Контакт

Забава

„Турлитава – заедно е послатко“ по шести пат во Скопје

Објавено пред

Со цел да се одбележи 22 јули, како ден посветен на жртвите на дела од омраза, вечерва Хелсиншкиот комитет за човекови права со поддршка на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, по шести пат го организира настанот „Турлитава – заедно е послатко“ во Паркот на франкофонијата во мобилна/монтажна галерија, со почеток од 19 часот.

Овој пикник е посветен на промоција на соживотот и толеранцијата помеѓу сите заедници во нашата држава. Во фокусот на овогодишниот настан ќе биде ромската заедница.

За време на пикникот ќе бидат претставени вкусни традиционални специјалитети застапени во различните етнички кујни (македонска, албанска, турска, ромска, српска, бошњачка, влашка и други). Музичката програма ќе биде подготвена од Александар Петров и неговиот бенд.

„Идејата за организирање на настанот е надминување на меѓусебното непознавање на различните етнички групи во нашата држава, како најчеста причина за создавање конфликтни ситуации, односно ситуации кои водат кон дела од омраза. Цениме дека со организирање ваков настан на кој ќе бидат претставени вкусни традиционални специјалитети застапени во различните етнички кујни во Македонија директно ќе се посочи на различноста како можност за споделување“, велат од Хелсиншкиот комитет за човекови права.

Настанот е организиран со поддршка на здруженија на граѓани и волонтери.

Забава

НАСА пронајде шеќери во метеоритите што паднале на Земјата

Објавено пред

Метеорити кои датираат од пред милијарди години и коишто паднале на Земјата содржат шеќери, велат истражувачите. Меѓународен тим на научници пронајде „био-есенцијални“ шеќери во метеорити, кои содржат и други биолошки важни соединенија, се вели во соопштението на НАСА.

Астероидите – понекогаш наречени и мали планети, се небесни тела од нашиот Сончев систем кои орбитираат околу Сонцето – се основата од која настануваат повеќето метеорити. И теоријата сугерира дека хемиските реакции во рамките на астероидите можат да ги создадат некои од елементите неопходни за живот.

Во студијата објавена во Зборникот на Националната академија на науките, истражувачите анализирале три метеорити, вклучително и оној што слета во Австралија во 1969 година и датира од пред милијарди години. Претходните студии, исто така, се обидоа да ги испитаат метеорите за шеќер – но овој пат, истражувачите користеа различен метод на екстракција со употреба на хлороводородна киселина и вода.

Истражувачите откриле шеќери како арабиноза и ксилоза – но најзначајниот наод бил рибозата. Рибозата игра многу важна улога во нашата човечка биологија. Постои во нашите молекули на РНК (рибонуклеинска киселина) и испорачува пораки од нашата ДНК за да помогне во градењето на протеини за нашите тела, се вели во соопштението.

„Забележително е дека молекула толку кревка како што е рибозата може да се открие во таков антички материјал“, рече Џејсон Дворкин од НАСА, коавтор на студијата.

Откривањето на рибозата исто така сугерира дека РНК еволуирала пред ДНК, давајќи им појасна слика на научниците за тоа како може да се создаде животот. ДНК веќе долго време се сметаше за „урнек за живот“ – но молекулите на РНК имаат повеќе можности, како што се реплицирање без помош на други молекули, се вели во соопштението за печатот. Овие дополнителни можности, во комбинација со фактот дека истражувачите допрва треба да ги пронајдат шеќерите во ДНК во метеоритите, ја поддржуваат теоријата дека „РНК ја координирала машинеријата на животот пред ДНК“.

Прикажи повеќе...

Забава

Дејвид Атенборо доби награда од кралицата за серијата „Сина планета“

Објавено пред

Британскиот истражувач Дејвид Атенборо (93) повика на меѓународна мобилизација за борба против загадувањето примајќи ја угледната награда од рацете на кралицата Елизабета за неговата телевизиска серија „Сината планета“, која јавноста ја фокусира токму на тој проблем.

Наградата „Чатам хаус“ за 2019 година им беше доделена во Лондон на Дејвид Атенборо и на Џулијан Хектор, водителот на студиото „Хистори ченл“ на Би-би-си за силното влијание врз јавноста преку нивната серија „Сината планета II“,  посветена на загадувањето на океанот со пластика.

View this post on Instagram

This evening, The Queen presented Sir David Attenborough and the BBC Studios Natural History Unit with The annual Chatham House Prize. Together Sir David and the Natural History Unit were praised for the impact that Blue Planet II had on tackling ocean plastic pollution. The Chatham House Prize is an annual honour awarded to an individual or group deemed to have made the most significant contribution to the improvement of international relations in the previous year. Tonight, Her Majesty presented the award to Sir David and Julian Hector, Head of BBC Studios’ Natural History Unit at Chatham House. In a speech The Queen said: “Sir David, this award recognises your many talents and one can’t help but feel that, for those of us of a certain generation, we can take great pleasure in proving age is no barrier to being a positive influence.”

A post shared by The Royal Family (@theroyalfamily) on

Кралицата изрази задоволство што ја врачува наградата на својот стар пријател Атенборо, чии документарци го популаризираа прашањето за одржлив развој.

„Оваа награда е признание за вашите многубројни таленти“, му рече кралицата на истражувачот на природата, кој воедно е и режисер и писател.

Прикажи повеќе...

