Контакт

Забава

Украден накит од музеј за Бонапарта во вредност над 100.000 евра

Објавено пред

Ноќта меѓу саботата и неделата бил ограбен француски музеј од кој бил украден накитот на Матилда Бонапарта, внуката на Наполеон, вреден околу 110.000 евра.

dobivaj vesti na viber

Музејот посветен на Наполеон се наоѓа во замокот Фонтенбло во близина на Париз, поранешна резиденција на француските династии, која е реновирана.

Според „Фигаро“, крадците при грабежот користеле скала и за скршиле оградата од просторијата во која се чувал накитот.

Грабежот бил откриен околу 5 часот наутро кога се огласил алармот и персоналот видел две лица во бегство.

Украдените парчиња на принцезата Матилда Бонапарта (1820-1904) според првата процена вредат 110.000 евра.

Ерик Вајан, јавен обвинител на Гренобл, рече дека истрагата ѝ е доверена на судската полиција.

Тој изјави дека накитот е сопственост на Фондацијата на Франција.

Забава

Грешки во готвењето можат да ја направат вашата храна токсична, предупредуваат експертите

Објавено пред

Кога станува збор за готвење, некои луѓе се гордеат со тоа дека се врвни готвачи, други горат сè што ќе допрат, а останатите се некаде помеѓу. Без разлика во која група припаѓате,  постојат грешки во приготвувањето кои всушност може да ја направат храната помалку здрава за јадење.

dobivaj vesti na viber

Светската здравствена организација (СЗО) наведува дека храната која содржи штетни бактерии, вируси, паразити или контаминанти може да предизвика над 200 болести.

Еве што советуваат здравствените експерти за да се заштитите од инфекција.

Една од најчестите причини за труење е салмонелата, која заразува над 91.000 луѓе годишно во Европа. Постојат и други предизвикувачи како што се Campylobacter, Escherichia coli, Clostridium perfringens и Listeria monocytogenes.

Што всушност се случува? Бактериите кои ги внесуваме преку храната се лепат на цревниот ѕид каде што брзо се размножуваат или произведуваат токсини во храната кои можат да предизвикаат труење по ингестијата. Ова доведува до разни дигестивни проблеми, од гадење и повраќање до дијареа и стомачни грчеви. Понекогаш симптомите може да бидат потешки и може да предизвикаат трајни последици врз здравјето.

Со цел да се намали појавата на овие болести, во Европската Унија функционира систем за безбедност на храна, кој е еден од најбезбедните во светот и на кој работат бројни експерти од цела Европа.

Бактериите салмонела најчесто се наоѓаат во јајцата, непастеризираните млечни производи и суровото месо. Затоа овие намирници треба да се подготвуваат на температури над 70°C, за да се отстранат опасните микроорганизми преку термичка обработка. Експертите предупредуваат дека на ова мора да обрнеме посебно внимание ако готвиме за трудници, деца или постари лица, бидејќи овие групи се почувствителни поради нивниот послаб имунитет.

Научниците исто така истакнуваат колку е важно правилно да се чува храната, во согласност со упатствата на пакувањата. Температурата во фрижидерот треба да се одржува под 5°C бидејќи повисоките температури го зголемуваат ризикот од развој на бактерии.

А што се однесува до маслиновото масло, експертите велат дека треба да се чува во темни шишиња, затворени и подалеку од топлина, а објаснуваат и зошто: „Маслиновото масло има многу хлорофил кој е чувствителен на светлина. Ако го ставите хлорофилот на светло, тој ќе се претвори во други состојки кои не ги сакате во вашето маслиново масло, а ќе се уништат и антиоксидансите што ги содржи“.

Поради напорниот распоред, често го бараме најбрзиот начин за одмрзнување на храната, па затоа ја одмрзнуваме на собна температура, а понекогаш и во топла вода. Но, научниците, користејќи го примерот на замрзнатите ракчиња, истакнуваат дека најдобар начин е да ги одмрзнете во фрижидер неколку часа пред да ги готвите. „Полека ќе се одмрзнува, што ќе го намали ризикот од добивање на некои болести што се пренесуваат преку храна“, советуваат експертите за безбедност на храна.

Прикажи повеќе...

Забава

Сè што може Жизел… може и тој! Том Брејди со провокативно селфи

Објавено пред

Новопечениот ерген Том Брејди се соблече во долна облека и сподели провокативна фотографија на „Инстаграм“ во понеделникот – само неколку дена откако неговата поранешна сопруга Жизел Бундхен ги покажа своите облини додека позира на фотосесија на плажа.

dobivaj vesti na viber

Фудбалската ѕвезда (45) сподели разголена фотографија во „Инстаграм-приказни“ и на „Твитер“ додека го промовира сопствениот бренд за долна облека.

