Контакт

Забава

Словенците не се само сватови со Трамп, туку и со папата Франциск

Објавено пред

Словенците преку Меланија Трамп имаат сватовски врски со Вашингтон, но помалку е познато дека посредно се во сватовски врски и со Ватикан, бидејќи еден Аргентинец од словенечко потекло е оженет и со една од внуките на папата Франциск, откриваат словенечките медиуми.

dobivaj vesti na viber

 

Сега 52-годишниот Владимир Јуриј (Хорхе) Воршич, чијшто татко со исто име во 1945 година од Љубљана преку Австрија со семејството се иселил во Аргентина, се оженил во 2003 година со Марија Инес, со моминско презиме Нарваја, со којашто има три деца, правници на сегашниот папа Бергољо, пишува весникот Slovenske novice.

Врската на папата Франциск со словенечката дијаспора во Аргентина и неговите симпатии кон оваа заедница ги откри поранешниот надбискуп на Љубљана, кардиналот Франц Роде, кој долги години живееше во Аргентина, а Марија Инес Воршич минатата седмица била во посета на родниот крај на својот сопруг и го честитала 95-годишниот роденден на бискупот Јожеф Смеј со кој аргентинските Воршич се исто атка роднински поврзани, пишува словенечкиот верски неделник Družina”./крај/мф/сн

Забава

Сопругот и’ дал бубрег – Тина Тарнер и Ервин Бах се сакале до последниот ден

Објавено пред

Рок легендата Тина Тарнер почина на 83-годишна возраст. По бурниот брак со Ајк Тарнер, пејачката го запознала речиси две децении помладиот Ервин Бах, со кого остана до крајот на животот, а љубовта ја покажал со еден крајно неверојатен гест.

dobivaj vesti na viber

До декември 2016 година, здравјето на Тина Тарнер се влошило толку многу што пејачката била речиси на работ на смртта. Бубрезите во тој период и „работеле со 20 проценти“. Тогаш нејзиниот втор сопруг и голема љубов, Ервин Бах, донел одлука тој да и биде донор.

На пејачката и била потребна трансплантација, а на повидок немало донор. Тина зборува за сето тоа во нејзината автобиографија „Моја љубовна приказна“, нагласувајќи како најпрво се обидела да го наговори својот сакан да се откаже од намерата „бидејќи немало смисла тој да направи нешто такво само за да го продолжи животот на една постара жена за неколку години“.

„Мојата иднина е нашата иднина, тоа е подарок на љубовта“, и рекол тој.

Тина била оперирана на 7 април 2017 година и по извесно време поминато во болница успеала добро да закрепне.

Инаку, Тина и Ервин се запознале речиси точно три децении порано. Во тоа време таа го обиколи светот со турнејата „Private Dancer“, која и остави малку време за приватниот живот… Меѓутоа, штом го здогледа, срцето почнало да ѝ чука побрзо, а рацете и биле студени.

„Тоа е она што луѓето го нарекуваат љубов на прв поглед. Боже, не бев подготвена за тоа“ признава таа во својата книга, посочувајќи како подоцна дознала дека на почетокот и него го мачеле несигурности поради неа, бидејќи и тој веднаш се заљубил.

Целото богатство Тина Тарнер му го остави на сопругот.

Прикажи повеќе...

Забава

Видео од настап со Бијонсе стана вирално по смртта на Тина Тарнер

Објавено пред

По смртта на музичката дива Тина Тарнер, социјалните мрежи беа преплавени со пораки од нејзините обожаватели кои споделуваа спомени од неа и нејзините песни, а едно видео стана вирално.

dobivaj vesti na viber

Станува збор за настапот на Тина Тарнер и Бијонсе на Греми наградите во 2008 година. Пејачките заедно ја изведоа Proud Mary, а видеото од настапот моментално е хит на Твитер.

Инаку, Бијонсе со емотивна порака се прости од својот идол.

