Контакт

Забава

Сергеј Трифуновиќ пуштен од болницата за кардиоваскуларни болести

Објавено пред

Сè почнало нормално, полна сала, актерите Сергеј Трифуновиќ и Воја Брајовиќ на сцената, а потоа, по пет минути, заминуваат еден по друг од сцената и не се враќаат долго.

Кога почнало шушкањето во публиката, Сергеј се вратил на сцената и изјавил дека се обидел да игра, но не успеал бидејќи не се чувствува добро и ја замолил публиката да разбере дека мора да ја откаже претставата вечерта.

Кога му се слошило, актерот бил транспортиран на Институтот за кардиоваскуларни болести, каде што бил детаљно прегледан, а потоа пуштен со совет да се јави кај својот лекар за натамошни контроли.

Како потсетување, на актерот му се слоши само неколку минути по почетокот на претставата „Воз“, која требаше да се одржи во Младинскиот театар во Нови Сад.

Новосадската публика го испрати со аплауз, а дел од публиката остана да седи на своите седишта надевајќи се дека тоа е театарски трик, пренесуваат новосадските медиуми. Меѓутоа, многу бргу стана јасно дека претставата навистина е откажана, особено по сирените на брзата помош, која на носила го внесе актерот во возилото.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Естрада

Се снима филм за Елвис Присли, главната улога ја доби Остин Батлер

Објавено пред

Остин Батлер ќе го глуми Елвис Присли во биографскиот филм што режисерот Баз Лурман почнува да го снима наскоро. Овој 27-годишен актер победи во конкуренција на познати имиња од помладата генерација меѓу кои и Мајлс Телер, Арон Џонсон-Тејлор, Ансел Елгрот и Хари Стајлс.

Втората главна улога ја игра познатиот Том Хенкс, кој ќе го толкува ликот на полковникот Том Паркер, долгогодишен менаџер на Присли.

Филмот наскоро ќе почне да се снима во Австралија, а сè уште не е познато кога ќе се прикажува во киносалите во светот.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Куче во Грција 18 месеци не се трга од местото каде починал неговиот газда

Објавено пред

Жителите добро препознаваат едно куче во Грција кое веќе година и пол стои на патот во близина на Нафпактос, токму таму каде во сообраќајна несреќа починал неговиот газда.

Сопственикот се викал Харис, имал 40 години и трагично загинал откако го удрила мешалка за цемент. Иако куќата во која живеел со кучето е оддалечена околу 12 километри од местото на несреќата, кучето точно знаело каде се случил трагичниот инцидент и не сака да се помести од таа локација.

Неколку локални жители се обиделе да го вдомат осаменото куче, но тоа постојано се враќало. Со текот на времето, тие се откажале од обидите, но му направиле куќичка на тоа место во близина на улицата и редовно му носарт храна и вода. Кучето не се трга од таа локација дури ни кога се пеколни жештини, туку тогаш само се крие во околните грмушки, пишува „24сата.хр“.

Многумина од милост кучето го нарекуваат „грчкиот Хачико“ по познатото куче во Јапонија кое со години стоело пред железничка станица во Токио, чекајќи го својот газда, откако тој починал на работа од мозочен удар. Кучето имало навика да го следи сопственикот до станицата секое утро и да го чека кога ќе се врати. Сепак, еден ден тој не се вратил, а кучето долги години останало на станицата.

Прикажи повеќе...

Забава

Славата не му удри во глава, Хју Џекман послужуваше кафе

Објавено пред

Австралискиот актер Хју Џекман (50) се наоѓа на турнејата The Man. The Music. The Show во Соединетите Американски Држави, а обожавателите ги изненади со неверојатен потег.

Познатиот актер минатата недела послужуваше кафе, а целиот настан го забележа со фотографија што ја објави на својот твитер-профил.

„Ви благодариме што дојдовте да нè гледате во Денвер“, напиша Џекман во описот на фотографијата. Многуте следбеници го пофалија овој чин и го нарекоа човек од народ.

„Го сакам како глумец, но и како човек. Во овие ситуации гледаме кој не е комплексиран и кому славата не му удри во глава“, се некои од коментарите под објавувањето.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија54 минути

Кривичниот суд му порача на Јовески, место да ги критикува судиите, да си погледне во сопствениот двор

Скопскиот Кривичен суд во соопштение до јавноста реагира на вчерашната изјава на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески дека на судиите,...

