Контакт

Забава

Слика на Банкси се продаде за рекордни 9,9 милиони фунти

Објавено пред

Контроверзната слика од уличниот артист Банкси, на која е прикажан британскиот Парламент исполнет со шимпанза наместо пратеници, беше продадена на аукција за неверојатни 9,9 милиони фунти.

Сликата на платно со наслов Devolved Parliament е широка 4 метри, а уметникот од Бристол, кој се уште останува анонимен, ја изработил во 2009 година.

Делото се очекуваше да достигне цена од речиси 2 милиона фунти, но се продаде 5 пати поскапо од она што аукциската куќа „Сотби“ процени.

Банкси изјави дека ова е рекордно висока цена за негово дело и се пошегува оти е штета што повеќе не е во негова сопственост.

„Сотби“ на „Твитер“ објави дека во рок од 13 минути сликата се продала за 9.879.500 фунти, деветпати повисока цена од претходниот рекорд на Банкси.

„Без разлика на која страна седите за време на дебатата за брегзитот, оваа слика е позначајна сега од кога и да е“, велат од аукциската куќа „Сотби“.

Контроверзниот уметник на „Инстаграм“ објави цитат од познатиот уметнички критичар Роберт Хјуз, кој вели: „Наместо да биде сопственост на просечниот човек, како што е книгата, уметноста станува нешто што само богатите може да си го дозволат“.

Devolved Parliament е најголемата и најпозна слика на платно од Банкси.

Забава

Забавата продолжува: Кајли Џенер три дена слави роденден

Објавено пред

Таа го одбележа својот 23. роденден во понеделникот и оттогаш слави.

Кајли Џенер во средата го покажа прекрасниот фустан на креативниот директор на француската модна куќа „Балмејн“, Оливие Растин, испратен за нејзиниот посебен ден.

Во една од низата објави на „Инстаграм“ во средата реалната ѕвезда позира во шарен мини фустан, креација на познатиот француски дизајнер.

Заблагодарувајќи му се на Растин за фустанот, таа во објавата напиша: „Ти благодарам, љубов моја, за најсовршениот роденденски фустан“.

Колекциите на Оливие Растин, креативен директор на француската луксузна модна куќа „Балмејн“ од 2011 година, се секогаш уникатни.

Прикажи повеќе...

Забава

Путин објави слика на која, јавајќи на мечка, ја носи вакцината против коронавирусот

Објавено пред

Рускиот претседател, Владимир Путин, на својот официјален фејсбук-профил објави шеговита слика, на која како спасител, јавајќи на мечка, на светот му ја носи вкацината против новиот коронавирус.

Во прилог на монтираната слика напишан е и кус текст во кој рускиот претседател истакнува дека Русија го спасува светот бидејќи вакцината ќе биде достапна и во повеќе други земји.

Moнтирана слика од претседателот Путин се појави и на насловната страница на францускиот весник „Либерасион“ каде што тој е облечен како Џејмс Бонд, но, наместо пиштол, во раката држи шприц – јасна алузија на вестите дека Русија ја регистрирала првата вакцина против Ковид-19.

Додека западниот свет покажува многу скептицизам, па дури и отворено ги критикува Русите дека, поради нетранспарентноста, не може да се верува во безбедноста и ефикасноста на вакцината наречена спутник V, руските научници се убедени во делотворноста на нивната вакцина и ја најавуваат следната фаза кон тоа таа да стане јавно достапна.

Вакцината е развиена од московскиот институт „Гамалеја“, а името спутник V е референца за изненадувачкото лансирање на првиот светски сателит од Советскиот Сојуз во 1957 година. Таа допрва треба да помине низ клучните испитувања од третата фаза кога би ја примиле илјадници луѓе.

Прикажи повеќе...

Забава

Кој ќе биде следниот Бонд по „Не е време за умирање“?

Објавено пред

Официјална најава за актер што ќе го глуми Џејмс Бонд сè уште нема, но тоа не ги спречува шпекулациите за можниот наследник на Даниел Крег, кој глуми петти и последен пат како британски таен агент во „Не е време за умирање“.

Дали среќниот актер ќе биде познат или тоа ќе биде неочекуван избор, како што беше Крег, останува да се види. Возраста е уште еден фактор, со оглед дека актерите може да поминат една деценија глумејќи го 007.

Кога Крег првпат го глумеше Бонд во „Казино Ројал“ (2006), серијалот имаше цел да се ребрендира со помлад, посилен, поатлетски лик во ера кога акционите Џек Бауер во „24 часа“ (2001) и Џејсон Борн во „Борнов идентитет“ (2002) ѝ се закануваа на харизмата на 007.

