Контакт

Забава

Серена Вилијамс позира во креација на својата пријателка Кели Роланд

Објавено пред

Серена Вилијамс добива модно засилување од својата добра пријателка Кели Роланд.

dobivaj vesti na viber

39-годишната тениска ветеранка ги покажа своите облини во тесен плетен фустан во вторникот откривајќи дека дизајнерката не е никој друг, туку пејачката на „Дестинис чајлд“.

Очигледно задоволна од тоа како ѝ прилега оваа креација, таа им се обрати на своите 13 милиони следачи на Инстаграм: „Набргу ќе го навлечам овој фустан на себе!“

23-кратната добитничка на грен слем трофеи апсолутно изгледа „слем“ во фустанот за кој напиша дека е многу сладок.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Цени до 15.000 евра за билети за концерт на Мадона

Објавено пред

На 14 октомври Мадона ќе ја почне турнејата Celebration, со која ќе прослави 40 години на музичката сцена. Првите четири концерти ќе се одржат во лондонската „О2 арена“, каде што во нејзиниот настап ќе уживаат околу 80.000 фанови, а билетите за тие спектакли се одамна распродадени.

dobivaj vesti na viber

За тие четири претстави останаа уште 88 билети и нивните цени се движат од 300 до 5.900 евра. Во продолжение на турнејата Мадона ќе ги посети Белгија, Данска, Шведска, Шпанија, Германија, Португалија, Франција, Италија, Холандија, а потоа и градови на американскиот континент.

За повеќето концерти во Европа останаа 100-200 влезници, а салите во кои ќе настапат може да примат од 15.000 и повеќе луѓе.

Повеќето обожаватели сакаат да доаѓаат на нејзините настапи во Милано (23 и 25 ноември). За првиот концерт останаа 255 влезници, за вториот – 276, а цените достигнуваат астрономски бројки. Најниската е околу 300 евра, најскапата дури 15.454 евра.

Ако се земе предвид дека за време на турнејата Celebration, Мадона ќе одржи 78 концерти во Европа и Америка, се претпоставува дека постојат шанси кралицата на попот да постави нов рекорд за заработка од настапи. Таа е таа што го држи рекордот на листата „Турнеја со врвна заработка“ бидејќи за време на изведбата Sticky and sweet во 2008 и 2009 година заработила 411.000.000 долари (моментно 560.622,61 долар). На второ место е повторно таа со турнејата MDNA од 2012 година, кога заработила 305.158.362 долара (моментно 388.978.495).

Сегашните процени на обожавателите на Мадона велат дека таа од славеничката турнеја Celebration треба да заработи над 600 милиони долари, односно речиси осум милиони од концерт.

Прикажи повеќе...

Забава

„Нетфликс“ планира да ја зголеми претплатата по штрајкот на актерите

Објавено пред

„Нетфликс“ планира да ги зголеми цените на претплатите за своите услуги без реклами, прво во САД и Канада, а потоа и во остатокот од светот, пишува „Волстрит џурнал“. Не се знае колку ќе се зголеми цената на претплатата.

dobivaj vesti na viber

Во текот на изминатата година цената на услугите за стриминг се зголеми во просек 25 отсто бидејќи компаниите за забава се обидуваат да ги направат профитабилни. Ова доведе повеќе штедливи корисници да се префрлат на поевтини пакети, кои обично вклучуваат прикажување реклами додека гледаат серии и филмови.

„Нетфликс“ беше единствениот што не ги зголеми цените во текот на изминатата година и наместо тоа, се фокусира на барање на решение со споделувањето лозинки. Последен пат цената на претплатата беше зголемена во јануари 2022 година.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Мишел и Барак Обама слават 31-годишнина од бракот

Објавено пред

Поранешниот американски претседател Барак Обама и неговата сопруга Мишел Обама слават нешто посебно.

dobivaj vesti na viber

Во вторникот парот сподели емотивни пораки еден на друг на „Инстаграм“ за да ја одбележи посебната пригода – 31 година од денот на венчавката.

Мишел (59) сподели симпатична фотографија од парот како позира надвор со златно зајдисонце во далечина. „31 година и уште еден цел живот. Сакам да го поминувам животот со тебе покрај мене, Барак Обама“, напиша таа. „Среќна годишнина, душо моја!“

Поранешниот претседател (62) го следеше примерот со своја љубовна порака за Мишел.

„Среќна годишнина, душо моја!“, напиша тој означувајќи ја Мишел Обама. Ти си брилијантна, љубезна, духовита и убава – и среќен сум што можам да те наречам моја“, напиша тој покрај фотографијата на која позираат прегрнати.

Минатата година, за јубилејната 30-годишнина, Обамови споделија повратни фотографии од денот на својата венчавка изразувајќи ја својата љубов еден кон друг.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија57 минути

Кај „Треска“, место 12.500, ќе има над 33.000 жители, Уставен одби да го преиспита планот

Згасна и последната надеж на жителите на Центар за спречување на бетонизацијата на местото на поранешната фабрика „Треска“ оти Уставниот...

