Контакт

Забава

Среќен роденден, Роберт Редфорд!

Објавено пред

Роберт Редфорд денеска полни 86 години. Холивудската икона помина повеќе од шест децении снимајќи филмови. Многу од нив станаа културни класици.

dobivaj vesti na viber

Актерот и режисер е исто така познат екологист кој почна да се залага за заштита на животната средина долго пред тоа да стане мода.

Во 1985 година Редфорд го основаше Филмскиот фестивал Санденс – врвна дестинација за новите филмаџии. Фестивалот се одржува во старото одморалиште на Редфорд во Јута, кое оттогаш го продаде под услов купувачите да ги следат неговите упатства за одржливост.

Редфорд е фасцинантен од многу причини и на неговиот 86. роденден медиумите пишуваат дека е прилично неверојатна личност.

За луѓето што ја гледале неговата верзија на „Големиот Гетсби“ или други постари блокбастери, секогаш ќе се сеќаваат на дискретниот шарм, но и на леснотијата со која ги пренесува сториите на ликовите што ги глуми.

Холивудската легенда – актер, режисер и активист – глуми од својата 21. година. Актерската кариера ја почна во 1960 година и подоцна заработи четири номинации за „Оскар“, а престижната награда ја освои за режија за „Обични луѓе“ во 1981 година.

Редфорд доби почесен „Оскар“ во 2002 година.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Ник Канон го доби десеттото дете, со шестата партнерка

Објавено пред

Ник Кенон објави дека тој и Британи Бел го добиле нивното трето дете, Рајс Месија Кенон, само две недели откако водителот и комичар објави дека го доби деветтото дете, ќерката по име Оникс Ајс, со Ланиша Кол.

dobivaj vesti na viber

Актерот убавата информација ја објави на Инстаграм.

„Како што моето патување на оваа планета станува сè повпечатливо и неразбирливо, сè што можам да направам е да му се заблагодарам на Бога и да продолжам да го молам Севишниот да ги нареди моите чекори“, напиша ѕвездата од Wild n’ Out.

Водителот со Британи веќе го има 5-годишниот син Голден Сагон и едногодишната ќерка мајти Квин и е татко на 11-годишните близнаци Монро и Марокан, кои ги доби со поранешната Мараја Кери, како и новородениот син Легенд Лав, чија мајка е моделот Бре Тиези.

Тој, исто така, татко е на близнаците, Зион и Зилион, со Аби Де Ла Роса и го има синот Зен со Алиса Скот, но момчето починало на возраст од пет месеци во декември 2021 година, откако му бил дијагностициран рак на мозокот.

Прикажи повеќе...

Забава

Леонардо ди Каприо и Џиџи Хадид видени во ист во хотел за време на модната недела во Париз

Објавено пред

Леонардо ди Каприо и Џиџи Хадид биле забележани во ист хотел во Париз, неколку недели откако се шпекулираше дека се во врска.

dobivaj vesti na viber

Хадид била забележана додека влегува во „Ројал Монсеу“ за време на престојот на модната недела во Париз околу 22 часот по локално време, а актерот веднаш потоа влегол во хотелот.

По речиси три часа, актерот е виден како го напушта луксузниот хотел околу еден часот по полноќ, а Џиџи заминала неколку моменти по него. Иако не се знае каде заминала Хадид, актерот остатокот од ноќта го поминал со пријателите во неколку ноќни клубови пред да се врати во својот хотел.

Иако двојката допрва треба да ја потврди врската, Леонардо се чини дека и се придружил на Хадид на нивното прво заедничко патување додека таа работи во странство.

Актерот неодамна раскина со аргентинската актерка Камила Мороне, а медиумите Леонардо и Џиџи ги забележаа заедно во ноќен клуб во Њујорк.

Прикажи повеќе...

Забава

Откриено кој ќе го носи највредниот накит на Елизабета Втора

Објавено пред

За тоа кој ќе го наследи накитот од колекцијата на неодамна починатата британска кралица Елизабета Втора на големо се пишуваше и пред нејзината смрт. Тоа е една од најимпресивните колекции во светот, сите предмети во неа се многу вредни, а некои се навистина посебни.

dobivaj vesti na viber

Според магазинот „Хелоу“, познато е кој ќе наследи или поточно кому ќе му биде дозволено да го носи едно од најскапите парчиња од колекцијата на богатствата на кралицата – државната тијара на Џорџ IV, попозната како дијамантска тијара.

Ќе ја носи кралицата консорт Камила. Еден ден, кога принцот Вилијам ќе стане крал, тоа ќе може да се види на главата на неговата сопруга Кејт.

Тијарата е направена за кралот Џорџ IV од златарите Rundell & Bridge во 1820 година и чинела 8.216 фунти во тоа време.

Тесна лента од сребро и злато е обработена со бисери, а на неа се четири малтешки крста и украси што симболично ги претставуваат Англија, Ирска и Шкотска – рози, детелина и трн.

Круната е поставена со 1.333 дијаманти од 320 карати. Во центарот на предниот крст има и редок бледожолт дијамант. Тијарата беше наменета да се носи на посебна кадифена капа, а кралицата Елизабета Втора сакаше да ја носи без овој додаток.

