Контакт

Забава

Тинејџер од Берлин со стапала долги 35 см влезе во Гинис

Објавено пред

Ларс Мотц има многу проблеми кога му требаат нови чевли, затоа што ова 16-годишно момче носи број 57 – и поради должината на стапалата, тој влезе во Гинисовата книга на рекорди.

Тој доби потврда од Гинисовата книга на рекорди дека има најдолго стапало меѓу сите машки тинејџери во светот.

Нозете му се долги околу 35 сантиметри.

„Повеќето чевли треба да бидат нарачани, чинат околу 1.200 евра за чифт“, рече неговата мајка.

Специјалните работни чевли за столарска обука чинат дури 1.800 евра. Уште од раѓање, Ларс го изненадил болничкиот персонал кога му измериле 9,5 см долги стапала, рекоа неговите родители.

Забава

Сестрата на Мараја Кери ја тужи нивната мајка за наводна сексуална злоупотреба

Објавено пред

Алисон Кери (57), постарата сестра на пејачката Мараја Кери, ја обвини својата мајка Патриша дека ја принудувала на сексуален акт со непознати лица на возраст од 10 години, а во четвртокот поднела тужба во Врховниот суд на државата Њујорк, објави британски „Сан“.

Весникот открива дека во тужбата е наведено: „Обвинетата, која што е мајка на тужителот, дозволила и охрабрила машки лица чиј идентитет во моментов е непознат да вршат сексуален акт или сексуално задоволување, како што е дефинирано во казнениот закон во Њујорк, поточно присилно допирање и  сексуален напад од прв степен, додека тужителот бил на возраст од околу 10 години.

Алисон (57), која претходно била проститутка и е ХИВ позитивна, во документите тврди дека ѝ е дијагностицирано посттрауматско нарушување и депресија како резултат на наводната злоупотреба.

Алисон беше уапсена во 2016 година поради проституција, Таа тогаш сними видео за „Дејли мелл“, во кое апелираше до нејзиното славна сестра за помош.

Прикажи повеќе...

Забава

Дитејл уапсен под обвинение за сексуални напади

Објавено пред

Музичкиот продуцент Ноел Фишер алијас Дитејл, добитник на „Греми“ и познат по својата работа со пејачката Бијонсе, беше уапсен во средата по 15 обвиненија за сексуални напади, соопшти канцеларијата на шерифот во округот Лос Анџелес.

Музичкиот продуцент беше под истрага за наводни инциденти што се случиле помеѓу 2010 и 2018 година, се вели во соопштението.

Адвокатот на Дитејл, Ирвин Марк Бледстејн, рече дека сè уште немал можност да ги разгледа обвиненијата, и додаде: „Јас сум сосема сигурен дека тој ќе се изјасни за невин и ќе ги оспори сите овие обвиненија“.

Дитејл, чие вистинско име е Ноел Кристофер Фишер, е активен во музичката индустрија од 2005 година и продуцира песни за мега ѕввездата Бијонсе, раперот Лил Вејн, Реј Џеј, Лејди Гага, Џенифер Лопез и многу други.

Тој освои Греми во 2014 година за заедничкиот проект со Бијонсе и Џеј-зи, за мега хитот Drunk In Lovе.

Прикажи повеќе...

Забава

Камерон Дијаз: Немаше да станам мајка ако не беше Гвинет Палтроу

Објавено пред

Актерката на филмот „Има нешто во врска со Мери“ објави дека своето прво дете, ќерката Редик, ја добила во јануари со сопругот Бенџи Меден. Откако првпат стана мајка, актерката (47) откри кој е заслужен за создавањето на нејзиното семејство. Давајќи онлајн-интервју за брендот „Гуп“ на Гвинет, таа почна со: „Немаше да станам мајка ако не беше ти“.

„Би било: ’Немам деца’. А ти би рекла: ’Имајте деца, венчајте се, ќе имате деца’. Навистина беше упорна. Рече: ’Морате. Не разбираш. Ако не го направите тоа, ќе бидете тажни што не сте го строиле’. И затоа сум ти многу благодарна што не се откажа“.

Шегувајќи се дека тормозела, Гвинет продолжи: „Мислам дека можев да предвидам оти си родена да бидеш вистинска мајка. Некои жени не се, но ти си родена за тоа“.

View this post on Instagram

❤️❤️❤️ @benjaminmadden

A post shared by Cameron Diaz (@camerondiaz) on

„Па сето она од типот ’Нема да го сторам тоа’ беше само страв“, рече Камерон. „Бев само исплашена. Се плашев дека нема да најдам партнер. Немав среќа. Пред тоа немаше важни луѓе во мојот живот“.

Камерон отворено зборуваше за плановите за иднината на својата ќерка инсистирајќи на тоа дека не сака ќерка ѝ да се идентификува со атрибутите слатка и убава.

