Контакт

Забава

Децата со маларија им мирисаат послатко на комарците

Објавено пред


Децата заразени со маларија произведуваат мирис што привлекува комарци и може да бидат нова цел во напорите за контрола на ширењето на паразитот кој убива половина милион луѓе годишно, покажува најновата студија на научниците од Лондонската школа за хигиена и тропска медицина (ЛСХТ).

Британските истражувачи приклучија електроди на антените на комарците, еквивалент на нивниот нос за да го измерат нивниот интерес за примероци од мириси на нозете од децата. Тие откриле дека примероците за кои комарците биле најзаинтересирани и ги нагризале биле од деца со маларија.

Тимот го анализирал хемискиот состав на сите 117 примероци од миризби и утврдил дека групата маларија била особено висока во групата хемиски соединенија наречени алдехиди.

Значајно е тоа што децата што имале највисоко ниво на паразитот што предизвикува маларија имале особено високи нивоа на клучните алдехидни соединенија во нивната пот.

„Ова е првпат да се изучува мирис на кожата на луѓето што се природно инфицирани со маларија. Покажавме дека кај луѓето со маларија се менува производството на клучни испарливи хемикалии од страна на кожата и овој нов заразен мирис се чини дека е попривлечен за комарците“, рече водечкиот автор на студијата, д-р Али Робинсон.

Според студијата, маларијата делумно се развива кај човекот или кај друг животински вид, но бара женски комарец за да го комплетира својот животен циклус.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Забава

Маж се заканувал дека ќе се фрли од мост во Детроит, полицијата го спасила на генијален начин

Објавено пред

Од

Тринаесет камиони го блокирале државниот автопат во близина на Детроит поради обид на маж да се фрли од надвозник. Кога полицијата ја добила дојавата дека непознат маж се заканува да се фрли од надвозникот, ги затворила двете страни на автопатот и застанувала камиони за да ги смести под мостот, со што ќе го спречи човекот да се фрли.

„Три часа го убедувавме човекот да се откаже од својата намера и успеавме во тоа. Ваква помош од возачите на камиони не е вообичаена, а во поголем дел случаи доволен е само еден камион. Но, ова беше посебна ситуација“, рекол Мајк Шоу, полициски поручник во Мичиген, за Си-ен-ен, кој објаснил дека камионите под мостот служат да обезбедат ако лицето падне или се фрли, да не падне од висина над четири метри, туку од еден и пол до два метра.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Кинезите смислиле генијална идеја да спречат пешаци да поминат на црвено

Објавено пред

Од

Локалните власти на кинескиот град Даје, во провинцијата Хубеј, смислиле нов начин како да ги одвратат пешаците од преминување улица на црвено светло, така што доколку не го почекаат зеленото човече на семафорот, ќе бидат испрскани со вода.

Полициските претставници одобриле инсталација на пет жолти столба на секој пешачки премин на една од најпрометните крстосници. Столбовите се опремени со неколку методи наменети да ги премислат пешаците од преминување улица на црвено светло.

„Чајна дејли“ пренесува дека столбовите се опремени со звучни системи кои ги информираат пешаците кога е во ред да ја преминат улицата со зборовите: „Сега е зелено светло. Ве молиме да ја преминете улицата брзо и внимавајте на својата безбедност“.

Другата порака им вели на пешаците да не тргнат прерано да ја преминуваат улицата: „Ве молиме да не преминувате. Ќе бидете испрскани со вода“.

Оние што нема да го послушаат предупредувањето, ќе бидат испрскани со вода бидејќи сензорите за движење го регистрираат лицето што ја преминува улицата пред промената на светлото во зелено и го прска со вода.

Прикажи повеќе...

Забава

Финска ќе престане да им дава на граѓаните по 560 евра секој месец

Објавено пред

Од

Финската влада одлучи дека по крајот на годинава нема да продолжи со пилот-проектот на т.н. основен приход, во кој беа вклучени две илјади невработени граѓани кои добиваа по 560 евра месечно, без оглед на тоа дали во меѓувреме ќе се вработат или не.

„Одлучноста на Владата за продолжување на овој проект полека исчезнува. Тие одбија понатамошно финансирање на проектот. Јас сум малку разочаран поради тоа“, изјави за Би-би-си професорот Оли Кангас, истражувач од Институтот за социјално осигурување во Кели и еден од креаторите на проектот.

Миска Симанаинен, уште еден истражувач на Институтот, истакнува дека реформата на социјалниот систем останува политичка агенда во Финска, но дека се расправа и за други социјални модели.

Предизвикот е да се најде ефективен систем кој ќе ги поттикнува луѓето да најдат работа, но истовремено да не ја зголемува нееднаквоста меѓу населението, вели претставник од финското Министерство за финансии.

Инаку, кога Финска го почна проектот во јануари 2017 година, невработеноста изнесуваше 9,2 отсто, што е највисока меѓу нордиските земји.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

Иванов домаќин на состанокот на лидерите на земјите учеснички од Процесот Брдо-Бриони

Претседателот Ѓорге Иванов утре во Скопје ќе биде домаќин на состанокот на лидерите на земјите учеснички од Процесот Брдо-Бриони. Главната...

