Контакт

Забава

Температурата на Антарктикот првпат во историјата надмина 20 степени

Објавено пред

Темпратурата на Антарктикот првпат надмина 20 Целзиусови степени, соопштија научниците.

Бразилскиот научник Карлос Шафер за АФП изјави дека никогаш досега не виделе толку висока температура на Антарктикот.

Бразилските научници на островот Симор на 9 февруари забележале 20,75 Целзиусови степени, што е речиси степен повеќе од претходниот рекорд измерен на островот Сињи во јануари 1982 година, а изнесувал 19,8 Целзиусови степени, пишува „Гардијан“.

Рекордни мерења треба да ги потврди Светската метеоролошка организација, но се поклопуваат со трендовите забележани на Антарктикот, кој се загреа за речиси 3 Целзиусови степени во однос на прединдустриската ера. Тоа темпо на загревање се смета меѓу најбрзите на планетава.

Бразилските научници сметаат дека на тоа влијаат промените на океанските струи и климатската појава Ел Нињо.

Регионот на Антарктикот чува речиси 70 отсто од свежата вода на планетата во облик на снег или мраз. Кога сето тоа би се стопило, нивото на морето би пораснало 50-60 метри, но тоа би траело неколку генерации.

Научниците на ОН предвидуваат дека океаните до крајот на овој век ќе бидат повисоки од 30 до 110 сантиметри, во зависност од резултатите на човечките напори да се намалат емисиите на гасови со ефект на стаклена градина, кои ја загреваат Земјината атмосфера и од чувствителноста на ледената покривка.

Најмногу е погодена областа на антарктичкиот полустров кон Аргентина. Таму е видливо топењето на глечерите, кои се повлекуваат повеќе од 100 метри во заливот Дискавери.

Забава

Софија Вергара, нов член на жирито на „Америка има талент“

Објавено пред

Ѕвездата на ТВ-серијата „Модерно семејство“, која неодамна заврши со продукција по 11 сезони, сега е член на жирито на телевизиското шоу America’s Got Talent („Америка има талент“).

Во четвртокот Ен-би-си соопшти дека Софија Вергара ќе биде дел од жирито на популарното американско шоу.

Вергара (47)  ќе ѝ се придружи на Хајди Клум (46), која до неодамна беше судијка на  AGT: Champions (АГТ: Шампиони).

Двете доаѓаат на местата на Габриела Јунион и Џулијан Хаф, отпуштени како судии (жири) по само една сезона.

Останати членови на жирито за 15-та сезона на натпреварот на таленти се Хауви Мендел и Сајмон Коуел, кој всушност е  креатор на шоуто и извршен продуцент.

Тери Круз се враќа како домаќин.

Прикажи повеќе...

Забава

Рене Зелвегер блеска во црн фустан од тантела на гала-вечер во Беверли Хилс

Објавено пред

Таа го воодушеви Холивуд со освојувањето на вториот „Оскар“ во својата кариера на почетокот на овој месец.

А крунисаната најдобрата актерка Рене Зелвегер ја осветли вечерта во четвртокот на врвот на листата гости на добротворната гала-вечер во хотелот „Беверли Вилшир“ во Беверли Хилс, во организација на Фондот за истражување рак кај жени.

Главната хероина на „Џуди“ (50) плени погледи во црн фустан од тантела –  аристократска елеганција со нагласена сензуалност.

Познатата холивудска актерка, добитник на најпрестижната награда за улогата на Џуди Гарланд во филмот „Џуди“, наградата ѝ ја посвети на Гарланд, актерка која никогаш не добила Оскар.

„Ти си хероина и ова е за тебе!“ рече таа на церемонијата што се одржа на 9 февруари, држејќи ја златната статуетка во рацете.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Пласидо Доминго: Моето извинување остави лажен впечаток

Објавено пред

Оперскиот пејач Пласидо Доминго во четвртокот ретерираше за јавното извинување што го објави пред два дена во врска со обвиненијата за сексуално вознемирување и дискриминација откако изјавата предизвика несакани реакции и откажувања во Шпанија.

Доминго, кој се соочува со повеќе обвиненија за сексуално вознемирување, во вторникот се извини за „повредата“ што им ја предизвикал на жените што го обвинуваат, велејќи дека прифаќа целосна одговорност за своите постапки.

Но, шпанската мегаѕвезда во четвртокот тврдеше дека неговите зборови биле погрешно протолкувани.

„Чувствувам дека треба да објавам друго соопштение за да го поправам погрешниот впечаток создаден од моето извинување,“ рече славниот баритон кој во претходната изјава изрази жалење без да потврди конкретно ниту едно од наводите.

79-годишниот маестро, кој беше директор и диригент во некои од најпрестижните светски оперски куќи, е обвинет од најмалку 20 жени за насилно бакнување, допирање и непримерно однесување во периодот од 80-тите години.

Во четвртокот Доминго соопшти дека се повлекува од Ла Травијата во мадридскиот „Театро Реал“ и дека ќе го стори истото со која било театарска или оперска куќа „којашто би можела да има тешкотии“ со неговото присуство.

