Контакт

Забава

Со голи раце фатил избеган питон (видео)

Објавено пред

Џамал Алимвасе, храбар маж од Рамала, чија страница на Facebook ја следат точно еден милион луѓе, успеал неповреден да се извлече од акцијата на фаќање на избеган питон.

Не е познато, ниту пак на профилот на Facebook, открива со што се занимава Алимвасе, но од видеата кои ги објавува јасно е дека посебна страст му се змиите.

Алимвасе успеал да излезе како победник од борбата со питонот Локо, бидејќи пред крај на „двобојот“ змијата започнала силно да го стега со своите мускули. Инаку целата борба од плакарот ја следел уште еден питон, кој на крајот не успеал да го спаси својот брат, кој завршил во кафез.

Инаку овој храбар маж има исклучително познавање за овие рептили и досега има спасено неколку животи. Во октомври минатата недела, во последен момент успеал во една болница да донесе противотров и да спаси човек кој бил казнат од змија отровница. крај/мф/нц

https://www.youtube.com/watch?v=7IrylnWBLVo

Забава

(Видео) Познатиот авион „даглас“ на Тито слета во Тиват

Објавено пред

Авионот е произведен во 1958 година, а Јосип Броз Тито во него за 10 години летал 55 пати.

Шест децении стариот „даглас ДЦ-6Б“ вчера слета на аеродромот во Тиват. Авионот сега е во сопственост на „Ред Бул“, односно на клубот за стари авиони наречен „Летечки бикови“, пишува „Вијести“, наведувајќи дека станува збор за еден од најспектакуларните авиони во светот. Радио „Тиват“ пренесе дека овој модел на „даглас“ е единствен во светот.

Од Виена во Црна Гора, авионот донел 30 ВИП патници, меѓу кои и членови на семејствата на вработени во компанијата „Ред Бул“ која ги наградила со овој излет.

Југославија во 1958 година купила два авиони ДЦ-6Б. Едниот бил отстапен на JAT, додека со другиот летал претседателот на државата и членови на владата. Тито првпат летал со него на крајот на 1959 година во Индија.

Властите на СФРЈ го продале авионот во 1975 година на Замбија за тогашниот претседател, а сопственикот на „Ред Бул“ Дитрих Матечиќ го купил во 2004 година и го реставрирал. Во него се вградени нови мотори и модерна електроника и навигација.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Луксуз во Дубаи: пица, коктел или торта со прелив од злато

Објавено пред

Еден од најпрестижните хотели во Дубаи, Бурж Ал Араб е украсен со 1.780 квадратни метри 24 каратно злато, а најнов хит е злато што се јаде. Во хотелот се служат разни пијалоци, како капучино или коктел со злато. Според Си-Ен-Ен, златото нема никаков вкус, но и покрај тоа клиентите на хотелот го нарачуваат.

„Златото е синоним за луксуз“, објаснува Етијен Харо, асистен менаџер за храна и пијалоци во хотелот.

A post shared by Burj Al Arab (@burjalarab) on

Хотелот за своите златни специјалитети троши околу 700 грама злато годишно, кое го набавуваат од Италија и Индија. Обично се конзумира во форма на златен лист, зрно или лушпи. Тоа нема никаков вкус и е безбедно за конзумирање.

„Дијамантите не се џвакаат, па затоа златото е подобар избор за коктели“, се шегува Харо.

На менито во хотелот може да се најде бела чоколада со злато, посебен мелен т.н. златен прав кој се става на храна или котели, златни коцки шеќер за разни коктели и златен декоративен спреј. Најпознатиот коктел, Елемент 79, наречен по атомскиот број на златото, се состои од безалкохолно вино со лушпи од злато, бои мешани со чисто злато и златен шеќер.

A post shared by Cilla Maria (@cillamaria8) on

Освен што на гостите им се покажува како е убаво да живеат на висока нога со чаша шампањ со злато, со коктелите се осликуваат и делови на Дубаи. Златната храна и пијалоци се полн погодок, па така во хотелот добиваат се почести нарачки за специјалитети.

Редовен гостин секој месец нарачувал торта прекриена со злато и направена по посебен рецепт. За една автомобилска компанија направиле торта од сирење во облик на крофна со злато, но на некои барања неможат да им излезат во пресрет.

A post shared by Burj Al Arab (@burjalarab) on

„Еден наш гостин константно бара да му го креираме најскапиот коктел на светот и на тој коктел да го ставиме неговото име“, изјави Харо и додава дека го одбиле тоа барање.

Барбара Сантич, професор за прехрамбени студии на факутет во Австралија смета дека употребата на злато во гастрономијата нема некоја голема важност. Според неа, кога тоа е дискретно употребено може да биде убаво, но доколку сите јадења доаѓаат со злато, тоа би било премногу.

Во хотелот Мериот во Дубаи, златото може да се послужи како прилог за секое јадење, па така во облик на листови или лушпи може да се стави на хамбургер, пица или на салата.

Сепак, најскапата пица со злато може да се најде во „Индустри кичен“ во Њујорк. Таа треба да биде нарачана 2 дена порано и чини 2.000 долари.

Прикажи повеќе...

