Контакт

Забава

Том Хенкс финансиски помогнал да се снимат некои од иконските сцени на „Форест Гамп“

Објавено пред

Во Холивуд е познат по тоа дека е многу добар човек, приземен и секогаш пристоен, а најново, дека е и дарежлив, кога откри дека платил дел од трошоците за продукција на култниот „Форест Гамп“ од својот џеб.

Омилениот холивудски актер, режисер и продуцент Том Хенкс откри дека помогнал да се плати скапото патување на главниот лик низ целата земја кога режисерот на филмот од 1994 година, Роберт Земекис, го замолил да ги подели трошоците со него.

Во разговор со новинарот Грејм Бесинџер (In Depth), Хенкс се присети: „Режисерот рече: Ова патување ќе чини икс долари. И тоа не беше евтино. Му одговорив: Добро. Тој додаде: Јас и ти ќе ја поделиме таа сума“.

„Ние ќе ви ги вратиме парите, но вие момци („Парамаунт“) ќе мора да ги споделите и профитите, а студиото одговори: „Одлично. Договорено!“, раскажува Хенкс. „Тоа беше добро и за нас“, рече тој.

Хенкс исто така помогнал во трошоците за осигурување.

„Тие рекоа: Временските услови се такви што не можеме да обезбедиме осигурително покритие. Значи, вие момци не можете да снимате. Боб (Роберт Земекис) и јас им рековме: Ние ќе го покриеме осигурувањето. И тоа го сторивме“.

„Форест Гамп“, филмска адаптација на истоимениот роман на Винстон Грум од 1986 година, освои шест „Оскари“ во најважните категории и три „Златни глобуси“. Комичната драма, сторија за млад човек со умствена попреченост, кој се издигнува над животот, се смета за класика на современата филмографија.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Ноќевање со појадок: Ева Мендес се пошегува за своите деца

Објавено пред

Таа и сопругот Рајан Гослинг го чуваат приватниот и семеен живот подалеку од очите на јавноста.

Но, во едно интервју објавено во Австралија минатиот викенд, Ева Мендес проговори за тоа како изгледа да прави пауза од работа за да се фокусира на воспитувањето на двете ќерки што ги споделува со актерот од The Notebook.

„Понекогаш изгледа како да имаме некој вид ноќевање со појадок во кревет, со многу пијани и агресивни гости“, рече таа за „Сиднеј Морнинг Хералд“.

Мендес, која глумеше во филмови како Training Day и Fast and Furious, додаде: „Навистина се чувствуваме како да работиме во хотел, а гостите се бесни и се однесуваат како шефови и бараат да им се донесе храна.“

„И додека да дојде време да спијат, нам ни останува само да расчистиме и да разговараме за тоа како се однесувале со нас тој ден!“

Прикажи повеќе...

Забава

Шерон Стоун ги повика жените од Флорида да гласаат за Џо Бајден

Објавено пред

Холивудската ѕвезда Шерон Стоун ги повика жените од Флорида да гласаат за кандидатот за претседател на Демократската партија, Џо Бајден, во писмо што го напиша во понеделникот.

„Вие сте отпорни, храбри, забавни, паметни и секси. Вашиот број на случаи Ковид-19 ме плаши“, вели Стоун повикувајќи ги жените да гласаат за демократскиот кандидат Џо Бајден.

62-годишната актерка пишува како ја посетила Флорида уште како тинејџерка. Потоа се навраќа на периодот кога го снимала мегахитот „The Specialist“ со Силвестер Сталоне во 1994 година во Мајами.

„Таму собирав пари за напатени жени“, напиша Шарон – која може да се пофали со 2.5 милиони следачи на социјалните мрежи Инстаграм и Твитер.

Прикажи повеќе...

Забава

Џеф Бриџис откри дека има лимфом

Објавено пред

Оскаровецот Џеф Бриџис откри дека има лимфом, но вели дека неговата прогноза е добра, пренесуваат медиумите.

Во еден твит повторувајќи го неговиот лик Д Дуд (Батката) во филмот „Големиот Лебовски“, Бриџис рече дека започнува со третмани, признавајќи дека станува збор за сериозна болест.

Лимфомот е форма на рак кој влијае на лимфниот систем – дел од мрежата што се бори против микробите во организмот.

70-годишниот Бриџис е добитник на „Оскар“ за најдобра машка улога во 2010 година за улогата на алкохоличар во филмот „Лудо срце“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

За една недела 49 лица починале од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 12 до...

