Контакт

Забава

Со камера за препознавање лица фатен Кинез на преполн концерт

Објавено пред

Кинеската полиција употребила технологија за препознавање лица за да лоцира и уапси маж кој бил меѓу толпа од 60.000 посетители на концерт.

Осомничениот, кој бил идентификуван само како г. Ао, кога бил фатен минатиот викенд, се наоѓал на концерт на поп-ѕвездата Џеки Чеун во градот Нанчанг.

Како што пренела полицијата, 31-годишниот човек, кој бил баран за економски криминал, бил шокиран кога бил фатен од полицијата.

Кина има огромна надзорна мрежа од над 170 милиони камери за видеонадзор. Господинот Ао бил идентификуван од камерите на влезот на концертната сала и подоцна уапсен од полицијата кога седнал со другите посетители на концертот.

„Осомничениот беше многу изненаден кога го фативме. Тој не очекувал дека полицијата може толку бргу да го фати во толпа од 60.000 луѓе“, изјавил полицаец.

На самиот влез од концертната сала имало неколку камери опремени со технологија за препознавање лица.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

(Видео) Акробат ја испушти партнерката од трапез, публиката во шок

Објавено пред

Од

Жирито и публиката на популарното шоу „Америка има талент“ се воодушевуваа од точката на двајца акробати – маж и жена. Но, вистинскиот шок настана кога акробатот ја испушти партнерката додека беа на трапез на голема височина.

Полуслепиот Тајс ја испушти од раце својата сопруга Мери додека висеа на трапез по што таа падна на сцената. Кога му се лизна од рацете, Тајс се обиде да ја фати за стапалото, но не успеа. Во публиката биле мајка ѝ на Мери и двегодишниот син.

За среќа, Мери паднала на сунѓер што ѝ го ублажил падот. По падот, таа станала и ѝ се поклонила на публиката по што добила аплауз.

Прикажи повеќе...

Забава

Методот на воспитување на Џенифер Гарнер

Објавено пред

Мајката на три деца, 46-годишната актерката Џенифер Гарнер, има интересна техника на воспитување која одлучи да ја сподели со светот.

Омилената холивудска актерка, инаку поранешна сопруга на Бен Афлек, беше одушевена од книгата Yes day, поради чии совети нејзините деца сe уште посреќни. Имено, постои еден ден во годината кога на децата сè им е дозволено и таа не смее да им каже „не“.

– Поставив некои правила. Нема купување. Иако понекогаш знаеме да купиме грепка или нешто што инаку не би го купила. Тоа го правиме секоја година и секогаш прават нешто на што инаку не би ме наговориле. Јадат сладолед за појадок, градат тврдина дома, остануваат будни до долго во ноќта…. – објасни Џенифер.

Прикажи повеќе...

Забава

Хитлеровото одморалиште нова туристичка атракција

Објавено пред

Од

По неколкугодишно обновување, германските инвеститори го претворија запуштеното нацистичко одморалиште „Прора“ на брегот на Балтичкото Море во туристички центар.

Локалните власти на оваа локација ѝ доделија статус на одморалиште, што значи дека во иднина ќе се наплаќа туристичка такса од 2,85 евра дневно по лице.

Огромниот комплекс се состои од неколку шесткатници со вкупна должина од 4,5 километри по должина на плажата на островот Риген, на брегот на Балтикот.

Во комплексот има и хотел, младински хостел, бања, луксузни продавници и ресторани.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ поднесе над 400 амандмани за Изборниот законик

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднесе над 400 амандмани за Изборниот законик, односно за новиот модел на избор на ДИК, кој попладнево беше...

Македонија8 часа

Власта бескомпромисна за амнестијата, од опозицијата велат дека не ни разговараат за тоа

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба рече дека нема да има амнестија ниту директна ниту индиректна. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Македонија8 часа

(Видео) Да нема двосмислени прашања на референдумот, порача Мицкоски

Да нема двосмислени прашања на референдумот, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, но не одговори што мисли за референдумското прашање...

