Контакт

Забава

Тејлор Свифт не сака да се преправа дека е во добри односи со Канје Вест

Објавено пред

Откако раперот Канје Вест (42) ја посрамоти пејачката Тејлор Свифт (29) на MTV Video Awards во 2009 година, нивната врска никогаш не се подобрила. Во интервју за магазинот „Ролинг стоун“, Тејлор изјави дека веќе нема да се преправа оти сè е во ред меѓу неа и Вест.

По 2009 година, ситуацијата постојано се менувала. Канје и Тејлор станале пријатели, излегле на вечера заедно, а раперот понекогаш знаел да ја пофали музиката на Тејлор. Сепак, сето тоа паднало во вода во 2015 година на ВМА-наградите. Канје, рече Тејлор, ја молел да му ја додели наградата „Вангуард“ затоа што тоа би значело многу за него. Тој побарал да го повика на сцената и да каже дека Ем-ти-ви ја донел таа одлука поради зголемена гледаност.

„Сфатив дека е многу дволичен. Тој сака да биде добар со мене зад сцената, но тој сака да биде кул, да стане пред сите и да зборува сешто. Се вознемирив. Тој сакаше да дојдам во соблекувалната по настанот да разговараме, но јас одбив“, рече Тејлор.

Канје тогаш ѝ испрати цвеќе на Тејлор во знак на извинување, што таа го прифатила. Нивното пријателство се тресело цело време кулминирајќи кога Канје ја објавил песната Famous пред три години, во која тој ја спомнал.

„Имам чувство дека Тејлор и јас ќе имаме секс. Зошто? Ја направив таа кучка популарна“, се стиховите на песната на раперот, на што Тејлор полуде.

„Дотогаш мислев дека сме во добри односи, но кога ја слушнав песната, си реков за себе: ‘завршив со ова’“, вели Тејлор.

Во 2009 година Канје ја прекина Тејлор и рече дека наградата за најдобро женско видео требаше да ја освои Бијонсе (37) за Single Ladies. Оттогаш нивната врска е бурна.

Забава

Илон Маск и Грајмс го менуваат името на бебето во согласност со законот во Калифорнија

Објавено пред

Илон Муск и неговата партнерка Грајмс, кои се постојано во центарот на вниманието на јавноста, го прифатија законот за Калифорнија и го преименуваа новороденчето кое доби многу невообичаено име. X Æ A-12 ќе се вика X Æ A-Xii од денеска.

View this post on Instagram

Father Elon

A post shared by Elon Musk Fan Page (@elonmuskofficlal) on

Брачниот пар првично беше воодушевен од името на детето коешто се роди на 4 мај. Сепак, наскоро стана јасно дека парот ќе биде принуден да го смени името на бебето во согласност со законот за Калифорнија.

Законот за Калифорнија забранува индо-арапски броеви во имињата, но дозволува римски броеви, како и сите соодветни апострофи и, во овој случај, цртички.

Мајката на бебето објави суптилна промена на името во коментарите на Инстаграм, одговарајќи на следбеник кој прашал: „Дали го сменивте името на бебето заради законот во Калифорнија? Како ќе се вика се бебето?“

„X Æ A-Xii“, одговори Грајмс.

Канадската пејачка Клер Елиз Бушех, позната како Грајмс претходно го објасни значењето на името на Твитер.

Илон Маск (48), основачот на „СпејсХкс“ и „Тесла“ стана татко по шести пат.Канадската пејачка и милијардерот се во врска од мај 2018 година, а се запознале на Твитер.
Маск (48) има пет деца (близнаци и тројка) од бракот со канадската писателка Џастин Вилсон, од која се раздели во 2008 година и потоа беше во врска со актерките Талула Рајли и Амбер Хрд.

Прикажи повеќе...

Hitech

Конференција со над 150 светски лидери од 60 земји

Објавено пред

Во четврток ќе се одржи Women in Tech светска 24/7 конференција со над 150 светски лидери од 60 земји.

Секој заинтересиран во технологија ќе може да ја проследи конференцијата на следниот линк: https://www.facebook.com/events/251476715959825/.

Прикажи повеќе...

Забава

Тони Брекстон облече бикини за домашно селфи

Објавено пред

Тони Брекстон ја покажа својата прекрасна фигура на 52 години во бикини, откако одбра социјална дистанца наместо да оди на плажа.

Една од најголемите аренби ѕвезди од 90-тите во неделата сподели фотографија од себеси во бикини за нејзините 3,3 милиони следачи на Инстаграм.

52-годишната аренби легенда, позната по култната Un-break My Heart, направи селфи во огледало. Таа им пркоси на годините со својата младешки изглед и атлетска фигура. Се чини дека се чувствува убаво и изгледа убаво, без притоа да вложи поголем напор.

Иако изгледа подготвена за на плажа, Тони се реши за безбедната и одговорна опција придржувајќи се кон препораките за социјално дистанцирање за да се спречи ширењето на коронавирусот.

Под фотографијата напиша „Плажите се отворени и јас сум подготвена … но премногу сум исплашена да одам. Сè уште има КОВИД-19. Останете безбедни!“

Тони реши „да игра на сигурно“ во време кога илјадници луѓе се чекираа на социјалните мрежи како слават на плажите и езерата низ целата земја, дури и откако „Њујорк тајмс“ го привлече вниманието со објавување на некои од имињата на приближно 100.000 Американци кои починаа од Ковид-19.