Естрада

Мајката на Роналдо призна: Размислував да абортирам, но не можев

Објавено пред

Мајката на фудбалерот Кристијано Роналдо, Долорес Авеиро, на промоција на својата книга „Мајка храброст“ раскажала дека размислувала за абортус кога била бремена со четвртото дете, односно со Роналдо.

„Најубавата работа што ја имаме се нашите деца“, со овие зборови Долорес ја почнала промоцијата во Сао Пауло.

Татко ѝ на Долорес ја напуштил кога имала шест години. Таа пораснала во сиропиталиште, а кога се вратила дома, живеела во тешки услови. Се омажила за Хосе Динис Авеиро со кого добила две деца пред тој да замине во војна. Кога се вратил од војната, добиле уште едно дете, но Долорес рекла дека тој бил друга личност. Почнал да пие и поради тоа размислувала за абортус.

„Веќе имавме три деца, затоа сакав да абортирам, но не можев. Многу сум благодарна што испадна вака затоа што Кристијано е ѕвезда што ми го осветли животот“, рекла таа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Заев се сретна со Папата: Кирил и Методиј се темел за врските меѓу Македонија и Ватикан

Светите браќа Кирил и Методиј се силни темели за историските врски меѓу Република Македонија и Ватикан. Ваков е заклучокот од...

Македонија53 минути

Каруселот од плоштад преместен во паркот кај авионот во Аеродром

Од плоштадот во центарот на Скопје, вртелешките и возот се преместени во паркот кај авионот во населбата Аеродром. Реквизитите се...

Македонија2 часа

Ципрас: За Грција ќе биде голема победа ако има одредница пред името Македонија

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, ги оценил денешните преговори за името во Њујорк како критични и чувствителни и рекол дека...

Македонија4 часа

Џафери: Груевски е во психолошка криза

Претседателот на Собранието , Талат Џафери, во интервју за српската Н1 телевизиjа запрашан за неговиот личен однос со експремиерот Никола...

Европа6 часа

Долгоочекуваната уредба на ЕУ за заштита на личните податоци стапи на сила

Од денеска стапи на сила општата уредба на Европската Унија за заштита на личните податоците која Европскиот Парламент ја усвои...

Вести6 часа

Објавено видео од уништувањето на полигон за нуклеарни проби во Северна Кореја

Северна Кореја, во присуство на странски новинари, уништи полигон кој тврди дека служел за нуклеарни проби. Дописникот на „Раша тудеј“...

Вести7 часа

Ким му одговори на Трамп

По одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, да ја откаже историската средба со лидерот на Северна Кореја, од Пјонгјанг соопштиле...

Македонија7 часа

Продолжуваат преговорите за името во Њујорк

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска во Њујорк треба да ги...

Македонија7 часа

Пoсебен сообраќаен режим во Скопје поради празникот Задушница

По повод верскиот празник Задушница денеска како и во деновите од викендот (25/26 и 27.05) во периодот од 06 до...

Македонија8 часа

Заев на аудиенција кај папата Франциско

Премиерот Зоран Заев и придружната владина делегација денеска ќе присуствуваат на аудиенција кај папата Франциско во апостолската палата во Ватикан....

Свет1 ден

Трамп го откажа состанокот со Ким

Претседателот на САД, Доналд Трамп ја откажа средбата со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, планирана за на 12 јуни, соопшти Белата...

Македонија1 ден

(Видео) Заев и Борисов на заедничко чествување на Свети Кирил во Рим

Премиерот Зоран Заев, во придружба на сопругата и на владината делегација  денеска, во рамките на посетата на Република Италија и...

Топ1 ден

Ракометар на „Металург“ нападнат по синоќешниот натпревар

Дваесет и двегодишниот ракометар на „Металург“, Ф.К. од Битола бил нападнат синоќа по завршувањето на ракометниот натпревар помеѓу неговиот тим и...

Свет1 ден

„Имате 48 часа да ги напуштите САД“ – Америка протера двајца венецуелски дипломати

САД наредиja протерување на двајца венецуелски дипломати, како одговор на одлуката на претседателот на Венецуела, Николас Мадуро да протера двајца...

Македонија1 ден

20 години затвор му се закануваат на Груевски со останатите 4 обвиненија

Доколку експремиерот, Никола Груевски, биде осуден за останатите 4 обвиненија кои му ги поднесе СЈО, може да добие максимална казна...

Македонија1 ден

Истрагата за убиениот словачки новинар води до Албанци од Македонија

Истрагата за убиството на словачкиот новинар Јан Кучијак и неговата свршеница ги донела истражителите до албански бизнисмени од Македонија, кои...

Македонија1 ден

Нова рунда преговори за името во Њујорк

Денеска и утре министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас ќе се одржат нова...

Топ1 ден

Во тешка сообраќајка во Штип загина 21-годишна девојка

Во тешка сообраќајка во Штип, утрово животот го загуби двесет и едногодишна девојка од Свети Николе. Сообраќајката се случила на...

Македонија1 ден

Денеска дожд и грмежи, од утре потопло време

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално се очекуваат пообилни...

Македонија1 ден

ЈСП со изменет возен ред поради двата празника

Денеска и утре возниот ред на автобусите од јавниот превоз ќе биде изменет поради двата празника, 24 Мај – Денот...

Досие