Контакт

Забава

Фамилијата на Арета Френклин повика на бојкот на биографската серија

Објавено пред

Животот на покојната кралица на соул музиката Арета Френклин е прикажан во мини-серија на National Geographic (NatGeo), која почнува да се емитува неделава со Синтија Ериво во главната улога, но блиски роднини на легендата тврдат дека сите нивни обиди за соработка со креаторите на програмата биле одбиени, и воедно ги повикаа фановите да ја бојкотираат серијата.

Внуката на Арета, Грејс Френклин, во видеото споделено на Тик-ток вели: „Како потесно семејство, чувствуваме дека е важно да се вклучиме во кој  било биографски приказ од животот на баба ми, бидејќи е тешко да се добие точен приказ на животот на една личност, без да се зборува со најблиските.“

„Во текот на процесот на пишување, режија и снимање на овој филм, во повеќе наврати како семејство се обративме до Genius, каде што бевме непочитувани и ни беше кажано дека нема да работат со нас.“

„Како блиско семејство, ние не го поддржуваме овој филм и бараме и вие да не го поддржувате бидејќи се чувствуваме крајно непочитувани и сметаме дека ќе има многу неточности во врска со животот на баба ми“.

Забава

„Земја на Номади“ и „Надежна млада жена“ триумфираа на БАФТА

Објавено пред

„Земја на Номади“ и „Надежна млада жена“ се најголемите победници на овогодинешните награди на Британската академија за филмска и телевизиска уметност (БАФТА), попознати како британски „Оскари“.

Церемонијата се одржа во саботата и неделата (10 и 11 април) во лондонскиот Ројал Алберт Хол, а номинираните виртуелно присуствуваа на настанот.

Nomadland („Земја на Номади“), драма за жена која живее во комбе на американскиот запад по финансиската несреќа, доби најголеми признанија на филмските награди „Бафта“.

Тој освои четири награди – за најдобар филм, режија, најдобра женска улога за актерката Франсис Мекдорманд, и камера.

Овој триумф ја направи Клои Жао втора жена најдобрата режисерка во 53-годишната историја на БАФТА.

Promising Young Woman („Недежна млада жена“) доби награда за најдобар британски филм.

Данскиот Another Round („Уште една тура“) во режија на Томас Винтерберг е избран за најдобар странски филм.

Сер Ентони Хопкинс ја освои статуетката за најдобар актер за филмот „Татко“, 27 години по неговата последна победа на БАФТА.

83-годишниот Хопкинс, кој победи глумејќи човек кој тоне во деменција и губи допир со реалноста, е најстариот добитник на оваа награда. Но, тој не ја гледал церемонијата во неделата, а подоцна рече дека дознал дека победил откако слушнал навивање од соседната соба.

„Сликав во мојата соба и слушнав радосни извици навивање позади вратата,“ рече тој по церемонијата. „Помислив, што по ѓаволите се случи? Мислев дека гледаат фудбалски натпревар. И тие влегоа и рекоа дека сум победил”.

Филмскиот свет ги чекаше британските филмски награди во време на очајнички напори да се испочитува диверзитетот по негодувањето минатата година.

Како и „Златните глобуси“, овие награди се сметаат за предвесник на „Оскарите“.

Прикажи повеќе...

Забава

Марк Волберг треба да се здебели 13 килограми за нова улога

Објавено пред

Марк Волберг планира да се здебели најмалку 13 килограми во текот на следните шест недели.

49-годишниот актер откри дека се подготвува да натрупа килограми за новиот филм „Отец Сту“, во кој тој игра боксер кој станува свештеник.

Волберг, кој претходно го играше легендарниот боксер Мики Вард Ирецот во филмот The Fighter, објасни: „Откако ќе ги снимиме сцените со боксот, ќе треба поприлично да се здебелам во текот на филмот, барем 13 килограми.

„Тие сакаат да го сторам тоа што е можно поздраво, а јас веќе долго сум на таков режим, сакам да јадам сè што е на повидок.“

Марк, кој е познат по тоа што е фитнес фанатик, призна дека едвај чека да се препушти на јадење во наредните недели.

Прикажи повеќе...

