Контакт

Забава

Убавицата на Украина остана без титулата

Објавено пред

Мисот на Украина остана без титулата кога организаторите дознаа дека има дете и дека била мажена.

Вероника Дидусенко (23) ја освои круната минатиот четврток, но бргу беше дисквалификувана бидејќи организаторите дознаа дека таа лажела за својот приватен живот во пријавата, пишува „Дејли мејл“.

Убавицата има 4-годишен син со поранешниот сопруг, но според правилата на натпреварот, мајките и мажените жени не може да се натпреваруваат.

Во официјалното соопштение за медиумите организаторите објаснија дека Вероника ги прекршила правилата и дека не може да ја задржи посакуваната титула, што значи дека на изборот за мис на светот, што ќе се одржи во декември во Кина, Украина ќе ја претставува друга девојка.

„Пријатели, никогаш не сум била блогерка, но веќе ве има повеќе од 10 илјади. Ви благодарам за вашата искрена поддршка во ова тешко време за мене. Фантастични сте“, напиша на „Инстаграм“, каде што многу бргу, благодарение на скандалот, има повеќе од 11,5 илјади следбеници.

Но, некои следбеници остро ја критикуваа и ја нарекоа глупава поради прекршувањето, односно недоволното познавање на правилата.

View this post on Instagram

Нарешті, усвідомивши все, що трапилося, відзнявши перші прямі ефіри та інтерв`ю для ЗМІ, я можу поділитися своїми емоціями! Мене переповнює невимовна вдячність комітету @missukraine_official👑кожному, хто мне підтримував, я відчуваю Вашу любов і віру – це ДИВОВИЖНО❤️❤️❤️ Дякую надзвичайним @landik19 за підтримку 24/7, @ayten.novruzova, @zorianchuk, @katya_den, @veronica_v78, виконавчому директору @kioseviktoriya💪 Моя щира подяка членам ЖУРІ: @mashaefrosinina, @aakucherenko, @nikolaytyshchenko, @vova_ostapchuk, @olgakharlan, @iusypchuk_bogdan @gorovaya_irina, @aysina_julia, @yuriy_tkach ✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨та красномовним ведучим @kosadcha, @gorbunovyuriy💫💫 І ,звичайно, спасибі чудовій @polina.tkach за передачу естафети🙏❤️ Обожнюю моїх дівчат: Miss Ukraine Earth @anastasiia_kryvokhyzha та Miss Ukraine International @bogdana_tarasyk ❣️❣️❣️ #missukraine2018👑

A post shared by Veronika Didusenko (@veronika_didusenko) on

Сè уште не е познато кој ќе го заземе нејзиното место, но организаторите велат дека титулата можеби нема да ѝ биде автоматски доделена на првата придружничка.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Бијонсе и Хилари Клинтон на свадбата на децата на индиски милијардери

Објавено пред

Во сезоната на големи индиски свадби, денешната свадба на претставниците на две милијардерски семејства би можела да биде најголемата, а медиумите известуваат за настапот на Бијонсе и присуството на многу познати личности.

Младата Ајша Амбани е образована во престижни американски универзитети и е ќерка на индустријалецот Мукеш Амбани за кој се верува дека е најбогатиот човек во Индија. „Форбс“ проценува дека неговиот нето-имот вреди повеќе од 43 милијарди долари.

Зетот е Ананд Пирамал за кој тврдат дека е релативно сиромашен, се проценува дека неговиот татко вреди 10 милијарди долари.

Свадбата се одржа денес во Мумбај, но прославата почна пред повеќе недели, од свршувачката во септември во италијанска палата на езеро.

Во текот на викендот илјадници гости присуствуваа на претсвадбените прослави во палатата од 16 век во индискиот пустински град Удајпур, каде што на видеоснимка се гледа како поранешната државна секретарка на САД, Хилари Клинтон, игра со Паха Руха Кан, една од најголемите индиски филмски ѕвезди, а недалеку од нив игра и поранешниот државен секретар Џон Кери.

Врв на вечерта беше настапот на Бијонсе, која ја отпеа Crazy in Love меѓу другите хитови со бендот и серијата промени на костимите, при што најмалку еден беше инспириран од индиската носија.