Македонија1 час

Фирма во Македонија рекламирала чаеви користејќи лажно имиња на тројца лекари

Скопското Обвинителство до надлежниот суд поднесе предлог за издавање казнен налог против едно физичко лице и фирма, кои се обвинети...

Топ3 часа

Маж нападнат во кафуле во Битола: напаѓачот го удрил со тупаници, па посегнал и со стол по него

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против едно лице за насилство. На 30 септември, во кафе-бар на улицата Генерал Васко...

Македонија4 часа

Ако не ни ги прифатат барањата, продолжуваме со поригорозен штрајк, порачаа судските административци

Штрајкот во Обвинителството ќе продолжи. Од УПОЗ велат дека добро е што е формирана работна група за да се решат...

Македонија4 часа

Лидерите да им објаснат на граѓаните зошто се носи законот за амнестија, порача американската амбасадорка Агелер

Политичките лидери треба да им објаснат на граѓаните зошто се носи законот за амнестија, изјави американската амбасадорка, Анџела Агелер, одговарајќи...

Економија5 часа

Македонците почнаа да плаќаат 30 отсто поевтин роаминг во ЕУ, во 2028 година цените ќе бидат исти како дома

Договореното намалување на трошоците за роаминг е веќе во сила и Македонците што патуваат надвор од државата имаат 30 %...

Европа6 часа

Шарл Мишел: Украина може да се приклучи на ЕУ во 2030 година ако двете страни си ја завршат домашната задача

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, изјави дека Украина може да ѝ се приклучи на Европската Унија во 2030 година...

Македонија7 часа

Поведена постапка за делови од Законот за средното образование, кои се однесуваат на користење бесплатен јавен превоз

Судот, постапувајќи по иницијативата на Лука Павиќевиќ од Скопје, одлучи да се поведе постапка за оценување на уставноста на членот...

Македонија7 часа

ЦУК: Вчера имаше 29 пожари на отворен простор, има уште еден активен пожар

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имаше 29 пожари на отворен простор. Гореле стрништа, пасишта, отпадоци, сува трева,...

Европа8 часа

(Видео) Идентификувани 11 повредени во сообраќајната несреќа кај Венеција, многумина се на интензивна нега

Работник од Гамбија, кој работел во „Финкантиери“, заедно со својот колега стана еден од хероите на спасувањето патници од автобус....

Свет9 часа

(Видео) Пукање на универзитет во Балтимор, САД, неколку повредени

Неколку лица се повредени во пукотница во близина на универзитетскиот кампус во Балтимор доцна синоќа, соопшти полицијата во градот на...

Регион9 часа

(Видео) Голем пожар во компанија во Осиек: „Не останувајте на отворено“

40-ина минути по полноќ избувна пожар во дворот на компанијата „Драва интернешнл“ во населбата Брјест во Осиек. Гори пластична маса...

Европа10 часа

(Видео) 21 лице загинаа во страшната несреќа кај Венеција, меѓу загинатите и две деца

Најмалку 21 лице загина кога автобус излетал од надвозник во близина на Венеција. Scene in Venice, Italy where a bus...

Македонија17 часа

(Видео) Мечка и вечерва се спушти во Жировница

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, објави видео од мечка во селото Жировница. „Вечерва низ тесните улички...

Македонија18 часа

Ако секој политичар јасно ги кажува ставовите државата ќе оди напред, рече Спасовски

Јасно и гласно го кажувам својот став. Ако секој политичар има одговорност и ги кажува јасно ставовиве државата ќе оди...

Регион19 часа

Османи за „Си-ен-ен“: Потребни се санкции против Србија, сакаме Радоичиќ да биде екстрадиран во Косово

Косовската претседателка Вјоса Османи за Си-Ен-Ен изјави дека Косово е нападнато и дека меѓународната заедница треба да воведе санкции кон...

Македонија21 час

Нема да има отстрел на мечки: проблемот ќе се решава преку чистење на ѓубрето, посебни хранилишта, обезбедување на имотите

Владата, на денешната седница, го разгледа Записникот од седница на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот на управување...

Македонија23 часа

Народниот правобранител најави постапка, а инепкторатот надзор во „Демир Хисар“ по случајот со 17-годишното момче со аутизам

Институцијата народен правобранител ќе поведе постапка за случајот со 17-годишно момче со аутизам, за кое претходно во медиумите беше објавено...

Македонија1 ден

Мицкоски: Ако Спасовски не се согласува со законот за амнестија, тогаш нека ја напушти Владата веднаш

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, запрашан дали Спасовски прави театар или вистинско изразување за незадоволството со тоа што рече дека...

Македонија1 ден

Ковачевски: Одредени лица нема да бидат опфатени со законот за амнестија, СДСМ ќе поднесе амандман

Законот за амнестија е испратен во Собранието во процедура, без европско знаменце, рече денес премиерот Димитар Ковачевски. Нагласи дека неколку...