На почетокот на овој месец, Тони се појави со новиот сингл Do It, со текст што ги повикува слушателите да прекинат безплодна врска.

Објавувањето се совпадна со најавата за нејзиното преселување во дискографската куќа „Ајланд рекордс“, за која снимаат многу современи sвезди, меѓу кои Ариана Гранде, Џастин Бибер и Дрејк, и  класични музичари како Елтон Џон, Боб Марли и „Квин“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 часа

Италија бара 60.000 доброволци кои ќе надгледуваат дали се држи физичка дистанца

Италија планира на улиците да испрати околу 60.000 доброволци кои би внимавале на одржување на правилата за физичка дистанца и...

Македонија10 часа

Чулев: Ако се потврди автентичноста на „орото во Чаир“ ќе следат казни

Намалување на бројот на заразени од вирусот Ковид-19 е возможно само доколку граѓаните се дисциплинирани и ги почитуваат мерките за...

Свет11 час

(Видео) Додека претседателот на Бразил јадеше хот-дог на улица минувачите извикуваа „убиец“

Минувачите во Бразил извикуваа „убиец“ и „ѓубре“ кон бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој во саботата опкружен со телохранители излезе на...

Европа11 час

Виена: За првпат во Европа извршена трансплантација на белите дробови на заразен со коронавирус

На Медицинскиот универзитет во Виена деновиве била извршена итна и екстремно комплицирана трансплантација на белите дробови кај 45-годишна пациентка кој...

Свет12 часа

Боливиски министер во притвор – купил респиратори за трипати повисока цена од реалната

Боливискиот министер за здравство Марсел Навахас е задржан во тримесечен притвор поради обвинувањата дека купил респиратори за трипати повисока цела...

Свет12 часа

Во Вухан 6,5 милиони луѓе тестирани за десет дена

Во изминатите десетина дена, 6,5 милиони луѓе се тестирани за присуство на коронавирусот во Вухан, а целта е да се...

Европа13 часа

Психијатарот поради невозвратена љубов ги труел своите колеги со торта

Млад доктор со српско потекло им донел торта на колегите во психијатриска болница во австриски затвор, во која ставил разни...

Македонија16 часа

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна...

Македонија18 часа

Потврден 21 нов случај на коронавирус, нема починати пациенти

Во изминатите 24 часа потврден е 21 нов случај на коронавирус, а Министерството за здравство соопшти дека не се регистрирани починати...

Свет18 часа

Психијатар со српско потекло со торта отрул колеги во Австрија

Психијатар вработен во затвор со српско потекло е уапсен недалеку од Виена под сомнение дека на колегите им дал торта...

Регион19 часа

Албанија од 1 јуни ги отвора границите и плажите

Албанскиот премиер, Еди Рама, рече дека на хотелите во таа земја ќе им биде дозволено да ги отворат своите плажи...

Македонија19 часа

Претседателот на Стопанската комора за енергетика: Измамници нечесни, вирусот не е смртоносен

Претседателот на Стопанската комора за енергетика на Македонија, Ѓорѓи Манасков, тврди дека коронавирусот не е смртоносен и дека е обичен...

Македонија20 часа

Филипче: Коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат

Фотографиите и прилозите од вчерашното празнување во верските храмови и пред нив се повторно загрижувачки. И покрај апелите на здравствените...

Економија20 часа

Најбогатите луѓе во светот го зголемија богатството за 255 милијарди долари за два месеца

Вкупното богатство на 25-те најбогати луѓе во светот се зголеми за 255 милијарди американски долари за два месеци, пишува „Форбс“....

Регион20 часа

Храповиќ: Црна Гора е прва „корона фри“ држава во Европа

Црногорскиот министер за здравство, Кенан Храповиќ, соопшти дека Црна Гора последна во Европа го регистрира првиот случај на Ковид-19 и...

Свет1 ден

САД ѝ се заканија на Кина поради ситуацијата во Хонгконг

Aмериканскиот советник за национална безбедност Роберт О’Брајан се закани дека Вашингтон ќе воведе санкции за Кина и Хонгконг доколку Пекинг...

Европа1 ден

Австрискиот претседател го прекршил полицискиот час, полицијата го нашла во ресторан по полноќ

Австрискиот претседател, Александер Ван дер Белен, се извини денеска откако полицијата во друштво на неговата сопруга Дорис Шмидауер, по полноќ...

Европа2 дена

На миса во Франкфурт се заразиле 107 лица

Најмалку 107 лица се заразиле со коронавирус на миса на Баптистичката црква во Франкфурт, објави денеска локалниот министер за здравство....

Свет2 дена

„Њујорк Тајмс“ на насловната страница ги објави имињата на починатите од Ковид-19

Весникот Њујорк Тајмс на насловната страница ги објави имињата на починатите од Ковид-19. Вообичаени текстови, фотографии и цртежи се заменети...

Македонија2 дена

Нови 37 случаи на коронавирус во земјава, нема починати

Во последните 24 часа направени се 508 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на коронавирус и тоа: – Скопје...

Досие