоцна дозна дека Намата практично била грабната од своето семејство, заедно со уште седум деца од нејзиното село и испратена во сиропиталиште со цел измамниците да дојдат до пари. Семејството Дејвис знаеше дека нејзиното посвојување е обична измама и по една година ја вратија во Уганда каде што сега живее со својата мајка.

 

Забава

Бруно Тониоли ја покани Меган Маркл да се пријави на „Танц со sвездите“

Објавено пред

Танцување со војвотката?

Судијата во телевизиските натпревари во танц во сала Dancing with the Stars („Танц со ѕвездите“) Бруно Тониоли ја откри желбата Меган Маркл да се пријави во американското ТВ шоу оваа година.

„Таа би била одлична!“ рече Бруно во разговор со Тери Сејмур и ја повика Меган да се пријави ако гледа.

„Тоа ќе ја направи да изгледа достапна и забавна – ќе биде брилијантно. Меган, ако го гледаш ова, те молам! Би сакале да го сториш тоа.“

Серијата на реалити натпревари се снима во Лос Анџелес, градот во кој сега живеат Меган и Хари, па така нема да треба многу возење, пишуваат таблоидите.

Бруно инсистира оваа година, кога шоуто ја бележи својата 15-годишнина, да се одржи порано од планираното дури и ако тоа значи намалена публика во студио поради коронавирусот.

„Танц со ѕвездите“ е шоу во кое познати личности имаат за партнери професионални танчари и се натпреваруваат помеѓу себе.

Прикажи повеќе...

Забава

Бекамови градат подземен тунел за случај на опасност

Објавено пред

Викторија и Дејвид Бекам не може да се ослободат од стравот што ги прогонува долго време затоа што провалниците во неколку наврати се обидоа да влезат во нивната куќа.

Популарната брачна двојка планира да изгради подземен тунел, кој би ја поврзал спалната соба со нивната гаража за луксузни автомобили. На тој начин тие би можеле да имаат еден вид план за бегство доколку се загрози нивната безбедност.

Покрај тоа, тие побарале од општинскиот совет да им даде безбедносна колиба, односно место каде што би можеле да се засолнат доколку избегаат од куќата. Куќата на Бекамови, која е нивно карантинско светилиште, вреди осум милиони долари. Исто така, има тениско игралиште, куќа на дрво и базен.

„Предложениот проект вклучува премин што би се градел под куќата, а би ја поврзувал спалната со гаражата“, пишуваат странските медиуми.

Прикажи повеќе...

Забава

Во Шкотска пронајдена фосилизирана стоноголка, најстарото познато копнено животно

Објавено пред

Фосилизирано суштество слично на стоноголка е откриено во Шкотска и може да претставува најстарото познато копнено животно, скромен пионер на животот на Земјата пред 425 милиони години.

Научниците велат дека фосилот е од периодот силур, откриен е на островот Керера од шкотските Хебриди и е наречен кампекарис обаненсис (kampecaris obanensis). Ја населил областа покрај езерата и се хранел со растенија што се распаѓаат.

Фосилот на најстарото растение со дршка, наречено куксонија, исто така е пронајден во истата област.

Иако кампекарис е најстарото копнено животно за кое се знае од фосилите, се верува дека му претходеле црви, веројатно пред 450 милиони години, изјави палеонтологот Мајкл Брукфилд од Универзитетот во Тексас, главен автор на студијата објавена во списанието „Хисторикал бајолоџи“.

Кампекарис, долг приближно 2,5 сантиметра, личи на сегашните стоногалки, но е припадник на истребен вид, кој не е предок на денешните стоногалки. Нозете на кампекарис не се зачувани на фосилот.

Тој бил членконожец, припадник на широка група безрбетници, која вклучува инсекти, пајаци и стоногалки.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа51 минута

Во Шпанија првпат од март нема нови смртни случаи од коронавирус

Во Шпанија во последните 24 часа не се пријавени смртни случаи од коронавирус, првпат од март, соопштија здравствените власти на...

Свет1 час

(Видео) Трамп најави дека ќе испрати илјадници тешко вооружени војници на улиците

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се закани дека ќе испрати војска на улиците за да ги задуши граѓанските немири во...

Свет13 часа

(Видео) Се огласи братот на Џорџ Флојд: Тој беше џин со нежно срце, немаше да поддржи насилни протести

Теренс Флојд, помладиот брат на Џорџ Флојд, се обидува да ја смири ситуацијата по жестоките и масовни портести кои избувнаа...

Свет13 часа

СЗО: Нема докази дека коронавирусот сега е послаб

Нема докази дека коронавирусот ја сменил формата на пренесување или дека се променила тежината на болеста што ја предизвикува, велат...

Македонија13 часа

Судниците и просториите во зградата на Кривичниот суд се подготвуваат за продолжување на судењата

Основниот кривичен суд Скопје, по добивање на одлуката на Судскиот совет за судење на сите насрочени судења, која беше објавена...

Македонија18 часа

Филипче: Бројки како вчерашните и денешните очекуваме и во следните неколку дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека се очекува бројката на новодијагностицирани од Ковид-19 и во следниве 2-3 дена да...

Македонија19 часа

Филипче: Над 70 отсто од новите случаи се од познати кластери

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека 70 отсто од новозаболените од Ковид-19 од Скопје се од веќе познати општини...

Македонија19 часа

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на...

Македонија20 часа

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Економија21 час

Горивата поевтинуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на...

Македонија21 час

(Видео) Заев: Датумот е завршена работа, избори ќе има на 5 јули

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме...

Регион22 часа

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на Ковид-19

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес-центрите, салоните...

Македонија22 часа

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, позитивна на Ковид-19

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, објави на Фејсбук дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека по...

Македонија23 часа

И директорот на финансиска полиција и градоначалникот на Чаир во самоизолација

Директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, и градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, се во самоизолација затоа што...

Македонија24 часа

Од утре пак не важи бесплатниот автобуски превоз за пензионери

Oд утре, вторник, 2 јуни, повторно нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица, односно за жени...

Македонија1 ден

Османи: Денеска бројот е уште позагрижувачки!

Денеска бројот е уште позагрижувачки, напиша вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на „Фејсбук“. Тој вели дека не е потребно...

Македонија1 ден

Царовска и Манчевски во самоизолација, биле на состанок со Зекири

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, од денеска се во самоизолација...

Македонија1 ден

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата...

Свет1 ден

(Видео) Протестите за смртта на Афроамериканецот се проширија и во Европа

Во Лондон и уште неколку градови во Велика Британија се одржаа протести како поддршка на демонстрациите во САД, поради смртта...

Свет1 ден

(Видео) Трамп евакуиран во подземен бункер под Белата куќа

Агенти од тајната служба го спровеле американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во време кога Белата куќа ја опколија демонстранти,...

Досие