Атлетичарот, кој неодамна објави дека се повлекува од НФЛ, на себе има тесна долна облека додека ги покажува затегнатите стомачни мускули.

Впечатливата фотографија, на која се гледа како седи на работ од ненаместен кревет со раширени нозе со раката преку интимниот дел, не личи на ништо слично што Том досега го споделил. Оваа објава бргу предизвика лавина реакции на социјалните мрежи.

Многу фанови беа изненадени бидејќи никогаш не го имаа видено во вакво светло. Некои корисници на интернет објавата ја опишаа како „стапица за жед“, а други се шегуваа дека тој станал лошо момче по напуштањето на фудбалот.

„Друже, сопругите и девојките на многу луѓе се на оваа апликација“, твитна еден корисник.

„Ако тоа е ова што мора да го трпиме од тебе поради твоето пензионирање, тогаш очекувам да те видам на тренинг-кампот“, твитна друг.

Том ја сподели фотографијата како одговор на зделката што ја направи со својата компанија за облека „Брејди Ббенд“, која продава кошули, панталони и долна облека.

Прикажи повеќе...

Забава

Би-би-си: Интересни моменти од 65. издание на „Греми“

Објавено пред

Во неделата вечерта во Лос Анџелес се одржа доделувањето на Греми-наградите, а трофеи добија сите од Ози Озборн и Адел до Вили Нелсон и Бијонсе, пишува Марк Севиџ од британски Би-би-си.

dobivaj vesti na viber

Хари Стајлс ја доби посакуваната награда за најдобар албум, Вајола Дејвис се стекна со статусот ЕГОТ, Бијонсе стана најнаградуваниот изведувач во историјата на „Греми“.

Музичкиот дописник на Би-би-си издвои неколку интересни моменти на вечерта, која, според него, имаше многу пресврти.

„Што треба да направи Бијонсе за да освои ‘Греми’ за најдобар албум?“, прашува тој во својата колумна.

Оваа година Renaissance беше претпоставениот фаворит за албум на годината. Но, четврти пат во кариерата Бијонсе беше победена во категоријата „Најдобар албум“. Овој пат круната ја зеде Хари Стајлс. Претходно тоа беа Бек, Адел и Тејлор Свифт. Која е пораката што „Греми“ се обидува да ја испорача овде? Се чини дека е: престанете да бидете толку впечатливи и напишете музика со која се чувствуваме удобно!

Во колумната има и коментар за музичарите кога го примаат трофејот. „Сите треба да работат на своите говори, освен Лизо. Изгледа дека не беше голема ноќ за држење говори“.

Понатаму, како и многумина, така и Севиџ забележа дека Бен Афлек не е импресиониран. Тој присуствуваше на церемонијата за да ја поддржи својата сопруга и очигледно дека целиот настан му беше прилично досаден.

Фотографии на кои тој се чини целосно незаинтересиран, не помрднувајќи го телото и вртејќи ја главата како Стиви Вондер додека Џенифер Лопез танцува на својот стол набргу се појавија на социјалните мрежи.

„Колку и да сте имале лош ден, сигурен сум дека не се чувствувате толку бедно како Бен Афлек на ‘Греми’ во моментот“, напиша еден набљудувач. „Можете да видите како неговите батерии се празнат во реално време“.

„Греми“ со задоцнување сфати дека хип-хопот е прилично добар.

Тоа беше голема ноќ за Ким Петрас.

Сем Смит и Ким Петрас освоија трофеј во категоријата „Најдобра соработка на поп дуо/бенд“ за својата секс-мелодрама Unholy, која ја изведоа на сцената со Смит облечен како ѓавол.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минути

(Видео) Стотици пакети со топла облека и ќебиња се собраа во Скопје, се донира и телефонски, пунктовите остануваат отворени

Стотици пакети со неопходни намирници се донесени на двата пункта во Скопје каде граѓаните донираат за граѓаните на Турција погодени...

Свет28 минути

(Видео) Дeвојче од Сирија спасено од под урнатините по 40 часа

Белите шлемови објавија видео од спасување на девојче од под урнатините. Девојчето било спасено во сирискиот град Салкин, недалеку од...

Свет42 минути

Целосна катастрофа по земјотресот: Тела на улиците, се трага по преживеани, пристигнуваат спасувачки тимови од други земји

Повеќе од 8.400 луѓе загинаа во разорниот земјотрес што ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Според последните податоци,...

