Контакт

Забава

Славни личности што кралицата Елизабета Втора ги прогласи за витези и дами

Објавено пред

Елизабета Втора во текот на своето владеење додели многубројни медали од Кралскиот викторијански ред, а некои од нив добија и познати и славни личности.

dobivaj vesti na viber

Еден од музичарите што ја доби титулата сер е секако славниот „битлс“ Пол Макартни. Мекартни ја доби честа во 1997 година, неколку децении по крајот на битлманијата. Во таа пригода изјави дека се гордее што е Британец и дека поминал долг пат „од малата тераса во Ливерпул“, а титулата им ја посвети на своите колеги од бендот.

Следната година таа го прогласи Елтон Џон за витез. Тој ѝ беше долгогодишен пријател на принцезата Дијана. Џон ја доби титулата за неговото музичко дело, но и за неговото добротворство. „Исклучително се гордеам. Ја сакам мојата земја и мило ми е што ме препознаваат на овој начин“, изјави пејачот.

На почетокот на милениумот кралицата ѝ ја додели титулата дама на актерката Елизабет Тејлор за нејзината уметничка работа, но и за нејзиниот придонес во истражувањето на сидата.

Неколку години подоцна, во 2003 година, актерката Хелен Мирен исто така беше прогласена за дама. Таа призна дека на почетокот се двоумела во врска со прифаќањето на титулата бидејќи не сакала да биде дел од естаблишментот, но на крајот ја прифатила поради сеќавањето на нејзините родители. Мирен ја глуми Елизабета Втора во филмот „Кралицата“ од 2006 година. За оваа улога таа доби „Оскар“.

Еден од познатите што кралицата го прогласи за витез, а кој не е од светот на музиката или филмот, е Бил Гејтс. Основачот на „Мајкрософт“ стана почесен витез во 2005 година за неговата посветена филантропија.

Анџелина Џоли стана почесна дама истата година. Кралицата ја почести за нејзината хуманитарна работа и борбата против сексуалното насилство.

„Ова признание ми значи многу бидејќи сакам да го посветам целиот мој живот на борбата против сексуалното насилство“, изјави Џоли за Би-би-си во таа пригода.

Меѓу прогласените титула дама добија и Ема Томпсон, Џуди Денч, Меги Смит, Хелен Мирен, Лиз Тејлор и Џули Ендрјус, а сер добија Пол Макартни, Мик Џегер и Мајкл Кејн.

Во 2017 година главната уредничка на „Вог“, Ана Винтур, беше прогласена за дама.

Кога кралицата Елизабета ѝ го подари брошот на Винтур, монархињата се потруди да го закачи на облеката на славната уредничка. Винтур ги извади препознатливите очила, што се случува многу ретко или никогаш, за да ја прифати честа. „Очигледно, ова е град во кој пораснав, град кон кој имам толку многу наклонетост и љубов“, изјави тогаш Винтур за „Гардијан“. „Секогаш е прекрасно да се добие награда, но оваа е екстра посебна“.

Луис Хамилтон, седумкратниот светски шампион во Формула 1, беше прогласен за витез за неговите заслуги во мотоспортот на церемонија во замокот Виндзор на 15 декември минатата година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Сталоне паузира од снимање за да биде со ќерката Софија

Објавено пред

Силвестер Сталоне го помина вторникот во друштво на својата ќерка Софија Сталоне.

dobivaj vesti na viber

76-годишниот актер, ѕвездата на класикот „Роки“, сподели фотографија од себе и 26-годишна ќерка во текот на кусата пауза од снимање на нов проект.

Семејното обединување на акционата ѕвезда доаѓа по веста дека тој и неговата сопруга Џенифер Флавин, која е мајка на Софија, ги решиле несогласувањата за само еден месец откако таа поднесе барање за развод.

На фотографијата што ја објави на Инстаграм, Слај, прекарот што го доби по ликот кој го глуми во „Роки“, ги покажува своите мускулести раце во зелена маичка. Тој носи црна POW/MIA бејзбол капа и безвременски очила за сонце Ray Ban Aviator.

„Снимање на полигон со Софија Сталоне“, напиша тој покрај фотографијата.

На Софија сигурно ѝ олесни откако нејзините родители решија да се смират.

Силвестер и неговата сопруга Џенифер, со која е 25 години во брак, одлучија да се сретнат дома, каде што разговараа и ги решија нивните разлики. И двајцата се исклучително среќни“, изјави неговиот претставник за „Пејџ сикс“.

Прикажи повеќе...

Забава

Џорџ и Амал Клуни ја прославија годишнината од бракот

Објавено пред

Џорџ Клуни и неговата сопруга Амал Клуни изгледаа вечно љубени еден во друг додека ја прославуваа осмата годишнина од бракот во вторникот.

dobivaj vesti na viber

Холивудскиот миленик (61) изгледа отмено во темен костум, а неговата сопруга адвокат (44) ги покажа нозете во елегантно плисирано здолниште со зебра-принт и чизми со тенка потпетица.

 

Гламурозната адвокатка за човекови права ја пушти раскошната коса слободно да ѝ паѓа по рамениците и грбот.

Пред ноќното рандеву, парот, кој се венча во 2014 година, наводно присуствувал на вечера на дописници со новинарите Лесли Стал и Гејл Кинг.

Прикажи повеќе...

Забава

На Шакира ќе ѝ се суди во Шпанија за затајување данок

Објавено пред

Колумбиската музичка ѕвезда Шакира ќе одговара пред шпанскиот суд за наводи за даночна измама во износ од 14.5 милиони евра.

dobivaj vesti na viber

Судот во Барселона наложи дека на пејачката треба да ѝ се суди за шест наводни даночни кривични дела, иако датумот сè уште не е одреден.