„Знам што не сум направил и повторно ќе негирам. Никогаш не сум се однесувал агресивно со никого и никогаш не сум направил ништо за да нарушам или попречувам нечија кариера“, вели тој.

Напротив, додава тој, во текот на петте децении во операта работел „да ја промовира кариерата на огромен број пејачи“.

„Моето извинување беше искрено и од дното на срцето кон сите колеги на кои сум им наштетил на кој било начин со нешто што сум рекол или направил. Како што сум покажал во многу наврати, никогаш немав намера да повредам или навредам некого “.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет35 минути

Саемот за автомобили во Женева се откажува првпат во 79 години поради коронавирусот

Првпат во 79 години, поради коронавирусот, откажан е саемот за автомобили во Женева, објавија швајцарските медиуми. Голем број други јавни...

Македонија1 час

Филипче предлага да се забранат сите јавни собири за најмалку седум дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, дал предлог Владата да ги ограничи масовните јавни собири како превенција од вирусот во пресрет...

Регион2 часа

Во Грција потврден четвртиот случај на коронавирус

Гркинка која неодамна се вратила дома од северна Италија стана четвртиот случај на коронавирус во Грција. Нејзината состојба е стабилна...

Топ3 часа

Скопјанец украл паричници од факултет и приватна болница, па со картичките пазарел во маркети

Скопското Обвинителство поднесе обвинение против 40-годишен скопјанец кој крадел паричници, а потоа правел трансакции во маркети. Како што јавија од...

Македонија3 часа

Обвинителството нема да покрене постапка за продажбата на МРП-вакцините

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе резолуција дека нема место за јавно–обвинителска интервенција во предметот оформен по...

Свет3 часа

Итна седница на НАТО поради нападот на турската војска во Сирија

Членките на Северноатлантскиот сојуз (НАТО) ќе одржат вонредна седница по повикот на Турција поради нападот врз нејзините сили во Сирија,...

Свет4 часа

Вo Иран 26 лица починаа од коронавирус, порасна и бројот на заразени во Италија

Од епидемијата на коронавирус во Иран починале 26 лица, соопштија властите, додавајќи дека неколку службени лица се заразени од вирусната...

Свет4 часа

Турција повеќе нема да го спречува влезот на сириските бегалци во Европа

Портпаролот на владејачката турска Партија на правда и развој, Омер Челик, изјави дека политиката на Турција кон бегалците ќе остане...

Европа14 часа

Канада веќе нема да ангажира тимови за обезбедување на Меган и Хари

Канада веќе нема да врши безбедносни услуги за британскиот принц Хари и Меган Маркл, соопшти денеска канадската влада, откако двојката...

Европа15 часа

Рочиштето за екстрадиција на Асанж во САД одложено за мај

Британскиот суд денеска го одложи разгледувањето на барањето за екстрадиција на Џулијан Асанж за 18 мај, а кого САД го...

Регион16 часа

Вархељи: Имам голема надеж дека преговорите со Скопје и Тирана ќе почнат наредниве недели

Европската Унија би можела да ги отвори пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија за неколку недели бидејќи двете држави...

Европа18 часа

Коронавирусот се прошири на сите континенти, освен на Антарктикот

Коронавирусот се прошири во 40 земји во светот и заразени има на сите континенти, освен на Антарктикот, пренесува агенцијата „Танјуг“....

Македонија18 часа

Министерството за здравство: Лицето дојдено од Рим, за кое се чекаа резултати, не е заразено со коронавирус

Mинистерството за здравство информира дека лицето пристигнато од италијанската престолнина, за кое попладнево министерот Венко Филипче најави дека се очекуваат...

Македонија21 час

Операторите од понеделник на полноќ ќе ја реемитуваат само МТВ

Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски...

Македонија22 часа

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари што граѓаните ги плаќале како данок

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари кои граѓаните ги плаќале како данок. Против...

Македонија23 часа

Вонредна дезинфекција на автобусите на ЈСП и на жичницата на Водно

ЈСП Скопје од денеска, 27 февруари, ќе почне со вонредна дезинфекција на автобусите, како и на кабините на жичницата на...

Македонија24 часа

Жената која допатува од Рим не е заразена со коронавирус

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за коронавирус, кои штотуку пристигнале, се негативни на...

Македонија24 часа

СДСМ и Беса заедно на изборите

Лидерите на СДСМ и движењето Беса, Зоран Заев и Биљал Касами, потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12...

Македонија1 ден

(Видео) Шилегов: Се одложуваат сите екскурзии на средношкоците во Италија

Градот Скопје во рамките на своите надлежности е целосно подготвен да ги преземе сите неопходни мерки за да се спречи...

Македонија1 ден

Граѓаните кои биле во регионите со коронавирус да се јават во ЦЈЗ и да не одат на работа и на училиште

Владата ги известува сите вработени во државните и локалните институции и претпријатија, вработените во основно, средно и високо образование, како...

Досие