Македонија46 минути

Протест за одбрана на името: „Да направиме жив штит преку кој нема да помине никакво преименување на државата“

„Дојдовме заедно за да бидеме дел од живиот штит преку кој не ќе смее да помине и нема да помине...

Економија5 часа

Обвинувањата од „Транспаренси“ се неосновани, тврди стечајниот управник на „Фени“

Нема незаконски постапки во водењето на стечајната постапка за „Фени“, тврди стечајниот управник Мирослав Анастасиевски против кого вчера „Транспаренси интернешнл...

Македонија5 часа

(Видео) Костовски: Надвор од умот е да се собираат политички поени за случајот „Монструм“

Правда за жртвите кај Смилковското Езеро побараа и дел од членовите на ВМРО-ДПМНЕ присутни на протестот пред кривичниот суд, од...

Македонија6 часа

(Видео) Грабар Китаровиќ: Македонија да го изоди патот до ЕУ побрзо од соседите кои пред неа ги почнаа преговорите

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ, која е во официјална посета на земјава, по средбата со Ѓорге Иванов, претседателот на Македонија,...

Македонија6 часа

Бартол: По решавањето на спорот за името, Македонија ќе стане 30. земја членка на НАТО

Горазд Бартол, шефот на канцеларијата на НАТО во Скопје, на денешната конференција во МНР, која се однесуваше на евро-атлантските интеграции...

Економија7 часа

Да се истражува подлабоко, до причините за стечајот на „Фени“, Анѓушев ги охрабри антикорупционерите

По вчерашните обвинувања од „Транспаренси интернешнл – Македонија“ дека вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, го оркестрирал случајот со стечајот...

Македонија7 часа

(Видео) Правда за жртвите кај Смилковско Езеро побараа граѓани пред кривичниот суд

Стотина граѓани  пред кривичниот суд побараа правда за жртвите кај Смилковско Езеро со транспаренти „Спиеш ли мирно Заев“, „Ги сонуваш...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ со чочек на пратеничките прашања, Џафери ги опомена

Денешната седница за поставување пратенички прашања до владата ВМРО-ДПМНЕ ја почна со пуштање музика за чочек од нивните телефони. Координаторот...

Македонија9 часа

(Видео) Пендаровски: Со негативна пропаганда го спречуваат влезот на Македонија во ЕУ и НАТО

Се гледа светлото на крајот од тунелот, тоа го потврдува извештајот од Европската комисија. Но, позитивен извештај не се случува...

Македонија10 часа

Јанкулоска е на боледување, „Титаник“ одложен за 2 мај

Судот го одложи рочиштето за случајот „Титаник“ во кој се обвинети 21 лице за изборни измами, поради фактот што сè...

Економија11 час

Тевдовски: Инструментите како 30-годишната обврзница го раздвижуваат пазарот на капитал

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, ја сподели визијата за интегриран пазар на капитал во регонот во своето обраќање како панелист...

Македонија12 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не сака да се дознае вистината за убиствата кај Смилковско езеро

Само човек без грам сочувство може да си поигрува со трагедиите на семејствата кои ги загубија своите најблиски кај Смилковското...

Македонија12 часа

(Видео) Колинда Грабар Китаровиќ во официјална посета на Македонија

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ денеска е во официјална посета на земјава. Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, како нејзин...

Македонија12 часа

Пратенички прашања во Собрание, со присуство на опозицијата

Во Собранието, денес ќе се одржи седницата за поставување на пратенички прашања, каде пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат за...

Македонија12 часа

Граѓански протест „Правда за жртвите од Смилковско Eзеро“

Денесka пред Основниот суд во Скопје со почеток во 13 часот ќе се одржи протест „Правда за жртвите од Смилковско...

Македонија1 ден

(Видео) Нимиц: Двете страни се посветени на решавање на спорот за името

По средбата со македонскиот и грчкиот министер за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕијас, попладнево во Виена, медијаторот Метју...

Македонија1 ден

(Видео) Тезата на СЈО падна како круша во вода, рече Груевски

По денешното речиси шестчасовно судско рочиште за набавката на екстра луксузниот „мерцедес“, на кое сведочеа четворица сведоци, експремиерот Никола Груевски...

Економија1 ден

(Видео) Кривични пријави за стечајниот управник и за стечјаната судијка на „Фени“ поради договорот со швајцарски ГСОЛ

„Транспаренси интернешнл – Македонија“ поднесе кривични пријави за злоупотреба на службена должност против стечајниот управник Мирослав Анастасиевски и стечајната судијка...

Економија1 ден

(Видео) Антикорупционери од Брисел, Берлин и Скопје ќе го испитуваат влијанието на Анѓушев врз стечајот за „Фени“

Канцелариите на „Транспаренси интернешнл“ во Скопје, Берлин и Брисел ќе го испитуваат влијанието на вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев,...

Досие