Контакт

Забава

Сопругот на убиената снимателка лут дека Болдвин не презеде никаква вина

Објавено пред

Сопругот на камерманката Халина Хачинс изјави дека бил многу лут што актерот/продуцент Алек Болдвин негира одговорност за нејзината смрт откако ја застрела во текoт на снимање на вестернот Rust.

dobivaj vesti na viber

Во своето прво интервју откако поднесе тужба против Болдвин и дваесетина други луѓе минатата недела, Метју Хачинс беше прашан дали го гледал декемвриското интервју на Болдвин за „Еј-би-си њус“ во кое тој, како актер и како продуцент на филмот, тврдеше дека не е одговорен за смртта на Халина.

„Бев многу лут кога видов како зборува за нејзината смрт толку јавно, на толку детален начин, а потоа не прифати никаква одговорност откако штотуку опиша како ја убил“, вели Метју Хачинс во снимка емитувана во средата од интервју на програмата „Тудеј“.

Адвокатот на Болдвин не беше веднаш достапен за коментар.

Халина Хачинс беше убиена во октомври 2021 година кога пиштолот со кој Болдвин вежбал вадење од футрола во пауза од снимање во Ново Мексико, испука вистински куршум што заврши во нејзиното тело. Помошникот режисер Џоел Соуза, кој стоел зад неа, беше повреден во фаталниот инцидент.

Сопругот на Халина минатата недела поднесе тужба против Болдвин и другите продуценти, тврдејќи дека ги занемариле стандардните индустриски практики што имаат за цел да осигураат безбедност на филмските сетови.

Како одговор на тужбата, адвокатот на Болдвин рече дека тој целосно им верувал на оружарот, односно лицето задолжено за реквизитно оружје, на одделот за реквизити и на помошниците режисери дека пиштолот е безбеден за употреба.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Адел: Oдложувањето на престојот во Лас Вегас бeше најлошиот момент во мојата кариера

Објавено пред

Одлуката на Адел да го одложи престојот и настапите во Лас Вегас била најлошиот момент во целата нејзина кариера.

dobivaj vesti na viber

Поп-ѕвездата требаше да започне серија концерти во Син Сити уште во јануари, но таа откажа во последен момент, со објаснување дека пандемијата ја спречила да го организира престојот – а сега откри дека кризата направила да се чувствува девастирана и засрамена.

Во интервју за британски „Ел“ таа рече: „Тоа беше најлошиот момент во мојата кариера, убедливо најлош. Бев толку возбудена поради закажаните настапи. Беше разочарувачки што морав да ги откажам“.

Поп-дивата објасни што тргнало наопаку, признавајќи дека поставувањето на сцената не се одвивало како што треба.

„Едноставно немаше душа во неа. Поставувањето на сцената не беше правилно. Беше многу одвоена од мене и мојот бенд, и немаше интимност. И можеби се трудев премногу сè да биде во најдобар ред,“ објасни таа.

Настапите „Викенди со Адел“ во Колосеумот во палатата Цезар ќе траат од 18 ноември до 25 март 2023 година. Покрај 24-те презакажани датуми, додадени се уште осум изведби.

Прикажи повеќе...

Забава

Шантел Џефрис: Животот е плажа

Објавено пред

Шантел Џефрис ги намачи нејзините 4.7 милиони следачи на Инстаграм во понеделникот, кога се огласи со нова дрска објава.

dobivaj vesti na viber

29-годишната диџејка и модел сподели неколку фотографии на кои позира во бебешко сино бикини на одмор на Бахамите.

Поранешнaта девојка на Џастин Бибер ги покажа своите облини, а и безгрижниот дух со необичен опис на објавата: „Животот е плажа“.

Инфлуенсерката стои на бел песок за секси фотографија покрај море.

Џефрис ја покажа својата природна убавина без шминка за денот на плажа со пријателката Сара Снајдер.

Прикажи повеќе...

Забава

Илон Маск убеден дека роботите на „Тесла“ ќе можат да готват и да се грижат за стари лица

Објавено пред

Неодамна, статија на Илон Маск за изгледите за развој на технологии кои го менуваат начинот на живот на луѓето се појави во официјалната публикација на кинеската управа за прашања поврзани со киберпросторот. Оваа управа ги надгледува прашањата за безбедност на информации.

dobivaj vesti na viber

Меѓу другото, милијардерот ги сподели своите идеи за примена на хуманоидни роботи развиени од „Тесла“.

Во својата статија, Маск пишува дека роботите на „Тесла“ ќе опслужуваат милиони домаќинства со тоа што ќе учествуваат во процесот на готвење, грижа за тревниците и за постарите граѓани.

Сонот на Маск, како што е објаснето во статијата, е живот на Марс, односно самодоволен град во кој живеат луѓе. Меѓутоа, овде тој, на негов вообичаен начин, не ги именува условите за колонизација на Марс на ова ниво.