Камерон и легендата на бендот „Гуд Шарлот“, Бенџи, ја држат својата ќерка далеку од очите на јавноста уште од нејзиното раѓање и тие не споделуваат фотографии на социјалните мрежи. Актерката додаде: „Знам дека тоа е невозможно, но не сакам да има никакви одредници. Не сакам таа да се идентификува со придавки како „јас сум убава, симпатична сум“. Сакам таа да биде како ’јас сум!’“

„Кога ќе ја погледнам, сè што сакам е да ѝ помогнам да биде своја. Од ден на ден таа сè повеќе ми открива која е и јас само се обидувам да бидам во тек со неа. Мислам дека немаше да бидам ваков родител на 25 години“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет28 минути

Асимптоматските случаи имаат иста количина на вирус како и оние со симптоми

Асимптоматските случаи на ковид-19 носат иста количина на вирус како и оние со симптоми, покажува јужнокорејска студија. Јужна Кореја можеше...

Свет1 час

Сандерс предлага закон за оданочување на добивката на милијардерите за време на пандемијата

Американскиот сенатор Берни Сандерс заедно со колегите сенатори Ед Марли и Кирстен Гилбренд предлага Закон за оданочување на милијардерите. Според...

Свет2 часа

(Видео) Антивладини протести во Бејрут поради експлозијата

По силната експлозија во Бејрут во која загинаа голем број луѓе, на улиците на престолнината следат демонстрации против владата. Демонстрантите...

Регион13 часа

(Видео) Дваесет полицајци во Шпанија апселе двајца бегалци од Србија, пронајдена е лабораторија за дрога

Шпанската полиција уапси двајца Срби за кои била распишана меѓународна потерница. Еден од нив се барал за нападот на стадионот...

Свет13 часа

Реконструкција на катастрофата: како се случи експлозијата во Бејрут што го шокираше светот

Силата на експлозијата што ја зафати либанската престолнина го шокираше светот. Повеќе од 300.000 луѓе останаа без покрив над главата,...

Свет15 часа

(Видео) Се запали зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

Силен пожар избувна на врвот на зградата на Светскиот трговски центар во Брисел. Според медиумите, огнот избувнал во техничката просторија...

Свет17 часа

Херои кои се обиделе да го спасат Бејрут – последна фотографија од пожарникарите кои влегле во магацинот пред експлозијата

На социјалните мрежи се појави фотографија на која се прикажани последните моменти на пожарникарите кои се обиделе да спречат понатамошно...

Македонија19 часа

(Видео) Обилните дождови ги поплавија рудниците на РЕК „Битола“

Обилните врнежи од дожд во Битолско предизвикаа поплава на јагленовите откопни полиња во рудникот „Суводол“ на РЕК „Битола“. Ископот и...

Македонија19 часа

Нови 113 заболени и шестмина починати, меѓу кои и 22-годишен пациент

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи на...

Регион20 часа

Црна Гора го прошири списокот за влез без ограничувања, Македонија повторно ja нема

Црна Гора го прошири списокот на земји чии граѓани имаат право да влезат во земјата без ограничувања. Од утре граѓаните...

Македонија21 час

МЖСПП: Опасниот отпад од ОХИС ќе биде изнесен од државата кога ќе дозволат временските услови

Винилхлоридмономерот од поранешната фабрика ОХИС ќе се преточи и ќе се транспортира од државата веднаш штом ќе дозволат временските услови...

Македонија21 час

Кривична пријава против шест полицајци од СВР Скопје

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинитество за гонење организиран криминал и корпуција –...

Македонија22 часа

Бочварски: Родителите да бидат ослободени од паушалот за градинките за периодот април – август

Градоначалникот на општина Штип, Благој Бочварски, бара од градинките да ги ослободат родителите од плаќањето на паушалот за април, мај,...

Свет24 часа

Во Кина дневно се тестираат 4,8 милиони луѓе на коронавирус

Во Кина се пријавени 37 симптоматски случаи на коронавирус и 20 асимптоматски случаи, според податоците на Националната комисија за здравство на...

Свет1 ден

Во Северна Кореја тестиран првиот сомнителен случај на Ковид-19, резултатот нејасен

Во Северна Кореја е тестиран првиот сомнителен случај на коронавирус, но резултатите не се јасни, изјавил претставникот на СЗО во...

Свет1 ден

(Видео) Либан во тридневна жалост – спасувачите ги пребаруваат урнатините, се очекуваат уште жртви

Либанските спасувачки екипи и денеска продолжија со потрагата по преживеани меѓу урнатините по стравотната експлозија во Бејрут, во која животот...

Свет1 ден

(Видео) Експлозијата во Бејрут трета по моќност во историјата по бомбите во Хирошима и Нагасаки

Експлозијата во Бејрут е трета по моќност во историјата, веднаш по експлозиите на нуклеарните бомби во Хирошима и Нагасаки, вели...

Свет2 дена

Објавени сателитски снимки од Бејрут пред и по експлозијата

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ објави сателитски фотографии од пристаништето во Бејрут пред и по вчерашната експлозија. Покрај нив, фотографии објави...

Свет2 дена

Првиот руски авион со мобилна болница полета за Бејрут

Авионот со воздухопловна мобилна болница, лекари и спасувачи полета од регионот Жуковски во Москва кон Бејрут, главниот град на Либан....

Свет2 дена

Само 1,5 милиони Италијанци развиле антитела на Kовид-19, што е далеку од колективен имунитет

Речиси 1,5 милиони луѓе во Италија развиле антитела на Ковид-19. Ова го покажуваат резултатите од серолошките тестови спроведени и анализирани...

Досие