Контакт

Забава

Славни личности се пошегуваа за шестчасовниот глобален прекин на Фејсбук, Инстаграм и Ватсап

Објавено пред

Не требаше долго време за познатите личности и нивните менаџери за социјални медиуми да почнат со весел притисок бидејќи Фејсбук не работеше цели шест часа во понеделникот.

dobivaj vesti na viber

Sвездите како Рис Витерспун, Снуп Дог, Адел, па дури и Доли Партон и многу други објавија смешни твитови откако Фејсбук, Инстаграм и Ватсап претрпеа шестчасовен глобален прекин.

Имајќи предвид дека Твитер е ривал на Фејсбук, технолошката драма ја „запали“ страницата за микро-блогирање со смешни досетки и мемиња.

Според шоу-биз медиумите, половина од интернетот во првите неколку часа неработење на Фејсбук се пресели на Твитер каде сите колективно се потсмеваа со фактот дека оваа најпопуларна социјална мрежа не функционира со часови.

Се чини дека Твитер задоволно ги трие рацете бидејќи забележа речиси 60 милиони нови корисници по падот на Фејсбук.

Што се однесува до мемиња, има сè – од теории на заговор до исечоци од мега популарнатата серија на Нетфликс, Squid Game. Во шегата се приклучија и служби за спасување на планина.

Некои од нив твитнаа: „Почитуван Фејсбук, дали треба да ја земеме нашата опрема и да се подготвиме за спасувачка операција?“

Водечката социјална мрежа Фејсбук и нејзините платформи – сестринскиот сајт Инстаграм и сервисот за пораки Ватсап – во понеделникот попладне по средноевропско време беа недостапни за милијарди корисници ширум светот.

Интернет-страниците и апликации често страдаат од повремени прекини, но повеќечасовни хаварии се ретки. Последниот глобален прекин се случи во јуни годинава и траеше помалку од еден час.

Забава

Памела блеска во црвено на премиерата на својот документарец

Објавено пред

Памела Андерсон го преиспита својот култен изглед во црвено на синоќешната премиера на својот документарен филм „Памела: Љубовна приказна“ во Лос Анџелес.

dobivaj vesti na viber

На актерката (55) ѝ се придружија синовите Брендон Томас (26) и Дилан Ли (25) од бракот со поранешниот сопруг Томи Ли.

Поранешната плебој-зајчица и ѕвезда на ТВ-серијата Baywatch („Чувари на плажата“) ги покажа својата беспрекорна фигура и затегнатите раце во тесен црвен фустан до подот.

И документарниот филм Pamela: A Love Story и нејзините долгоочекувани мемоари Love, Pamela ќе бидат објавени во вторник.

Документарецот, кој ќе се емитува на платформата „Нетфликс“, содржи искрени признанија за нејзините шест неуспешни брака, а го продуцираа нејзините синови Брендон и Дилан Ли. Според некои медиуми, токму тие ја убедиле да ја сподели својата животна приказна.

Познатата чуварка на плажата од времето на хит-серијата.

Прикажи повеќе...

Забава

Присила Присли го оспорува тестаментот на ќерката Лиза Мари

Објавено пред

Присила Присли, поранешна сопруга на легендата на рокенролот Елвис Присли, поднесе правно барање да ја оспори валидноста на тестаментот на нивната покојна ќерка, објави Би-би-си.

dobivaj vesti na viber

Лиза Мари Присли, единственото дете на парот, почина на 12 јануари на 54-годишна возраст од срцев удар.

Со поднесокот до судот се оспорува дополнувањето на тестаментот на Лиза Мари од 2016 година со кое Присила е отстранета како управител на имотот.

Според адвокатите на Присила, нејзиното име е погрешно напишано на документот и потписот изгледа необичен. Во поднесокот пред Врховниот суд во Лос Анџелес адвокатите на 77-годишната Присила тврдат дека таа станала свесна за наводната измена од 2016 година дури по смртта на Лиза Мари.

Дополнувањето на тестаментот ги отстранува Присила и поранешниот деловен менаџер Бери Сигел како коизвршители и ги заменува со нејзините деца Рајли (33) и Бенџамин Киу. Бенџамин почина во 2020 година на 27-годишна возраст.

Прикажи повеќе...

Забава

Внукот ќе го игра Мајкл Џексон во биографскиот филм за кралот на поп-музиката

Објавено пред

Џафар Џексон доби улога на својот покоен чичко, Мајкл Џексон, во претстојниот биографски филм, кој ќе го документира животот на поп-пејачот.

dobivaj vesti na viber

Џафар, кој е син на Џермејн, братот на Мајкл Џексон, е најавен како дел од актерската екипа на филмот.

Антоан Фукуа, кој го режира биографскиот филм „Мајкл“, рече дека е „се гордее што го најавува Џафар како Мајкл и дека тоа е кинематографски настан што го истражува патувањето на човекот што стана крал на попот“.

