Контакт

Забава

Трогателна љубовна приказна во Турција: жената која го оставила ја чека на автобуска станица 24 години

Објавено пред

Еџевит Окузџу, жител на провинцијата Синоп во Турција, 24 години чека на автобуска станица да се врати неговата сакана жена.

dobivaj vesti na viber

Турските медиуми пишуваат дека љубовната приказна на Окузџу е многу потресна.

На новинарите им рекол дека токму на таа автобуска станица ја сретнал жената од неговите соништа и дека нивната љубовна приказна се развивала токму онака како што тој си замислил, додека не се случила трагедијата.

На млада возраст му била дијагностицирана болест поради која постепено го изгубил видот. Иако поминал низ бројни третмани, ниту еден не се покажал успешен. За жал, жената што ја сакал отишла во Истанбул и повеќе не се вратила, пренесува Klix.ba.

Иако оттогаш поминаа повеќе од 20 години, Окузџу не ја изгуби надежта, верувајќи дека еден ден неговата сакана ќе се врати на истата автобуска станица каде што за првпат се сретнаа нивните патишта. Затоа тој секој ден чека на станицата.

Како што вели, нема блиски членови од семејството освен неговиот брат кој не живее со него.

Во текот на денот, Окузчу може да се види на автобуската станица, место кое сега локално е познато како станицата „ашик Еџевит“, што значи „заљубен Еџевит“, што стана еден вид симбол на неговата трајна љубов и посветеност.

Забава

Меган и Хари планираат да се преселат подалеку од папараците

Објавено пред

Меган Маркл и принцот Хари се подготвени да живеат поблиску до сјајот и гламурот на Холивуд. Извори од странските медиуми велат дека тие ќе се преселат во Лос Анџелес.

dobivaj vesti na viber

Како што откриваат извори, Меган и Хари наводно разговарале за преселба во Лос Анџелес откако решија повеќе да не бараат дом во Малибу.

Меган и Хари исто така се вели дека се заинтересирани за разни населби во Лос Анџелес, иако тие сè уште не посетиле ниту една куќа, освен за делот од 8 милиони долари во Малибу, од кои се откажаа уште во септември.

Меган и Хари живеат покрај брегот во Монтесито, а преселбата во ЛА има смисла. Тие присуствуваа на многу настани во Холивуд, а иако Малибу е многу поблиску од Монтесито, сепак се чувствуваат премногу далеку.

Откако ТМЗ ја објави приказната за Меган и Хари, кои го обиколуваат имотот во близина на автопатот Пацифик коуст, откриено е дека имотот станал магнет за папараците и  медиумите, што ги натерало да се грижат за сопствената безбедност и на крајот да одложат и да не го купат.

Инаку, Меган и Хари живееле во Беверли Риџ Естејтс неколку недели во текот на 2020 година, а Хари го опишал времето поминато таму како блаженство бидејќи никој не знаел каде се.

Прикажи повеќе...

Забава

Жени од Зодијакот кои никогаш нема да дозволат мажите да ги контролираат

Објавено пред

Жените од Зодијакот, кои доминираат во врската, обично го имаат главниот збор во сè. Тоа им е природно благодарение на хороскопскиот знак во кој се родени.

dobivaj vesti na viber

Некои жени зрачат со самодоверба и едноставно не дозволуваат никој да биде поставен над нив, а најмалку мажот со кој се во врска. Жените од одредени хороскопски знаци се многу независни и нема да дозволат ниту еден маж да манипулира со нив и често тие го имаат главниот збор во нивната врска.

Жените од Зодијакот кои доминираат во врската

Овен
Жените родени во овој знак се познати по својата огнена и независна природа. Бидејќи Марс е нивната владејачка планета, тие имаат силна волја и вродени лидерски вештини. Тие се грижат за автономијата и веројатно нема да дозволат некој да ги диктира нивните постапки и одлуки. Тие храбро се справуваат со животот и претпочитаат да си го направат својот пат.

Лав
Со лавиците владее Сонцето, па не е ни чудо што зрачат со шарм и самодоверба. Тие се природни лидери и ја ценат својата независност. Токму поради оваа причина на мажите им е тешко да ги контролираат. Во мажот бараат личност која ќе им ја надополнува силата, а не да ја намалува.

