Контакт

Забава

Стара снимка од концерти на „Секс пистолс“ продадена на аукција за 15.000 фунти

Објавено пред

Единствената позната снимка од две свирки на легендарните „Секс пистолс“ што ја запалија музичката сцена во Манчестер и иницираа цела генерација бендови се продаде на аукција за 15,000 фунти.

Музичкиот фан Марк Робертс ги снимил концертите на панк рок-бендот во салата „Лесер фри трејд“ во 1976 година. Снимени се на 8-милиметарска лента.

Идните членови на Buzzcocks, New Order, The Smiths, The Fall и Ентони Вилсон, кој ја основа реномираната издвачка куќа Factory Records, беа присутни на свирките.

Аукционерот Пол Ферведер рече дека снимките на музичките икони на 70-тите се уникатни.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

На рамо или на подлактица? Начинот на кој ја држите чантата открива многу за вас

Објавено пред

Експерти за говор на телото тврдат дека начинот на кој ги носиме чантите, паричниците, кармините и клучевите од станот не е случајна одлука. Начинот на кој ги носиме овие работи, наводно, кажува многу за нашата личност. Познатата американска докторка психолог Кетлин Хендрикс – која со својот сопруг доктор Геј Хендрикс имаат напишано повеќе од 35 книги за психологија – наоѓа скриени пораки во начинот на кој носиме чанти.

Преку рамото со раката опуштена покрај телото – лабавото носење на чантата и слободното нишање преку рамото ја докажува неформалноста и леснотијата. Ако ја носите чантата опуштено на рамото, вие сте спонтани, безгрижни и живеете живот од ден на ден. Фокусот овде не е на торбата, туку на леснотијата на животот.

Преку рамото со раката притиснат покрај телото – вие сте практична. Вашата слобода на движење е поважна отколку прикажувањето аксесоари или додатоци. Вие не паун, туку прагматично ги правите работите што мора да ги направите.

На подлактицата во близина на свиокот на лактот – ако ја ставите чантата преку подлактицата, го цените статусот и положбата, вели Хендрикс. Ова ефективно ја парализира едната рака – и му покажувате на светот дека не ви се потребни и двете за живот. Брендот и изгледот на чантата се во преден план.

Некои рачки се толку кратки што чантата може да се носи само рачно. Но, што ако ременот е всушност доволно долг за да се носи преку рамото? Тогаш, тоа ни е како актовка доколку се уште ја држиме во рака. Ова го сигнализира следново: мојата работа ми е важна – можам да направам повеќе од изложување елегантен додаток.

Прикажи повеќе...

Забава

Како изгледа жена со научно докажано најубаво тело на светот

Објавено пред

Доаѓаме во различни форми и големини и без разлика како изгледа нашето тело, треба да го сакаме. Сите наши облини, несовршености и лузни ги прават нашите тела уште попосебни – во начинот на кој ја обележуваат нашата индивидуалност.

Сепак, една студија откри какво женско тело им се допаѓа и на мажите и на жените. Научното совршено тело припаѓа на позната 40-годишна актерка и модел.

Резултатите од едно истражување откриваат дека женското тело, кое луѓето од двата пола најмногу го сакаат, е она на британската актерка и модел Кели Брук.

 

Според истражувањето на Универзитетот во Тексас, Брук (40) го има она што се смета за научно најсовршено тело во светот.

Научниците открија дека идеалното женско тело има висина од 1,68 м., а обемот на бистата, половината и колковите е 99 x 63 x 91 cm, што речиси точно се совпаѓа со мерките на актерката.

И покрај фактот дека има научно докажана најубава фигура, Брук вели дека безброј пати во текот на својот живот била жртва на потсмев и срам поради телото. На пример, кога Брук (чие вистинско име е Кели Ен Парсонс) сподели своја фотографија во бикини на Инстаграм во летото 2017 година, луѓето оставаа злобни коментари нарекувајќи ја „кит“ и дека „се здебелила“.

Брук на своите хејтери им одговори на Твитер: „Имам убави и паметни луѓе кои ме следат на социјалните мрежи и со кои сакам да разговарам. Нема да дозволам негативноста на неколкумина да ме спречи да објавувам“.

Фигурата на актерката е далеку од ултраслабите модели со кои често нè бомбардираат некои медиуми. Гледањето во неа е исто така одличен потсетник дека не треба да тежите 46 килограми и да бидете висока 1,82 цм. за да ве сметаат за убава.

Прикажи повеќе...

Забава

Гвинет Палтроу и Бред Фалчук сè уште се во фаза на меден месец…три години откако го врзаа јазолот

Објавено пред

Дури и по три години брак и глобална пандемија, Гвинет Палтроу и нејзиниот сопруг Бред Фалчук и понатаму се чувствуваат дека се во фаза на меден месец.

Двојката, која се венчаше во дворот на својот дом во Ист Хемптон, започна врска само неколку месеци откако Гвинет се разведе од Крис Мартин во 2014 година по десет години брак.

„Навистина сум среќна што се омажив за Бред. Успеавме да продолжиме понатаму по сите работи што сме ги поминале во животот и да создадеме нешто неверојатно “, рече таа за „Пипл“.

„Благодарна сум за нашата хемија. Тоа може да ви помогне да поминете низ тешки ситуации.“

„Многу е важно да се биде искрен“, додаде основачката на „Гуп“. „Ако се обидуваш да задоволиш некого или да бидеш некој што не си, се лажеш себеси.“

Зборувајќи за минатите врски, таа призна дека не била усогласена со себе и со партнерот, што не било позитивно за неа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија4 часа

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа4 часа

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Македонија6 часа

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Топ7 часа

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет8 часа

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет8 часа

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше...

Свет8 часа

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сè...

Економија19 часа

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Свет21 час

Ужас во Франција – пронајдено обезглавено тело на маж со извадена утроба

Тело на маж без глава и отстранета утроба е пронајдено во малиот француски град Болен. Полицијата интензивно трага по Алекс...

Македонија23 часа

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес-конференција од лани кога исто така лажеше дека ја...

Македонија23 часа

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа...

Топ1 ден

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија1 ден

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија1 ден

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија1 ден

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Свет1 ден

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Македонија1 ден

Со една доза вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст

Заклучно со 17 октомври со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст. Кај...

Македонија1 ден

Пендаровски: Извештајот на ЕК претставува објективна слика за состојбите во државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде извештајот...

Македонија1 ден

До ДИК поднесени 13 приговори за изборните резултати

До Државната изборна комисија се поднесени 13 приговори за постапката за гласање и за постапката за сумирање и утврдување на...

Досие