Шпанското обвинителство сака да ја затвори суперѕвездата на осум години и да ја казни со 23.8 милиони евра доколку биде прогласена за виновна.

45-годишната ѕвезда негира дека сторила какво било кривично дело.

„Уверена сум дека имам доволно докази за да го поддржам мојот случај и дека правдата ќе победи во моја корист“, рече таа неодамна во интервју за шпанското издание на магазинот Elle.

Адвокатскиот тим на Шакира во соопштение рече дека ќе ја завршат својата работа со презентирање  аргументи во соодветно време.

Таа претходно ја отфрли спогодбата понудена од обвинителите, и наместо тоа, одлучи да оди на судење.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија9 часа

(Видео) Вонредна прес-конференција на Ковачевски: Парно ќе има, училиштата ќе бидат на регулираниот пазар

Економско-енергетскиот совет донел одлука дека на 15 октомври почнува грејната сезона во Скопје и парно ќе има бидејќи е почната...

Македонија15 часа

Објавени имињата на новите директори на јавните претпријатија во Скопје

Назначени новите в.д. директори на јавните претпријатија во Скопје. Со ЈП „Лајка“ назначена е да раководи Радмила Пешева, а со...

Економија15 часа

Андонов: Ако не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите

Доколку не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите, при...

Македонија16 часа

Се засилува потрагата по лицето кое со „голф 4“ падна во реката Вардар кај Желино

Oд раните утрински часови продолжена е потрагата и се засилува по лицето кое со автомобил „голф 4“ падна вчера во...

Македонија16 часа

(Видео) Мицкоски нуди план за справување со енергетската криза: Двојно поевтина струја и спречување на инфлацијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со тимот претставници на највисокото раководство на партијата, вклучително и голем дел од градоначалници...

Македонија17 часа

(Интервју) Дејвид Гир: Дали сте подготвени утре да се приклучите кон ЕУ – очигледно не

За пристапување во ЕУ потребни се институции кои се професионални и се базираат на заслуги а не на партиски интереси,...

Регион18 часа

(Видео) Вучиќ: Не се борам ниту за Путин ниту за Бајден, гајле ми е за нив

Српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за ситуацијата во Украина и на фактот дека Србија сè уште нема воведено санкции кон...

Топ20 часа

71-годишен маж од Битола извршил полов напад врз осумгодишно дете

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола донел наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано...

Македонија20 часа

Зеќири сведочеше против Рашковски: Не бев запознаен со софтверот за определување на просечна брзина и одредување на казни

Ексгенералниот секретар во Владата Мухамед Зеќири сведочеше против неговиот претходник во оваа институција Драги Рашковски. Обвинителката Ивана Трајчева го прашуваше...

Македонија20 часа

Рашковски купил систем за биометриска идентификација иако бил предупреден дека истиот е забранет за користење, вели сведок

Ексгенералниот секретар Драги Рашковски купил систем за биометриска идентификација, за да евидентира работно време на Генералниот секретаријат (пр. со отпечаток...

Свет21 час

Полскиот премиер за истекувањето на гасоводот Северен тек: Јасно е дека се работи за саботажа

ЕУ ќе ја зајакне заштитата на својата енергетска инфраструктура по инцидентите кои предизвикаа истекување на гасоводот Северен тек, изјави високиот...

Свет21 час

Меркел предупредува: Сфатете ги сериозно зборовите на Путин

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел повика зборовите на рускиот претседател Владимир Путин да се сфатат сериозно. – Мора сериозно да...

Свет21 час

Лидерот на Луганската Народна Република денеска ќе побара од Путин прием во Руската Федерација

Лидерот на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛПР) во Украина, Леонид Пашечник, најави дека подоцна денеска ќе подготви документ со кој...

Свет21 час

Олаф Шолц: Путин е очаен, прави грешка по грешка

Германскиот канцелар Олаф Шолц смета дека рускиот претседател Владимир Путин „прави грешка по грешка“ и дека таквите постапки, како што...

Свет22 часа

Медведев: Референдумот заврши, добре дојдовте дома во Русија

Заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев изјави дека резултатите од референдумот во Донбас, Запорожје и Керсон се сосема...

Европа22 часа

Полска и Бугарија до своите граѓани: Итно напуштeте ja Русија

Владите на Полска и Бугарија ги повикуваат своите граѓани кои сè уште се во Русија веднаш да ја напуштат земјата....

Европа22 часа

Научниците со предупредување: Oткриен нов вид на коронавирус, ги заобиколува постоечките вакцини

Научниците кои се занимаваат со откривање  нови вируси открија нов вид на коронавирус кај лилјаци што може да предизвика проблеми...

Европа23 часа

Полскиот министер: Одговорот на НАТО на нуклеарен напад во Украина би бил разорен

Полскиот министер за надворешни работи Збигњев Рау изјави во Вашингтон дека одговорот на НАТО на каква било употреба на нуклеарно...

Европа23 часа

Антонов до Америка: Не поттикнувајте го Киев

Америка се приближува до опасен раб кога зборува за тоа дeка нема да го спречи Киев да користи западно оружје...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од Славјанка Петровска: „Се вработуваат војници преку партиски штаб“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од министерката за одбрана, Славјанка Петровска, откога на официјалната фејсбук-страница на СДСМ Арачиново осамна објава –...