Милијардерот, исто така, припишува одредена улога на компанијата „Неуралинк“ во светот на иднината. Оваа компанија е специјализирана за имплементирање на интерфејс помеѓу човечкиот мозок и компјутерот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

(Видео) Невреме во Неготино – паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили

Големото невреме кое денеска го зафати Неготино зад себе остави паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили. Силниот ветер носел...

Топ13 часа

Скопјанка киднапирала бебе во ГТЦ и со такси го однела во Ѓорче Петров

Денеска полициски службеници од СВР Скопје ја лишија од слобода С.С. од Скопје, набрзо по добиена пријава околу 11.30 часот...

Македонија16 часа

Вилма Русковска е суспендирана, дисциплинска за уште две обвинителки

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска добила решение за суспензија.  Според информации на „Макфакс“, одлуката е...

Македонија17 часа

Обвинителството ќе го испитува регистрирањето на бугарските здруженија во Македонија

Основното јавно обвинителство Охрид денеска по допрен глас оформи предмет за да ги испита наводите за евентуални пропусти при регистрацијата...

Македонија18 часа

ВМРО-НП: Тие што гласно се чудат да се прашаат зошто некој манипулирал и ги учел со лажни податоци

ВМРО-Народна партија го поздравува напредокот на двете историски комисии како чин на позитивниот пат на Северна Македонија кон Евро-атланската интеграција....

Економија18 часа

Од септември мерки за штедење на струја, државните институции ќе мора да ги намалат сметките за 15 отсто

Државните институции од септември ќе мора да ги намалат сметките за електрична енергија за 15 отсто во однос на истиот...

Македонија18 часа

Регистрирани 590 нови случаи на коронавирус, починаа 2 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.593 тестови,...

Македонија20 часа

Бугарските историчари прогласија победа: „Ќе продолжиме да ги браниме позициите и за јазикот, браќата Миладиновци и Гоце Делчев“

Двегодишната битка за одбрана на позицијата на Бугарија во историските спорови со Северна Македонија ја достигна првата победа. Ова се...

Регион22 часа

Ќе требаат нови операции за децата повредени во автобуската несреќа во Бугарија

Двете повредени деца, кои вчера од Стара Загора беа пренесени во болницата „Пирогов“ во Софија, сè уште се во тешка...

Македонија23 часа

Демократски сојуз: Грешки со историски димензии

Демократскиот сојуз предупредува на процес на сечење на македонските корени преку заедничката комисија за историски и образовни прашања, со што...

Македонија23 часа

СДСМ: Потонаа сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ за наводно менување на историјата

„Паднаа во вода сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски со кои со месеци ги вознемируваа граѓаните и се обидуваа...

Европа23 часа

Киевскиот градоначалник Виталиј Кличко се разведува по 25 години брак

Градоначалникот на Киев и поранешен светски шампион во бокс Виталиј Кличко (51) се разведува од сопругата Наталија, по 25 години...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски да одговори, или уставни измени веднаш во Собрание или оставка и избори

„Секојдневните предавства од криминалната власт на СДСМ и ДУИ треба да престанат. Константните притисоци од власта на Ковачевски кон пратениците...

Европа23 часа

Путин: Тоа што го прави Западот е глупаво

Владимир Путин ги нарече „залудни“ обидите да се поништи руската култура и самата Русија. „Тоа е едноставно глупаво. А оние...

Европа23 часа

Зеленски ги разреши шефовите на безбедносните служби

Зеленски ги разреши шефовите на безбедносните служби на четири регионални одделенија. Според декретите објавени на претседателската веб-страница, Серхи Зајац беше...

Македонија2 дена

Цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум твореле во бугарската голема средновековна држава, се вели во препораката за заедничко чествување

Тоа што живееле и твореле на денешната територија на Македонија, во бугарската голема средновековна држава им е единственото заедничко на...

Македонија2 дена

(Видео) Комисијата препорача заедничко чествување на цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум, ќе има и измени на антиката во учебниците

Комисијата за историски прашања даде препораки за заеднички чествувања на цар Самоил, светите Кирил и Методиј и светите Климент и...

Македонија2 дена

Петровска: Одлуките за донација на воена помош за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава

Одлуките за донација на воена помош и вооружување за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава, без оглед на...

Македонија2 дена

Бугарска фондација стави бугарско знаме пред споменикот на Гоце Делчев во Скопје и се пофали дека го исчистила

Бугарската фондација „Македонија“ на социјалната мрежа Фејсбук објави дека го исчистила споменикот на Гоце Делчев во Скопје, ставајќи до него...

Регион2 дена

Лончар: Едно дете е оперирано, а на еден патник му беше ампутирана ногата

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар по посетата на повредените во несреќата во Бугарија изјави дека нема загинати. „Ги...