Контакт

Забава

Стаси Николау рекламира долна облека за „Фенти“

Објавено пред

Најдобрата пријателка на Кајли Џенер, Стаси Караниколау, предизвика топлотен бран на нејзиниот Инстаграм профил во вторникот.

На фотографиите, 23-годишната Стаси на себе има цветна долна облека од тантела и слична комбинација во бела боја – од брендот за долна облека Savage x Fenty на музичката дива Ријана. Оваа линија е дел од летната кампања „Љубовна танела“ креирана во соработка со Адам Селман.

Стаси, која е амбасадорка на брендот, во најновата фотосесија на себе има градник од 34.95 долари и килоти од 14.95 долари.

Нагласувајќи ги совршените црти на лицето со малку шминка, и со слободно пуштена коса, таа додаде малку сјај во својот изглед со обетки и нараквици.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Џенифер Лопез со свршеникот Алекс на егзотичен одмор на Туркс и Кајкос

Објавено пред

Таа работи напорно, но слободните денови сака да ги ужива на плажа.

Џенифер Лопез помина романтичен летен викенд со свршеникот Алекс Родригез на песочните плажи на егзотичните острови Туркс и Кајкос.

51-годишната пејачка и актерка ги покажа своите убиствени облини и златен тен во неонски розови бикини.

Архипелагот Туркс и Кајкос на исток од Бахамите, омилена дестинација на познатите личности, е составен од шест главни острови. Секој од нив е познат по кристално чистите води и бели песочни плажи, а многумина ги сметаа за најубави острови во светот.

Прикажи повеќе...

Забава

Ким Кардашијан ги покажа своите облини во микробикини со змиски дезен

Објавено пред

Ким Кардашијан продолжува да се фокусира на себе во период во кој, според таблоидите, не ѝ цветаат рози во бракот со Канје Вест.

39-годишната sвезда на ријалити серијалот ,,Дружење со семејството Кардашијан (Keeping Up with the Kardashians) повторно се појави на својот Инстаграм во понеделникот вечерта, овој пат објави три секси фотографии на кои позира во бикини со змиски дезен покрај инфинити базен.

Својата најнова објава на Инстаграм ја наслови „Ноќно пливање“.

Весниците пишуваат дека ова најверојатно е базенот на нејзината мајка Крис Џенер на семејниот мултимилионски имот Ла Квинта во близина на Палм Спрингс, бидејќи позадината наликува на фото-сесијата на нејзината постара сестра Кортни заедно со најблиската пријателка Адисон Ре.

Прикажи повеќе...

Забава

Неколку факти зошто велосипедистите треба да носат кацига

Објавено пред

Според податоците на релевантни меѓународни организации, на светско ниво, 2% од загинатите лица во сообраќајни незгоди се велосипедисти,  а најчести смртоносни повреди кај велосипедистите се повредите на глава. Кај нас во просек годишно десетина велосипедисти го губат животот во сообраќајни незгоди, велат од Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот.

Според Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, велосипедист кога учествува во сообраќај треба да носи заштитен шлем, односно кацига, но законот не предвидува никаква санкција доколку велосипедистот не користи заштитен шлем, односно кацига.

Една од причините зошто законот не предвидува задолжително користење заштитна кацига е фактот што голем број велосипедисти, а исто така и Европската велосипедска федерација сметаат дека доколку користењето  заштитна кацига е задолжително и доколку некористењето заштитна кацига се санкционира, тогаш значително ќе се намали бројот на лица кои користат велосипед како сообраќајно превозно средство и на тој начин ќе се изгубат сите придобивки кои ги носи користењето на велосипедот како превозно средство.

Согласно наведеното, дали ќе користи кацига или не, одлуката ја носи самиот велосипедист.

РСБСП со информации и практични совети зошто е добро велосипедистите да носат соодветна опрема, пред сè заштитна кацига и како правилно истата да ја користат:

Заштита од повреда на главата – Според меѓународни истражувања, при сообраќајна незгода со велосипед од  22%  до 47%  од велосипедистите се здобиваат со повреди на главата. – 75% од загинатите велосипедисти во сообраќајни незгоди се поради здобиени повреди на глава.

Заштита од надворешни временски влијанија – Заштитната кацига ја штити главата од директна изложеност на сонце и во случај на дожд не дозволува дождот да се слева кон очите, со што се подобрува видливоста кај велосипедистот.

Видливост – Една од причините поради коишто страдаат велосипедистите во сообраќајот е тоа што возачите не ги забележуваат навремено велосипедистите. Со носењето заштитна кацига со светла боја и рефлектирачка површина видливоста на велосипедистот е многу поголема.

Правилна  употреба – За да овозможи адекватна заштита кацигата треба да биде користена на правилен начин. Најважни  правила за соодветна употреба на кацигата се: Да се користи соодветна димензија (големина) на кацигата, кацигата не смее да стега, ниту премногу да биде лабава за да овозможи максимална заштита, позиционирањето на кацигата во предниот дел треба да биде два прста над очите, кацигата не смее да биде прениско поставена за да не го намалува видното поле на велосипедистот, кацигата секогаш мора да биде цврсто врзана за долната вилица, бидејќи при незгода ако не е врзана може да падне од главата и да ја изгуби функцијата.