Забава

Ќерката на Бијонсе освои награда за песната што ја напиша за својата мајка

Објавено пред

Блу Ајви Картер (7), ќерка на пејачката Бијонсе (38) и Џеј Зи (49), ја освои својата прва награда Soul Train, за време на доделувањето на наградите во Лас Вегас, пренесува „Дејли мејл“.

Таа ја освои наградата за песната што ја напиша за својата мајка, „Brown Skin Girl“, која им ја посвети на жените со потемна кожа. Песната победи пет ривали, а корисниците на „Твитер“ ѝ честитаа на младата дама за освојувањето на наградата, која ја сподели со мама и тато.

View this post on Instagram

LION KING.

A post shared by Blue Ivy Carter (@blueivy.carter) on

„Седумгодишното девојче навистина успеа“ е еден од коментарите.

Бијонсе и Џеј Зи се родители и на двегодишните близнаци Сер и Руми.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

(Видео) Приведена негувателката којашто тепаше дете во игротека во Скопје

Жената којашто претепа дете во игротека, а беше пријавена од сопстеникот на кафулето „Дежаву“, е приведена од страна на полицијата....

Свет8 часа

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху обвинет за корупција

Израелски јавен обвинител го обвини премиерот Бенјамин Нетанјаху за мито, измама и кршење на довербата во три одделни случаи. За...

Македонија9 часа

МЖСПП: Малите и евтини сензори не даваат сигурни резултати за квалитетот на воздухот

Во врска со сè позачестената појава на набавка и мерења на квалитетот на воздухот со мали и евтини сензори, кои...

Македонија9 часа

Зоран Заев е добитник на меѓународната награда „Иса-бег Исаковиќ“ за 2019 година

Премиерот Зоран Заев е добитник на годинашната меѓународна награда „Иса-бег Исаковиќ“, која ќе му биде врачена на традиционалната церемонија во...

Македонија12 часа

(Видео) Дескоска: Јанева ја носеа на маички, а ја урниса довербата на граѓаните

Министерката за правда, Рената Дескоска, во интервју, кое утре ќе биде објавено на „Макфакс“, рече дека е многу разочарана од...

Македонија12 часа

Државата ќе им плати речиси 10 илјади евра на адвокатите на Груевски во „Траекторија“

Државата ќе исплати судски трошоци 589.680 денари или 9,5 илјади евра за бранителите на експремиерот Никола Груевски на кого му...

Македонија14 часа

(Видео) Мицкоски со нејасен одговор дали го поддржува договорот со Бугарија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, не даде јасен одговор на новинарско прашање дали го поддржува договорот со Бугарија, по објавеното...

Македонија15 часа

Бесплатната вакцинација против сезонски грип почнува од утре

Министерот за здравство, Венко Филипче, и директорот на Здравствен дом – Скопје, Виктор Исјановски, денеска информираа дека бесплатната вакцинација против...

Македонија16 часа

Франција го ратификува протоколот за членство во НАТО

Францускиот парламент го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО, објави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на „Фејсбук“....

Македонија18 часа

Борисов објави видео од средбата со Мицкоски: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кажа дека го поддржува договорот со Бугарија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, во Загреб, му кажа дека партијата го поддржува...

Македонија18 часа

Јане испрати порака: Сакам да пораснам во човек кој ќе биде независен

Јане Велковски, 11-годишен застапник за правата на децата со попреченост, испрати силна порака до светските лидери: мене не ми пречи мојата...

Македонија18 часа

Боки 13 имал 25 прегледи во затворската болница, санитарните инспектори не нашле недостатоци

Државниот санитарен здравствен инспекторат информира дека вчера извршил вонреден инспекциски надзор во ординацијата што се наоѓа во склоп на затворот во...

Свет19 часа

Зеленски: Бродовите што ги врати Русија се во лоша состојба и без опрема

Украинскиот претседател Володимир Зеленски тврди дека на бродовите на украинската морнарица, кои Русија ги врати на неговата земја оваа недела,...

Свет19 часа

Лајен: Стоиме покрај Западен Балкан без оглед на сите процеси

Идната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, им порача на земјите од Западен Балкан, неодамна блокирани од Франција...

Македонија19 часа

ЕПП донесе резолуција со која ја повикува ЕУ побрзо да ги почне преговорите со Скопје и Тирана

Европската народна партија (ЕПП) синоќа на собир во Загреб донесе резолуција за зајакнување на европската перспектива на Југоисточна Европа. Документот,...

Македонија1 ден

Меркел: Не би било добро да нема ЕУ-перспектива за Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, во Загреб порача дека Германија е спремна за разговори за она што би можело да се...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски на самитот на ЕПП: Македонија припаѓа во ЕУ, барам од вас да ја ширите оваа порака

Македонија припаѓа во Европската Унија и затоа барам од вас да ја извршите својата улога во ширењето на оваа порака....

Македонија1 ден

Даул: Неотворањето на преговорите со Скопје и Тирана ја отвора вратата на други големи светски сили

Неотворањето на преговорите на ЕУ со Северна Македонија и Албанија е стратешка грешка со која е изгубен кредибилитетот на Унијата...

Европа2 дена

Путин: Moжеби уште некои земји размислуваат за излез од ЕУ

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека не е исклучено оти некои источноевропски земји можеби размислуваат да ја напуштат Европската...

Македонија2 дена

Судот не им додели времени пасоши на Камчев и Панделески

Кривичниот суд во Скопје информира дека судијата не ги прифатил барањата за издавање времени пасоши за осомничените во предметот „Империја”,...

Досие