Регион49 минути

Граѓаните на Турција бесни на властите: „Никој не ни помага, сами копаме низ урнатините“

Во Турција граѓаните се сè полути поради, како што велат, бавната и неадекватна реакција на владата на разорниот земјотрес, во...

Македонија12 часа

Автомобил удри во пешак кај Цементара, со Брза помош е пренесен во болница

Автомобил марка „мерцедес“ удри во пешак вечерва на булеварот „Борис Трајковски“. Несреќата се случила во близина на Цементара. Сведоци на...

Македонија13 часа

Приведени четири лица за каменувањето на македонскиот клуб во Благоевград

Има приведени за нападот со камен врз македонскиот културен клуб во Благоевград, пренесе бугарскиот медиум НОВА од свои извори. Во...

Свет15 часа

(Видео) Најпотресните снимки од Турција и Сирија: Се извлекуваат деца низ урнатините, луѓе очајни со лопати бараат преживеани

Ужас по катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија. На социјалните мрежи не престануваат да се шират емотивни снимки и фотографии...

Македонија16 часа

Кога ќе ни почине пациент, тогаш надлежните ќе ја видат итноста на потребата од брз лек, велат болните од цистична фиброза

Претседателот на Асоцијацијата за лица болни од цистична фиброза, Фики Гаспар, за „Макфакс“ вели дека здравствената состојба на болните е...

Македонија19 часа

Историското вештачење за „Ласкарци“ води до активисти на ДУИ

Валдет Џафери, директорот на Бирото за судско вештачење, во кое се работеше супер вештачењето за „Ласкарци“, и вештакот Зеќирија Зеќири,...

Македонија20 часа

Пендиков добива сместување, лично обезбедување и државјанство, засега останува во Бугарија

Христијан Пендиков ќе добие бугарско државјанство, соопшти денеска бугарскиот министер за надворешни работи, Николај Милков. Рече дека Министерството за надворешни...

Македонија20 часа

Дојави за бомби во 33 основни училишта во Скопје

Денеска, околу 12.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на електронска адреса на 33 основни училишта во Скопје била...

Македонија20 часа

(Видео) Страшна сообраќајна несреќа во Куманово: полицајци извлекоа жива глава кога „туран“ удри во нив со голема брзина

Двајца полицајци во службено возило, на кое не му работи левиот фар, се директна цел на автомобил кој со голема...

Македонија21 час

Османи за македонските ученици во Турција: Траумата ќе ги следи, но сите се добро, ноќеска ми испратија фотографија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ноќеска добил фотографија од групата од осуммина ученици и нивниот ментор од Тетово, Гостивар...

Македонија22 часа

Милков: Скопје ги поткопува обидите за унапредување на односите меѓу Бугарија и Северна Македонија

Министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков, изјави дека Скопје ги поткопува обидите за унапредување на односите меѓу Бугарија...

Македонија22 часа

„Ајде ако не, слави да прави“, судијката реагира што Зеќири си викнал дома доктор без судска дозвола, прати и психијатар за да му се утврди состојбата

Адвокатите на Мухамед Зеќири донесоа психијатар, кој е и вештак, за да образложи дека обвинетиот не е во добра психичка...

Македонија23 часа

Полицијата пак не успеа да го донесе Зеќири на судење; Судијката: Била повикана брзата помош, не знам дали е пристигната

Ексгенералниот секретар Мухамед Зеќири одново не беше спроведен на судењето, каде што се гони за злоупотреба на службената положба и...

Европа23 часа

Два нови силни земјотреса во Турција

Бројот на загинати во двата разорни земјотреси што вчера ги погодија јужна Турција и северозападна Сирија се искачи на повеќе...

Македонија23 часа

Евакуирани македонските ученици затекнати во загрозеното подрачје во Турција

МНР информира дека деветтемина државјани на Македонија, кои беа затекнати во загрозеното подрачје (осум ученици и нивен ментор/наставник, кои преку...

Економија23 часа

Мицкоски: За 5 години, Владата на СДСM го зголеми јавниот долг за 2.916 милијарди евра

„Во периодот од 1 јануари 2018 година до 31 декември 2022 година, за пет години, Владата на СДСМ го зголеми...

Македонија1 ден

Таравари на чекор да земе пет директорски, како и две министерски места – до утре ќе падне одлуката за влез во Влада

Пет директорски места се извесни дека ќе припаднат на кадри од Алијанса за Албанците. Дека има согласност од страна на...