Датумот на премиера на „Мајкл“ сè уште не е објавен, но Фукуа напиша дека „доаѓа набргу“.

Џафар на социјалните мрежи напиша:

„Чест ми е што можам да ја оживеам приказната на мојот чичко Мајкл. До сите фанови во светот, се гледаме набргу“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија53 минути

Османи: Имаме искрени намери со Бугарија да го вратиме позитивниот тренд на дијалог и соработка

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на годишната конференција „Година на нови можности“ нагласи дека надворешната политика останува фокусирана во...

Економија2 часа

Бектеши: Оваа година почнува изградбата на интерконекторот за гас со Грција, работиме на изградба на уште два со Србија и Косово

Во втората половина на февруари ќе биде распишан јавниот повик за изградба на интерконекторот за природен гас со Република Грција,...

Европа3 часа

Борис Џонсон: Путин го отвори патот за членство на Украина во НАТО

Со децении користевме дипломатска реторика со две сечила на тема НАТО и Украина и тоа резултира со целосна катастрофа, пишува...

Македонија4 часа

ИНТЕГРА алармира – се инфилтрира моќна странска служба која работи на спречување на евро-атлантската траекторија на Македонија

„Случајот со претепаниот Христијан Пендиков е само вовед во провокациите што ќе следуваат како што се доближуваат 4 февруари и...

Македонија4 часа

(Видео) Стоилковски: Затворите се решето во кое останува само оној што нема конекции со СДС

„Затворите се решето во кое останува само оној што нема конекции со СДС. Одговорни за тоа се затворските управи и...

Економија4 часа

Ковачевски: Иако сите очекуваа зголемување на цената на струјата, сметките за малите потрошувачи се намалија

Зголеменото производство на електрична енергија е основа наредниот период да имаме можно намалување на електричната енергија, истакна премиерот Димитар Ковачевски...

Европа5 часа

Медведев со цитат од руски поет: „На Полјаците им беше наметната лажна националност“

Поранешниот руски претседател и актуелен заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, како дел од проектот „Збор на класиците“...

Македонија5 часа

Реакција од затворот „Скопје“: Филип Андов раководи со институција затвор, а не со логор

„Казнено-поправната установа ‘Скопје’ реагира на изнесените лаги и невистини, како и манипулации од страна на одредени политички партии во изминатиот...

Свет7 часа

(Видео) Уште еден кит заринка на источниот брег на САД

Од минатиот месец 15 кита заринкаа на источниот брег на САД, а 7,6-метарски грбав кит заринка на бреговите на американската...

Македонија7 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Оставка од Филип Андов-Сокол и одговорност од Тупанчески

„Во рок од еден месец јавноста дозна за три бегства од затвор. Последниот случај на бегство е повторно од затворот...

Економија7 часа

ММФ: Намалени се изгледите за рецесија

  Меѓународниот монетарен фонд малку ги зголеми изгледите за глобален раст во 2023 година поради „изненадувачки отпорната“ побарувачка во Соединетите...

Свет8 часа

Бајден: САД нема да испраќаат авиони „Ф16“ во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека Вашингтон нема да испраќа борбени авиони „Ф16“ во Украина, пренесе „Ројтерс“. Минатата недела западните...

Македонија8 часа

Претседавачот со ОБСЕ, Османи, на работни средби во Брисел со Борел, Џоана и Лајчак

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Османи, престојува во Брисел, при што ќе има работни средби во ЕУ и НАТО со цел...

Македонија19 часа

Бугарскиот амбасадор им се враќа на дипломатските должности во земјава

Бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов им се враќа на своите дипломатски должности во земјава, потврдуваат од македонското МНР. Ангелов денеска во...

Европа20 часа

Орбан: Политичкиот систем во Европа ќе пропадне

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вели дека актуелниот политички систем во Европа ќе пропадне во текот на оваа деценија. Орбан, како...

Европа23 часа

Кина со порака до Вашингтон: Уште една посета може скапо да ве чини

Кина одговори на извештаите за планот на претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти, да го посети Тајван оваа...

Топ23 часа

Британци преку компјутерска измама оштетиле фирма за над 425 илјади евра

Полицијата поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради...

Македонија1 ден

Арсовска сменета од претседателската функција во ЗЕЛС, на нејзино место назначен Орце Ѓорѓиевски

Скопската градоначалничка Данела Арсовска е разрешена од претседателската функција во Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС). Одлуката е донесена...

Македонија1 ден

(Видео) Зеќири не беше донесен на судење; Судијката: Повикана е брзата помош, а во зависност од проблемите, ќе биде однесен во болница

Полицијата не можела да го спроведе Мухамед Зеќири од куќен притвор бидејќи кога службениците дошле да го земат, тој ги...

Македонија1 ден

(Видео) Владата: ЕУ е стратешки приоритет, реформските процеси ќе се интензивираат

Европската Унија е стратешки приоритет на Владата. Владеењето на правото ќе остане во фокусот на институциите за брз напредок во...