„Бијонсе го осветли Удајпур”, стои во насловната на весникот „Тајмс оф Индија“.

Индиските свадби се познати по својот луксуз и многу семејства се задолжуваат бидејќи сакаат да поканат стотици или дури илјадници луѓе и да организираат професионални настапи на пејачи и танчари.

Индиските медиуми укажуваат дека свадбата на Амбани во Мумбај денес ќе биде релативно мала, со речиси 600 гости. По свадбената церемонија, ќе следуваат дополнителни журови.

Антила, 27-катниот дом на Амбаниеви во Мумбај, е украсен со светилки за свадбата и ноќе изгледа како мал облакодер. Медиумите известуваат дека семејството има резервирано стотици хотелски соби за своите гости.

Прикажи повеќе...

Забава

Ѕвездата на „Модерно семејство” доби бубрег од татко ѝ, потоа и од брат ѝ

Објавено пред

Американската актерка Сара Хиланд (28) конечно одлучи да зборува за здравствените проблеми што ја следат уште од раното детство. Ѕвездата на хумористичната серија „Модерно семејство” за магазинот „Селф” кажа нешто повеќе за својата дијагноза и за сите операции што ги имала досега.

Помина низ вкупно 16 операции, вклучувајќи трансплантација на бубрег, што нејзиниот татко ѝ го донираше во 2012 година. Две години по операцијата, нејзиното тело почна да го отфрла органот и мораа да ѝ го отстранат за да нема дополнителни компликации.

Сето тоа влијаело на нејзиното расположение, а исто така размислувала и за самоубиство.

Дијализите и посетите на болницата наскоро станаа составен дел од нејзиниот живот, а во 2017 година ѝ направија уште една трансплантација. Овој пат, бубрегот ѝ го донираше нејзиниот помлад брат Иан (23).

Во тие тешки моменти, голема поддршка ѝ беше нејзиното момче Велс Адамс, поранешен натпреварувач во телевизиското шоу „Совршена невеста“ и шанкер од серијата „Бачелор ин парадајс”.

„Се сретнавме само три дена пред мојата втора трансплантација, и тој, и покрај сè, остана со мене. Ме виде во најлошите изданија и го помина со мене она најтешкото. И што е најважно, сè уште мисли дека сум најубава, па така и се чувствувам“, рече актерката.

Прикажи повеќе...

Hitech

Кинеските власти ќе проценуваат кои видеоигри се штетни за здравјето на играчите

Објавено пред

Кина воспостави одбор за етичка анализа на видеоигри, чија цел ќе биде на кинескиот пазар да не влегуваат игри што содржат насилство и содржини за возрасни, освен доколку не дојде до одредени промени и приспособувања пред тие да се појават на пазарот.

Кинескиот пазар на видеоигри е еден од најголемите во светот кој рапидно расте, па поради што кинеските власти се обидуваат да ја интензивираат контролата над него.

Властите проценуваат дека сè повеќе Кинези играат видеоигри кои може да бидат штетни за нивното здравје. Поради ова, Кина одлучи да формира нов специјализиран комитет со задача да ги оценува игрите од етичка гледна точка.

Комитетот ќе се фокусира на проверка на игри што потенцијално содржат експлицитни сцени на насилство или содржини за возрасни и од здравствена гледна точка предизвикуваат зависност и проблеми со видот.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа9 часа

Тереза Меј останува премиерка, го преживеа гласањето недоверба

Со 200 гласа „за“ наспроти 117 „против“ британската премиерка, Тереза Меј, вечерва го преживеа гласањето недоверба. На Меј ѝ е сигурна...

Европа9 часа

Уапсени најблиските на терористот од Стразбур, се претпоставува дека тој е во Германија

Германската полиција е во лов на двајца браќа, Чекат и Сами Шериф, по придружувањето на операцијата на француските колеги, кои...

Македонија11 час

Мицкоски до Заев: Избeри време, место и медиум, ќе дојдам таму каде што ти сакаш

Пред повеќе од 6 месеци, точно овде на платото пред Владата на Република Македонија, на 2 јуни, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата...