Свет1 час

(Видео) Се урна зграда во Мумбај, над 40 затрупани

Десетици луѓе останаа затрупани по уривање четирикатница во индискиот град Мумбај. Станбената зграда во густо населеното подрачје се урнала затрупувајќи...

Свет2 часа

(Видео) Во Калифорнија експлодира куќа, има и жртви

Еден човек загина, а 15 се повредени кога експлодира куќа во Калифорнија, објави Си-ен-ен. Причина за експлозијата е оштетен гасовод....

Регион2 часа

Еден тон дрогa пронајдена во лабораторија за производство на марихуана во Република Српска

Во операцијата „Уникат“ во областа на Бања Лука полицијата на Република Српска откри голема лабораторија за производство на марихуана и...

Свет3 часа

Асанж нема да биде екстрадиран во земјите каде што му се заканува смртна казна

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, нема да биде екстрадиран во земјите во кои му се заканува смртна казна, рекол британскиот...

Македонија4 часа

Димитров: Системот почна да се бори со криминалот, сеирџиство и банално ликување не помагаат

Системот, со сите маани, почнува да се бори со криминалот, без разлика од каде доаѓа, напиша министерот за надвореши работи,...

Европа4 часа

На Алпите паднаа 30 сантиметри снег

На Матерхорн, еден од највисоките врвови на италијанските Алпи чија надморска височина е 4.478 метри, паднаа 30 сантиметри снег, кој...

Македонија12 часа

Русковска: Обвинителките засега нема да бидат изведени пред судија

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал, Вилма Русковска вели дека постоеле индиции оти Бојан Јовановски познат како Боки 13 се...

Македонија13 часа

Притвор од 30 дена и за Боки 13

Триесет дена притвор вечерва доби и првиот човек на 1ТВ и неформалниот директор на „БМЈ Медиа груп“, Бојан Јовановски, познат...

Македонија14 часа

Притвор од 30 дена за бизнисменот Зоран Милевски

Судот вечерва му изрече 30 дена притвор на бизнисменот Зоран Милевски, познат како Зоки Кичеец, кој беше неколку часа на...

Македонија14 часа

Полицијата влезе и во домот на Катица Јанева

Полицијата вечерва влезе и во домот на специјалната обвинителка Катица Јанева, откако била издадена судска наредба за одземање на предмети....

Регион17 часа

Вучиќ по средбата со Макрон: Го молев да ни помогне за косовското прашање

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека не е сонувач ниту фантазер за да мисли дека францускиот претседател, Емануел Макрон, ќе...

Македонија19 часа

Јовески поддржува ветинг по ослободителната пресуда за Латас

Првиот човек на Јавното обвинителство, Љубомир Јовески, рече дека го поддржува решението за ветинг или друга форма на проверка на...

Македонија19 часа

(Видео) Обвинителството со детали: Боки 13 и Милевски барале 8 милиони евра рекет од бизнисмен

Бојан Јовановски, познат како Боки 13, и Зоран Милевски, познат како Зоки Кичеец, се осомничени за примање награда за противзаконито...

Македонија21 час

(Видео) Заев: Новите снимки за Нешкоски само потврдуваат како владеел Груевски

Новообјавените разговори за убиството на Мартин Нешкоски само потврдуваат како владеела претходната гарнитура и како се обиделе да скријат убиство,...

Македонија22 часа

Уапсен Боки 13

Попладнево е уапсен Бојан Јовановски – Боки 13. Неофицијално, апсењето е по барање на Обвинителството за организиран криминал. Тој попладнево...

Македонија22 часа

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка. Таа објави дека нејзината оставка ќе стане активна тогаш кога политичките партии...

Македонија23 часа

(Видео) Заев повика на лидерска средба в петок

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција повика на лидерска средба в петок во 14 часот во Клубот на пратениците. На средбата...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија23 часа

Кривичен го одби барањето на Кочан, в среда треба да се појави во затворот

Кривичниот суд во Скопје ја одби жалбата на Сеад Кочан за одложување на затворската казна од четири години и осум...

Економија24 часа

Поскапуваат горивата

Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат 1,5, односно 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензините „евросупер...

Досие