Сега, кога Крег, кој заедно со Шон Конери се смета за најуспешен актер во улогата, потврди дека се повлекува, речиси никој не може да претпостави кого ќе го изберат Барбара Броколи и нејзиниот полубрат Мајкл Вилсон за негов наследник.

Првично, фановите на 007 гледаа како инкарнацијата на Крег оди премногу далеку од ликот во книгите на Јан Флеминг и дека Крег не сака да го потретира на традиционалниот луцкаст начин.

„Тој е старомоден лик, но модерен шпион“, изјавил Крег во една пригода. „Мислам дека денес сме малку повеќе цинични во врска со светот“.

„Јан Флеминг пишувал за идеален аматер: британски џентлмен, кој возел ‘бентли’, играл крикет за Англија, шпионирал за МИ6 и пловел низ целиот свет. Такви луѓе веќе не постојат. Би било убаво да мислиме дека го прават тоа, но не е така“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

141 нови случаи на Kовид 19 во земјава, починале 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Македонија35 минути

Ахмети: Заев треба да понуди силни аргументи зошто Албанец не би бил премиер

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на брифинг за новинарите денеска рече дека деновиве продолжуваат работните средби со лидерот на СДСМ,...

Македонија1 час

Заев: Подготвен сум да бидам премиер во наредните четири години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев е уверен дека ќе успее да состави Влада во следните 20 дена, а веќе денеска...

Македонија1 час

(Видео) Лидерите од албанскиот блок не дојдоа, Ахмети остана сам на средбата во хотел „Парк”

На закажаната средба на партиите од албанскиот блок на иницијатива на ДУИ, се појави само Али Ахмети. Како што рече...

Македонија2 часа

Браќа од Битола обвинети за ширење на детска порнографија, собирале интимни снимки од малолетнички

Битолското јавно обвинителство поднесе обвинение против двајца браќа од Битола на возраст од 51 и 52 години, од кои едниот...

Топ2 часа

Обвинение за скопјанец што организирал фудбалски турнир на кој имало 100 луѓе во публика

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 17 лица...

Економија3 часа

Граѓаните ќе добијат обесштетување од Еуростандард банка по 20 дена во вредност до 30 илјади евра

Фондот за осигурување депозити, во согласност со решението на гувернерот на Народната банка за укинување на дозволата за основање и...

Свет4 часа

Лекот „РЛФ-100“ покажува позитивни резултати кај тешко заболените од коронавирус

Швајцарската компанија и нејзиниот американски партнер објавија дека нивниот лек „РЛФ-100“ („авиптадил“) покажува позитивни резултати кај пациенти со коронавирус, кои...

Македонија4 часа

Поради семејни причини, Џафери не закажа за денеска собраниска седница

Претседавачот со конститутивната седница, Талат Џафери, се премисли и не го закажа продолжението на седницата и покрај најавите во дел...

Европа5 часа

Грција и Франција со рекорден број новозаразени од коронавирус

Грчката влада соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 262 нови случаја на коронавирус, што е најголем дневен број...

Свет5 часа

Стотици луѓе починале од лажни информации за коронавирусот

Во првите три месеци од оваа година најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации за коронавирусот, објавија научниците. Според...

Македонија5 часа

Деветнаесет години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Денеска, се одбележуваат 19 години од потпишувањето на Рамковниот договор, со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во земјата...

Свет16 часа

Најмалку 800 луѓе во светот умреле поради дезинформации во врска со ковид-19

Најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации врзани за коронавирусот во првите три месеци од оваа година, тврдат научниците....

Свет18 часа

(Видео) Најмалку тројца загинати и шестмина повредени во тешка железничка несреќа во Шкотска

Најмалку три лица, вклучително и возачот на возот, загинаа во железничка несреќа што се случи во Шкотска, откако патнички воз...

Македонија19 часа

Градинките добија протокол за работа – се прилагодуваат групите согласно насоките

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството...

Економија21 час

Бежоска: НБРМ ќе побара стечајна постапка за „Еуростандард банка“

Стечајна постапка за „Еуростандард банка“ ќе побара Народната банка од судот, најави гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска. Таа кажа дека се направени...

Македонија21 час

МВР го расчисти случајот со авотмобилот што изгоре во Ново Лисиче

Истрагата на МВР за инцидентот, во кој автомобил целосно изгоре во Ново Лисиче, покажала дека се работи за несреќен случај,...

Македонија23 часа

Регистрирани 139 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Охрид

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на...

Македонија24 часа

Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски, утре, во 12 часот, мандатот за состав на новата влада ќе му го довери на Зоран Заев,...

Македонија24 часа

Села и Гаши нема да дојдат на средбата на албанските партии што ја организира Ахмети

Алијансата за Албанците и Алтернативата нема да дојдат на средбата на партиите од албанскиот политички блок, која треба да се...

Досие