Стрелец
Жените Стрелец се познати по својата авантуристичка и слободоумна природа. Управувани од Јупитер, тие имаат длабоко вкоренета желба за личен раст и истражување. Малку е веројатно дека жената Стрелец ќе му дозволи на мажот да ја контролира бидејќи ја цени својата слобода и секогаш е желна да проба нови искуства.

Водолија
Жените водолија имаат уникатен и независен начин на размислување. На претставниците на овој знак ќе им биде многу тешко да ги исполнат традиционалните очекувања и ќе имаат тенденција да ги следат сопствените принципи. Не можете лесно да ја поколебате и нема да дозволи некој да се обиде да ја контролира.

Јарец
Жените во овој знак се познати по својата практичност, амбициозност и одлучност. Нивната владејачка планета е Сатурн, планетата на дисциплината, и затоа тие се многу фокусирани на постигнување на своите цели. Ќе имаат многу тешко време да дозволат маж да ги контролира бидејќи ја ценат нивната автономија. Ќе успеат и тоа ќе го направат по свои услови.

Прикажи повеќе...

Hitech

Гугл ги брише сите стари кориснички сметки во петок

Објавено пред

Од 1 декември, Гугл ќе ги избрише сите стари и неактивни Гугл сметки, односно оние што не биле користени најмалку две години. Така, е-поштата, односно гмаил и другите содржини, како што се фотографиите, записите во календарот, контактите и документите од дискот, ќе бидат избришани, во согласност со новата политика на компанијата. Чистењето на целиот систем има за цел да ги заштити корисниците од безбедносни закани, како што се спам, фишинг измами и кражба на сметки, објаснува Гугл.

dobivaj vesti na viber

Гугл ги брише неактивните сметки од својот систем бидејќи, како што велат, „поголема е веројатноста да бидат компромитирани“. Ненадгледуваните сметки често се потпираат на стари или повторно употребени лозинки, имаат помалку безбедносни проверки од корисниците и имаат 10 пати поголема веројатност да немаат поставено двофакторна автентикација, покажуваат внатрешните податоци на Гугл.

Кога сметката е компромитирана, „може да се користи за се, од кражба на идентитет до спам или дури и злонамерна содржина“, се вели во соопштението на компанијата за промената на политиката.

Гугл ќе започне со укинување на неактивни сметки на 1 декември 2023 година, според известувањето што тие самите го објавија на страницата. Ќе започне со елиминирање на сметките што луѓето ги создале, а потоа никогаш повеќе не ги посетиле.

Според новата политика на Гугл, „ако сметката на Гугл не била користена или најавена најмалку 2 години, сметката и нејзината содржина, вклучително и содржината во Гугл Воркспејс (Гмаил, Докс, Драјв, Мит, Календар) и Гугл Фотос“ можат да бидат избришани.

Сепак, новите правила важат само за личните сметки на Гугл, што значи дека училишните или работните сметки не се засегнати. Дополнително, Гугл нема да ги отстрани сметките што прикачувале видеа на Јутјуб или имаат активни претплати на апликации или услуги за вести, според новата политика на компанијата.

Пред бришењето, корисниците ќе добијат „повеќе известувања“ дека нивните сметки ќе бидат укинати пред тоа навистина да се случи, се вели во соопштението на компанијата.

Секој со стара сметка што сака да спречи нејзино бришење може да се најави и да користи една од алатките на компанијата, како што се Гмаил, Гугл Драјв, Гугл Фотос и Гугл Плеј.

Дејствата што ќе му сигнализираат на Гугл дека е активен вклучуваат читање или испраќање е-пошта, користење на Гугл драјв, гледање видеа на Јутјуб, преземање апликација од продавницата на Гугл Плеј, користење на Гугл Срч, користење најава на Гугл за пристап до апликација од трета страна или услуга.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ4 часа

Ловечката Федерација на Македонија се вклучува во потрагата по Вања Ѓорчевска

Ловечката Федерација на Македонија преку социјалните мрежи ги повика сите ловци да се вклучат во потрагата по Вања Ѓорчевска. Тие...

Македонија6 часа

По 3.000 денари за пензионерите со пензии до 14.000 денари, 1.200 за основци, 1.800 за средношколци, Ковачевски ги објави мерките

Основците, средношколците, студентите и пензионерите се првите категории опфатени со новиот пакет-мерки за кои е предвидена неколкумесечна парична помош. Мерките,...

Македонија6 часа

Балтичките земји ќе го бојкотираат состанокот на ОБСЕ во Скопје поради Русија

По Украина, и Естонија, и Летонија, и Литванија најавија дека нема да допатуваат на министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје...