На светско ниво застрашувачки  97% од  загинатите велосипедисти во сообраќајни незгоди  не носеле заштитна кацига.

РСБСП наведува дека користењето на сертифицирана кацига за велосипедисти, наспроти несертифицирана го намалува ризикот од  повреда на главата за седум пати.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

(Видео) Бектеши: Субвенциите за етнички вработувања се дел од изгласаната владина програма

Вработувањата кои ќе поттикнат добри меѓуетнички односи се вметнати во Владината програма која е изгласана од Собранието, изјави министерот за...

Свет59 минути

Русија очекува до 15 октомври да регистрира втора вакцина против коронавирус

Русија очекува до 15 октомври да регистрира уште една, втора по ред, потенцијална вакцина против коронавирус, јави агенцијата ТАСС повикувајќи...

Европа3 часа

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го...

Спорт3 часа

Италијански судија убиен во својот дом

Италијанскиот фудбалски судија Даниеле Де Сантис (33) и неговата девојка Елеонора Манта (30) биле убиени во домот на судијата во...

Македонија3 часа

Училишниот час ќе трае пократко од 40 минути, постои можност и учебната година да заврши порано

Собранието вчера вечерта ги изгласа измените на Законите за основно и средно образование со кои се обезбедува непречено организирање на...

Македонија3 часа

Од почетокот на пандемијата во Македонија починаа 700 лица

Од почетокот на пандемијата досега починаа 700 лица, откако вчера беше потврдена смртта на уште 7 пациенти. Меѓу починатите вчера...

Свет4 часа

„Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите нации

Светските лидери за време на специјалната сесија на ООН посветена на 75-годишнината од основањето на таа организација се согласија дека...

Македонија4 часа

Собраниска седница за избор на заменик-министри во Владата

Собранието денеска треба да ја одржи 13-тата седница на чиј дневен ред е предлогот за именување на заменик-министри во Владата....

Македонија5 часа

Пендаровски: Неопходни се силни Обединети нации, реформирани и прилагодени на новата реалност

Претседателот Стево Пендаровски преку видеопорака се обрати на настанот на високо ниво, што по повод 75-годишнината од формирањето на Организацијата...

Македонија6 часа

Димитров во прва работна посета на Брисел од формирањето на новата Влада

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, што всушност е...

Македонија15 часа

Игор Јанушев се повлече од функцијата

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва избра нови членови на Извршниот комитет на партијата. Генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, се...

Македонија15 часа

(Видео) Мицкоски: Предложив вонреден конгрес на кој јас нема да бидам претседател, но предлогот беше одбиен

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, предложил вонреден конгрес за избор на нов лидер, каде што тој нема да се кандидира,...

Македонија21 час

Седум лица починаа од коронавирус, потврдени се 45 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на...

Свет21 час

СЗО ѝ се заблагодари на Русија за напорите за развој на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирусот

Првата официјално регистрирана вакцина против Ковид-19, развиена од Институтот за епидемиологија и микробиологија при Научноистражувачкиот центар „Гамалеја“, сега се наоѓа...

Македонија21 час

Пратениците на Беса го напуштија СДСМ во Собранието, но договорот за коалиција не се растура

Четворицата пратеници на партијата Беса од денеска во Собранието нема да дејствуваат како дел од коалицијата со СДСМ туку како...

Македонија22 часа

Станиците Битола 1 и Миладиновци не мерат ПМ10 оти дотраените инструменти биле извор на радијација

Мерните станици се во функција, но дел од инструментите кои ги мерат ПМ10-честичките не работат, велат од Министрството за здрава и...

Македонија23 часа

Драма во Струмица: Роднини насилно го однеле телото на починат пациент, заедно со болничкиот кревет

Роднини и пријатели на пациент кој починал во струмичката болница насилно го зеле телото сосе болничкиот кревет и преку оградата...

Економија24 часа

Наместо карго-аеродром во Штип, ќе се градат училишта, водовод и канализации, соопшти Бектеши

Министерството за економија лани направило измени на Законот за јавно приватно партнерство со кој се отвора можноста средствата предвидени во...

Македонија1 ден

Од Германија екстрадиран Јетон Љужа, обвинет за убиството на Саздо

Третообвинетиот Јетон Љужа во случајот за убиството на Никола Саздовски-Саздо денеска бил екстрадиран од Германија, соопшти МВР. „Денеска од Германија...

Европа1 ден

Две волонтерки претрпеле невролошки проблеми по примањето на оксфордската вакцина

Две лица се разболеле за време на испитувањето на вакцината против коронавирусот на компанијата „Астра Зенека“ во Велика Британија, откриваат...

Досие