Европа58 минути

Ломбардија воведува полициски час од 22 октомври

Од 22 октомври ќе се воведе полициски час во северната италијанска покраина Ломбардија, која се смета за „локомотива“ на италијанската...

Македонија1 час

Заев: Оваа Влада ќе го негува и унапредува македонскиот јазик

Сè дури постои македонскиот јазик ќе постојат и Македонците, сè додека постојат Македонците ќе постои и македонскиот јазик, изјави премиерот...

Македонија2 часа

МОН објави упатство: Наставниците да го прилагодат оценувањето согласно учењето на далечина

Министерството за образование и наука и Бирото за развој на образование ги известија училиштата за начинот на следење и оценување...

Европа3 часа

Курц: До следното лето ќе се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, верува дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна во првата половина на следната година. „До следното...

Македонија3 часа

Весковски: Водоснабдувањето во Скопје нормализирано, ваков дефект се јавува еднаш на 10 години

Водоснабдувањето кое во текот на вчерашниот ден беше прекинато во голем дел од Скопје, како резултат на голем дефект на...

Македонија3 часа

Новите мерки против коронавирусот на дневен ред во Владата и Собранието

Новите мерки во борбата против коронавирусот денеска ќе се најдат на седници на Владата и на Собранието. Владата треба да...

Свет3 часа

Во Москва 49 нови смртни случаи од коронавирус за 24 часа

Рускиот главен град во понеделникот регистрираше 49 нови смртни случаи поврзани со коронавирус, соопшти Московскиот кризен штаб. „Четириесет и девет...

Свет4 часа

Ирска воведе најстроги мерки против коронавирусот во Европа

Ирскиот премиер Михаел Мартин го потврди враќањето на највисоко, петто, ниво на ограничувања во борбата со коронавирусот, кое ќе трае...

Свет4 часа

Норвешки лекар тврди дека коронавирусот мутирал

Нова мутација на САРС-КоВ-2 коронавирус е откриена во Норвешка, тврди главниот лекар на општината Трондхајм, Тове Рестад. Од друга страна,...

Македонија18 часа

Во Скопје 2.674 активни случаи на коронавирус, најмногу во Аеродром, Карпош и во Центар

Во Скопје во моментот има 2.674 активни случаи на коронавирус од вкупно 5.550 во целата држава. Најмногу активни случаи во...

Свет19 часа

Студија: повеќе од половина од луѓето што прележале Ковид-19 чувствуваат симптоми и по неколку месеци

Повеќе од половина од луѓето што биле отпуштени од болница по заболувањето од Ковид-19, чувствуваат симптоми, како што се отежнато...

Македонија21 час

Дванaесет починати и 161 нов случај на коронавирус во Македонија

Дванaесет лица починаа, а потврден е 161 нов случај на коронавирус во земјата во последните 24 часа, соопшти Министерството за...

Македонија22 часа

Кумот на Груевски во притвор поради плацовите на Водно

Кривичниот суд во Скопје му изрече 30 дена притвор на Ристо Новачевски, кој се товари за сторено кривично дело перење...

Македонија22 часа

Филипче: Ситуацијата е навистина сериозна, следен чекор би бил полициски час

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека утре до Владата ќе биде предложен дополнителниот сет мерки за превенција од коронавирусот....

Свет23 часа

Европската агенција за лекови ќе ги разгледа резултатите од студијата на СЗО за лекот ремдесивир

Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе ги разгледа резултатите од студијата на Светската здравствена организација (СЗО) за антивирусниот ремдесивир, што...

Македонија23 часа

(Видео) Пендаровски: Научните аргументи и вистината за јазикот се на наша страна и од нив никој разумен не може да се откаже

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на манифестацијата Отворени денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“. Овогодишниот...

Топ23 часа

Инспекторите растурија свадба во Глумово со 250 гости, следи кривична пријава

Инспекторите откриле уште еден случај на масовно непочитување на мерките против коронавирус во околината на Скопје. Синоќа во периодот од...

Македонија23 часа

Од отворањето на градинките, од корoнавирус заболеле 18 деца и 55 вработени

Од отворањето на градинките на 9 септември досега од коронавирус заболеле 18 деца и 55 вработени, информира министерката за труд...

Македонија1 ден

Приведен кумот на поранешниот премиер Никола Груевски, за плацевите на Водно

По наредба на Обвинителството за организиран криминал и корупција, полицијата утрово го приведе Ристо Новачевски, кум на Никола Груевски, а...

Досие