„Моја сакана кралица, те сакам бескрајно. Многу сум благодарна за инспирацијата и за сите начини на кои го трасираше патот. Ти си сила и издржливост, ти си олицетворение на моќта и страста. Сите ние сме толку среќни што сме сведоци на твојата добрина и прекрасен дух кој ќе живее вечно“, напиша Бијонсе.

Тина Тарнер почина во својот дом во Цирих по долго и тешко боледување. Детали за нејзиниот погреб се уште не се објавени.

Прикажи повеќе...

Забава

Целото богатство Тина Тарнер му го остави на сопругот

Објавено пред

Музичката легенда Тина Тарнер во текот на нејзината кариера собрала огромно богатство, проценето е на приближно 250 милиони долари. „Хелоу“ пишува дека Тина Тарнер го решила прашањето за нејзиниот имот години пред нејзината смрт и дека најмногу, му оставила на својот сопруг Ервин Бах (67).

dobivaj vesti na viber

Пејачката беше во брак со германскиот музички директор и продуцент 10 години. Тие се венчаа во 2013 година по повеќе од 26 години врска. Само три недели по венчавката, Тина доживеа мозочен удар. Ервин и го спасил животот со тоа што и го донирал својот бубрег во 2017 година.

Првиот син на Тина, Крег Рејмонд Тарнер, почина во јули 2018. Минатата година почина и вториот син на пејачката, Рони. Таа имаше два сина, Ајк Тарнер, Ајк Џуниор и Мајкл, кого го посвоила откако се омажила за бившиот сопруг.

Сепак, во 2018 година, Ајк Џуниор, откри дека не разговарал со мајка си речиси 20 години.

„Тина ме воспитуваше од две години. Таа е единствената мајка која некогаш сум ја познавал. Но, не сум зборувал со мајка ми, Господ знае колку долго – веројатно од 2000 година. Мислам дека и брат ми не зборуваше долго со неа. Мајка ми го живее својот живот – има нов сопруг и таа е во Европа. Не сака да има ништо со минатото“, изјавил тој за Дејли Мејл.

Зборувајќи за неговиот брат Мајкл, Ајк Џуниор рекол дека е во установа за опоравување во Јужна Калифорнија и има потреба од медицинска помош.

„Го посетив неколку пати. Супер му е. Тина не го посетува. Се што прави е да му праќа пари“, додал во таа прилика.

Тина почина од природна смрт во средата по долга борба со рак на дебелото црево, висок крвен притисок и трансплантација на бубрег. Имаше 83 години, а во својата долга кариера создаде бројни светски хитови.

Таа продала 200 милиони плочи, била вклучена на листата на Бесмртници – најголемите уметници досега, добила дури осум Греми и била вклучена меѓу музичарите во музејот на Куќата на славните на рокенролот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Матурантка не полагала државна матура оти ја немало на списокот, таткото на девојчето бара правда

На матурантката Тијана Силјаноска од Охрид денес и’ било оневозможено да го полага првиот дел од државната матура. Нејзиниот татко...

Топ13 часа

Tрагедија во Чаир: Градежник падна од висина и загина

Голема трагедија била пријавена синоќа во скопската населба Чаир. 41-годишен маж од Албанија, работејќи на изградба на објект паднал од...

Македонија13 часа

Законите за „Бехтел и Енка“ на тест кај Пендаровски

Собранието даде зелено светло, сега претседателот Стево Пендаровски ќе го каже својот став за законските решенија за реализација на договорот...

Македонија15 часа

Ковачевски најави лидерска, Мицкоски му одговори

Премиерот Димитар Ковачевски планира во наредните 10 дена да го покани на лидерска средба, првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски....

Регион15 часа

Српскиот министер за одбрана избран за претседател на партијата на местото на Вучиќ

На седницата на вонредното собрание на партијата во Крагуевац за претседател на Српската напредна партија е избран актуелниот министер за...