Македонија8 часа

(Видео) Заев: Броени се деновите до референдумот, решение за ДИК на следната лидерска средба

Разговорите на политичките лидери ќе продолжат в недела навечер или понеделник наутро. Премиерот Зоран Заев изјави дека очекува на следната...

Македонија8 часа

(Видео) Ахмети: Очекувам решение во наредните денови

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по лидерската средба, рече дека постојат разлики меѓу партиите и дека очекува храброст од сите...

Македонија9 часа

(Видео) Касами: Државата е во критична состојба

Беса цени дека државата е во критична состојба и во сериозна позиција за да продолжи со процесот за евроинтеграции, изјави...

Топ9 часа

Обвинение за три лица што тргувале со малолетничка и сексуално ја искористувале

Основното јавно обвинителство денеска до надлежен суд поднесе обвинение против еднa жена за сторено кривично дело трговија со дете, а...

Топ9 часа

Власта бара гаранции за успешен референдум, опозицијата реагира дека дошле неспремни на лидерска

По повеќе од два часа разговори, нема приближување на ставовите меѓу лидерите на партиите околу референдумот. Според неофицијалните информации што...

sovetnicka, vlada, dolg sovetnicka, vlada, dolg
Македонија11 час

(Видео) Советничка на Заев стопирала наплаќање долг кон приватна фирма, сопствениците ќе останат на улица

Петнаесет лица, сопственици на кумановската фирма „Кридеа“, стравуваат дека ќе станат  бездомници бидејќи испорачувале услуги за државната фирма „Економија Идризово“,...

Македонија11 час

Власта и опозицијата едногласни – пратениците ја изгласаа Декларацијата за членство во НАТО

Со 76 гласа „за“, без „воздржани“ и „против“, пратениците ја изгласаа Декларацијата за поддршка на пристапниот процес за членство на Македонија...

Македонија12 часа

(Видео) Четворицата лидери пристигнаа на средбата во Клубот на пратеници

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, во формат четворица лидери, двајца од опозицијата, двајца од власта. На средбата учествуваат...

Македонија13 часа

Нема фер пристап на референдумот ако цензусот се книжи како „против“

Поважно од карактерот на референдумот е фактот дали политичките партии ќе ги почитуваат резултатите, велат експретседателот на Собранието, Стојан Андов,...

Македонија13 часа

Села нема покана, Касами доаѓа на лидерска

Денешната лидерска средба, која е закажана за напладне, треба да се одржи во формат четворица лидери, двајца од опозицијата, двајца...

Македонија14 часа

Советот за етика бара Владата да го испита инцидентот со фоторепортерите

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) очекува од Владата на Република Македонија да го разгледа вчерашниот случај во...

Свет15 часа

(Видео) Трамп: Путин е на чело на државата затоа е виновен за мешањето во изборите

Американскиот претседател, Доналд Трамп, во интервју за „Си-Би-Ес ивнинг њуз“ изјавил дека е точно дека Русија се мешала во претседателските...

Регион15 часа

Дијалогот Белград-Приштина ќе продолжи за неколку недели

По средбата во Брисел, претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, се согласиле да го обноват дијалогот...

Свет15 часа

Момчињата јавно зборуваа за времето минато во пештерата, пиеле дождовница и се молеле за да избегнат негативни мисли

Дванаесетте момчиња и нивниот фудбалски тренер кои од тајландската пештера беа спасени од страна на спасувачки тимови на вчерашната прес-конференцијата...

Европа15 часа

Откриени напаѓачите на Сергеј Скрипал и неговата ќерка

Британските истражители соопштија дека ги откриле осомничените напаѓачи кои стојат зад нападот со новичок на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал...

Македонија1 ден

Заев: СПМ остана до крајот на средбата, таа е за ЕУ и НАТО

СПМ остана до крајот на лидерската средба, таа, за разлика од ВМРО-ДПМНЕ, е за ЕУ и НАТО, изјави премиерот Заев...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Дали сте за ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот со Грција?

По завршувањето на лидерската средба, на која присуствуваа претставници на политичките партии за договарање на деталите за референдумот, премиерот и...

Досие