Свет11 час

Три години затвор за поранешниот адвокат на Трамп

Поранешниот адвокат на американскиот претседател, Доналд Трамп, е осуден на казна затвор од 36 месеци. Мајкл Коен, адвокатот што изјави...

Бегството на Груевски12 часа

Трајковски зел боледување од работа за да го посети Груевски во Унгарија

Царинскиот службеник Александар Трајковски, кој вчера беше фотографиран во Будимпешта заедно со бегалецот Никола Груевски, зел боледување од работа, односно од...

Бегството на Груевски16 часа

(Видео) Груевски лоциран од новинари во скап унгарски ресторан

Екипа на унгарскиот портал „24.ху“ го лоцираше бегалецот Никола Груевски во Будимпешта како руча во познат и скап унгарски ресторан....

Македонија19 часа

(Видео)Рамчиловиќ: Најдовме правна формулација и јасна дистинкција меѓу насилниците и организаторите во предлогот за амнестија

Работната група за помирување го подготви предлогот за законско решение за амнестија за 27 април. Обвинетите ќе потпишат изјава дека...

Македонија19 часа

(Видео) Власта ќе бара 80 пратеници за продолжен мандат за СЈО

Министерката за правда, Рената Треневска-Дескоска, изјави дека двата предлог-закона за специјалното јавно обвинителство и за Јавното обвинителство се достапни за...

Македонија20 часа

Обвинителството нема да го гони сопственикот на менувачницата што уби двајца крадци

Обвинителстото ја отфрли кривичната пријава против сопственикот на менувачницата во Кисела Вода кој лани уби две лица при обид за...

Македонија20 часа

Непознато лице до Јанакиески: 500 евра дневно ни одат за честење неопределени по кафулиња

Во една од СМС-комуникациите помеѓу поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески со непознато лице направена на 3 април...

Бегството на Груевски20 часа

(Видео) Рускоска: Синоќа ја видов фотографијата со Груевски, ќе видиме кој ја сликал и од каде потекнува

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска, рече дека синоќа ја видела фотографијата со Груевски од Будимпешта....

Топ20 часа

Мајка моли да се пронајде нејзиниот син, исчезнал пред два дена во Скопје

Дваесет и шестгодишно момче исчезнало во Скопје, откако пред два дена заминало од дома, по што не се вратило. Семејството...

Топ20 часа

Експлозивна направа, куршуми, оружје и дрога пронајдени во неколку куќи во Скопје

Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје во текот на вчерашниот ден по издадени наредби од Основен суд Скопје 1...

Македонија22 часа

Стара градска ќе го намалува бројот на пациенти, нов обид за реновирање

Старата градска болница, односно ЈЗУ Универзитетска клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, ќе го намалува бројот на пациенти оти...

Европа22 часа

Терористички напад во Стразбур – убиени најмалку четири, а ранети 12 лица

Четири лица загинаа, а 12 се повредени во нападот во Стразбур, за кој надлежните сметаат дека е терористички чин. Напаѓачот...

Македонија24 часа

Посебен сообраќаен режим за време на протестот на ВМРО-ДПМНЕ

Министерството за внатрешни работи информира дека поради протестот што го најави ВМРО-ДПМНЕ ќе има посебен сообраќаен режим на дел од...

Свет1 ден

(Видео) Бразил: Вооружен маж пукал во верници во катедрала – шестмина мртви

Вооружен маж пукал во верници во катедрала во близина на Сао Пауло на југот на Бразил, при што убил пет...

Бегството на Груевски2 дена

На интернет се шири фотографија од Груевски и Трајковски во Будимпешта

Фотографија на која се гледа експремиерот Никола Груевски, сега унгарски азилант, како се шета низ Будимпешта, се прошири на социјалните...

Крвав четврток2 дена

Села: Претседателите на партиите што не присуствуваа на 27 април, најверојатно, се и организатори

„Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина...

Крвав четврток2 дена

Припадничка на собраниското обезбедување: Ѓошевски даде наредба да се отворат вратите од собата за видеонадзор

Судењето за крвавиот четврток, по паузата, продолжи со сведочење на Милунка Јовановска, вработена во МВР, која на 27 април била...

Досие