Македонија6 часа

Поради Лавров, украинскиот министер Кулеба нема да допатува во Скопје на состанокот на ОБСЕ

Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, нема да присуствува на министерскиот состанок во Скопје, а земјата ќе ја претставува делегација...

Македонија7 часа

Бухова по прозивките за одговорност за случајот на Онкологија: Заклучоците се неиздржани и се одраз на политички реваншизам

„Како поранешен директор на ДЗСИ, најостро реагирам за моја политичка одговорност на предлог-заклучоците на анкетната комисија при Собранието за случајот...

Македонија7 часа

Амбулантите и болниците ќе работат за време на министерскиот состанок на ОБСЕ

Министерството за здравство информира дека одлуката 29 и 30 ноември да бидат неработни денови за сите вработени во државната и...

Топ10 часа

Исчезнатата Вања последен пат забележана кај „Броз кафе“, од каде што ѝ се губи трагата; „Како родители мислиме само на најлошото“, вели мајката

МВР интензивно трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје откога вчера, во 8.35 часот, мајка ѝ пријавила дека е исчезната....

Свет11 часа

Рјабков: Америка сака да предизвика немири и да ја смени власта во Русија

САД сè повеќе се фокусираат на промена на владата и организирање внатрешни немири во Русија, изјави заменик-министерот за надворешни работи...

Свет11 часа

Кадиров: Нови војници се подготвени за специјалната операција во Украина

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров изјави дека уште 3.000 негови борци се подготвени да заминат да се борат во Украина како...

Македонија12 часа

ДПМНЕ побегна од анкетната комисија за Онкологија откога ја злоупотреби, велат од СДСМ

ДПМНЕ побегна од собраниската Анкетна комисија за случајот Онкологија, бидејќи беа фатени во лага, во обид да ги излажат граѓаните,...

Свет12 часа

(Видео) Продолжен прекинот на огнот на Блискиот Исток: Израел ослободи 30 деца

Портпаролот на катарското Министерство за внатрешни работи, Мајед ал-Ансари, објави дека е постигнат договор за продолжување на хуманитарниот прекин на...

Македонија12 часа

Руската амбасада со потврда: Бугарија дозволи прелет на авионот на Лавров за да пристигне на самитот на ОБСЕ во Македонија

Руската амбасада во Бугарија соопшти дека бугарските власти дозволиле авионот на рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, да прелета...

Свет12 часа

Хамас ослободи брат и сестра, дури по излегувањето дознале дека мајка им е убиена

Ноам и Алма Ор беа заробени 50 дена во Газа. Тие, според нивните раскажувања, постојано размислувале како ќе ја видат...

Топ22 часа

Потрагата по Вања Ѓорчевска продолжува и во текот на ноќта, извести МВР

Министерството за внатешни работи извести дека се преземаат интензивни мерки и активности за пронаоѓање на 14-годишната Вања Ѓорчевска откако денеска...

Европа24 часа

Москва: Нема да има средба меѓу Лавров и Блинкен во Северна Македонија

Москва објави дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Ентони Блинкен нема да се сретнат...

Македонија1 ден

(Видео) СДСМ: ДПМНЕ бега од седница на Анкетната комисија за Онкологија

„ДПМНЕ цел ден бега од седница на собраниската Анкетна комисија за случајот Онкологија. Бегаат затоа што се обидоа да ги...

Топ1 ден

Кривична против вработен во „Македонски пошти“, ја злоупотребил својата положба и присвоил над 3 милиони денари

ОВР Дебар поднесе кривична пријава против 29-годишниот Е.М. од Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба...

Македонија1 ден

Ковачевски: Пензиите ги зголемивме на историско ниво, има 100 милиони евра повеќе за 2024 и антикризни мерки

„Оваа Влада покажа како се зголемуваат пензиите на системски начин. Донесовме решение за зголемување на пензиите, два пати во годината,...

Македонија1 ден

За повеќе од 330.000 евра продадени на аукција три стана на Мијалков на Водно и гаража, не е познато кој е новиот сопственик

Три стана на Водно и гаража, кои му припаѓаа на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, беа продадени на аукција, што...

Македонија1 ден

Намалувањето на 1.260 функционерски плати нема да им ги зголеми платите на 135.000 административци, за Битиќи – тоа е погрешна слика

Работната група сè уште нема предлог како да се намалат функционерските плати, но вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, вели...