Македонија16 часа

Мемет почина како невидлив за системот, правници алармираат итно да се олесни вадењето лична карта за ранливите групи

Младиот Мемет Камбер, продавач на „Лице в лице“, кој почина на 19 години без лична карта, а неговата прва посета...

Топ18 часа

Автомобил прегази пешак на улица во Скопје

Педесетгодишен скопјанец е прегазен синоќа од автомобил на улицата Ацо Шопов. „Патничко моторно возило “фиат“ со скопски регистарски ознаки, управувано...

Регион20 часа

Објавени детали од сослушувањето на мајката на Коста – што правел во деновите пред злосторството и какви односи имал со другите

Мајката на момчето кое уби деветмина негови врсници и чуварот на Основното училиште „Владислав Рибникар“ во Србија во средата беше...

Македонија21 час

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски нека си испечати уште една оставка како таа што му ја искинал Џафери

Штом Ковачевски и Владата велат дека имаат мнозинство за уставни измени, ги повикуваме час поскоро до Собранието да ја поднесат...

Регион21 час

Koj ќе го наследи Вучиќ? СНС добива нов лидер

Српската напредна партија денеска во 12 часот во Крагуевац одржува партиско собрание на кое ќе изберат нов претседател и раководство....

Македонија23 часа

Матурантите денес полагаат мајчин јазик, пријавени се 15.620 ученици

Денес се реализира првиот екстерен предмет од државната матура – мајчиниот јазик. Оваа учебна година за државната матура се пријавиле...

Регион1 ден

Вучиќ за состојбата на Косово: Се плашам дека не чекаат многу лоши работи, знам со кого си имаме работа

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека се плаши дека ги чекаат многу лоши работи на Косово бидејќи знае со...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: Пораката од САД и од членките на НАТО и ЕУ е јасна, сите партии да го поддржат европскиот пат на државата

„Пораката од нашиот стратешки партнер САД е многу јасна и од заменик-помошникот државен секретар на САД, Ескобар, меѓутоа исто така...

Регион2 дена

(Видео) Десеттина повредени во Звечан во судирот со косовската полиција

Десетина лица се повредени во судирот меѓу вооружената косовска специјална полиција и насобраните граѓани во Звечан, каде што од утринава...

Македонија2 дена

Европското знаменце заврши работа: Собранието ги изгласа измените на законите за „Бехтел и Енка“

И покрај предупредувањата за злоупотреба на европското знаменце, попладнево Собранието ги изгласа измените на петте закони кои треба да ја...

Регион2 дена

(Видео) Нови тензии во Косово: Запален полициски автомобил, судир со полицијата и прекината настава

Напнатата ситуација во српските општини Зубин Поток, Звечан и Лепосавиќ на северот од Косово која се создаде откако специјалните сили...

Македонија2 дена

Сенаторот Марфи уставните измени ги нарече технички и укажа дека со неусвојување ќе го загрижиме НАТО

Американскиот сенатор Крис Марфи ги нарече технички уставните измени кои треба да се донесат за членство во Европската Унија. Тој...

Македонија2 дена

„Драга Снежана, јас не сум претседател на Украина“: пратеничката на СДСМ му го згреши името и функцијата на спикерот на украинскиот парламент

Пратеничката на СДСМ Снежана Ванчева Калеска на Фејсбук објави фотографија со спикерот на украинскиот парламент Руслан Стефанчук, но напиша дека...

Македонија2 дена

(Видео) Во ДУИ командант е Ахмети, ќе заврши кариерата на „Огнените“ – Ангелов за изјавите на Меџити

Појаснувајќи ја иницијативата на партијата Достоинство за обештетување на семејствата на загинатите бранители и воени инвалиди од конфликтот во 2001...

Македонија2 дена

(Видео) Историчарот Светозаревиќ до Бугарите: Вие зборувате македонски јазик со додадени руски зборови

Историчарот Бранислав Светозаревиќ вчера во Пустец одговарајќи на прашања на бугарските новинари им кажа дека во 21-от век тие не...