Денес, нејзината вредност се проценува на речиси 800.000 фунти и е една од најсимболичните круни во кралската колекција. Исто така, таа е една од најпознатите иако ретко се гледа во јавноста. Имено, тоа може да се види на британските и на комонвелтските пари, хартија и монети и поштенски марки.

За време на своето 70-годишно владеење, кралицата Елизабета ја носеше само неколкупати – на пример, кога го отвори Парламентот првпат во нејзиното владеење во 1952 година и на пат на крстарење една година подоцна.

Круната е посебна затоа што ја носат исклучиво владетелите и сопружниците на кралицата – Викторија, Александра, Марија и Елизабета Втора.

Иако не е украсен предмет наменет само за жени, оваа круна се смета за женствена, па речиси сигурно е дека кралот Чарлс III нема да ја стави на главата во некоја свечена пригода.
Сепак, Камила би можела да ја носи првпат на крунисувањето на својот сопруг в година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

ЛДП го предлага Пенов за нов министер за локална самоуправа

Централниот одбор на ЛДП на синоќешната седница ја разгледа оставката на министерот за локална самоуправа Горан Милевски, и го прифати...

Спорт55 минути

Скопје се разбуди со ритамот на тркачите: „Виз Ер Скопски маратон“ со нови рекорди и уникатни транспаренти

Над 8.500 тркачи од повеќе од 47 земји од светот ги исполнија скопските улици со спортска атмосфера, позитивен утрински дух...

Европа2 часа

Зеленски: Лиман е денес целосно исчистен

Украина има целосна контрола врз Лиман со најзначајното освојување на бојното поле на Киев во последните неколку недели, за кое...

Македонија3 часа

Радев: Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Северна Македонија

Бугарија е главен извозник на струја во регионот и подготвени сме да го зголемиме извозот во Северна Македонија, изјави бугарскиот...

Македонија4 часа

Лефков: Аферата „Броило“ покажува како Ковачевски и неговиот кум свртеле 26 милиони евра

Фирми основани од Димитар Ковачевски и негови семејни врски вртат милионски суми во енергетскиот бизнис, и тоа додека Македонија е...

Македонија5 часа

Пендаровски и уште осум претседатели на членки на НАТО: „Русија веднаш да се повлече од окупираните територии“

Претседатели на дел од земјите-членки на НАТО од централна и источна Европа, меѓу кои и Стево Пендаровски, во заедничка изјава...

Регион7 часа

Бугарите гласаат на четвртите избори за помалку од две години

Бугарите денес гласаат на четвртите национални избори за помалку од две години, со мала надеж дека ќе се појави стабилна...

Свет7 часа

САД за украинското заземање на Лиман: Сега ќе им биде потешко на Русите

Американскиот секретар за одбрана го поздрави украинското заземање на Лиман, клучното руско упориште во источна Украина. „Многу сме охрабрени од...

Македонија21 час

Фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија, по денешните состаноци...

Свет23 часа

Русија објави дека ја повлекла војската од Лиман

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека ги повлекла руските војници од стратешкиот град Лиман во источна Украина. Како што...

Регион1 ден

Интерконекторот со Грција е во функција, Бугарија сега добива гас од Азербејџан

Проектот за интерконектор е на агендата на ЕУ веќе 10 години. Започна во 2009 година, кога Бугарија беше многу силно...

Економија1 ден

Мелничарите најавуваат поскапување на лебот и брашното за 10 отсто

Поради скапата струја и растот на берзанските цени на пченицата, меничарите најавуваат дека до крајот на ноември цената на лебот,...

Економија1 ден

Мицкоски го покани Битиќи во „Белата палата“ за да му го објасни планот за закрепнување на економијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го покани вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи утре да дојде на состанок во...

Македонија1 ден

(Видео) Петровска: Поддршка од 78 милиони долари од САД за развој на Армијата

Ја добивме веста за сојузничка поддршка од вкупно 78 милиони долари кои ќе се насочат во проектите потребни да ги...

Регион1 ден

Бугарите стравуваат од политички хаос по изборите в недела

Бугарите кои утре ќе одат на четвртите избори за помалку од две години, претпоставуваат дека зимава ги чека неизвесност поради...

Европа1 ден

„Гаспром“: Од гасоводот истече гас колку што и’ треба на Данска за три месеци

Портпаролот на гасниот гигант „Гаспром“, кој е под контрола на Кремљ, во петокот изјави дека истекле 800 милиони кубни метри...

Македонија1 ден

Аферата „Броило“ ќе открие фирми блиски до власта кои правеле милиони во време на кризи, најави опозицијата

Додека стандардот на граѓаните пропаѓа со секој нов ден од кризите, некој дебело профитира и се богати.Тоа ќе го открие...

Економија1 ден

СДСМ: Во март пензиите ќе се зголемат за нови шест проценти

Се очекува наредното зголемување на пензиите во март идната година да изнесува околу 6 проценти, со што пензиите во период...

Македонија1 ден

Пендаровски во Бугарија ќе се сретне со Радев и Урсула фон дер Лаен

Претседателот Стево Пендаровски, по покана на претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, денес во Софија ќе присуствува на церемонијата по...

Македонија2 дена

Груби: На Али Ахмети му треба народот, на народот му треба Али Ахмети

Вицепремиерот Артан Груби денеска изјави дека ДУИ може да функционира и без него. Оваа негова изјава дојде откако лидерот на...