Контакт

Забава

Трговски центар отстрани восочна фигура на Мајкл Џексон за да не ги навредува посетителите

Објавено пред

Најстариот трговски центар во Данска отстрани восочна фигура на Мајкл Џексон од страв дека таа би можела да биде навредлива за купувачите или да биде оштетена поради обвиненијата дека кралот на поп-музиката во текот на својот живот сексуално вознемирувал малолетни момчиња.

Шарлотe Андерсен, маркетинг-директорка на трговскиот центар „Редовре“, сместен во предградие на Копенхаген, за данската телевизја „ТВ2“ изјавила дека добиле петнаесетина поплаки за фигурата на Џексон, главно од семејствата со помали деца.

Центарот најави организација на изложба на восочни фигури од најголемите ѕвезди од шоу-бизнисот, меѓу кои и Мерилин Монро и Џулија Робертс. Изложбата треба да трае за време на зимскиот училиштен распуст во Данска, кој почна вчера.

Фигурата на Џексон била заменета со восочна фигура на актерот Бред Пит.

Трговскиот центар, кој се протега на површина од 75.500 квадратни метри, е првиот центар отворен во Данска во 1966 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Винтиџ видеоигра на аукција постигна цена од 114.000 долари

Објавено пред

Неотворена копија на винтиџ видеоигра „Супер Марио Брос“ е продадена за 114.000 американски долари на аукција, уште еден доказ за трајната популарност на забавата создадена пред децении, објави „Еј-би-си њус“.

Понудувачот, кој сакаше да остане анонимен, купи рана верзија на пионерската игра Super Mario Bros објавена во 1985 година за Нинтендо конзола NES. Аукцијата се одржа минатиот петок во „Херитиџ аукции“ со седиште во Далас.

Цената од 114.000 долари го престигна претходниот рекорден износ на аукциите на „Херитиџ“ за видеоигра. Претходно, рекордната понуда изнесуваше 100.150 долари, направена на почетокот на минатата година за неотворена копија на истата игра.

Копијата на „Супер Марио Брос“  е дел од збирката видеоигри од 1980-тите и 1990-тите кои им беа продадени на разни купувачи за речиси 700.000 долари, што беше далеку над почетната цена на „Херитиџ аукции“ од околу 500.000 долари.

Други понуди на аукцијата се „Мајк Тајсон панч-аут!“ видеоигра од 1987 година, базирана на поранешниот шампион во бокс во тешка категорија, која се продава за 50.400 долари.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Дизни најавува нова анимирана серија „Војна на ѕвездите“

Објавено пред

Нова анимирана серија „Војна на ѕвездите“ фокусирана на елитната група клонови ќе почне да се прикажува на стриминг-платформата на Волт Дизни „Дизни плус“ во 2021 година, објави компанијата во понеделникот.

Серијата, со оригинален наслов Star Wars: The Bad Batch, ќе ги следи експерименталните клонови во галаксијата што брзо се менува по завршувањето на војната на клоновите, соопшти компанијата.

Дизни инвестира во нови програмски содржини за да привлече претплатници на стрим-платформата „Дизни плус“, која почна во ноември 2019 година и имаше повеќе од 50 милиони претплатници неколку месеци по стартот.

Прикажи повеќе...

Забава

Телото на исчезнатата актерка Наја Ривера пронајденo во езерото Пиру

Објавено пред

Телото извлечено од езерото во Калифорнија е на исчезнатата актерка Наја Ривера, соопштија официјалн лица во понеделникот.

„Ние сме убедени дека телото што го најдовме е на Наја Ривера“, рече шерифот на округот Вентура, Бил Ајуб, на прес-конференција на брегот на езерото Пиру близу Лос Анџелес.

Нејзиното тело беше најдено рано во понеделникот во близина на местото каде што исчезна, рече шерифот, додавајќи дека многуте дрвја и растенија под водата ја отежнувале потрагата во северната половина на езерото.

За Ривера (33) се претпоставуваше дека се удавила откако исчезна во средата. Таа изнајмила чамец на езерото Пиру со својот четиригодишен син Хозе, кој беше пронајден неповреден.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ12 минути

Kривична пријава за скопјанецот осомничен дека ја убил невенчаната сопруга, а телото го фрлил покрај пат

Полицијата поднесе кривична пријава против 36-годишен скопјанец кој е осомничен дека ја убил невенчаната сопруга. Според информациите на МВР, И.Е.(36)...

Македонија20 минути

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори со пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји на кои им е забрането...

Македонија51 минута

Најголем дел од заболените изминатата недела се лица над 60 години

Минатата недела, односно за седум дена, регистрирани се вкупно 1.073 нови позитивни случаи на коронавирус од вкупно направени 9.995 тестови....

Македонија2 часа

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија2 часа

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет3 часа

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Европа3 часа

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои...

Регион3 часа

Шест часа траеше сослушувањето на Тачи во Хаг, рочиштето продолжува и денеска

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, по шестчасовно испрашување ги напушти просториите на Специјалното јавно обвинителство во Хаг, а рочиштето ќе продолжи...

Македонија14 часа

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска. Како што информира претседателот на...

Македонија16 часа

На базен со маска, задолжително е туширање пред влегување во водата

На денешната владина седница веше усвоен протоколот за работата на базените, кој вклучува носење маска на лицето и држење растојание,...

Македонија16 часа

Растојание помеѓу лежалките и во водата, забрана за играње одбојка – објавен протоколот за плажите

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Во согласност со протоколот, покрај...

Македонија19 часа

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден на бачило

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија. Тој се движел во група...

Топ19 часа

Нова мигрантска драма во кумановското село Ваксинце – Пакистанци во залошништво држеле мигранти

Нова мигрантска драма деновиве се случувала во кумановското село Ваксинце, каде што две лица од Пакистан во засложништво држеле 19...

Македонија19 часа

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Македонија20 часа

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет23 часа

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Европа24 часа

Германците одложиле 50.000 онколошки операции поради коронавирусот

Поради пандемијата на коронавирус во Германија се одложени десетици илјади онколошки операции, терапии и мерки за рано откривање на карцином,...

Топ1 ден

Повредени 11 мигранти во сообраќајна несреќа на патот Радовиш – Штип

Единаесет мигранти се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на патот Радовиш – Штип во која учествувале два...

Топ1 ден

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за соучесништво во убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска доби 19-годишна казна затвор поради свирепото убиство на Пино Секондо. Судијката Ленка Давитковска ја прогласи за виновна, односно...

Македонија1 ден

Почна изборниот процес, гласаат 706 лица кои се во самоизолација

Денеска е првиот ден од тридневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија, кои ќе завршат в среда. Од...

Досие