Контакт

Забава

Уметност на проширена реалност: Вашиот дом станува галерија

Објавено пред

Дали некогаш сте сонувале да висат уметнички дела од познати уметници низ вашиот дом? Сега можете бесплатно, благодарение на една од најновите технологии на аугментирана или проширена реалност позната како  Аugmented Reality (AR).

Слики како што се „Соларен пријател“ на Олафур Елијасон и „Пајакот паун“ на Томас Сарацено се дел од делата што можат да бидат прикажани во вашиот дом – единствениот факт е што тие физички нема да бидат таму, но може да се видат виртуелно преку апликација на вашиот паметен телефон.

АР-уметноста се заснова на технологија што ни ја донесе популарната игра за мобилни телефони „Покемон Гоу“ и е прилагодена или адаптирана во склад со делата на современи уметници како што се KAWS, Као Феи и Џуди Чикаго.

Идејата е да им се овозможи на гледачите да ја надградуваат својата уметност среде пандемија со поставување на дигитални уметнички дела на површини внатре и надвор од дома, спојувајќи ја науката со реалноста.

Данскиот-исландски уметник Олафур Елијасон вели: „Станува збор за фантазија“.

 

Дури и ако е ладно надвор, можете да го гледате Solar Friend  од вашата дневна соба.

 

„Чудесно виножито“ и „Соларен пријател“ можат да се појават во кујната.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Бизарно

Универзитетска библиотека затворена поради отровни пајаци

Објавено пред

Библиотека во студентска населба на Универзитетот во Мичиген е затворена, но не поради пандемијата на Ковид-19, туку поради закана од отровни пајаци.

Универзитетските власти неодамна, за време на рутинска проверка, откриле пајаци во подрумот и во оддалечените згради на студентската населба во Ен Арбор, кои ги нарекуваат медитерански пустиник, објави „Си-би-ес њуз“.

„Почна чистењето на деловите од кампусот, каде што се појавија пајаците“, изјавила портпаролката на универзитетот, Ким Брокхајзен, за Си-би-ес.

Прикажи повеќе...

Забава

Италијанска принцеза мора да плати отштета од 2 милиона фунти во спорот за мултимилионско наследство

Објавено пред

Таблоидите пишуваат за најнов пресврт во 10-годишната судска битка на италијанската принцеза Камила од Бурбон- Сицилија со својата сестра за семејниот фонд вреден 100 милиони фунти.

„Приказна за италијанска принцеза, слика на Гоген и битка за наследство во вредност од 100 милиони фунти звучи како нешто сосема фантастично – и тоа уште пред да ја спомнете мајката – некогашна филмска ѕвезда“, коментираат британските таблоиди.

На 22 декември кралскиот суд на каналскиот остров Џерси пресуди дека принцезата Камила Кроцијани од Бурбон-Сицилија ја игнорирала судската наредба и дека мора да плати глоба од 2 милиона фунти. Судот и претходно ја предупреди дека може да биде казнета за негово непочитување откако одби да открие каде се наоѓа сликата на Гоген, чија вредност е проценета на 50 милиони фунти.

Двете сестри принцези се во правна војна за наследството што им го остави мајка им, италијанската филмска sвезда Едоарда Кроцијани.

Фондот беше формиран за ќерките на Кроцијани – Камила и Кристијана кога тие беа тинејџерки и вреди речиси 143 милиони долари. Мајка им наводно била опседната со идејата нејзините ќерки да се омажат со принцови. Камила се венча со принц, а Кристијана не.

Кристијана Кроцијани, фотографирана со принцот Алберт Втори од Монако во 2010 година

Прикажи повеќе...

Забава

Кралицата веќе одлучила кој ќе ги преземе покровителствата на војводата и војвотката од Сасекс

Објавено пред

Кралицата Елизабета Втора, наводно, веќе одлучила кој ќе ги преземе улогите на принцот Хари и Меган Маркл.

Брачната двојка – која се пресели во Калифорнија во 2020 година – минатата недела потврди дека нема да се вратат како членови на британското кралско семејство, а нивните улоги како покровители сега треба да бидат пополнети.

Извор изјави за весникот „Дејли мирор“: „Откако беше јасно дека војводата и војвотката немаат намера да се вратат назад и да бидат дел од тимот, кралицата веќе има предвид кандидати кои таа ги претпочита за улогите што тие ги ослободија.“

Според новински извештаи, принцезата Ана (70) е на ред да го замени принцот Хари (36) како генерален капетан на кралските маринци, додека принцот Едвард (56) би можел да ја наследи војвотката Меган (39) како покровител на Националниот театар.

Во меѓувреме, се сметаше дека покровителството на Хари како почесен командант на воздухопловство на РАФ Хонингтон – титула што ја доби во 2008 година – најверојатно ќе му припадне на неговиот постар брат принцот Вилијам.

„Дејли мирор“ пишува дека шефовите на рагби лигата се надеваат дека Вилијам (38) ќе стане заштитно лице на Светското првенство во рагби лига 2021 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа9 часа

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија14 часа

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија16 часа

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ19 часа

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет19 часа

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија20 часа

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија21 час

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет21 час

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија22 часа

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија23 часа

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет1 ден

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија1 ден

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија1 ден

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија1 ден

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Македонија1 ден

( Видео) Заев: Мијалков избега и тоа што се појави не е олеснителна околност

Правдата е обезбедена и ќе ја има повеќе и почесто и ќе следува ваков одговор кога некој ќе сака да...

Македонија2 дена

Мијалков се појави во Обвинителството, тврди дека бил во изолација

Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, по два дена, попладнево сам се појави во Обвинителството за организиран криминал во Скопје за...

Македонија2 дена

(Видео) „Ова е објавување војна“ – роднините на осудените во „Монструм“ најавија протест

Бедри Ајдари, братот на осудениот во „Монструм” Фејзи Азири, повика на протести поради казните изречени од кривичниот суд. Тој по...

Македонија2 дена

Мицкоски: Бегството на Мијалков беше договорено, време е за техничка влада

Дадовме 24 часа вашата истрага да даде резултат, ама договорено беше бегството на Мијалков, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...

Македонија2 дена

(Видео) Тројца обвинети во „Монструм“ добија доживотен затвор, двајца од нив се во бегство

Тројца обвинети во случајот „Монструм“ се осудени на доживотен затвор, двајца на 9 и 15 години, а еден е ослободен....

Македонија2 дена

Радев: 100.000 граѓани во Македонија имаат бугарско државјанство, да се почитуваат нивните права

Бугарскиот претседател, Румен Радев, повикува на навремен одговор од одговорните институции во Бугарија и Македонија за проблемите со кои се...

Досие