Забава

Кетрин Зета-Џонс открива што прави за да остане витка: Јадам само вистинска храна

Објавено пред

Кетрин Зета-Џонс е внимателна со нејзината исхрана за да изгледа добро како пред 30 години кога ја започна својата кариера.

51-годишната актерка, која ги има Дилан (20) и Керис (17) со нејзиниот сопруг Мајкл Даглас, вели дека не се занесува со слатки и дека „јаде само вистинска храна“ затоа што мора за да ја задржи фигурата.

„Мојот сон е да ждерам колачи и слатки кога ќе бидам навистина стара“, вели sвездата на „Зоро“ во интервју за „Волстрит журнал“.

„Кога навистина ќе остарам, ќе почнам да земам многу витамини затоа што сакам да можам да јадам десерт до крајот на мојот живот.“

„Јас всушност јадам вистинска храна само затоа сега морам да го правам тоа“, се пошегува таа.

Нокаут дама: Сирена во црвено бикини за ТВ-серијата Darling Buds од 1990-тите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Почнува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата...

Македонија18 часа

Притвор за шестмината приведени во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија20 часа

Првачињата ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми...

Македонија21 час

Трајче Заев: Комбето не е во сопственост на фирма на Заеви, јас сум на службено патување

Трајче Заев – братучед на премиерот, Зоран Заев, ги отфрла обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, за негова поврзаност со акцијата на...

Македонија21 час

Во болниците се лекуваат 1.699 пациенти со коронавирус, има 340 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија21 час

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски...

Свет22 часа

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и 60 години

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и...

Македонија23 часа

Утре ќе се вакцинираат новинарите над 40 години

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во...

Европа1 ден

Малолетник со македонско потекло уапсен во Виена, се заканувал со тероризам оти Курц не му одговорил на пораките

Aвстриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло за закана за терористички напад во центарот на Виена, пренесе „Танјуг“. Малолетникот се...

Македонија2 дена

Филипче: До колективен имунитет само со вакцинација на голем број граѓани

Процесот на имунизација е пред нас и само со вакцинација на голем број граѓани ќе успееме да стекнеме колективен имунитет,...

Македонија2 дена

Нови 1.092 случаи на заразени, починаа 32, а оздравеа над 2.000 лица

Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 452,...

Македонија2 дена

(Видео) Разбиена група на нарко-дилери, запленета дрога во вредност над 800 илјади евра

Полицијата разбила организирана криминална група на нарко-дилери, пришто приведени се 6 лица, а запленета е дрога во вредност од над...

Свет2 дена

Кина дневно произведува 5 милиони дози вакцини, целта е да достигне 3 милијарди годишно

Кина веројатно ќе произведе три милијарди дози од вакцината против Ковид-19 до крајот на годината, изјави официјален претставник на Националната...

Топ2 дена

Три лица осомничени за силување на 18-годишна девојка во Струмица

Против три лица поднесена е кривична пријава за силување на 18-годишна девојка од Струмичко и за помагање во извршување на...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ на протест: Од коронавирус починаа 4.150 граѓани, тоа е како преку ноќ да го снема Крушево

Обвинувања за справувањето на власта со состојбата со коронавирусот и пораки за оставка на министерот за здравство, Венко Филипче и...

Македонија2 дена

Вработени во обвинителството, медиумите и инспекциските служби ќе се вакцинираат следната недела

Следната недела ќе почне вакцинирањето на вработените во обвинителството, судовите, инспекциските служби, новинарите и медиумските работници. Со нив, се очекува...

Свет2 дена

„Фајзер” и „Бионтек” бараат нивната вакцина да се користи за деца од 12 до 15 години

Фармацевтската компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ побарале од Управата за храна и лекови на САД итно проширување на...

Свет2 дена

„Ковакс“ ќе испорача третина од милијарда вакцини до средината на годинава

Меѓународната програма за споделување вакцини „Ковакс“ планира да испорача низ сиромашните земји од светот една третина од милијарда дози вакцини...

Македонија3 дена

Потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 42 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус, починаа 42 лица, а оздравеа 811, соопшти...

Македонија3 дена

Приведен висок полициски службеник, запленета дрога вредна над 800.000 евра

Полицијата заплени дрога вредна над 800.000 евра, а приведен е висок полициски службеник, објави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски....

Досие